Protokół dodatkowy do Umowy przejściowej dotyczącej handlu i spraw związanych z handlem między Rzecząpospolitą Polską a Europejską Wspólnotą Gospodarczą i Europejską Wspólnotą Węgla i Stali oraz do Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Rzecząpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, sporządzonych w Brukseli dnia 16 grudnia 1991 r. Bruksela.1994.01.05.

PROTOKÓŁ
DODATKOWY
sporządzony w Brukseli dnia 5 stycznia 1994 r.
do Umowy przejściowej dotyczącej handlu i spraw związanych z handlem między Rzecząpospolitą Polską a Europejską Wspólnotą Gospodarczą i Europejską Wspólnotą Węgla i Stali oraz do Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Rzecząpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, sporządzonych w Brukseli dnia 16 grudnia 1991 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 5 stycznia 1994 r. w Brukseli został sporządzony Protokół dodatkowy do Umowy przejściowej dotyczącej handlu i spraw związanych z handlem między Rzecząpospolitą Polską a Europejską Wspólnotą Gospodarczą i Europejską Wspólnotą Węgla i Stali oraz do Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Rzecząpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, sporządzonych w Brukseli dnia 16 grudnia 1991 r., w następującym brzmieniu:

PROTOKÓŁ DODATKOWY

do Umowy przejściowej dotyczącej handlu i spraw związanych z handlem między Rzecząpospolitą Polską a Europejską Wspólnotą Gospodarczą i Europejską Wspólnotą Węgla i Stali oraz do Układu Europejskiego między Rzeczpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi,

Rzeczpospolita Polska, zwana dalej "Polską", z jednej strony, i

Wspólnota Europejska oraz Europejska Wspólnota Węgla i Stali, zwane dalej "Wspólnotą", z drugiej strony,

biorąc pod uwagę, że Układ Europejski, ustanawiający stowarzyszenie między Rzecząpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi (zwany dalej Układem Europejskim) został sporządzony w Brukseli dnia 16 grudnia 1991 r. i nie wszedł jeszcze w życie,

biorąc pod uwagę, że do czasu wejścia w życie Układu Europejskiego jego postanowienia odnoszące się do handlu i spraw związanych z handlem zostały wprowadzone w życie w dniu 1 marca 1992 r. na podstawie Umowy przejściowej dotyczącej handlu i spraw związanych z handlem między Rzecząpospolitą Polską, z jednej strony, a Europejską Wspólnotą Gospodarczą oraz Europejska Wspólnotą Węgla i Stali, z drugiej strony, (zwanej dalej Umową przejściową), sporządzonej w Brukseli dnia 16 grudnia 1991 r., z ostatnimi zmianami wprowadzonymi w drodze wymiany listów podpisanych 21 grudnia 1992 r.,

uznając istotne znaczenie handlu w procesie przejścia do gospodarki rynkowej,

biorąc pod uwagę gotowość Wspólnoty do zwiększenia wysiłków dla otwarcia swych rynków dla produktów pochodzących z Polski,

biorąc pod uwagę cele wyznaczone w Układzie Europejskim, w szczególności określone w artykule 1 powyższego układu,

biorąc pod uwagę Umowę przejściową, w szczególności artykuł 1,

postanowiły zawrzeć niniejszy protokół i w tym celu wyznaczyły swoich pełnomocników: (pominięto)

którzy po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1

Artykuł 3 punkt 2 drugi akapit Umowy przejściowej i artykuł 9 punkt 2 drugi akapit Układu Europejskiego otrzymują następujące brzmienie:

"Cła importowe, stosowane we Wspólnocie do produktów pochodzących z Polski wymienionych w załączniku IIb, zostaną obniżone o 20% stawki podstawowej z dniem wejścia w życie Umowy/Układu, a po upływie pierwszego roku o dalsze 20% stawki podstawowej. Całkowite zniesienie ceł nastąpi do końca drugiego roku od dnia wejścia w życie niniejszej Umowy/niniejszego Układu".

Artykuł  2

Artykuł 3 punkt 3 Umowy przejściowej i artykuł 9 punkt 3 Układu Europejskiego otrzymują następujące brzmienie:

"3. Produkty pochodzące z Polski wymienione w załączniku III będą korzystać z zawieszenia importowych stawek celnych w ramach rocznych kontyngentów lub plafonów taryfowych Wspólnoty, podnoszonych stopniowo zgodnie z warunkami określonymi w tym załączniku, tak aby osiągnąć całkowite zniesienie ceł importowych na te produkty do końca trzeciego roku od dnia wejścia w życie Umowy/Układu.

Równocześnie cła importowe stosowane do produktów importowanych ponad przewidziane powyżej kontyngenty lub plafony będą stopniowo obniżane od dnia wejścia w życie Umowy/Układu o 15% rocznie. Do końca trzeciego roku pozostałe cła będą zniesione".

Artykuł  3

Odnośnik 3 załącznika III Umowy przejściowej i załącznika III Układu Europejskiego otrzymuje następujące brzmienie:

"(3) Wielkości te zostaną powiększone:

- o 20% z wejściem w życie Umowy/Układu,

- o dalsze 20% z dniem 1 stycznia 1993 r.,

- o dalsze 10% z dniem 1 lipca 1993 r.,

- o dalsze 30% z dniem 1 stycznia 1994 r."

Artykuł  4
1.
Ustęp początkowy załącznika Xb Umowy przejściowej oraz załącznika Xb Układu Europejskiego otrzymują następujące brzmienie:

"Ilości importowanych towarów objętych kodami CN wymienionymi w tym załączniku, z wyjątkiem kodów 0104 i 0204, będą przedmiotem redukcji opłaty wyrównawczej i cła o 20% z dniem 1 marca 1992 r., 40% z dniem 1 stycznia 1993 r. i 60% z dniem 1 lipca 1993 r."

2.
Do załącznika Xc Umowy przejściowej i do załącznika Xc Układu Europejskiego dodaje się ustęp początkowy w następującym brzmieniu:

"Stawki celne określone odpowiednio dla 3 roku, 4 roku i 5 roku będą stosowane odpowiednio od 1 lipca 1993 r., 1 lipca 1994 r. i 1 lipca 1995 r."

3.
Do załączników VIIIa, Xb i Xc Umowy przejściowej i do załączników VIIIa, Xb i Xc Układu Europejskiego dodaje się drugi ustęp początkowy w następującym brzmieniu:

"Ilości w tonach określone dla 3 roku będą obowiązywać od 1 lipca 1993 r. do 30 czerwca 1994 r. Ilości importowane przed 1 lipca 1993 r. przekraczające 50% ilości przewidzianej dla 2 roku będą potrącone z ilości przewidzianej dla 3 roku.

Ilości w tonach określone dla 4 roku i 5 roku będą obowiązywać odpowiednio od 1 lipca 1994 r. do 30 czerwca 1995 r. oraz od 1 lipca 1995 r. do 30 czerwca 1996 r."

Artykuł  5
1.
W ustępie początkowym artykułu 2 punkt 1 Protokołu 1 dotyczącego produktów włókienniczych i odzieżowych do Umowy przejściowej oraz Protokołu 1 dotyczącego produktów włókienniczych i odzieżowych do Układu Europejskiego wyrazy "zniesienie w ciągu sześciu lat" zastępuje się wyrazami "zniesienie w ciągu pięciu lat".
2.
Dwa końcowe akapity artykułu 2 punktu 1 Protokołu 1 dotyczącego produktów włókienniczych i odzieżowych do Umowy przejściowej oraz Protokołu 1 dotyczącego produktów włókienniczych i odzieżowych do Układu Europejskiego otrzymują następujące brzmienie:

"- od początku szóstego roku pozostałe cła zostaną zniesione".

Artykuł  6
1.
Artykuł 2 punkt 2 Protokołu 2 dotyczącego produktów EWWiS do Umowy przejściowej oraz Protokołu 2 dotyczącego produktów EWWiS do Układu Europejskiego otrzymują następujące brzmienie:

"2. Dalsze obniżki do 60%, 40%, 20% i 0% stawki podstawowej będą dokonywane odpowiednio od początku drugiego, trzeciego, czwartego i piątego roku od dnia wejścia w życie Umowy/Układu".

Artykuł  7

Protokół niniejszy stanowi integralną część Umowy przejściowej i Układu Europejskiego.

Artykuł  8

Protokół niniejszy wejdzie w życie w pierwszym dniu miesiąca następującego po dniu, w którym Strony notyfikują sobie wzajemnie zakończenie koniecznych procedur. Niniejszy protokół będzie stosowany prowizorycznie od 1 lipca 1993 r., z wyjątkiem artykułu 6.

Artykuł  9

Protokół niniejszy został sporządzony w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim, angielskim, duńskim, francuskim, greckim, hiszpańskim, holenderskim, niemieckim, portugalskim, włoskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne.

Na dowód czego pełnomocnicy złożyli swoje podpisy pod niniejszym Protokołem Dodatkowym.

Sporządzono w Brukseli dnia piątego stycznia roku tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego czwartego.

Po zaznajomieniu się z powyższym protokołem, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- Protokół powyższy został uznany za słuszny zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych,

- został przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony,

- będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 6 maja 1994 r.

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.63.324

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Protokół dodatkowy do Umowy przejściowej dotyczącej handlu i spraw związanych z handlem między Rzecząpospolitą Polską a Europejską Wspólnotą Gospodarczą i Europejską Wspólnotą Węgla i Stali oraz do Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Rzecząpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, sporządzonych w Brukseli dnia 16 grudnia 1991 r. Bruksela.1994.01.05.
Data aktu: 05/01/1994
Data ogłoszenia: 13/06/1995
Data wejścia w życie: 01/07/1994