Wystawianie recept przez lekarzy weterynarii.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 10 marca 1995 r.
w sprawie wystawiania recept przez lekarzy weterynarii.

Na podstawie art. 69 ustawy z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych (Dz. U. z 1991 r. Nr 8, poz. 27) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie dotyczy recept wystawianych przez lekarzy weterynarii na leki i materiały medyczne stosowane w lecznictwie zwierząt.
§  2.
1.
Recepty, o których mowa w § 1, zwane dalej "receptami", powinny odpowiadać wymaganiom określonym w przepisach rozporządzenia.
2.
Recepty wystawiane na środki odurzające i psychotropowe powinny ponadto odpowiadać wymaganiom określonym w przepisach o zapobieganiu narkomanii.
§  3.
1.
Środki farmaceutyczne, z wyłączeniem środków odurzających i psychotropowych, zapisywane są na recepcie koloru białego, której wzór Mz/Pom-39 stanowi załącznik do zarządzenia.
2.
Środki odurzające i psychotropowe zapisywane są na druku recept Mz/Pom-33, stanowiącym .załącznik do zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 19 listopada 1991 r. w sprawie recept uprawniających do nabycia leku i artykułu sanitarnego za opłatą ryczałtową, za częściową odpłatnością lub bezpłatnie (Monitor Polski Nr 40, poz. 286, z 1992 r. Nr 37, poz. 278 i z 1994 r. Nr 33, poz. 273).
§  4.
Na recepcie powinny być zamieszczone:
1)
pieczątka z nazwą i adresem zakładu leczniczego dla zwierząt lub nazwą i adresem innego podmiotu gospodarczego prowadzącego usługi weterynaryjne; w przypadku wzoru Mz/Pom-39, zamiast odcisku pieczątki, nazwa i adres zakładu lub podmiotu mogą być wykonane drukiem,
2)
pieczątka z imieniem i nazwiskiem wystawiającego receptę, posiadaną specjalizacją oraz adresem i numerem zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu,
3)
symbol "WET" wykonany dużymi literami - pieczątką lub drukiem.
§  5.
Recepta wystawiana przez lekarza weterynarii powinna zawierać:
1)
imię i nazwisko oraz adres właściciela zwierzęcia,
2)
rodzaj zwierzęcia, jego gatunek, płeć oraz rasę - w razie wystawiania recepty dla pojedynczego zwierzęcia, gatunek oraz liczbę zwierząt - w razie wystawiania recepty dla większej liczby zwierząt,
3)
nazwę i ilość leku gotowego, a w odniesieniu do leku recepturowego - nazwę i ilość surowców farmaceutycznych potrzebnych do sporządzenia leku oraz, w miarę potrzeby, postać, w jakiej lek ma być wydany,
4)
sposób użycia albo adnotację "wiadomo", jeżeli przepisany w recepcie lek nie zawiera w swym składzie środków bardzo silnie działających, silnie działających, odurzających lub psychotropowych,
5)
datę wystawienia recepty,
6)
podpis lekarza.
§  6.
1.
Lekarz weterynarii może, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, zamieścić na recepcie polecenie dla apteki:
1)
powtórnego wydania leku przez zamieszczenie wyrazu "powtórzyć", określając równocześnie, ile razy lek ma być powtórnie wydany,
2)
wydania leku poza zwykłą kolejnością przez zamieszczenie wyrazów "wydać natychmiast".
2.
Nie wolno zamieszczać polecenia "powtórzyć", jeżeli lek zawiera w swym składzie środek odurzający, psychotropowy lub środek bardzo silnie działający.
3.
Polecenie "wydać natychmiast" wolno zamieszczać jedynie wówczas, gdy ze względu na stan chorego zwierzęcia konieczne jest natychmiastowe zastosowanie leku.
4.
Polecenia dla apteki mogą być podawane w języku łacińskim.
§  7.
1.
Ilość surowców farmaceutycznych przeznaczonych do sporządzania leku recepturowego należy w recepcie podawać wagowo, w międzynarodowym układzie jednostek, z tym że ilość surowca farmaceutycznego:
1)
płynnego - wolno podawać cyframi rzymskimi w kroplach lub mililitrach,
2)
będącego środkiem obojętnym, przeznaczonym do nadania odpowiedniej postaci leku - wolno oznaczyć wyrazami "ilość odpowiednia".
2.
Ilość proszków, gałek, czopków itp., sporządzanych z określonej ilości surowców farmaceutycznych, o których mowa w ust. 1, określa się cyframi rzymskimi.
§  8.
Na recepcie dotyczącej leku zawierającego w swym składzie środek odurzający, bardzo silnie działający lub silnie działający, lekarz weterynarii jest obowiązany, jeżeli przepisywana dawka jednorazowa lub dobowa przekracza dawkę maksymalną, obok przepisywanej dawki postawić wykrzyknik, powtórzyć tę ilość słownie oraz zamieścić swój podpis.
§  9.
1.
Recepta powinna być napisana czytelnie. Poprawki powinny być omówione i podpisane przez lekarza weterynarii wystawiającego receptę.
2.
Nazwy środków farmaceutycznych powinny być podane w brzmieniu ustalonym w wykazie środków farmaceutycznych i materiałów medycznych dopuszczonych do obrotu w kraju, wydanym na podstawie ustawy z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym (Dz. U. Nr 105, poz. 452 oraz z 1993 r. Nr 16, poz. 68 i Nr 47, poz. 211).
§  10.
1.
Recepty na drukach wzoru Mz/Pom-39 wystawiane są w jednym egzemplarzu.
2.
Recepty na drukach wzoru Mz/Pom-33 wystawia się z kopią, która pozostaje w bloczku receptowym.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Wzór: Mz/Pom-39

.......................................... WET

nazwa i adres zakładu leczniczego

dla zwierząt lub innego podmiotu

gospodarczego

......................................................................

imię i nazwisko oraz adres właściciela

......................................................................

opis zwierzęcia (gatunek, rasa, płeć, liczba)

Rp.
..................................

podpis i pieczęć lekarza

weterynarii

Data ............... 19 ....... r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024