Wystawianie recept przez lekarzy weterynarii.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 10 marca 1995 r.
w sprawie wystawiania recept przez lekarzy weterynarii.

Na podstawie art. 69 ustawy z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych (Dz. U. z 1991 r. Nr 8, poz. 27) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie dotyczy recept wystawianych przez lekarzy weterynarii na leki i materiały medyczne stosowane w lecznictwie zwierząt.
§  2.
1.
Recepty, o których mowa w § 1, zwane dalej "receptami", powinny odpowiadać wymaganiom określonym w przepisach rozporządzenia.
2.
Recepty wystawiane na środki odurzające i psychotropowe powinny ponadto odpowiadać wymaganiom określonym w przepisach o zapobieganiu narkomanii.
§  3.
1.
Środki farmaceutyczne, z wyłączeniem środków odurzających i psychotropowych, zapisywane są na recepcie koloru białego, której wzór Mz/Pom-39 stanowi załącznik do zarządzenia.
2.
Środki odurzające i psychotropowe zapisywane są na druku recept Mz/Pom-33, stanowiącym .załącznik do zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 19 listopada 1991 r. w sprawie recept uprawniających do nabycia leku i artykułu sanitarnego za opłatą ryczałtową, za częściową odpłatnością lub bezpłatnie (Monitor Polski Nr 40, poz. 286, z 1992 r. Nr 37, poz. 278 i z 1994 r. Nr 33, poz. 273).
§  4.
Na recepcie powinny być zamieszczone:
1)
pieczątka z nazwą i adresem zakładu leczniczego dla zwierząt lub nazwą i adresem innego podmiotu gospodarczego prowadzącego usługi weterynaryjne; w przypadku wzoru Mz/Pom-39, zamiast odcisku pieczątki, nazwa i adres zakładu lub podmiotu mogą być wykonane drukiem,
2)
pieczątka z imieniem i nazwiskiem wystawiającego receptę, posiadaną specjalizacją oraz adresem i numerem zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu,
3)
symbol "WET" wykonany dużymi literami - pieczątką lub drukiem.
§  5.
Recepta wystawiana przez lekarza weterynarii powinna zawierać:
1)
imię i nazwisko oraz adres właściciela zwierzęcia,
2)
rodzaj zwierzęcia, jego gatunek, płeć oraz rasę - w razie wystawiania recepty dla pojedynczego zwierzęcia, gatunek oraz liczbę zwierząt - w razie wystawiania recepty dla większej liczby zwierząt,
3)
nazwę i ilość leku gotowego, a w odniesieniu do leku recepturowego - nazwę i ilość surowców farmaceutycznych potrzebnych do sporządzenia leku oraz, w miarę potrzeby, postać, w jakiej lek ma być wydany,
4)
sposób użycia albo adnotację "wiadomo", jeżeli przepisany w recepcie lek nie zawiera w swym składzie środków bardzo silnie działających, silnie działających, odurzających lub psychotropowych,
5)
datę wystawienia recepty,
6)
podpis lekarza.
§  6.
1.
Lekarz weterynarii może, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, zamieścić na recepcie polecenie dla apteki:
1)
powtórnego wydania leku przez zamieszczenie wyrazu "powtórzyć", określając równocześnie, ile razy lek ma być powtórnie wydany,
2)
wydania leku poza zwykłą kolejnością przez zamieszczenie wyrazów "wydać natychmiast".
2.
Nie wolno zamieszczać polecenia "powtórzyć", jeżeli lek zawiera w swym składzie środek odurzający, psychotropowy lub środek bardzo silnie działający.
3.
Polecenie "wydać natychmiast" wolno zamieszczać jedynie wówczas, gdy ze względu na stan chorego zwierzęcia konieczne jest natychmiastowe zastosowanie leku.
4.
Polecenia dla apteki mogą być podawane w języku łacińskim.
§  7.
1.
Ilość surowców farmaceutycznych przeznaczonych do sporządzania leku recepturowego należy w recepcie podawać wagowo, w międzynarodowym układzie jednostek, z tym że ilość surowca farmaceutycznego:
1)
płynnego - wolno podawać cyframi rzymskimi w kroplach lub mililitrach,
2)
będącego środkiem obojętnym, przeznaczonym do nadania odpowiedniej postaci leku - wolno oznaczyć wyrazami "ilość odpowiednia".
2.
Ilość proszków, gałek, czopków itp., sporządzanych z określonej ilości surowców farmaceutycznych, o których mowa w ust. 1, określa się cyframi rzymskimi.
§  8.
Na recepcie dotyczącej leku zawierającego w swym składzie środek odurzający, bardzo silnie działający lub silnie działający, lekarz weterynarii jest obowiązany, jeżeli przepisywana dawka jednorazowa lub dobowa przekracza dawkę maksymalną, obok przepisywanej dawki postawić wykrzyknik, powtórzyć tę ilość słownie oraz zamieścić swój podpis.
§  9.
1.
Recepta powinna być napisana czytelnie. Poprawki powinny być omówione i podpisane przez lekarza weterynarii wystawiającego receptę.
2.
Nazwy środków farmaceutycznych powinny być podane w brzmieniu ustalonym w wykazie środków farmaceutycznych i materiałów medycznych dopuszczonych do obrotu w kraju, wydanym na podstawie ustawy z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym (Dz. U. Nr 105, poz. 452 oraz z 1993 r. Nr 16, poz. 68 i Nr 47, poz. 211).
§  10.
1.
Recepty na drukach wzoru Mz/Pom-39 wystawiane są w jednym egzemplarzu.
2.
Recepty na drukach wzoru Mz/Pom-33 wystawia się z kopią, która pozostaje w bloczku receptowym.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Wzór: Mz/Pom-39

.......................................... WET

nazwa i adres zakładu leczniczego

dla zwierząt lub innego podmiotu

gospodarczego

......................................................................

imię i nazwisko oraz adres właściciela

......................................................................

opis zwierzęcia (gatunek, rasa, płeć, liczba)

Rp.
..................................

podpis i pieczęć lekarza

weterynarii

Data ............... 19 ....... r.

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.34.172

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wystawianie recept przez lekarzy weterynarii.
Data aktu: 10/03/1995
Data ogłoszenia: 31/03/1995
Data wejścia w życie: 15/04/1995