Zwierzęta wykorzystywane w akcjach ratowniczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 4 lutego 2005 r.
w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych

Na podstawie art. 20a ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1230, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
gatunki i rasy zwierząt wykorzystywanych przez Państwową Straż Pożarną w akcjach ratowniczych;
2)
szczegółowe zasady szkolenia zwierząt;
3)
normy wyżywienia zwierząt;
4)
specjalności ratownicze zwierząt;
5)
kwalifikacje egzaminatorów i tryb egzaminowania;
6)
wzory dokumentacji szkolenia i żywienia zwierząt.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
egzaminie - należy przez to rozumieć specjalistyczny sprawdzian opanowania umiejętności przez zwierzę w zakresie danej klasy i specjalności ratowniczej pod kierunkiem jego przewodnika;
2)
terminie ważności specjalności ratowniczej - należy przez to rozumieć okres 12 lub 18 miesięcy od dnia złożenia egzaminu, w którym przewodnik i zwierzę mogą brać udział w akcjach ratowniczych.
§  3.
1.
Państwowa Straż Pożarna wykorzystuje w akcjach ratowniczych psy, zwane dalej "psami ratowniczymi".
2.
Psy ratownicze wybiera się wyłącznie spośród ras zarejestrowanych w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI).
3.
Ustala się następujące rasy psów, które mogą być szkolone jako psy ratownicze:
1)
labrador retriever;
2)
golden retriever;
3)
flat coated retriever;
4)
owczarek niemiecki;
5)
owczarek belgijski groenendael;
6)
owczarek belgijski tervuerren;
7)
owczarek belgijski malinois;
8)
owczarek szkocki collie;
9)
border collie;
10)
seter szkocki Gordon;
11)
airedale terrier;
12)
hovawart;
13)
sznaucer średni;
14)
sznaucer olbrzym;
15)
springer spaniel;
16)
foxterier;
17)
terier walijski;
18)
terier irlandzki;
19)
owczarek szetlandzki (sheltie).
4.
Psy ratownicze muszą spełniać następujące warunki:
1)
dorosłe osobniki wymienione w ust. 3 pkt 1-15 muszą mieścić się w granicach wymiarów:
a)
wzrost: 50-70 cm,
b)
waga: 15-45 kg;
2)
posiadać tatuaż według norm Polskiego Związku Kynologicznego;
3)
posiadać metrykę wystawioną przez związek kynologiczny.
5.
W przypadku stwierdzenia indywidualnych wrodzonych predyspozycji psa do pracy ratowniczej Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej może wyrazić zgodę na zakup i szkolenie psa innej rasy niż wymienione w ust. 3.
§  4.
1.
Ustala się następujące specjalności ratownicze psów ratowniczych:
1)
psy przeznaczone do poszukiwań ludzi zasypanych pod gruzami oraz pod osuwiskami ziemnymi i kamiennymi, zwane dalej "psami gruzowiskowymi", I i II klasy;
2)
psy przeznaczone do poszukiwań ludzi zagubionych na terenach trudno dostępnych i leśnych, zwane dalej "psami terenowymi", I i II klasy;
3)
psy przeznaczone do poszukiwań ludzi zasypanych przez lawiny śnieżne, zwane dalej "psami lawinowymi";
4)
psy przeznaczone do poszukiwań zwłok, szczególnie w akwenach, zwane dalej "psami zwłokowymi".
2.
Specjalności ratownicze II klasy uprawniają do udziału w działaniach ratowniczych poza granicami kraju.
§  5.
1.
Szkolenie psów ratowniczych i ich przewodników prowadzone jest etapowo.
2.
Etap wstępny szkolenia obejmuje szkolenie dla kandydatów na przewodników psów ratowniczych przed przydzieleniem psa ratowniczego.
3.
Etap pierwszy szkolenia obejmuje okres od przydzielenia przewodnikowi psa ratowniczego do momentu złożenia egzaminu i uzyskaniu specjalności ratowniczej psa ratowniczego gruzowiskowego lub terenowego I klasy. Etap ten nie może być krótszy niż 18 miesięcy i dłuższy niż 24 miesiące.
4.
W etapie pierwszym szkolenia należy psa ratowniczego:
1)
w wieku od 6 do 12 miesięcy poddać testowi sprawdzającemu przydatność do szkolenia;
2)
wyszkolić w zakresie posłuszeństwa.
5.
Etap drugi szkolenia obejmuje szkolenie specjalistyczne psa ratowniczego gruzowiskowego II klasy, psa ratowniczego terenowego II klasy, psa ratowniczego lawinowego lub zwłokowego. Etap ten nie może być krótszy niż 18 miesięcy i dłuższy niż 24 miesiące. Kończy się złożeniem egzaminu i uzyskaniem odpowiedniej specjalności ratowniczej i klasy.
6.
Etap trzeci szkolenia obejmuje szkolenie doskonalące psów ratowniczych prowadzone we właściwych jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej pod nadzorem specjalistów szkolących psy ratownicze na potrzeby Państwowej Straży Pożarnej lub treserów.
7.
Etap wstępny i szkolenie psów ratowniczych do czasu złożenia, po raz pierwszy, egzaminów specjalności ratowniczej psa ratowniczego gruzowiskowego II klasy lub psa ratowniczego terenowego II klasy, odbywa się w systemie kursów w wyznaczonych ośrodkach szkolenia Państwowej Straży Pożarnej.
8.
Lawinowe psy ratownicze są szkolone i egzaminowane przez podmioty uprawnione do szkolenia w tym zakresie, zgodnie z obowiązującymi programami szkolenia w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.
9.
Zwłokowe psy ratownicze są szkolone i egzaminowane przez podmioty uprawnione do szkolenia w tym zakresie, zgodnie z obowiązującymi programami szkolenia w Policji.
§  6.
1.
W zakresie specjalności ratowniczych, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 i 2, egzamin przeprowadzany przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej jest jedyną formą weryfikacji specjalności psa ratowniczego i przewodnika.
2.
Specjalność ratownicza w klasie I jest ważna przez okres 12 miesięcy od dnia jej uzyskania.
3.
Specjalność ratownicza w klasie II jest ważna przez okres 18 miesięcy od dnia jej uzyskania.
4.
Specjalności ratownicze, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 i 2, po upływie ich terminu ważności podlegają weryfikacji przez ponowne złożenie egzaminu odpowiedniej klasy.
§  7.
1.
Egzaminy są przeprowadzane przez komisję egzaminacyjną powoływaną przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej dwa razy w roku w sesji wiosennej i jesiennej.
2.
Terminy i miejsce egzaminów w danej sesji egzaminacyjnej wyznacza przewodniczący komisji egzaminacyjnej.
3.
Informację o terminie i miejscu przeprowadzania egzaminów ogłasza się w lokalu Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej i na oficjalnej stronie internetowej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej z dwudziestodniowym wyprzedzeniem.
4.
Lista zgłoszeń do egzaminów jest zamykana ostatecznie na pięć dni przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej.
5.
Komisja egzaminacyjna składa się z:
1)
przewodniczącego, którym jest przedstawiciel Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej;
2)
egzaminatora kontrolującego czasy prób poszukiwawczych oraz przerw;
3)
dwóch egzaminatorów oceniających pracę przewodnika i psa ratowniczego.
6.
Egzaminatorów, o których mowa w ust. 5 pkt 2 i 3, wyznacza Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej spośród specjalistów szkolących psy ratownicze na potrzeby Państwowej Straży Pożarnej.
§  8.
1.
Egzamin składa się z próby sprawnościowej i próby poszukiwawczej. Próbę sprawnościową przeprowadza się bezpośrednio przed próbą poszukiwawczą. Elementy podlegające ocenie podczas próby sprawnościowej i poszukiwawczej, zasady oceniania oraz wzory arkuszy ocen każdej z prób określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Egzamin zostaje zdany pozytywnie, jeżeli zostaną zdane obie próby.
3.
Niezdanie próby poszukiwawczej gruzowiskowej II klasy lub terenowej II klasy uniemożliwia w tej samej sesji egzaminacyjnej przystąpienie do takiej samej próby poszukiwawczej I klasy.
§  9.
1.
Egzamin może być przeprowadzony w każdych warunkach atmosferycznych o dowolnej porze dnia i nocy, z zachowaniem niezbędnych środków bezpieczeństwa.
2.
Egzaminy specjalności gruzowiskowej i terenowej organizowane są na terenie obiektów niebędących stałymi poligonami szkoleniowo-ćwiczebnymi grup poszukiwawczo-ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej. Szczególne warunki obiektów, na których przeprowadza się egzaminy, oraz szczegółowy przebieg poszczególnych prób określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Kolejność zdawania egzaminów w danej klasie podczas sesji egzaminacyjnej przez przewodników i psy ratownicze z wszystkich grup poszukiwawczo-ratowniczych wyłania się w drodze losowania, z tym że przewodnicy z sukami zdają egzamin jako ostatni.
4.
Jeżeli podczas jednej sesji egzaminacyjnej przewodnik z psem ratowniczym przystępuje do egzaminów różnych specjalności ratowniczych, próba sprawnościowa przeprowadzana jest jeden raz.
§  10.
1.
Przewodniczący komisji egzaminacyjnej przerywa egzamin w przypadku:
1)
wezwania do akcji ratowniczej;
2)
nagłej zmiany warunków atmosferycznych zagrażającej bezpieczeństwu;
3)
nagłej zmiany stabilności gruzowiska zagrażającej bezpieczeństwu;
4)
niezawinionego przypadkowego ujawnienia się pozoranta;
5)
uszkodzenia ciała przewodnika lub psa ratowniczego;
6)
rażącego naruszenia przez przewodnika zasad samodzielnej pracy poszukiwawczej psa ratowniczego, zgłaszanego zgodnie przez obu egzaminatorów oceniających pracę psa ratowniczego.
2.
Nieuzasadnione przerwanie każdej próby przez przewodnika jest jednoznaczne z niezdaniem całego egzaminu.
3.
Przewodnik w trakcie każdej próby może zgłosić konieczność jej przerwania w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 5.
4.
Przewodnik w trakcie próby poszukiwawczej gruzowiskowej może zgłosić konieczność jej przerwania w przypadku określonym w ust. 1 pkt 3.
5.
Jeżeli egzamin został przerwany, należy powtórzyć od początku próbę, podczas której egzamin został przerwany.
6.
Przerwany egzamin powinien być wznowiony w ciągu 30 dni. Jeżeli termin ten zostanie przekroczony, egzamin należy powtórzyć w całości.
§  11.
1.
Niezwłocznie po zakończeniu egzaminu przewodniczący komisji egzaminacyjnej ma obowiązek podania przewodnikowi wyniku egzaminu wraz z uzasadnieniem. Po zakończeniu egzaminu komisja egzaminacyjna na podstawie arkusza egzaminacyjnego sporządza protokół egzaminacyjny. Wzór arkusza egzaminacyjnego i protokołu egzaminacyjnego określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2.
Po złożeniu po raz pierwszy egzaminu danej klasy i specjalności ratowniczej, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wystawia dyplom, według wzoru określonego w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
3.
Po złożeniu egzaminu przeprowadzonego w związku z upływem terminu ważności specjalności ratowniczej, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wystawia zaświadczenie o ważności specjalności ratowniczej, według wzoru określonego w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
§  12.
1.
Egzamin niezłożony można powtórzyć najwyżej dwukrotnie.
2.
Pierwszy egzamin poprawkowy jest składany w czasie najbliższej sesji egzaminacyjnej.
3.
Po trzykrotnym niezłożeniu egzaminu danej klasy i specjalności ratowniczej, komisja egzaminacyjna podejmuje postępowanie wyjaśniające, które może się zakończyć wnioskiem o wybrakowanie psa ratowniczego lub odsunięciem funkcjonariusza Straży Pożarnej od pełnienia funkcji przewodnika psa ratowniczego.
§  13.
1.
Psy ratownicze żywione są pełnoporcjową karmą suchą zgodnie z normami wyżywienia, ustalanymi dla określonych grup wiekowych. Wysokość i tabele norm wyżywienia określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
2.
Oprócz norm wyżywienia, dowódcy Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej zapewniają, indywidualnie dla każdego psa ratowniczego, mobilną rezerwę żywieniową, która zabezpiecza zachowanie właściwego zaopatrzenia żywieniowego dla psów ratowniczych wchodzących w skład Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej w przypadku zadysponowania jej do działań ratowniczych bez względu na czas ich trwania, miejsce oraz czas dysponowania.
3.
W skład mobilnej rezerwy żywieniowej wchodzi wyłącznie wysokokaloryczna karma sucha przeznaczona do żywienia psów grupy 4, o której mowa w załączniku nr 6 do rozporządzenia, w ilości odpowiadającej miesięcznemu zapotrzebowaniu wszystkich psów ratowniczych Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej będących w gotowości operacyjnej.
4.
Mobilną rezerwę żywieniową należy przetrzymywać przez okres jednego roku, a po tym okresie, jeżeli nie została zużyta, należy wydać ją przewodnikom psów ratowniczych w ilości wynikającej z przysługujących norm wyżywienia.
§  14.
Przewodnik psa ratowniczego prowadzi dokumentację szkolenia i żywienia psa ratowniczego w formie "Książki Psa Ratowniczego Państwowej Straży Pożarnej", której wzór określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ELEMENTY PODLEGAJĄCE OCENIE PODCZAS PRÓBY SPRAWNOŚCIOWEJ I POSZUKIWAWCZEJ, ZASADY OCENIANIA ORAZ WZORY ARKUSZY OCEN KAŻDEJ Z PRÓB

I.

Elementy podlegające ocenie podczas próby sprawnościowej i poszukiwawczej

1. Podczas egzaminu ocenie podlegają następujące elementy:
Rodzaj

próby

Dział Elementy podlegające

ocenie

Skala punktowa grupy elementów Egzaminator oceniający
Próba sprawnościowa I - samodzielność psa,

- wykonywanie komend,

- siad, waruj, stój,

- sprawność psa podczas próby na

zestawie przyrządów.

0-10 o którym mowa w § 7 ust. 6 rozporządzenia
Próba poszukiwawcza II Poszukiwanie

- czas lokalizacji,

- prawidłowość wskazania,

- lokalizacja poligonu do przeszukania

podczas egzaminu terenowego II

klasy.

0-10 o którym mowa w § 7 ust. 6 rozporządzenia
Praca przewodnika

- przestrzeganie przepisów BHP,

- pokrycie poszukiwaniem gruzowiska lub

terenu otwartego,

- praca zespołu,

- system przeszukiwania,

- umotywowanie psa,

- obserwacja psa i jego kierowanie,

- odporność psychiczna,

- zachowanie przewodnika.

0-10
Praca psa

- zaangażowanie do pracy poszukiwawczej,

- sygnalizacja,

- zachowanie,

- posłuszeństwo,

- reakcje na pozorację mylącą,

- reakcje na pozorację przeszkadzającą,

- poruszanie się po gruzach i terenie

otwartym.

0-10
III Prawidłowość

- zameldowania,

- wyposażenia przewodnika i psa.

0-10 Przewodniczący Komisji
Prawidłowość

- oznakowania końcowego gruzowiska,

- dokumentacji kartograficznej przy

poszukiwaniach w terenie,

- meldunku końcowego.

0-10

II.

Zasady oceniania

1. Działy I i II egzaminatorzy, o których mowa w § 7 ust. 6 rozporządzenia, oceniają osobno.

2. Podczas próby sprawnościowej oceniana jest dokładność, sprawność i pewność pokonywania trasy, posłuszeństwo psa ratowniczego oraz zdolność kierowania z dystansu psem ratowniczym przez przewodnika.

3. Próbę poszukiwawczą uważa się za niezdaną, gdy więcej niż jedna kryjówka zostanie mylnie wskazana - I klasa.

4. Próbę poszukiwawczą uważa się za niezdaną, gdy jedna kryjówka zostanie mylnie wskazana - II klasa.

5. Próbę poszukiwawczą uważa się za niezdaną, gdy:

a) zostanie przerwana w przypadku, o którym mowa w § 10 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia,

b) wszyscy pozoranci nie zostaną wskazani lub zostanie przekroczony czas szukania.

6. Zasady oceniania:

Ocena Suma punktów
dział I dział II dział III ocena ogólna
niedostateczna 0-5 0-20 0-5 0-30
dostateczna 6-10 21-30 6-10 31-50
dobra 11-15 31-50 11-15 51-80
bardzo dobra 16-20 51-60 16-20 81-100

7. Ocena ogólna z egzaminu wynika z sumy punktów, ale nie może być wyższa od oceny z działu II.

III.

Wzór arkusza oceny próby sprawnościowej

IV.

Wzór arkusza oceny próby poszukiwawczej

ZAŁĄCZNIK Nr  2

SZCZEGÓLNE WARUNKI OBIEKTÓW, NA KTÓRYCH PRZEPROWADZA SIĘ EGZAMINY, ORAZ SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG POSZCZEGÓLNYCH PRÓB

I.

Szczególne warunki przygotowania obiektów, na których przeprowadza się egzaminy

1. Obiekt przygotowany do próby sprawnościowej stanowi:

1) płaski otwarty teren;

2) o wymiarach minimalnych 50 x 50 metrów;

3) o wymiarach maksymalnych 200 x 200 metrów.

2. Obiekt przygotowany do próby poszukiwawczej psa gruzowiskowego I i II klasy stanowi:

1) gruzowisko naturalne lub sztuczne umożliwiające ukrycie pozorantów;

2) o wymiarach minimalnych 60 x 80 metrów;

3) o wymiarach maksymalnych 100 x 200 metrów.

3. Obiekt przygotowany do próby poszukiwawczej psa terenowego I i II klasy stanowi:

1) naturalny teren leśny umożliwiający ukrycie pozorantów;

2) o powierzchni 5-8 ha (jedna czwarta nizinnego oddziału leśnego).

4. Przygotowanie obiektu do próby poszukiwawczej gruzowiskowej polega na:

1) ukryciu pozorantów (między kryjówkami musi być zachowana odległość minimum 5 metrów):

a) minimum dwu pozorantów ukrytych pojedynczo - I klasa,

b) minimum trzech pozorantów ukrytych pojedynczo lub dwu w jednej kryjówce - II klasa;

2) ukryciu (wybór jest zależny od decyzji przewodniczącego komisji egzaminacyjnej) środków pozoracji "mylącej", takich jak pokarm ludzki i zwierzęcy, odzież, kosmetyki, zabawki dziecięce, ekskrementy ludzkie i zwierzęce:

a) minimum jednego środka - I klasa,

b) minimum dwu środków - II klasa.

5. Podczas próby poszukiwawczej gruzowiskowej mogą być stosowane elementy pozoracji "utrudniającej" mające na celu realistyczne ukazanie miejsca katastrofy, takie jak:

1) lokalne nietoksyczne zadymienia (tlące się materiały należy ulokować w takich miejscach, aby unoszący się dym nie przesuwał się bezpośrednio nad obsadzonymi kryjówkami);

2) hałas powodowany przez pracujące silniki spalinowe;

3) obecność pozorantów poruszających się po gruzowisku;

4) strzały zastraszające (oddawane w odległości nie bliższej niż 30 m od pracującego psa ratowniczego).

6. Wybór i zakres zastosowania środków pozoracji utrudniającej jest zależny od decyzji przewodniczącego komisji egzaminacyjnej.

7. Przygotowanie obiektu do próby poszukiwawczej terenowej polega na:

1) ukryciu pozorantów (między kryjówkami musi być zachowana odległość minimum 20 metrów):

a) minimum jednego pozoranta (dopuszczalne jest ukrycie pozorantów na drzewach lub ambonach myśliwskich do wysokości 2 m) - I klasa,

b) minimum dwu pozorantów (dopuszczalne jest ukrycie pozorantów na ambonach myśliwskich lub na drzewach do wysokości 4 m) - II klasa;

2) ukryciu minimum jednego (wybór jest zależny od decyzji przewodniczącego komisji egzaminacyjnej) środka pozoracji "mylącej", takiego jak:

a) pokarm ludzki i zwierzęcy,

b) odzież,

c) kosmetyki,

d) zabawki dziecięce.

8. Przygotowanie obiektu należy zakończyć minimum 15 minut przed rozpoczęciem egzaminu. Ani przewodnik, ani pies ratowniczy nie mogą obserwować obiektu w czasie przygotowań.

II.

Szczegółowy przebieg poszczególnych prób

A.

Próba sprawnościowa

1. Próba sprawnościowa przeprowadzana jest na następującym zestawie przyrządów:

1) kładki ruchome (około 4 m długości, 40 cm szerokości i 4 cm grubości, których oba końce oparte są na chwiejnych podporach);

2) kładka pochyła o nachyleniu ok. 30° z przybitymi poprzecznymi listwami;

3) kładki leżące;

4) platformy poziome (duża i mała);

5) drabiny skośne (długa i krótka);

6) drabina pozioma.

2. Podczas próby pies ratowniczy pracuje samodzielnie.

3. Przewodnik może asekurować psa ratowniczego, nie dotykając go bez wyraźnej potrzeby. Egzaminator może wyznaczyć pomocnika z zadaniem dodatkowej asekuracji.

4. Kolejność pokonywania trasy ustala egzaminator przed próbą, z założeniem że każdy element trasy musi być pokonany przez psa ratowniczego dwukrotnie.

5. Podczas pokonywania trasy pies ratowniczy powinien wykonać komendy: siad x 2, waruj x 2, stój x 2, wróć x 1.

6. Dopuszczalna jest jedna powtórka próby sprawnościowej podczas tej samej sesji egzaminacyjnej.

B.

Próba poszukiwawcza gruzowiskowa

1. Przewodnik melduje się u przewodniczącego komisji egzaminacyjnej, który na wyraźne żądanie przewodnika zapoznaje go z sytuacją; przewodnik może bez psa ratowniczego obejść gruzowisko, nie wchodząc na nie.

2. Przewodnik wprowadza psa ratowniczego na teren próby i kieruje go do pracy poszukiwawczej; przewodnik ma prawo wyboru techniki poszukiwania:

1) po zdjęciu obroży - pies ratowniczy szuka samodzielnie, przewodnik może podążać za psem ratowniczym, o ile pozwala mu na to ukształtowanie terenu;

2) pies ratowniczy prowadzony jest na krótkiej smyczy pod bezpośrednią kontrolą przewodnika.

3. Przewodnik w każdej chwili może zmienić technikę poszukiwania.

4. Przewodnik w każdej chwili może zażądać od komisji egzaminacyjnej wyeliminowania utrudniających środków pozoracji.

5. Jedynymi dopuszczalnymi sposobami sygnalizacji przez psa ratowniczego odnalezienia pozoranta są:

1) szczekanie;

2) aport oznacznika;

3) doprowadzanie przewodnika do miejsca lokalizacji.

6. W przypadku zasygnalizowania przez psa ratowniczego odnalezienia pozoranta wymagane jest zgłoszenie lokalizacji przez przewodnika egzaminatorowi.

7. Miejsca odnalezienia pozorantów muszą być wyraźnie wskazane przez psa ratowniczego przewodnikowi i egzaminatorowi. Przewodnik musi potwierdzić miejsce znalezienia pozoranta (przez podniesienie do góry ręki) przed próbą nawiązania głosowego kontaktu z ukrytym pozorantem; jest to podstawowy warunek zdania egzaminu.

8. Przewodnik podczas próby poszukiwawczej ma prawo zażądać jednorazowej przerwy. Maksymalny czas przerwy wynosi 5 minut i nie jest wliczany do czasu poszukiwania. Podczas przerwy przewodnik z psem ratowniczym musi opuścić gruzowisko i nie wolno mu się z nikim porozumiewać. Przekroczenie maksymalnego czasu przerwy jest jednoznaczne z niezdaniem egzaminu.

9. Pozoranci mogą być w obecności psa ratowniczego odsłonięci - I klasa.

10. Pozoranci nie mogą być w obecności psa ratowniczego odsłonięci - II klasa.

11. Maksymalny czas trwania poszukiwania wynosi 30 minut - I i II klasa.

12. Po zakończeniu poszukiwania przewodnik na przygotowanym stanowisku oznakowuje gruzowisko.

13. Przewodnik składa końcowy meldunek przewodniczącemu komisji egzaminacyjnej.

C.

Próba poszukiwawcza terenowa

1. Przewodnik melduje się u przewodniczącego komisji egzaminacyjnej, który ma obowiązek zapoznać go z sytuacją i wręczyć mu kopię fragmentu mapy drzewostanowej (skala 1:10.000) obejmującego wyznaczony obiekt, na którym przeprowadza się egzamin, i otulinę (minimum osiem oddziałów otaczających).

2. Przewodnik musi być wyposażony w zegarek, kompas, odbiornik GPS, notes i ołówek oraz doręczny radiotelefon (wyposażenie w radiotelefon nie dotyczy przewodników spoza Państwowej Straży Pożarnej).

3. Stanowisko przewodniczącego komisji egzaminacyjnej powinno znajdować się na granicy wyznaczonego obiektu, na którym przeprowadza się egzamin; obiekt jest bezpośrednio wskazywany przewodnikowi - I klasa.

4. Stanowisko przewodniczącego komisji egzaminacyjnej powinno znajdować się nie dalej niż 200 m od granicy obiektu, na którym przeprowadza się egzamin. Przewodnik musi samodzielnie w terenie odnaleźć wyznaczony obiekt; maksymalny czas lokalizacji obiektu wynosi 15 minut - II klasa.

5. Bezpośrednio przed przystąpieniem do próby poszukiwawczej przewodnik z psem ratowniczym (przy nodze) wykonują około 2 km marszobieg (maksymalny czas 20 minut).

6. Po marszobiegu przewodnik melduje się u przewodniczącego komisji egzaminacyjnej, wprowadza psa ratowniczego na teren próby i kieruje go do pracy poszukiwawczej.

7. Przewodnik ma prawo wyboru techniki poszukiwania:

1) po zdjęciu obroży - pies ratowniczy szuka samodzielnie, przewodnik może podążać za psem ratowniczym, o ile pozwala mu na to ukształtowanie terenu;

2) pies ratowniczy prowadzony jest na krótkiej smyczy pod bezpośrednią kontrolą przewodnika.

8. Przewodnik w każdej chwili może zmienić technikę poszukiwania.

9. Przez cały czas egzaminu praca przewodnika i psa ratowniczego musi być obserwowana przez egzaminatorów oceniających pracę przewodnika i tego psa - krajowych specjalistów.

10. Jedynymi dopuszczalnymi sposobami sygnalizacji przez psa ratowniczego odnalezienia pozoranta są:

1) szczekanie;

2) aport oznacznika;

3) doprowadzanie przewodnika do miejsca lokalizacji.

11. Miejsca odnalezienia pozorantów muszą być wyraźnie wskazane przez psa ratowniczego przewodnikowi i egzaminatorowi. Przewodnik musi potwierdzić miejsce znalezienia pozoranta (przez podniesienie do góry ręki) przed próbą nawiązania głosowego kontaktu z ukrytym pozorantem; jest to podstawowy warunek zdania egzaminu.

12. Miejsca ukrycia pozorantów po odnalezieniu muszą być przez przewodnika zaznaczone na otrzymanej mapie, z podaniem lokalizacji (współrzędnych geograficznych) i czasu odnalezienia. Mapa ta jest dołączana do dokumentacji egzaminu.

13. Przewodnik podczas próby poszukiwawczej ma prawo zażądać jednorazowej przerwy. Maksymalny czas przerwy wynosi 5 minut i nie jest wliczany do czasu poszukiwania. Na czas przerwy egzaminator - krajowy specjalista wyznacza około 10 m2 strefy neutralnej, której przewodnikowi oraz psu ratowniczemu nie wolno opuszczać i z nikim się porozumiewać. Przekroczenie maksymalnego czasu przerwy jest jednoznaczne z niezdaniem egzaminu.

14. Pozoranci mogą być w obecności psa ratowniczego odsłonięci - I klasa.

15. Pozoranci nie mogą być w obecności psa ratowniczego odsłonięci - II klasa.

16. Maksymalny czas trwania poszukiwania wynosi 30 minut - I klasa.

17. Maksymalny czas trwania poszukiwania wynosi 45 minut - II klasa.

18. Przewodnik składa końcowy meldunek przewodniczącemu komisji egzaminacyjnej.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

ARKUSZ EGZAMINACYJNY SPECJALNOŚCI GRUZOWISKOWEJ* / TERENOWEJ*

I* / II* KLASY

wzór

PROTOKÓŁ EGZAMINACYJNY NR ......

EGZAMINU PRZEWODNIKÓW I PSÓW RATOWNICZYCH

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

DYPLOM NR ......

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR

ZAŚWIADCZENIE O WAŻNOŚCI SPECJALNOŚCI RATOWNICZEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WYSOKOŚĆ I TABELE NORM WYŻYWIENIA

1. Normy wyżywienia wyliczane są w grupach wiekowych.

2. Grupa 1: psy ratownicze w wieku od 6 tygodni do 16 tygodni - szczenięta. Zadaniem przewodnika jest płynne przejście z diety stosowanej przez hodowcę na system żywienia oparty o suchą karmę. W tym okresie należy zapewnić psu ratowniczemu odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych, m.in. takich jak witamina A+D3 oraz fosforan wapnia w postaci preparatów witaminowych i mineralnych. Dietę należy konsultować z lekarzem weterynarii.

3. Grupa 2: psy ratownicze w wieku od 5 miesięcy do 7 miesięcy - starsze szczenięta. Należy dostarczać psom ratowniczym odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych zapewniających prawidłowy rozwój organizmu. Dietę należy raz w miesiącu konsultować z lekarzem weterynarii. Karmę suchą dla szczeniąt należy uzupełniać miesięcznie o 2 opakowania standardowe karmy uzupełniającej - smakołyków oraz preparaty witaminowe i mineralne.

4. Grupa 3: psy ratownicze w wieku od 8 miesięcy do 12 miesięcy - młode psy. Dietę należy raz w miesiącu konsultować z lekarzem weterynarii. Karmę suchą należy uzupełniać miesięcznie o 2 opakowania standardowe karmy uzupełniającej - smakołyków oraz preparaty witaminowe i mineralne.

5. Grupa 4: psy ratownicze w wieku od 13 miesiąca do końca okresu gotowości operacyjnej - psy dojrzałe, w okresie sprawności użytkowej. Dietę należy raz w kwartale konsultować z lekarzem weterynarii. Karmę suchą należy uzupełniać miesięcznie o 2 opakowania standardowe karmy uzupełniającej - smakołyków.

6. Grupa 5: psy starsze, wycofane ze służby w charakterze psów ratowniczych - psy stanowiące własność Państwowej Straży Pożarnej, które po wycofaniu ze służby ratowniczej pozostały w Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej, nie znajdując nabywców, jak i psy przekazane bezpłatnie na własność dotychczasowego przewodnika. Dieta zwykła lub niskokaloryczna konsultowana raz w kwartale przez lekarza weterynarii. Karmę suchą należy uzupełniać miesięcznie o 2 opakowania standardowe karmy uzupełniającej - smakołyków.

7. W przypadkach choroby i konieczności zastosowania specjalnego żywienia dopuszczalne jest odstępstwo od podanych powyżej zasad na czas trwania kuracji. Każdy tego typu przypadek potwierdzony przez lekarza weterynarii należy wpisać do Książki Psa Ratowniczego Państwowej Straży Pożarnej.

8. Sposób obliczania norm wyżywienia dla psów ratowniczych:

1) psa ratowniczego należy ważyć pod nadzorem lekarza weterynarii:

a) psy grupy 1-3 - raz w miesiącu,

b) psy grupy 4 i 5 - raz na kwartał;

2) w odniesieniu do określonej wagi psa ratowniczego oraz jego wieku dzienne zapotrzebowanie energetyczne wyrażone w kcal - [DZE] określają tabele 1-3;

3) należy dzienne zapotrzebowanie energetyczne przemnożyć przez ilość dni w danym miesiącu - otrzymuje się miesięczne zapotrzebowanie energetyczne;

4) miesięczne zapotrzebowanie energetyczne danego psa ratowniczego należy porównać z energią metaboliczną zawartą w 1 kg danego gatunku suchej karmy (według danych producenta) i z tego porównania wyliczyć normę wyżywieniową w gramach suchej karmy należnej danemu psu ratowniczemu w miesiącu.

9. Normy kaloryczne koryguje się dla:

1) grup 1-3 okresowo, zgodnie z tabelą 1;

2) dla grup 4 i 5 co 12 miesięcy, na wniosek Dowódcy Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej.

Tabela 1

ZAPOTRZEBOWANIE ENERGETYCZNE PSÓW SZCZENIĄT

DZE dzienne zapotrzebowanie energetyczne szczeniąt [ kcal ]
Masa (kg) 6 - 11 tyg. 3 - 4 miesięcy 5 - 7 miesięcy 8 - 12 miesięcy
1 365 345 220 180
2 550 540 340 280
3 770 730 465 385
4 935 875 560 460
5 1.080 1.020 655 530
6 1.215 1.140 730 595
7 1.345 1.265 810 660
8 1.475 1.390 885 725
9 1.610 1.510 960 785
10 1.740 1.630 1.040 850
11 1.845 1.735 1.105 905
12 1.950 1.835 1.165 960
13 2.055 1.940 1.230 1.015
14 2.160 2.040 1.295 1.065
15 2.265 2.140 1.360 1.120
16 2.370 2.235 1.420 1.170
17 2.470 2.330 1.475 1.215
18 2.570 2.420 1.535 1.265
19 2.675 2.515 1.595 1.310
20 2.780 2.610 1.655 1.360
21 - 2.690 1.710 1.405
22 - 2.770 1.760 1.450
23 - 2.850 1.820 1.490
24 - 2.930 1.875 1.540
25 - 3.010 1.930 1.580
26 - 3.090 1.980 1.620
27 - 3.165 2.025 1.660
28 - 3.245 2.075 1.700
29 - 3.320 2.120 1.735
30 - 3.400 2.170 1.775
31 - 3.480 2.220 1.815
32 - 3.560 2.270 1.855
33 - 3.640 2.320 1.890
34 - 3.715 2.370 1.930
35 - 3.795 2.415 1.970
36 - - 2.460 2.010
37 - - 2.505 2.045
38 - - 2.550 2.085
39 - - 2.595 2.120
40 - - 2.640 2.160
41 - - 2.685 2.210
42 - - 2.730 2.240
43 - - 2.775 2.275
44 - - 2.815 2.315
45 - - 2.860 2.350

Tabela 2

ZAPOTRZEBOWANIE ENERGETYCZNE PSÓW BĘDĄCYCH W GOTOWOŚCI OPERACYJNEJ

Masa psa

[ kg ]

DZE

[ kcal ]

Masa psa

[ kg ]

DZE

[ kcal ]

Masa psa

[ kg ]

DZE

[ kcal ]

5 440 26 1.500 47 2.350
6 500 27 1.545 48 2.385
7 560 28 1.590 49 2.420
8 620 29 1.630 50 2.455
9 680 30 1.670 51 2.490
10 730 31 1.710 52 2.525
11 790 32 1.750 53 2.560
12 840 33 1.790 54 2.595
13 890 34 1.830 55 2.630
14 940 35 1.870 56 2.665
15 990 36 1.910 57 2.700
16 1.040 37 1.950 58 2.735
17 1.090 38 1.990 59 2.770
18 1.140 39 2.030 60 2.805
19 1.185 40 2.070 61 2.840
20 1.230 41 2.110 62 2.875
21 1.275 42 2.150 63 2.910
22 1.320 43 2.190 64 2.945
23 1.365 44 2.230 65 2.980
24 1.410 45 2.270 - -
25 1.455 46 2.310 - -

Tabela 3

ZAPOTRZEBOWANIE ENERGETYCZNE PSÓW WYCOFANYCH ZE SŁUŻBY RATOWNICZEJ

Masa psa

[ kg ]

DZE

[ kcal ]

Masa psa

[ kg ]

DZE

[ kcal ]

Masa psa

[ kg ]

DZE

[ kcal ]

5 400 26 1.280 47 1.900
6 450 27 1.310 48 1.925
7 500 28 1.340 49 1.950
8 550 29 1.370 50 1.975
9 600 30 1.400 51 2.000
10 650 31 1.430 52 2.025
11 700 32 1.460 53 2.050
12 750 33 1.490 54 2.075
13 800 34 1.520 55 2.100
14 850 35 1.550 56 2.125
15 900 36 1.580 57 2.150
16 950 37 1.610 58 2.200
17 1.000 38 1.640 59 2.225
18 1.040 39 1.670 60 2.250
19 1.070 40 1.700 61 2.275
20 1.100 41 1.730 62 2.300
21 1.130 42 1.760 63 2.325
22 1.160 43 1.790 64 2.350
23 1.190 44 1.810 65 2.375
24 1.220 45 1.840 - -
25 1.250 46 1.870 - -

ZAŁĄCZNIK Nr  7

WZÓR

KSIĄŻKA PSA RATOWNICZEGO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 134, poz. 1436 i Nr 283, poz. 2818 oraz z 2005 r. Nr 19, poz. 164).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 59, poz. 516 i Nr 166, poz. 1609 oraz z 2004 r. Nr 210, poz. 2135 i Nr 273, poz. 2703.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024