Określenie wzoru powszechnego świadectwa udziałowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 lipca 1995 r.
w sprawie określenia wzoru powszechnego świadectwa udziałowego.

Na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202 i z 1994 r. Nr 84, poz. 385) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się wzór powszechnego świadectwa udziałowego, określony w załączniku do rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR POWSZECHNEGO ŚWIADECTWA UDZIAŁOWEGO

Wymiary (w Papier Kolory Cechy graficzne Zabezpieczenia widoczne w paśmie promieniowania Numeracja
milimetrach) kolor znak wodny nitka zabezpieczająca włókna zabezpieczające zasadnicze strona przednia strona odwrotna nadfioletowego kolor seria numer rozmieszczenie
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
148,5 x 210 biały pas z lewej strony świadectwa przedstawiający powtarzający się wizerunek orła, pod nim napis RP NFI nitka w prawej części świadectwa z powtarzającym się napisem RP NFI oraz jego odbiciem lustrzanym włókna w kolorach niebieskim, czerwonym i zielonym brązowy, zielony W środkowej części świadectwa udziałowego napis - POWSZECHNE ŚWIADECTWO UDZIAŁOWE, po jego lewej stronie oznaczenie serii i numeru świadectwa.

Pod nim, oddzielony brązową linią, tekst następującej treści: NINIEJSZE ŚWIADECTWO UDZIAŁOWE ZOSTAŁO WYEMITOWANE PRZEZ SKARB PAŃSTWA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ ZGODNIE Z ART. 29 USTAWY Z DNIA 30 KWIETNIA 1993 R. O NARODOWYCH FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH I ICH PRYWATYZACJI (DZ. U. NR 44, POZ. 202 Z PÓŹN. ZM.).

Poniżej napis MINISTER PRZEKSZTAŁCEŃ WŁASNOŚCIOWYCH i podpis.

Pod podpisem wizerunek orła (ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej) na tle brązowego koła, w otoku napis RZECZPOSPOLITA POLSKA w kolorze brązowym, po obu stronach orła znaki graficzne kształtem przypominające trójkąty, wydrukowane farbą metalizowaną.

W lewym dolnym rogu brązowa rozeta, z widocznymi w zależności od kąta patrzenia literami RP, obok niej napis WARSZAWA, 10 KWIETNIA 1995 r. W prawym dolnym rogu zielona rozeta zmieniająca kolor na miedzianozłoty w zależności od kąta patrzenia.

W centralnej części świadectwa kompozycja linii giloszowych w kolorach brązowym i zielonym tworząca rozetę.

W środkowej części rozety element graficzny z efektem płynnej zmiany kolorów szarego i zielonego.

Tło świadectwa stanowi układ linii giloszowych w kolorze jasnobrązowym, układających się w powtarzające się napisy RP NFI (z wizualnym elementem reliefu).

W lewym górnym rogu litery RP w kolorze białym, obwiedzione brązową linią, wypełnienie liter RP na stronie odwrotnej świadectwa kolorem brązowym, w całości widoczne pod światło.

W prawym górnym rogu wielopłaszczyznowy znak holograficzny w kształcie koła o średnicy 22 milimetrów, przedstawiający wizerunek orła na kartuszu i napis RP NFI widoczne przy zmianie kąta patrzenia, zawierający elementy półtonowe, mikrolitery RP NFI, mikrolinie i elementy animowane, wykonany w tęczowych kolorach zmieniających się w zależności od kąta patrzenia, ulegający zniszczeniu przy próbie oderwania od podłoża.

Całość świadectwa obramowana układem linii w kolorach zielonym i szarozielonym, tworzących ramkę. Po wewnętrznej stronie ramki powtarzające się napisy mikrodrukiem - RP NFI.

Na zewnątrz ramki biały, nie zadrukowany margines tworzący w dolnej części dokumentu pas o szerokości 15 milimetrów. Na nim umieszczone symetrycznie dwa oznaczenia serii i numeru świadectwa wydrukowane w kodzie OCR-B, służące do maszynowego odczytu.

Centralnie umieszczony tekst pouczenia w kolorze szarozielonym następującej treści:

POUCZENIE

1. Niniejsze świadectwo udziałowe jest papierem wartościowym na okaziciela w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. Nr 58, poz. 239 z późniejszymi zmianami).

2. Niniejsze świadectwo udziałowe jest zbywalne i podlega dziedziczeniu. Przeniesienie własności niniejszego świadectwa udziałowego jest wolne od opłaty skarbowej.

3. Na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202 z późniejszymi zmianami) niniejsze świadectwo udziałowe z mocy prawa dopuszczone jest do publicznego obrotu papierami wartościowymi.

4. Z zastrzeżeniem art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202 z późniejszymi zmianami), do publicznego obrotu świadectwami udziałowymi stosuje się przepisy ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. Nr 58, poz. 239 z późniejszymi zmianami).

5. Zgodnie z art. 37 i 38 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202 z późniejszymi zmianami) niniejsze świadectwo udziałowe podlega wymianie na jednakową liczbę akcji w każdym z Narodowych Funduszy Inwestycyjnych, istniejących w dniu emisji niniejszego świadectwa udziałowego i wyznaczonych do przeprowadzenia tej wymiany w drodze rozporządzenia Ministra Przekształceń Własnościowych. Z chwilą wymiany świadectwa udziałowego na akcje Narodowych Funduszy Inwestycyjnych wygasają wszelkie prawa reprezentowane przez świadectwo udziałowe.

6. Zgodnie z art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202 z późniejszymi zmianami) Rada Ministrów może, w drodze rozporządzenia, określić termin utraty ważności niniejszego świadectwa udziałowego. Ogłoszenie terminu utraty ważności świadectwa udziałowego może nastąpić nie później niż na rok przed upływem tego terminu.

7. W ZAMIAN ZA UTRACONE ŚWIADECTWO UDZIAŁOWE NIE BĘDZIE WYDANY JEGO DUPLIKAT ANI ŻADEN INNY DOKUMENT ZASTĘPCZY.

Pod nim prostokątne pole otoczone siatką giloszową w kolorze szarozielonym, w prawym górnym rogu litery RP w odbiciu lustrzanym w kolorze brązowym.

Tło stanowi układ linii giloszowych w kolorze beżowym, układających się w powtarzające się napisy RP NFI.

Całość obramowania układem linii w kolorze zielonoszarym tworzących ramkę.

W papierze

Nitka w prawej części w kolorach niebieskim i czerwonym.

Włókna w kolorach niebieskim, czerwonym i zielonym.

Broki w kolorze seledynowym.

Strona przednia

W środkowej części symetrycznie umieszczone dwa wizerunki orła na tle tarczy w kolorze seledynowym.

Znaki graficzne przypominające trójkąty wydrukowane farbą metalizowaną - w kolorze seledynowym.

Numeracja wewnątrz ramki - w kolorze seledynowym.

Fragmenty rozety.

czarny dwie duże litery siedmiocyfrowy litery serii i cyfry numeracji w układzie poziomym w lewej górnej części strony przedniej świadectwa, wewnątrz ramki;

na zewnątrz ramki w dolnej części świadectwa dwa oznaczenia serii i numeru wydrukowane w kodzie OCR-B, służące do maszynowego odczytu

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.114.546

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie wzoru powszechnego świadectwa udziałowego.
Data aktu: 10/07/1995
Data ogłoszenia: 05/10/1995
Data wejścia w życie: 05/10/1995