Zasady i tryb dokonywania oceny pracy nauczycieli przedmiotów artystycznych w szkołach i placówkach artystycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 7 września 1995 r.
w sprawie zasad i trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli przedmiotów artystycznych w szkołach i placówkach artystycznych. *

Na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 3, poz. 19, Nr 25, poz. 187 i Nr 31, poz. 214, z 1983 r. Nr 5, poz. 33, z 1988 r. Nr 19, poz. 132, z 1989 r. Nr 4, poz. 24 i Nr 35, poz. 192, z 1990 r. Nr 34, poz. 197 i 198, Nr 36, poz. 206 i Nr 72, poz. 423, z 1991 r. Nr 95, poz. 425 i Nr 104, poz. 450, z 1992 r. Nr 53, poz. 252, Nr 54, poz. 254 i Nr 90, poz. 451, z 1993 r. Nr 129, poz. 602 oraz z 1994 r. Nr 43, poz. 163, Nr 105, poz. 509 i Nr 113, poz. 547) oraz w związku z art. 25 ust. 1 i art. 35 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425, z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 127, poz. 585, z 1994 r. Nr 1, poz. 3 i Nr 53, poz. 215 oraz z 1995 r. Nr 101, poz. 504) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
Karcie Nauczyciela - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela,
2)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty,
3)
szkole - należy przez to rozumieć szkołę artystyczną i placówkę, o której mowa w art. 1 pkt 1 lit. a) i b) oraz pkt 4 i 5 Karty Nauczyciela,
4)
nauczycielu - należy przez to rozumieć nauczyciela przedmiotów artystycznych szkoły i placówki, o której mowa w pkt 3,
5)
dyrektorze - należy przez to rozumieć dyrektora szkoły i placówki, o której mowa w pkt 3.
§  2.
1.
Podstawę oceny pracy nauczyciela stanowi stopień realizacji zadań określonych w art. 6 ust. 1 Karty Nauczyciela i art. 4 ustawy, zadań statutowych szkoły oraz obowiązków określonych odrębnymi przepisami, a w stosunku do nauczycieli pełniących funkcje kierownicze, także zadań określonych w art. 7 Karty Nauczyciela i art. 39 ustawy - ustalony w wyniku sprawowanego nadzoru pedagogicznego.
2.
Przy ustalaniu oceny pracy nauczyciela uwzględnia się w szczególności:
1)
umiejętności planowania oraz organizowania procesu dydaktyczno-wychowawczego i opiekuńczego,
2)
uzyskiwane wyniki w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej,
3)
doskonalenie zawodowe,
4)
kulturę pedagogiczną.
3.
Przy ustalaniu oceny pracy dyrektora uwzględnia się ponadto:
1)
umiejętności kierowania bieżącą działalnością dydaktyczno-wychowawczą i opiekuńczą szkoły,
2)
skuteczność działań organizacyjnych i programowych w realizacji podstawowych funkcji szkoły,
3)
realizację zadań związanych z nadzorem pedagogicznym w stosunku do nauczycieli zatrudnionych w szkole,
4)
realizację planu finansowego szkoły.
§  3.
Ocena pracy nauczyciela (dyrektora) ma charakter opisowy i jest zakończona stwierdzeniem uogólniającym:
-
szczególnie wyróżniająca,
-
wyróżniająca,
-
dobra,
-
zadowalająca,
-
negatywna.
§  4.
1.
Ocenę pracy ustala - w przypadkach wymienionych w art. 6 ust. 2 Karty Nauczyciela i w art. 50 ust. 2 pkt 3 ustawy - dyrektor szkoły, w której zatrudniony jest nauczyciel.
2.
Ocenę pracy dyrektora ustala - w przypadkach wymienionych w art. 6 ust. 2 Karty Nauczyciela i w art. 38 pkt 2 oraz art. 50 ust. 2 pkt 3 ustawy - organ prowadzący szkołę.
3.
W przypadku gdy organ prowadzący szkołę nie jest uprawniony do sprawowania nadzoru pedagogicznego, ocenę pracy dyrektora ustala organ prowadzący szkołę w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny nad szkołą.
§  5.
1.
Na wniosek nauczyciela (dyrektora), złożony przed ustaleniem oceny pracy, oceniający obowiązany jest zwrócić się o opinię o jego pracy do:
1)
konsultanta powołanego przez Centrum Edukacji Artystycznej, a w przypadku nauczyciela przedmiotu ogólnokształcącego - do doradcy metodycznego kuratorium oświaty właściwego dla siedziby szkoły,
2)
kuratora oświaty, w przypadku dyrektora szkoły realizującej program kształcenia ogólnego,
3)
zakładowej organizacji związkowej, w której zrzeszony jest oceniany nauczyciel (dyrektor),
4)
zakładowej organizacji związkowej wskazanej przez ocenianego nauczyciela (dyrektora), jeśli nauczyciel (dyrektor) nie jest zrzeszony w żadnym związku zawodowym.
2.
Oceniający może z własnej inicjatywy zwrócić się o opinię do zakładowej organizacji związkowej - zgodnie z zasadami określonymi w ust. 1 - jeżeli uzyska zgodę ocenianego nauczyciela (dyrektora).
§  6.
1.
Ocenę pracy ustala się w terminie nie krótszym niż 21 dni i nie dłuższym niż 4 miesiące od dnia zgłoszenia wniosku przez zainteresowanego nauczyciela (dyrektora) lub organ uprawniony do wnioskowania o dokonanie oceny.
2.
Do okresu, o którym mowa w ust. 1, nie wlicza się okresów ferii wynikających z przepisów w sprawie organizacji roku szkolnego lub usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela (dyrektora) trwającej dłużej niż miesiąc.
§  7.
1.
Ocenę pracy ustala się po wysłuchaniu ocenianego nauczyciela (dyrektora).
2.
Oceniający przedstawia nauczycielowi (dyrektorowi) ocenę jego pracy sformułowaną w karcie oceny pracy, której wzór określa załącznik do rozporządzenia.
3.
Kartę oceny pracy włącza się do akt osobowych.
§  8.
1.
Nauczycielowi przysługuje odwołanie od ustalonej oceny, z zastrzeżeniem § 9, do dyrektora szkoły w terminie 14 dni od przedstawienia mu karty oceny pracy.
2.
Odwołanie, o którym mowa w ust. 1, rozpatruje - w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania - zespół w składzie:
1)
dyrektor szkoły,
2)
przedstawiciel rady pedagogicznej, wytypowany przez tę radę,
3)
przedstawiciel rodziców wchodzący w skład rady szkoły, wytypowany przez tę radę, a w szkole, w której rada szkoły nie została powołana - przedstawiciel rodziców wytypowany przez radę rodziców.
3.
Jeżeli przy ustalaniu kwestionowanej oceny nauczyciel nie skorzystał z uprawnień wymienionych w § 5, ma prawo z nich skorzystać przy wniesieniu odwołania, o którym mowa w ust. 1.
4.
Zespół, o którym mowa w ust. 2, może ustalić nową ocenę pracy lub podtrzymać ocenę kwestionowaną przez nauczyciela.
5.
Od oceny ustalonej zgodnie z ust. 4 nauczycielowi przysługuje odwołanie do organu prowadzącego szkołę, w terminie 14 dni od dnia ustalenia kwestionowanej oceny.
6.
Organ prowadzący szkołę, w porozumieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny nad szkołą, rozstrzyga odwołanie w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia jego otrzymania. Od tego rozstrzygnięcia odwołanie nie przysługuje.
7.
Dyrektorowi szkoły przysługuje, w terminie określonym w ust. 1, odwołanie od ustalonej oceny pracy do organu, który ustalił kwestionowaną ocenę.
8.
Odwołanie, o którym mowa w ust. 7, rozpatruje - w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia jego otrzymania - zespół w składzie:
1)
przedstawiciele organu prowadzącego szkołę, wskazani przez ten organ, a w przypadku gdy organ prowadzący szkołę nie jest uprawniony do sprawowania nadzoru pedagogicznego nad szkołą - przedstawiciele obu organów, wskazani przez te organy,
2)
dwaj przedstawiciele rady szkoły, wytypowani przez tę radę.
9.
Jeżeli przy ustalaniu kwestionowanej oceny dyrektor szkoły nie skorzystał z uprawnień wymienionych w § 5, ma prawo z nich skorzystać przy wniesieniu odwołania, o którym mowa w ust. 7.
10.
Zespół, o którym mowa w ust. 8, może ustalić nową ocenę lub podtrzymać ocenę kwestionowaną przez dyrektora szkoły.
11.
Od oceny ustalonej zgodnie z ust. 10 odwołanie nie przysługuje.
§  9.
W razie ustalenia negatywnej oceny pracy nauczyciela, stosuje się tryb odwoławczy określony w art. 24 Karty Nauczyciela.
§  10.
Traci moc rozporządzenie Ministra Kultury i Sztuki z dnia 10 stycznia 1983 r. w sprawie oceny pracy nauczycieli przedmiotów artystycznych w szkołach artystycznych (Dz. U. Nr 4, poz. 31).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

KARTA OCENY PRACY

I. Dane dotyczące ocenianego nauczyciela, dyrektora (szkoły, placówki):

1. Imiona i nazwisko

2. Data urodzenia

3. Nazwa szkoły (placówki)

4. Zajmowane stanowisko

5. Wykształcenie

6. Staż pracy pedagogicznej

7. Osiągnięcia twórcze

8. Data rozpoczęcia pracy w danej szkole (placówce).

II. Ocena pracy

1. Opis stopnia realizacji zadań wchodzących w zakres oceny pracy

2. Stwierdzenie uogólniające

3. Data ustalenia oceny i podpis oceniającego.

III. Potwierdzenie (data i podpis) ocenianego o zapoznaniu się z treścią ustalonej oceny oraz prawie do wniesienia odwołania w ciągu 14 dni.

*Rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną z dniem 7 sierpnia 1996 r. na skutek zmiany art. 6 ustawy - Karta Nauczyciela (Dz.U.82.3.19) przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 14 czerwca 1996 r. zmieniającej nin. ustawę (Dz.U.96.87.396).

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.131.637

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb dokonywania oceny pracy nauczycieli przedmiotów artystycznych w szkołach i placówkach artystycznych.
Data aktu: 07/09/1995
Data ogłoszenia: 23/11/1995
Data wejścia w życie: 23/11/1995