Sposób rozdysponowania kontyngentów celnych na przywóz w 1996 r. pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA WSPÓŁPRACY GOSPODARCZEJ Z ZAGRANICĄ
z dnia 15 grudnia 1995 r.
w sprawie sposobu rozdysponowania kontyngentów celnych na przywóz w 1996 r. pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Na podstawie art. 58 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne (Dz. U. z 1994 r. Nr 71, poz. 312 oraz z 1995 r. Nr 85, poz. 427 i Nr 87, poz. 434) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozdysponowanie kontyngentów celnych na przywóz pojazdów samochodowych, ustanowionych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 1995 r. w sprawie ustanowienia kontyngentów celnych na przywóz niektórych pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 151, poz. 738), następuje w drodze wydawania pozwoleń na przywóz, na podstawie wniosków składanych przez polskie podmioty gospodarcze określone w ust. 2.
2.
Z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, dotyczącym odrębnie każdej marki pojazdu samochodowego może występować polski podmiot gospodarczy będący wyłącznym przedstawicielem producenta lub producentów pojazdów danej marki, z którym producent zawarł umowę upoważniającą do przywozu w 1996 r. takich pojazdów do Polski w ramach ustanowionego kontyngentu.
3.
Wnioski mogą być składane do Ministerstwa Współpracy Gospodarczej z Zagranicą od dnia wejścia w życie rozporządzenia i będą rozpatrywane w kolejności zgłoszeń, do czasu wyczerpania kontyngentu, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 1996 r. Wnioski złożone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia nie podlegają rozpatrzeniu. Kontyngent nie rozdysponowany do dnia 31 grudnia 1996 r. nie podlega rozdysponowaniu w roku 1997.
4.
Wzór wniosku o wydanie pozwolenia na przywóz pojazdów samochodowych w ramach kontyngentu, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik do rozporządzenia.
5.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1 i 2, powinny być dołączone następujące dokumenty:
1)
odpis z rejestru handlowego lub innego rejestru (dokumentu) stwierdzającego status oraz przedmiot przedsiębiorstwa osoby prawnej lub spółki prawa handlowego nie mającej osobowości prawnej, lecz podlegającej wpisowi do rejestru handlowego, albo zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej - w przypadku podmiotu nie będącego osobą prawną,
2)
kopia zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym (REGON) wydanego przez właściwy urząd statystyczny,
3)
pisemne oświadczenie podmiotu zagranicznego o nadaniu polskiemu podmiotowi gospodarczemu wyłącznych uprawnień przedstawicielskich, upoważniających do przywozu pojazdów samochodowych danej marki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach kontyngentu w 1996 r., potwierdzone przez urząd konsularny Rzeczypospolitej Polskiej właściwy dla siedziby podmiotu zagranicznego, wraz z tłumaczeniem na język polski,
4)
zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego stwierdzające zgłoszenie obowiązku podatkowego oraz należyte wypełnianie zobowiązań podatkowych,
5)
zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne,
6)
w przypadku rozdysponowania kontyngentu w trybie § 2 ust. 2 - kopia faktury producenta, kopia poprzednio udzielonego pozwolenia, potwierdzona przez urząd celny, a także - będąca dowodem sprzedaży pojazdu - kopia faktury lub rachunku uproszczonego, wystawianych przez sprzedawcę zgodnie z odrębnymi przepisami o podatku od towarów i usług, albo - w razie zaistnienia okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności wnioskodawca bądź wystawca faktury lub rachunku uproszczonego - inny dowód utraty, zniszczenia lub zbycia pojazdu,
7)
w przypadku rozdysponowania kontyngentu w trybie § 4 - kopia umowy sprzedaży zawartej z nabywcą pojazdu samochodowego.
§  2.
1.
Rozdysponowanie kontyngentów, o których mowa w § 1 ust. 1, następuje w drodze wydawania pozwoleń na przywóz, które udzielane na podstawie jednego wniosku mogą dotyczyć łącznie przywozu nie więcej niż 400 sztuk pojazdów samochodowych określonych pod lp. 1 i 2 załącznika nr 1 do rozporządzenia wymienionego w § 1 ust. 1 lub łącznie nie więcej niż 5 sztuk pojazdów samochodowych określonych po lp. 3 tego załącznika.
2.
Uzyskanie pozwolenia na przywóz na podstawie kolejnego wniosku może nastąpić, jeżeli wszystkie pozwolenia udzielone na podstawie wniosku poprzedniego zostały wykorzystane i przedstawiono dokumenty wymienione w § 1 ust. 5 pkt 6.
§  3.
Pozwolenia wydawane w trybie § 2 zachowują ważność przez okres 5 miesięcy od dnia wystawienia i mogą być wykorzystane nie wcześniej niż od dnia 2 stycznia 1996 r. oraz nie dłużej niż do dnia 30 września 1996 r.
§  4.
1.
Część kontyngentu, o którym mowa w § 1 ust. 1, nie rozdysponowana lub nie wykorzystana do dnia 30 września 1996 r. podlega rozdysponowaniu w trybie określonym w niniejszym rozporządzeniu, z zastrzeżeniem ust. 3, 4 i 5.
2.
Podmioty gospodarcze obowiązane są przedłożyć w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą w terminie do dnia 10 października 1996 r. informacje dotyczące stopnia wykorzystania pozwoleń na przywóz udzielonych do dnia 30 września 1996 r. Przepis § 1 ust. 5 pkt 6 stosuje się odpowiednio.
3.
Wydawanie pozwoleń na przywóz pojazdów samochodowych w ramach części kontyngentu nie rozdysponowanej lub nie wykorzystanej do dnia 30 września 1996 r. następuje na rzecz podmiotów spełniających warunki wymienione w § 1 ust. 2. W stosunku do podmiotów, które w okresie przed dniem 30 września 1996 r. dokonywały przywozu pojazdów w ramach kontyngentu, rozdysponowanie następuje z uwzględnieniem w szczególności kryterium stopnia dotychczasowego wykorzystania kontyngentu przez te podmioty.
4.
Wniosek o udzielenie pozwolenia na przywóz, dotyczący rozdysponowania części kontyngentu, o której mowa w ust. 3, może być składany od dnia 15 października 1996 r. Wniosek złożony przed tym terminem nie podlega rozpatrzeniu.
5.
Pozwolenia wydane w trybie określonym w ust. 3 mogą być wykorzystane do dnia 31 grudnia 1996 r.
§  5.
W zakresie uregulowanym niniejszym rozporządzeniem nie stosuje się przepisów § 1, 2 oraz 3 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą z dnia 22 grudnia 1993 r. w sprawie sposobu rozdysponowania kontyngentów oraz postępowania w sprawach wydawania pozwoleń na wywóz i przywóz w obrocie towarowym z zagranicą (Dz. U. Nr 131, poz. 626 i z 1994 r. Nr 132, poz. 681).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1996 r.

ZAŁĄCZNIK

WNIOSEK

Gospodarczej z Zagranicą

o wydanie pozwolenia na przywóz pojazdów samochodowych w ramach kontyngentu celnego, ustanowionego na 1996 r.1)

Znak sprawy .............. (numer i data rejestracji w MWGZ,

ul. Żurawia 4a, Warszawa)2)

Numer identyfikacyjny (REGON) .................................

Wnioskodawca .............. (nazwa pełna) .....................

Wnioskodawca .............. (nazwa skrócona) ..................

Adres ............................ kod pocztowy ...............

nr telefonu ........., telefaksu ........ teleksu .......

Proszę o wydanie pozwolenia na przywóz następującej liczby

pojazdów samochodowych3):

A) wyposażonych w urządzenia katalityczne4):

Lp. Kod PCN Marka i model samochodu Liczba sztuk Nazwa producenta Kraj pochodzenia

Razem....................

B) nie wyposażonych w urządzenia katalityczne:

Lp. Kod PCN Marka i model samochodu Liczba sztuk Nazwa producenta Kraj pochodzenia

Razem....................

...............................................................

Pouczony(a) o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania

(art. 247 kk) oświadczam, że według stanu na dzień wystawienia

niniejszego wniosku przysługuje mi pełne prawo w zakresie

reprezentowania wnioskodawcy przy wszczęciu postępowania

w sprawie, której dotyczy niniejszy wniosek.

.................. ................. .....................

(data wystawienia (pieczęć firmowa (imię, nazwisko,

wniosku) wnioskodawcy) stanowisko oraz

podpis osoby

lub osób

reprezentujących

wnioskodawcę)

______

1)Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 1995 r. w sprawie ustanowienia kontyngentów celnych na przywóz niektórych pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 151, poz. 738).

2) Numer rejestracji wpisuje Ministerstwo Współpracy Gospodarczej z Zagranicą. Adres dla korespondencji pocztowej: Ministerstwo Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, skrytka pocztowa P-22, 00-950 Warszawa.

3) Wniosek składa się odrębnie dla pojazdów samochodowych osobowych i towarowych.

4) Ograniczenia, o których mowa w § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą z dnia 15 grudnia 1995 r. w sprawie sposobu rozdysponowania kontyngentów celnych na przywóz w 1996 r. pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 151, poz. 750), odnoszą się łącznie do pojazdów wyposażonych w urządzenia katalityczne, jak i nie wyposażonych w takie urządzenia.

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.151.750

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób rozdysponowania kontyngentów celnych na przywóz w 1996 r. pojazdów samochodowych pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej.
Data aktu: 15/12/1995
Data ogłoszenia: 27/12/1995
Data wejścia w życie: 01/01/1996