Zasady pobierania opłat konsularnych oraz ich wysokość.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH
z dnia 13 stycznia 1995 r.
w sprawie zasad pobierania opłat konsularnych oraz ich wysokości.

Na podstawie art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 9, poz. 34) zarządza się, co następuje:
§  1.
Za wykonanie czynności konsularnych urzędy konsularne pobierają opłaty konsularne składające się z:
1)
opłaty podstawowej - według taryfy opłat konsularnych stanowiącej załącznik do rozporządzenia,
2)
należności z tytułu zwrotu wydatków ponoszonych przez urząd konsularny, zwanych dalej kosztami rzeczywistymi.
§  2.
1.
Wpływy w walutach obcych z opłat podstawowych zalicza się w całości do dochodów budżetowych Skarbu Państwa.
2. 1
Wpływy w walutach obcych uzyskane ze zryczałtowanych kosztów rzeczywistych wymienionych w § 10 ust. 3 oraz ze zwrotu kosztów wymienionych w § 11 ust. 1 pkt 1-5 podlegają rozliczeniu zgodnie z zasadami określonymi w odrębnych przepisach.
§  3.
Nie podlegają opłatom czynności konsularne:
1)
wykonywane w obronie praw przysługujących obywatelom polskim na mocy ustawodawstwa miejscowego oraz umów i powszechnie przyjętych zwyczajów międzynarodowych w razie naruszenia tych praw przez władze obce,
2)
wykonywane na żądanie polskich organów państwowych, a dotyczące sporządzania protokołów przesłuchania stron, świadków i biegłych oraz doręczeń lub wydobycia dokumentów,
3)
wykonywane na wniosek i na rzecz polskich jednostek budżetowych i samorządowych,
4)
wykonywane dla stypendystów kierowanych z kraju na studia za granicę oraz stypendystów obywateli państw obcych podejmujących naukę w polskich szkołach średnich i wyższych lub kierowanych na staże w placówkach naukowo-badawczych, w zakresie spraw związanych z ich przejazdem i studiami,
5)
wykonywane na rzecz obywateli i instytucji państw obcych na zasadach wzajemności,
6)
wykonywane dla cudzoziemców, którym władze polskie udzieliły azylu lub nadały status uchodźcy,
7)
związane z udzielaniem wiz dyplomatycznych i służbowych w paszportach dyplomatycznych, służbowych lub zwykłych na zasadach wzajemności,
8)
związane z udzielaniem wiz uczestnikom konferencji, sympozjów naukowych, kursów języka polskiego, obchodów rocznicowych i innych imprez organizowanych przez polskie jednostki budżetowe i samorządowe.
§  4.
Zwolnieniu z opłat podlegają także czynności konsularne wymienione w załączniku, związane z:
1)
postępowaniem w sprawach roszczeń z tytułu zaopatrzenia emerytalnego pracowników i ich rodzin, inwalidów wojennych i kombatantów oraz ich rodzin, osób z ubezpieczenia społecznego lub opieki społecznej,
2)
dochodzeniem alimentów lub dotyczące opieki nad dzieckiem,
3)
dochodzeniem przez obywateli polskich roszczeń pracowniczych ze stosunku pracy i o naprawienie szkód wynikłych z wypadku przy pracy lub choroby zawodowej,
4)
zabezpieczeniem, likwidacją lub przekazaniem spadku po zmarłym obywatelu polskim delegowanym za granicę przez polskie jednostki budżetowe,
5)
repatriacją oraz wydaleniem lub ewakuacją z terenów zagrożonych,
6)
postępowaniem w sprawach odznaczeń za zasługi, świadczeń z tytułu udziału w wojnie i odszkodowań wojennych.
§  4a. 2
Nie pobiera się opłat i kosztów rzeczywistych za czynności paszportowe wymienione w pozycjach 2, 3, 6 i 7 załącznika od:
1)
małoletnich, którzy w dniu złożenia podania o wydanie paszportu nie mieli ukończonych 16 lat,
2)
osób, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, jeżeli ich pobyt za granicą jest związany z długotrwałym leczeniem lub z koniecznością poddania się operacji,
3)
osób, które złożyły podanie o wymianę paszportu z powodu jego wady technicznej,
4) 3
żołnierzy niezawodowych wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami kraju.
§  5.
1.
Za czynności paszportowe wymienione w załączniku obniża się o 50% opłaty:
1)
emerytom, rencistom i inwalidom oraz współmałżonkom pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu,
2)
osobom przebywającym w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystającym z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych,
3)
kombatantom i innym osobom, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
4) 4
uczącej się młodzieży szkół dziennych oraz studentom studiów stacjonarnych z zastrzeżeniem § 4a pkt 1,
5) 5
(skreślony).
2.
W razie zbiegu tytułów do ulgowej opłaty konsularnej, o której mowa w ust. 1, przysługuje tylko jedna ulgowa opłata konsularna.
§  6.
1.
Częściowo zwolnione z opłaty konsularnej są paszporty wydane w związku:
1)
ze zmianą nazwiska, imienia lub innych danych, które wpisuje się do paszportów,
2)
ze zmianą wyglądu osoby posiadającej paszport, utrudniającą ustalenie jej tożsamości,
3)
z brakiem w paszporcie miejsca na stemple wizowe lub pieczęcie poświadczające przekroczenie granicy.
2.
Wysokość opłaty za wydanie paszportu w trybie określonym w ust. 1 oblicza się odejmując od opłaty obowiązującej w dniu złożenia wniosku dziesiątą część tej opłaty za każdy pełny rok pozostający do upływu terminu ważności dotychczas posiadanego paszportu.
§  7.
1.
Obniża się o 25% opłaty konsularne za wizy udzielane:
1)
uczniom i studentom w wieku do lat 26,
2)
osobom wyjeżdżającym do Polski w zorganizowanych, co najmniej 10-osobowych grupach turystycznych.
2.
Udziela się 50% zniżki:
1)
osobom zamieszkałym w państwach, z którymi Polska utrzymuje regularną komunikację promową, za 1-5-dniowe jednokrotne wizy pobytowe.
2)
cudzoziemcom, których współmałżonek jest obywatelem polskim, oraz ich dzieciom.
§  8.
1.
Do wniesienia opłaty konsularnej jest obowiązana strona lub solidarnie strony, na których wniosek lub w których interesie czynność konsularna zostanie dokonana.
2.
Opłaty konsularne pobiera się przed dokonaniem czynności lub przy doręczeniu przesyłki za zaliczeniem pocztowym.
3.
W razie wzrostu kosztów rzeczywistych w trakcie wykonywania czynności, strona obowiązana jest wpłacić, na wezwanie urzędu konsularnego, wyznaczoną dodatkowo kwotę na pokrycie tych kosztów. Niedokonanie wpłaty jest podstawą do wstrzymania biegu sprawy, z wyjątkiem przypadków, w których zwłoka mogłaby narazić stronę na niepowetowaną stratę.
4.
Opłaty konsularne związane z likwidacją spadku przez urząd konsularny w postępowaniu spadkowym można pobrać po zakończeniu tego postępowania. Opłaty te obciążają masę spadkową i powinny być z niej potrącone.
5.
Obywatelom polskim przebywającym czasowo za granicą urzędy konsularne mogą w przypadkach losowych skredytować opłatę konsularną, wymierzając ją w złotówkach. Opłata powinna być uregulowana po powrocie do kraju w terminie miesięcznym ustalonym w zobowiązaniu podpisanym przez kredytobiorcę.
6.
Wniosek o wydobycie i legalizację dokumentów, złożony przez stronę zamieszkałą lub mającą siedzibę w Polsce, urząd konsularny może załatwić bez żądania opłat konsularnych w walutach obcych, a następnie przekazać organowi administracji państwowej lub samorządowej właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę strony w celu doręczenia za pobraniem należności ustalonych w złotych. Organ doręczający zalicza pobrane należności do swoich dochodów budżetowych.
7.
Z kredytowanych opłat konsularnych w złotych korzystać mogą kapitanowie jednostek transportowych za czynności wymienione w taryfie opłat konsularnych oraz kierowcy samochodów ciężarowych w transporcie międzynarodowym, w indywidualnych sytuacjach związanych z ruchem pojazdów i przewozem towarów. W takich przypadkach urzędy konsularne występują o uregulowanie wymierzonej opłaty i poniesionych kosztów rzeczywistych do armatora lub do właściciela samochodu ciężarowego w kraju.
§  9.
1.
Opłaty konsularne pobiera się w walucie państwa, w którym znajduje się siedziba urzędu konsularnego.
2.
Od obywateli państw trzecich można pobierać opłaty konsularne w ich walucie, pod warunkiem wymienialności tej waluty. Przeliczeń dokonuje się według średniego kursu waluty, ogłaszanego w aktualnych tabelach kursów Narodowego Banku Polskiego.
3.
Obywatele polscy w czasie pobytu za granicą mogą regulować opłaty konsularne w złotych. Przeliczeń dokonuje się jak w ust. 2, stosując w przeliczeniu kurs dolara amerykańskiego do złotego.
4.
W przypadku częstych wahań i spadków kursów waluty państwa urzędowania, kierownik urzędu konsularnego powinien wystąpić do właściwej jednostki budżetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych o ustalenie opłat w walucie wymienialnej oraz ich wysokości i zasad inkasa.
§  10. 6
 
1.
Wysokość opłat konsularnych w walucie miejscowej ustala kierownik urzędu konsularnego na podstawie załącznika, biorąc pod uwagę interes Skarbu Państwa oraz uwzględniając wysokość średniego wynagrodzenia i przeciętne koszty utrzymania w państwie siedziby urzędu.
2.
Kierownik urzędu konsularnego, za zgodą Ministra Spraw Zagranicznych, może ustalić opłaty konsularne w walucie miejscowej za wszystkie lub niektóre czynności konsularne w wysokości niższej od określonej w załączniku, w przypadku stwierdzenia, że najniższa stawka tam określona przekracza możliwości płatnicze podstawowej grupy interesantów urzędu.
3.
Wysokość zryczałtowanych kosztów rzeczywistych związanych z wykonaniem czynności konsularnej ustala się w wysokości 15% opłaty podstawowej ustalonej w ust. 1 lub 2, za poszczególne czynności wymienione w załączniku. Zryczałtowanych kosztów rzeczywistych nie nalicza się od procentowych stawek opłat wymienionych w załączniku oraz przy kredytowaniu opłat konsularnych regulowanych w złotych po powrocie interesanta do kraju.
4.
Nie pobiera się opłaty konsularnej za udzielenie pożyczki, o której mowa w art. 16 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 9, poz. 34 i z 1997 r. Nr 114, poz. 739). Ustala się zryczałtowaną stawkę w wysokości 3% kwoty udzielonej pożyczki na pokrycie kosztów związanych z udzieleniem pożyczki, którą pożyczkobiorca zobowiązany jest wpłacić zwracając pożyczkę.
5.
Przy przeliczaniu stawek opłat wyrażonych w dolarach amerykańskich na walutę państwa urzędowania stosuje się następujące kursy:
1)
w państwach, których kursy walut są ogłaszane przez Narodowy Bank Polski - kurs średni z ostatniego dnia poprzedniego miesiąca, zaokrąglając odpowiednio wynik do pełnych jednostek,
2)
w pozostałych państwach - kurs waluty państwa urzędowania w stosunku do dolara amerykańskiego, obowiązujący w rozliczeniach konta dewizowego urzędu konsularnego z miejscowym bankiem, z zaokrągleniem jak w pkt 1.
6.
Opłaty konsularne podlegają zaokrągleniu w górę do pełnych jednostek.
§  11.
1.
Strona lub strony są obowiązane pokryć koszty rzeczywiste także z tytułu:
1)
opłat należnych polskim lub obcym organom władzy bądź administracji państwowej oraz koszty i opłaty związane z wydobyciem dokumentów na wniosek strony nadesłany z kraju,
2)
wynagrodzenia adwokatów, notariuszy, tłumaczy przysięgłych i biegłych oraz innych osób, którym powierzono wykonywanie czynności urzędowych - w wysokości odpowiadającej normom obowiązującym w miejscu wykonania czynności lub, w uzasadnionych wypadkach, po uzyskaniu zgody zainteresowanych stron albo Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wynikającej z umów zawartych między wykonującymi powierzone czynności i urzędem konsularnym, w tym koszty wyjazdów zamiejscowych,
3)
kosztów postępowania sądowego i kaucji,
4)
kosztów ogłoszeń w środkach masowego przekazu,
6)
kosztów bankowych, zwłaszcza transferu pieniędzy,
5)
kosztów zlecanych przez strony: doręczeń dokumentów dotyczących spraw załatwianych drogą korespondencyjną, teleksów i faksów do Straży Granicznej, rozmów telefonicznych z krajem, dodatkowej oprawy uroczystości ślubnych, wykonania zdjęć paszportowych, zakupu wydawnictw i innych.
2.
Należności z tytułu kosztów rzeczywistych wymienionych w ust. 1 pkt 2-6 pobiera się po ustaleniu ich wysokości ze stroną lub stronami, a dokonane wpłaty rozlicza w budżecie urzędu konsularnego.
3.
Należności z tytułu kosztów rzeczywistych wymienionych w ust. 1 i 2, z wyjątkiem realizowanych spadków, nie mogą być kredytowane oraz nie podlegają zniżkom lub zwolnieniom od ich uiszczenia.
§  12. 7
 
1.
W przypadku zmian notowań kursu waluty państwa urzędowania lub inflacji, kierownik urzędu konsularnego dokonuje korekty stosowanych stawek opłat w walucie miejscowej.
2.
Korekta, o której mowa w ust. 1, powinna zostać dokonana, gdy w okresie kwartalnym nastąpi zmiana kursu waluty państwa urzędowania do dolara amerykańskiego lub urzędowego wskaźnika inflacji o co najmniej 5%.
3.
Jeżeli opłaty lokalne za czynności wymienione w pozycjach 42, 46-53 załącznika są niższe lub wyższe, to kierownik urzędu konsularnego może odpowiednio zmniejszyć lub zwiększyć wysokość opłat za te czynności.
§  13.
1.
Urzędy konsularne mające swe siedziby w tym samym państwie pobierają opłaty konsularne w identycznej wysokości oraz stosują jednolite zasady ich wymiaru. Dotyczy to także zniżek i zwolnień, o których mowa w § 15. Za koordynację w tym zakresie odpowiedzialny jest kierownik urzędu mającego swą siedzibę w stolicy państwa.
2.
Kierownik urzędu mającego siedzibę w stolicy państwa obowiązany jest każdorazowo informować właściwą jednostkę organizacyjną Ministerstwa Spraw Zagranicznych o przeprowadzonych zgodnie z ust. 1 korektach wysokości opłat konsularnych.
§  14.
1.
Jeżeli umowy lub zwyczaje międzynarodowe obowiązujące Rzeczpospolitą Polską w stosunkach z innymi państwami przewidują za niektóre czynności konsularne inne opłaty niż ustalone w rozporządzeniu lub zwolnienie z opłat, to od obywateli tych państw pobiera się opłaty przewidziane w tych umowach lub zgodnie ze zwyczajem bądź dokonuje się określonych czynności bezpłatnie.
2.
Jeżeli państwo obce pobiera od obywateli polskich za takie same czynności konsularne opłaty wyższe lub niższe od ustalonych w rozporządzeniu lub pobiera za czynności, które w myśl rozporządzenia nie podlegają opłatom - wobec obywateli tego państwa mogą być zastosowane, na zasadzie wzajemności, opłaty podwyższone lub obniżone do wysokości odpowiadającej kwotom pobieranym od obywateli polskich. Mogą być także pobierane od obywateli tego państwa opłaty za czynności, które w myśl rozporządzenia opłatom nie podlegają.
3.
W sytuacjach określonych w ust. 2 decyzja o wysokości opłat podejmowana jest przez kierownika urzędu lub kierownika urzędu mającego siedzibę w stolicy państwa, zgodnie z trybem określonym w § 13 - po uprzednim uzyskaniu zgody Ministra Spraw Zagranicznych.
§  15.
1.
Kierownik urzędu konsularnego, a w odniesieniu do stron zamieszkałych lub mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którym urząd konsularny kredytował opłatę, również organ administracji państwowej lub samorządowej doręczający dokumenty - mogą w uzasadnionych przypadkach obniżyć wymierzoną opłatę konsularną lub w wyjątkowych przypadkach od niej zwolnić.
2.
Obniżenia opłaty konsularnej dokonuje się w wysokości 25%, 50% i 75%.
§  16.
1.
Kierownik urzędu konsularnego może w drodze kurtuazji zwolnić od opłat konsularnych funkcjonariuszy Organizacji Narodów Zjednoczonych i organizacji wyspecjalizowanych systemu Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz osobistości życia publicznego państwa, na którego terytorium urzęduje, jak również szefów i urzędników przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw trzecich.
2.
Kierownik urzędu konsularnego może na wniosek strony lub stron, w przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, odroczyć termin wniesienia opłaty konsularnej.
§  17.
1.
Opłaty konsularne wymienione w załączniku oraz należności z tytułu kosztów rzeczywistych wnosi się:
1)
poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej - w gotówce, czekach potwierdzonych przez bank, kartą kredytową lub przekazem pocztowym - do kasy urzędu konsularnego albo na jego konto bankowe lub pocztowe; w uzasadnionych indywidualnych przypadkach kierownik urzędu konsularnego dopuszcza pobieranie opłat w czekach personalnych; w państwach, w których powszechnie stosuje się karty kredytowe, można pobierać opłaty kartą kredytową, jeżeli urząd konsularny ma możliwość inkasowania należności w ten sposób; koszty obsługi kart kredytowych i przesyłek pocztowych spraw załatwianych drogą korespondencyjną wlicza się w koszty rzeczywiste rozliczane z budżetu urzędu konsularnego,
2)
na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - w gotówce, na wskazane w zobowiązaniu kredytowym lub piśmie konto bankowe bądź do kasy organu doręczającego.
2.
Pobranie opłaty konsularnej oraz należności z tytułu kosztów rzeczywistych wymienionych w § 11 urząd konsularny potwierdza pokwitowaniem (również w formie wydruku elektronicznego urządzenia rejestrującego).
§  18.
1.
Jeżeli strona, która skierowała wniosek do urzędu konsularnego, zażąda następnie zaniechania wykonania czynności konsularnej, przysługuje jej zwrot opłaty konsularnej tylko wówczas, gdy czynność nie została jeszcze rozpoczęta. Z sumy wniesionej na pokrycie kosztów rzeczywistych wymienionych w § 11 przysługuje tylko zwrot części nie wydatkowanej. Opłata od wniosku nie podlega zwrotowi. Jeśli czynność została już rozpoczęta, wniesiona opłata podlega zwrotowi po potrąceniu poniesionych kosztów oraz 25% stawki opłaty wymienionej w załączniku.
2.
Jeżeli strona żądająca zaniechania czynności konsularnej nie wniosła należnej opłaty konsularnej, nie jest ona obowiązana do jej wniesienia oraz do zwrotu kosztów rzeczywistych tylko wówczas, gdy czynność nie została jeszcze rozpoczęta i gdy urząd konsularny nie poniósł kosztów rzeczywistych.
3.
Nie podlegają opłacie wnioski o zaniechanie czynności oraz podania o udzielenie zniżki lub zwolnienia z opłat konsularnych.
§  19.
Nie wniesione w terminie kredytowane opłaty konsularne należne od stron zamieszkałych lub mających siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej podlegają egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
§  20.
Kierownik urzędu konsularnego, a w kraju kierownik organu doręczającego mogą zaniechać dochodzenia wniesienia skredytowanych opłat konsularnych, jeżeli według ich uznania są one nieściągalne lub ściągnięcie ich byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami i kosztami.
§  21.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do spraw będących w toku w dniu jego wejścia w życie.
§  22.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 20 listopada 1989 r. w sprawie zasad pobierania i wysokości opłat konsularnych (Dz. U. Nr 65, poz. 397 i z 1991 r. Nr 93, poz. 417).
§  23.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  8

TARYFA OPŁAT KONSULARNYCH

Poz. Przedmiot opłaty Wysokość opłaty w dolarach USA
1 2 3
I.Czynności paszportowe
1. Przyjęcie wniosku, opracowanie dokumentacji i ustalenie tożsamości w sprawie wydania nowego paszportu książkowego lub blankietowego 5-15
2 Wydanie paszportu blankietowego na powrót do kraju lub w zamian za utracony paszport książeczkowy 10-15
Uwaga do poz. 1 i 2:

Przy kredytowaniu opłat, do uregulowania w kraju w złotych, wymierza się kwotę według najniższych stawek i przelicza na złote po kursie średnim z tabeli kursów Narodowego Banku Polskiego. Dolicza się także koszt zdjęć wykonanych lub opłaconych przez urząd konsularny.

3 Wydanie paszportu książeczkowego 40-100
4 Wydanie paszportu książeczkowego w miejsce utraconego z przyczyn zawinionych przez osobę posiadającą paszport 80-200
5 Wydanie paszportu książeczkowego w razie jego powtórnej utraty z przyczyn zawinionych przez osobę posiadającą paszport 120-300
6 Doręczenie opłaconego w kraju paszportu książeczkowego 20-40
7 Dokonanie czynności paszportowych innych niż wymienione w poz. 2-6 10-30
II. Czynności w sprawach obywatelstwa polskiego
8 Przyjęcie i opracowanie dokumentacji w sprawie nadania obywatelstwa polskiego lub wyrażenia zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego 30-50
9 Doręczenie postanowienia o wyrażeniu zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego 100-200
10 Doręczenie postanowienia o nadaniu obywatelstwa polskiego 100-300
11 Przyjęcie oświadczenia w sprawie wyboru obywatelstwa dla dziecka 30-40
12 Przyjęcie oświadczenia w sprawie nabycia obywatelstwa polskiego w trybie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. Nr 10, poz. 49, z 1997 r. Nr 114, poz. 739 i z 1998 r. Nr 106, poz. 668) 30-40
13 (skreślona)
14 Przyjęcie oświadczenia w sprawie nabycia obywatelstwa polskiego w trybie art. 11 ust. 1 ustawy o obywatelstwie polskim 60-100
15 (skreślona)
16 Przyjęcie i opracowanie wniosku o stwierdzenie przez wojewodę posiadania obywatelstwa polskiego 30-40
17 Doręczenie decyzji wojewody o stwierdzeniu posiadania obywatelstwa polskiego 30-50
18 Wydanie innych dokumentów z zakresu obywatelstwa niż wymienione w poz. 9-12, 14, 16 i 17 20-50
III. Czynności wizowe
19 Przyjęcie wniosku o udzielenie wizy pobytowej 5-10
20 Udzielenie wizy pobytowej jednokrotnej na okres do 6 miesięcy 30-50
21 Udzielenie wizy pobytowej wielokrotnej na okres do 6 miesięcy 60-80
22 Udzielenie wizy pobytowej z prawem do pracy 50-150
23 Udzielenie wizy tranzytowej jednokrotnej 10-20
24 Udzielenie wizy tranzytowej dwukrotnej 20-40
25 Udzielenie wizy tranzytowej wielokrotnej 40-60
26 Dodatkowa opłata za udzielenie wizy na odrębnym blankiecie 10-20
27 Przyjęcie i opracowanie wniosku o uzyskanie zezwolenia na zamieszkanie w Polsce na czas oznaczony 30-50
28 Doręczenie zezwolenia na zamieszkanie w Polsce na czas oznaczony (łącznie z wizą wjazdową) 50-100
29 Przyjęcie i opracowanie wniosku o wydanie tymczasowego dokumentu podróży dla cudzoziemca zamieszkałego w Polsce 5-10
30 Wydanie tymczasowego dokumentu podróży cudzoziemcowi zamieszkałemu w Polsce 20-40
31 (skreślona)
32 (skreślona)
33 (skreślona)
34 (skreślona)
35 (skreślona)
Uwaga:

Przy wizowaniu paszportu rodzinnego pobiera się opłatę od każdej wpisanej do paszportu osoby powyżej 16 lat.

IV. Zaświadczenia i zezwolenia

36 Przyjęcie i opracowanie wniosku w sprawie uzyskania zaświadczenia o niekaralności 15-30
37 Doręczenie zaświadczenia o niekaralności 20-40
38 Wydanie zezwolenia na przywóz broni 40-60
39 Wydanie zaświadczenia na przywóz do kraju mienia przesiedleniowego 40-200
40 Wydanie zezwolenia na sprowadzenie lub przewóz zwłok (szczątków, prochów) ludzkich 20-50
41 Wydanie innych zaświadczeń lub zezwoleń niż wymienione w poz. 37-40 20-40
V. Legalizacja, tłumaczenia, czynności notarialne
42 Legalizacja dokumentu 15-30
43 Wykonanie dodatkowych egzemplarzy legalizowanych dokumentów i ich legalizacja - za każdy egzemplarz 5-10
44 Legalizacja zgłoszenia patentowego 25-50
45 Legalizacja dokumentu zawierającego pełnomocnictwo do dokonania czynności prawnej przenoszącej: własność nieruchomości, prawo użytkowania wieczystego oraz prawa wymienione w art. 244 § 2 Kodeksu cywilnego, z wyjątkiem hipoteki 100-200
Uwaga:

Nie pobiera się opłat w przypadku darowizny na rzecz Skarbu Państwa, gmin lub instytucji charytatywnych w Polsce.

46 Sporządzenie i poświadczenie tłumaczenia z języka polskiego na język obcy lub z języka obcego na język polski - za każdą rozpoczętą stronę tłumaczenia 15-30
47 Sprawdzenie i poświadczenie tłumaczenia z języka polskiego na język obcy lub z języka obcego na język polski - za każdą rozpoczętą stronę tłumaczenia 10-15
48 Sporządzenie i poświadczenie tłumaczeń aktów stanu cywilnego i innych dokumentów o treściach powtarzalnych 10-30
49 Poświadczenie zgodności odpisu, wypisu, wyciągu lub fotokopii z okazanym oryginałem lub uwierzytelnionym odpisem tego dokumentu 10-20
50 Sporządzenie odpisu, fotokopii, wypisu lub wyciągu i poświadczenie zgodności z oryginałem lub uwierzytelnionym odpisem tego dokumentu 20-30
51 Poświadczenie własnoręczności podpisu lub znaku ręcznego 15-30
52 Poświadczenie zaproszenia stampilą "Widziano w ..." 15-25
53 Poświadczenie stampilą "Widziano w ..." daty okazania innych dokumentów (wyciągi bankowe, dokumenty transportowe, oświadczenia itp.) 15-25
54 Poświadczenie faktury lub rachunku 30-60
55 Poświadczenie świadectwa pochodzenia towaru 30-100
56 Sporządzenie aktu notarialnego 40-80
57 Dokonanie innej czynności notarialnej 20-50
VI. Czynności z zakresu stanu cywilnego
58 Przyjęcie wniosku w sprawie zawarcia związku małżeńskiego w urzędzie konsularnym, łącznie ze zorganizowaniem uroczystości 20-40
59 Przyjęcie oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński i sporządzenie protokołu 50-100
60 Przygotowanie dokumentacji z zakresu stanu cywilnego, jej umiejscowienie w polskim urzędzie stanu cywilnego oraz doręczenie aktu wystawionego przez ten urząd 20-40
61 Wydanie zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa 50-100
62 Wykonanie czynności z zakresu stanu cywilnego innej niż wymienione w poz. 58-61 20-40
VII. Czynności spadkowe i majątkowe
63 Przyjęcie wniosku o wszczęcie postępowania zmierzającego do odnalezienia i wydobycia spadku zagranicznego lub podjęcie dochodzenia roszczeń za granicą oraz sporządzenie pełnomocnictwa (czynność wykonywana w kraju i opłata pobierana w złotych) 25-50
64 Zainkasowanie i przesłanie do kraju środków płatniczych uzyskanych z tytułu roszczeń lub rozliczenia wpłat spadkowych i innych wartości spadkowych 5% wartości netto
65 Likwidacja spadku lub sprzedaż majątku przez urząd konsularny na podstawie posiadanego pełnomocnictwa przy zaangażowaniu miejscowego adwokata reprezentującego urząd konsularny 8% wartości netto
66 Likwidacja spadku lub sprzedaż majątku przez urząd konsularny na podstawie posiadanego pełnomocnictwa bez zaangażowania miejscowego adwokata 15% wartości netto
67 Realizacja spadku przez urząd konsularny w wyniku uzyskania informacji o spadku i odszukania spadkobierców 15% wartości netto
Uwaga do poz. 64-67:

Ustalenie kwoty netto następuje po odliczeniu opłat za wykonane czynności i wydatków poniesionych przez urząd konsularny przy realizacji spadku lub roszczenia. Kwota netto nie jest już obciążana zryczałtowanymi kosztami rzeczywistymi.

VIII. Depozyty
68 Sporządzenie protokołu o przyjęciu do depozytu dokumentów, środków płatniczych lub przedmiotów wartościowych wraz ze sprawdzeniem i opieczętowaniem depozytu zamkniętego 20-40
69 Przechowanie w depozycie dokumentów, środków płatniczych lub przedmiotów wartościowych przez okres do 1 roku i za każdy następny rok 10-30
70 Przekazanie drogą urzędową, na wniosek deponenta, środków płatniczych lub przedmiotów wartościowych do kraju 2% wartości netto
Uwaga do poz. 70:

Przesłanie do kraju środków płatniczych i przedmiotów wartościowych może nastąpić po uprzednim uzgodnieniu z właściwą jednostką finansową Ministerstwa Spraw Zagranicznych

IX. Inne czynności
71 Doręczenie dokumentu przekazanego przez organ krajowy na wniosek osoby przebywającej za granicą 15-30
72 Dokonanie, na żądanie strony, czynności poza lokalem urzędu konsularnego (niezależnie od opłaty przewidzianej w odpowiedniej pozycji taryfy oraz pokrycia kosztów podróży i noclegu), za każde rozpoczęte 8 godzin, włącznie z czasem na dojazd i powrót do urzędu 30-50
73 Dokonanie czynności wymienionej w taryfie w trybie pilnym, poza kolejnością lub w godzinach pozaurzędowych i w dni wolne od pracy 10-30
74 Przesłanie do kraju drogą urzędową listu, telegramu, faksu lub innego dokumentu osoby prywatnej na jej wniosek 10-20
75 Wydobycie za granicą i przesłanie do kraju dokumentu (z wyjątkiem papierów wartościowych), wraz z jego ewentualną legalizacją, na wniosek osób fizycznych lub prawnych nadesłany z kraju pod adresem urzędu konsularnego 20-40
Uwaga:

W przypadku gdy wydobycie dokumentu wiąże się z poniesieniem przez urząd konsularny wydatków dewizowych z tytułu opłat miejscowych, należy w piśmie do organu doręczającego dokument w kraju podawać wysokość tych opłat w walutach obcych i w złotych, obliczonych po kursie "sprzedaż" z tabeli kursów Narodowego Banku Polskiego.

76 Udzielanie informacji i porad prawnych (z wyjątkiem rutynowych oraz dotyczących spraw z zakresu opieki konsularnej) 25-50
77 Wyszukiwanie i udostępnianie przepisów prawa polskiego i miejscowego 20-40
78 (skreślona)
Uwaga:

Do kwoty udzielonej pożyczki, po przeliczeniu jej na złote po kursie "sprzedaż" według tabeli kursów Narodowego Banku Polskiego, dolicza się 10% tej kwoty w złotych. Do pożyczek wypłaconych na podstawie wpłat gwarancyjnych w kraju opłata 10% nie obowiązuje.

79 Udzielanie pomocy w sporządzaniu dokumentów i świadczenie innych usług (np. ustalanie adresów w kraju, poszukiwanie przodków itp.) 15-50
X. Czynności z zakresu żeglugi morskiej i śródlądowej
80 Wystawienie lub przedłużenie tymczasowego świadectwa przynależności statku (świadectwo o banderze) 50-150
81 Legalizacja umowy o przeniesienie prawa własności statku 500-1000
82 Przedłużenie ważności certyfikatów, kart i świadectw dotyczących bezpieczeństwa statku, wystawionych przez polskie urzędy morskie 100-300
83 Sporządzenie protokołu wypadku morskiego lub wypadku w żegludze śródlądowej 200-300
84 Przyjęcie od kapitana statku protestu morskiego 300
85 Wystawienie, przedłużenie lub uzupełnienie książeczki żeglarskiej 30
86 Inne czynności z zakresu żeglugi morskiej lub śródlądowej 20-40
87 (skreślona)
88 (skreślona)
Uwaga:

Wniosek o skredytowanie opłat za czynności konsularne wymienione w poz. 80-88 do uregulowania przez armatora w kraju może składać kapitan lub przedstawiciel armatora.

1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1997 r. (Dz.U.97.157.1038) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 1997 r.
2 § 4a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1997 r. (Dz.U.97.157.1038) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 1997 r.
3 § 4a pkt 4 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 maja 1999 r. (Dz.U.99.50.517) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 czerwca 1999 r.
4 § 5 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1997 r. (Dz.U.97.157.1038) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 1997 r.
5 § 5 ust. 1 pkt 4 skreślony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1997 r. (Dz.U.97.157.1038) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 1997 r.
6 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1997 r. (Dz.U.97.157.1038) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 1997 r.
7 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1997 r. (Dz.U.97.157.1038) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 1997 r.
8 Załącznik:

- zmieniony przez § 1 pkt 6-8 rozporządzenia z dnia 17 grudnia 1997 r. (Dz.U.97.157.1038) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 1997 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 maja 1999 r. (Dz.U.99.50.517) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 czerwca 1999 r.

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.17.83

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady pobierania opłat konsularnych oraz ich wysokość.
Data aktu: 13/01/1995
Data ogłoszenia: 24/02/1995
Data wejścia w życie: 25/05/1995