Nadanie statutu Urzędowi Antymonopolowemu.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 października 1995 r.
w sprawie nadania statutu Urzędowi Antymonopolowemu.

Na podstawie art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 24 lutego 1990 r. o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym (Dz. U. z 1995 r. Nr 80, poz. 405) zarządza się, co następuje:
§  1.
Urzędowi Antymonopolowemu nadaje się statut stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  2.
Prezes Urzędu Antymonopolowego może w uzasadnionych wypadkach łączyć, likwidować lub przekształcać komórki organizacyjne wymienione w statucie, zawiadamiając o tym Ministra-Szefa Urzędu Rady Ministrów.
§  3.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 65/90 Rady Ministrów z dnia 9 maja 1990 r. w sprawie nadania statutu Urzędowi Antymonopolowemu, zmieniona uchwałą nr 128/91 Rady Ministrów z dnia 3 września 1991 r.,
2)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 1993 r. w sprawie utworzenia w Urzędzie Antymonopolowym Departamentu Ochrony Konsumentów na Rynkach Zmonopolizowanych (Dz. U. Nr 75, poz. 355).
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

STATUT URZĘDU ANTYMONOPOLOWEGO

§  1.
Urząd Antymonopolowy, zwany dalej "Urzędem", działa zgodnie z zarządzeniami, wytycznymi, decyzjami i poleceniami Prezesa Urzędu Antymonopolowego, zwanego dalej "Prezesem", oraz pod jego bezpośrednim nadzorem i kierownictwem.
§  2.
1.
Prezes kieruje Urzędem przy pomocy wiceprezesa, dyrektora generalnego, dyrektorów departamentów (komórek równorzędnych) oraz dyrektorów delegatur Urzędu.
2.
Prezes może upoważnić osoby, o których mowa w ust. 1, oraz innych pracowników Urzędu zatrudnionych na kierowniczych i samodzielnych stanowiskach do podejmowania decyzji i wyrażania stanowiska w jego imieniu w określonych sprawach.
§  3.
W zależności od potrzeb Prezes może powoływać kolegialne organy doradcze i opiniodawcze, określając ich nazwę, skład osobowy, zakres i tryb działania.
§  4.
1.
W skład Urzędu wchodzą następujące komórki organizacyjne:
1)
Gabinet Prezesa,
2)
Departament Prawny,
3)
Departament Praktyk Monopolistycznych i Ochrony Konsumenta na Rynku Dóbr Przemysłowych,
4)
Departament Praktyk Monopolistycznych i Ochrony Konsumenta na Rynku Usług i Produktów Rolnych,
5)
Departament Praktyk Monopolistycznych i Ochrony Konsumenta na Rynku Świadczeń Jednostek Infrastruktury,
6)
Departament Konkurencji Zagranicznej.
2.
Organizację wewnętrzną i szczegółowy zakres zadań komórek organizacyjnych wymienionych w ust. 1 oraz tryb pracy Urzędu określa regulamin organizacyjny, nadany przez Prezesa.
§  5.
1.
Urzędowi podlegają terenowe delegatury Urzędu Antymonopolowego, których siedziby, właściwość terytorialną i rzeczową określa, na podstawie odrębnych przepisów, Prezes w drodze zarządzenia.
2.
Przepis § 4 ust. 2 stosuje się odpowiednio do delegatur Urzędu.

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.123.598

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nadanie statutu Urzędowi Antymonopolowemu.
Data aktu: 17/10/1995
Data ogłoszenia: 31/10/1995
Data wejścia w życie: 31/10/1995