Szczegółowe zasady i tryb udzielania świadczeń leczniczych osobom uprawnionym do policyjnego zaopatrzenia emerytalnego oraz członkom ich rodzin.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 12 kwietnia 1995 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania świadczeń leczniczych osobom uprawnionym do policyjnego zaopatrzenia emerytalnego oraz członkom ich rodzin.

Na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 53, poz. 214 i z 1995 r. Nr 4, poz. 17) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zakłady opieki zdrowotnej tworzone i utrzymywane przez Ministra Spraw Wewnętrznych udzielają bezpłatnie świadczeń leczniczych osobom uprawnionym do emerytury policyjnej, policyjnej renty inwalidzkiej oraz policyjnej renty rodzinnej, zwanym dalej "osobami uprawnionymi do policyjnego zaopatrzenia emerytalnego", oraz członkom ich rodzin.
§  2.
Za członków rodziny osoby uprawnionej do policyjnego zaopatrzenia emerytalnego uważa się:
1)
małżonka,
2)
dzieci, jeżeli spełniają warunki określone odrębnymi przepisami regulującymi uprawnienia dzieci funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Więziennej do korzystania ze świadczeń służby zdrowia podległej Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  3.
1.
Członkowie rodzin osób uprawnionych do policyjnego zaopatrzenia emerytalnego zachowują uprawnienia do bezpłatnych świadczeń leczniczych zakładów opieki zdrowotnej, tworzonych i utrzymywanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych, również po śmierci emeryta lub rencisty, jeżeli są uprawnieni do renty rodzinnej.
2.
Nieuprawnione do renty rodzinnej wdowy (wdowcy) po osobach uprawnionych do policyjnego zaopatrzenia emerytalnego zachowują uprawnienia do świadczeń leczniczych zakładów opieki zdrowotnej tworzonych i utrzymywanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych, jeżeli wychowują dziecko zmarłego emeryta lub rencisty, które nie ukończyło 18 lat.
§  4.
1.
Świadczenia lecznicze zakładów opieki zdrowotnej tworzonych i utrzymywanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych obejmują:
1)
opiekę zdrowotną profilaktyczną, leczniczą i rehabilitacyjną w formach ambulatoryjnej i stacjonarnej, a także świadczenia położnicze,
2)
zaopatrzenie w leki, artykuły sanitarne oraz w protezy ortopedyczne i środki pomocnicze na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2.
Osobie uprawnionej do policyjnego zaopatrzenia emerytalnego, która doznała uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem służby albo wskutek choroby pozostającej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby, przysługuje uprawnienie do otrzymania bezpłatnie protezy ortopedycznej i środka pomocniczego, jeżeli przydzielenie protezy ortopedycznej i środka pomocniczego jest niezbędne w procesie leczniczym następstw doznanego uszczerbku.
§  5.
W razie obłożnej choroby osoby uprawnionej do świadczeń leczniczych zakładów opieki zdrowotnej tworzonych i utrzymywanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych, przewóz jej do zakładu opieki zdrowotnej odbywa się na koszt resortu spraw wewnętrznych.
§  6.
1.
Osoby uprawnione do świadczeń leczniczych zakładów opieki zdrowotnej tworzonych i utrzymywanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych mogą korzystać bezpłatnie ze świadczeń leczniczych innych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jeżeli:
1)
w miejscowości, w której przebywają, nie ma zakładu opieki zdrowotnej tworzonego i utrzymywanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych lub istniejący taki zakład nie udziela świadczeń leczniczych w potrzebnym zakresie albo korzystanie z tych świadczeń jest utrudnione lub niemożliwe,
2)
konieczne jest udzielenie natychmiastowej pomocy leczniczej,
3)
przewóz chorego do zakładu opieki zdrowotnej, o którym mowa w pkt 1, zagrażałby jego życiu lub zdrowiu,
4)
zachodzi konieczność korzystania za świadczeń konsultacyjnych, których nie zapewnia zakład opieki zdrowotnej, o którym mowa w pkt 1, albo leczenia specjalistycznego, którego nie mogą zapewnić zakłady opieki zdrowotnej tworzone i utrzymywane przez Ministra Spraw Wewnętrznych.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 inne publiczne zakłady opieki zdrowotnej udzielają świadczeń leczniczych bezpłatnie w formie opieki ambulatoryjnej, domowej, doraźnej i stacjonarnej.
3.
Świadczenia lecznicze udzielane w przypadkach, o których mowa w ust. 1, nie obejmują:
1)
środków pomocniczych i protez ortopedycznych,
2)
zwrotu kosztów przejazdu do zakładu opieki zdrowotnej,
3)
leczenia uzdrowiskowego.
§  7.
Dokumentem uprawniającym do korzystania ze świadczeń leczniczych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, innych niż tworzone i utrzymywane przez Ministra Spraw Wewnętrznych, w przypadkach określonych w § 6 jest dokument uprawniający do korzystania ze świadczeń zakładów opieki zdrowotnej tworzonych i utrzymywanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych.
§  8.
Osoby uprawnione do policyjnego zaopatrzenia emerytalnego oraz członkowie ich rodzin mogą korzystać ze świadczeń wojskowej służby zdrowia. Zasady i tryb korzystania ze świadczeń wojskowej służby zdrowia określają przepisy regulujące warunki korzystania ze świadczeń tej służby przez funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej i strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.44.230

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb udzielania świadczeń leczniczych osobom uprawnionym do policyjnego zaopatrzenia emerytalnego oraz członkom ich rodzin.
Data aktu: 12/04/1995
Data ogłoszenia: 26/04/1995
Data wejścia w życie: 11/05/1995