Korea Płd.-Polska. Umowa kulturalna. Warszawa.1993.06.09.

UMOWA KULTURALNA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Republiki Korei,
sporządzona w Warszawie dnia 9 czerwca 1993 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 9 czerwca 1993 r. została sporządzona w Warszawie Umowa kulturalna między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Republiki Korei w następującym brzmieniu:

UMOWA KULTURALNA

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Republiki Korei

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Korei, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami",

pragnąc umacniać przyjazne stosunki istniejące między obu krajami oraz popierać i rozwijać ich współpracę w dziedzinie kultury, sztuki, nauki, oświaty, ochrony zdrowia i sportu,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą popierać lepsze zrozumienie i bliższe kontakty między obu narodami i rozwijać wzajemne stosunki kulturalne, artystyczne, naukowe, oświatowe i sportowe, a także w dziedzinie ochrony zdrowia i środków masowego przekazu poprzez:

a)
wymianę dziennikarzy i korespondentów prasowych oraz popieranie współpracy między organami i agencjami prasowymi,
b)
wzajemne wizyty pisarzy, malarzy, muzyków, tancerzy i innych artystów oraz wspieranie ich działalności i występów,
c)
wymianę i rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych, filmów, książek, periodyków i innych wydawnictw,
d)
popieranie wszelkich wystaw i imprez artystycznych drugiego kraju,
e)
popieranie przekładów i publikacji we własnym kraju dzieł literackich i artystycznych drugiego kraju,
f)
wymianę naukowców, nauczycieli, studentów i personelu medycznego,
g)
wymianę sportowców, zespołów sportowych oraz udział w igrzyskach,
h)
wymianę młodzieży i współpracę między organizacjami młodzieżowymi,
i)
inne kierunki i sposoby możliwe do przyjęcia przez Umawiające się Strony.
Artykuł  2

Umawiające się Strony będą popierać organizowanie zajęć i prelekcji o literaturze i historii drugiego kraju w uniwersytetach i w innych instytucjach szkolnictwa wyższego własnego kraju.

Artykuł  3

Umawiające się Strony będą ułatwiać tworzenie we własnym kraju instytucji kulturalnych drugiego kraju w oparciu o prawo i przepisy obowiązujące odpowiednio w każdym kraju. Pojęcie "instytucje kulturalne" obejmować będzie ośrodki kulturalne, szkoły, biblioteki i inne związki, w których założenia odpowiadają celowi niniejszej umowy.

Artykuł  4

Umawiające się Strony dążyć będą do opracowania zasad i warunków uznawania przez każdy z krajów, w celach akademickich lub zawodowych, stopni naukowych, dyplomów i innych świadectw uzyskanych w drugim kraju.

Artykuł  5

Umawiające się Strony będą rzetelnie oceniać historyczne i geograficzne prawdy i stereotypy, dotyczące drugiego kraju, we wszystkich oficjalnych publikacjach, włącznie z podręcznikami szkolnymi, dokumentami, prasowymi i innymi doniesieniami, przekazującymi dane o drugim kraju, tak aby jego naród mógł dojść do prawdziwego i wiarygodnego poglądu o drugim kraju.

Artykuł  6

Umawiające się Strony będą, w razie potrzeby, konsultować się w celu przedłożenia bardziej szczegółowych spraw lub przygotowania wspólnych dodatkowych porozumień niezbędnych do wykonania niniejszej umowy.

Dodatkowe porozumienia zawierane będą w formie wymiany not.

Artykuł  7

Umawiające się Strony poinformują się w drodze wymiany not, że spełnione zostały ich wymogi prawne niezbędne do wejścia w życie niniejszej umowy. Niniejsza umowa wejdzie w życie w dniu otrzymania drugiej noty.

Artykuł  8
1.
Niniejsza umowa zawarta jest na okres 5 lat. Ulega ona automatycznemu przedłużaniu na dalsze 5-letnie okresy, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na 6 miesięcy przed upływem danego okresu.
2.
Wszelkie programy wymiany, ustalenia, projekty i przedsięwzięcia, rozpoczęte w okresie obowiązywania niniejszej umowy i nie zakończone przed upływem jej ważności, zachowują ważność.

Na dowód czego niżej podpisani, należycie w tym celu upoważnieni przez swe odpowiednie rządy, podpisali niniejszą umowę.

Sporządzono w Warszawie dnia 9 czerwca 1993 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, koreańskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W przypadku rozbieżności przy ich interpretacji, tekst angielski będzie uważany za rozstrzygający.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

-
została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych;
-
jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona;
-
będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 12 lipca 1993 r.

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.50.268

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Korea Płd.-Polska. Umowa kulturalna. Warszawa.1993.06.09.
Data aktu: 09/06/1993
Data ogłoszenia: 17/05/1995
Data wejścia w życie: 06/10/1994