Określenie trybu wnoszenia akcji jednoosobowych spółek Skarbu Państwa do narodowych funduszy inwestycyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 kwietnia 1995 r.
w sprawie określenia trybu wnoszenia akcji jednoosobowych spółek Skarbu Państwa do narodowych funduszy inwestycyjnych.

Na podstawie art. 7 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. Nr 44, poz. 202 i z 1994 r. Nr 84, poz. 385) zarządza się, co następuje:
§  1.
Tryb wnoszenia akcji jednoosobowych spółek Skarbu Państwa do narodowych funduszy inwestycyjnych, zwanych dalej "funduszami", obejmuje:
1)
wybór większościowych pakietów akcji spółek przez fundusze, zwany dalej "wyborem",
2)
wymianę większościowych pakietów akcji spółek między funduszami, zwaną dalej "wymianą",
3)
rozdział mniejszościowych pakietów akcji spółek między fundusze, zwany dalej "rozdziałem",
4)
wniesienie przez właściwego ministra akcji jednoosobowych spółek Skarbu Państwa do narodowych funduszy inwestycyjnych.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
większościowych pakietach akcji spółek - rozumie się przez to pakiety 33% akcji każdej z jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, których akcje zostaną wniesione do funduszy,
2)
mniejszościowych pakietach akcji spółek - rozumie się przez to pakiety akcji każdej ze spółek, o których mowa w pkt 1, utworzone przez podział 27% akcji danej spółki przez liczbę funduszy pomniejszoną o jeden,
3)
rundzie - rozumie się przez to każdorazowe dokonanie wyboru po jednym większościowym pakiecie akcji spółek przez fundusze,
4)
pozycji - rozumie się przez to miejsce zajmowane przez każdy z funduszy w kolejności wyboru w danej rundzie.
§  3.
1.
Wybór i rozdział oraz losowania z nimi związane odbywają się pod nadzorem właściwego ministra lub osoby przez niego upoważnionej, zwanej dalej "osobą nadzorującą".
2.
Właściwy minister o terminie i miejscu rozpoczęcia wyboru, losowań i rozdziału zawiadomi listem poleconym zarządy funduszy co najmniej na 14 dni przed tym terminem.
3.
Właściwy minister o terminie rozpoczęcia wyboru, losowań i rozdziału zawiadomi Urząd Antymonopolowy na 21 dni przed tym terminem. Prezes Urzędu Antymonopolowego może wyznaczyć swojego przedstawiciela, który uczestniczy w wyborze, losowaniach i rozdziale w charakterze obserwatora.
4.
Właściwy minister wyznaczy osobę do prowadzenia wyboru i losowań rozdziału.
§  4.
1.
Wyboru dokonuje się z uwzględnieniem, sporządzonej przez Urząd Antymonopolowy, listy spółek, których większościowe pakiety akcji nie mogą być wniesione do tego samego funduszu, zwanej dalej "Listą".
2.
Listę Urząd Antymonopolowy doręczy właściwemu ministrowi w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia, o którym mowa w § 3 ust. 3.
3.
Lista zostanie udostępniona zarządom funduszy niezwłocznie po jej doręczeniu przez Urząd Antymonopolowy.
§  5.
Wyboru większościowych pakietów akcji spółek dokonuje członek zarządu funduszu lub pełnomocnik firmy zarządzającej, jeżeli została zawarta umowa o zarządzanie majątkiem funduszu, a zarząd przekazał firmie zarządzającej uprawnienie do dokonywania wyboru.
§  6.
1.
Losowania, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 3 i 6 oraz w ust. 2, a także w § 9 ust. 3, przeprowadza się przy użyciu losów stanowiących jednakowe kartki papieru opatrzone pieczęcią właściwego ministra i złożone w sposób uniemożliwiający odczytanie ich treści.
2.
Losy, o których mowa w ust. 1, po ich sprawdzeniu i złożeniu przez osobę nadzorującą, są umieszczone w nieprzezroczystym pojemniku.
3.
Losowań, o których mowa w ust. 1, dokonują osoby wymienione w § 5, w kolejności zgodnej z numerami funduszy uwidocznionymi w ich firmie w dniu ich rejestracji - od pierwszego do ostatniego.
§  7.
1.
Wyboru dokonuje się w rundach, z zachowaniem następujących zasad ustalania kolejności funduszy:
1)
w przypadku parzystej liczby funduszy, liczba pozycji w każdej z rund jest równa liczbie funduszy,
2)
w przypadku nieparzystej liczby funduszy, liczba pozycji w każdej z rund jest równa liczbie funduszy zwiększonej o 1, przy czym ostatnia z pozycji nie będzie przyznana żadnemu z funduszy, mimo że będzie uwzględniana przy określaniu kolejności wyboru opisanej w pkt 4,
3)
w pierwszej rundzie kolejność wyboru ustala się w drodze losowania, w którym:
a)
liczba głosów jest równa liczbie funduszy, z tym że przepis pkt 2 stosuje się odpowiednio,
b)
losy oznacza się numerami określającymi pozycje funduszy w pierwszej rundzie wyboru,
4)
kolejność wyboru w każdej nieparzystej rundzie opiera się na kolejności wyboru w poprzedniej nieparzystej rundzie w ten sposób, że każdy z funduszy przesunie się do przodu o liczbę pozycji określoną w następujący sposób:
a)
jeżeli liczba pozycji podzielona przez 2 da liczbę parzystą, fundusze będą przesuwać się o 6 pozycji do przodu,
b)
jeżeli liczba podzielona przez 2 da liczbę nieparzystą, fundusze będą przesuwać się o 4 pozycje do przodu,
c)
jeżeli liczba pozycji jest wielokrotnością 12, fundusze będą przesuwać się o 10 pozycji do przodu,
5)
kolejność dokonywania wyboru w każdej parzystej rundzie jest odwrotna niż kolejność w poprzedzającej ją rundzie nieparzystej,
6)
w przypadku gdy w ostatniej rundzie liczba większościowych pakietów akcji spółek okaże się mniejsza niż liczba funduszy, udział poszczególnych funduszy i kolejność wyboru w tej rundzie zostaną ustalone w drodze losowania, w którym:
a)
liczba losów jest równa liczbie funduszy,
b)
numerami określającymi kolejność wyboru oznaczona jest część losów odpowiadająca liczbie nie wybranych większościowych pakietów akcji spółek.
2.
Fundusz biorący udział w ostatniej rundzie, który nie może dokonać wyboru z uwagi na treść Listy, ustępuje miejsca funduszowi wyłonionemu w drodze kolejnego losowania, które odbywa się po wyborze wiodących pakietów akcji spółek przez wszystkie mające dokonać wyboru fundusze i w którym:
1)
biorą udział tylko fundusze, które nie brały udziału w ostatniej rundzie wyboru,
2)
liczba losów jest równa liczbie funduszy biorących udział w tym losowaniu,
3)
numerami określającymi kolejność wyboru oznacza się tyle losów, ile zostało nie wybranych większościowych pakietów akcji spółek w ostatniej rundzie.

Losowanie powtarza się do momentu wyboru ostatniego z większościowych pakietów akcji spółek.

§  8.
1.
W ciągu 14 dni od dnia zakończenia wyboru fundusze mogą dokonywać między sobą wymiany większościowych pakietów akcji spółek. Przepis § 4 ust. 1 stosuje się odpowiednio. Liczba większościowych pakietów akcji spółek, przypadająca na fundusz po wymianie, będzie równa liczbie większościowych pakietów akcji spółek wybranych przez ten fundusz.
2.
O wymianie fundusze niezwłocznie zawiadamiają na piśmie osobę nadzorującą, która po stwierdzeniu zgodności wymiany z Listą wnosi do protokołu stosowną wzmiankę.
§  9.
1.
Po dokonaniu wyboru i wymiany większościowych pakietów akcji spółek mniejszościowe pakiety akcji wszystkich spółek zostaną rozdzielone w równych częściach między wszystkie fundusze, z wyjątkiem tego funduszu, do którego został wybrany większościowy pakiet akcji danej spółki.
2.
Jeżeli liczba akcji danej spółki, które mają zostać rozdzielone, zgodnie z ust. 1, między fundusze wyraża się liczbą z ułamkiem, dokonuje się zaokrąglenia tej liczby do najbliższej liczby całkowitej "w dół", po czym następuje rozdział tak uzyskanych mniejszościowych pakietów akcji spółek.
3.
Akcje danej spółki stanowiące resztę po zaokrągleniu, o którym mowa w ust. 2, przydziela się jednemu z funduszy, o których mowa w ust. 1, wybranemu w drodze losowań, w których:
1)
w poszczególnym losowaniu biorą udział wszystkie fundusze, z wyjątkiem tego, który dokonał wyboru większościowego pakietu akcji danej spółki,
2)
liczba losów w poszczególnych losowaniach jest równa liczbie funduszy biorących udział w danym losowaniu,
3)
w każdym z losowań tylko jeden los oznacza się nazwą spółki, której akcje są przedmiotem losowania.

Losowanie przeprowadza się tyle razy, ilu spółek akcje mają być rozdzielone, przy czym w jednym losowaniu są do uzyskania akcje jednej spółki.

§  10.
1.
Z przebiegu wyboru, losowań i rozdziału sporządza się protokół.
2.
Osoba, o której mowa w § 5, niezwłocznie po dokonaniu wyboru w danej rundzie potwierdza podpisem odnotowany w protokole wybór większościowego pakietu akcji spółki. Osoba ta w ten sam sposób potwierdza dokonanie rozdziału mniejszościowych pakietów akcji spółek.
3.
Protokół, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:
1)
datę i miejsce dokonania wyboru, wymiany, rozdziału i losowań,
2)
imię i nazwisko osoby:
a)
nadzorującej wybór i rozdział,
b)
prowadzącej wybór, losowania i rozdział,
c)
o której mowa w § 5, ze wskazaniem reprezentowanego przez nią funduszu,
d)
sporządzającej protokół,
3)
wykaz funduszy i wynik wyboru w każdej rundzie,
4)
wykaz funduszy i wynik rozdziału,
5)
wyniki przeprowadzonych w toku wyboru i rozdziału losowań,
6)
wzmiankę o wymianie większościowych pakietów akcji spółek,
7)
podpisy osób, o których mowa w pkt 2 lit. a), b) i d).
§  11.
Właściwy minister, działając w imieniu Skarbu Państwa, wnosi akcje jednoosobowych spółek Skarbu Państwa do narodowych funduszy inwestycyjnych, po przeprowadzeniu i zgodnie z wynikami wyboru, wymiany i rozdziału.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024