Protokół dodatkowy do Umowy przejściowej dotyczącej handlu i spraw związanych z handlem między Rzecząpospolitą Polską a Europejską Wspólnotą Gospodarczą i Europejską Wspólnotą Węgla i Stali oraz do Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Rzecząpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, sporządzonych w Brukseli dnia 16 grudnia 1991 r. Bruksela.1994.01.05.

PROTOKÓŁ
DODATKOWY
sporządzony w Brukseli dnia 5 stycznia 1994 r.
do Umowy przejściowej dotyczącej handlu i spraw związanych z handlem między Rzecząpospolitą Polską a Europejską Wspólnotą Gospodarczą i Europejską Wspólnotą Węgla i Stali oraz do Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Rzecząpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, sporządzonych w Brukseli dnia 16 grudnia 1991 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 5 stycznia 1994 r. w Brukseli został sporządzony Protokół dodatkowy do Umowy przejściowej dotyczącej handlu i spraw związanych z handlem między Rzecząpospolitą Polską a Europejską Wspólnotą Gospodarczą i Europejską Wspólnotą Węgla i Stali oraz do Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Rzecząpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, sporządzonych w Brukseli dnia 16 grudnia 1991 r., w następującym brzmieniu:

PROTOKÓŁ DODATKOWY

do Umowy przejściowej dotyczącej handlu i spraw związanych z handlem między Rzecząpospolitą Polską a Europejską Wspólnotą Gospodarczą i Europejską Wspólnotą Węgla i Stali oraz do Układu Europejskiego między Rzeczpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi,

Rzeczpospolita Polska, zwana dalej "Polską", z jednej strony, i

Wspólnota Europejska oraz Europejska Wspólnota Węgla i Stali, zwane dalej "Wspólnotą", z drugiej strony,

biorąc pod uwagę, że Układ Europejski, ustanawiający stowarzyszenie między Rzecząpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi (zwany dalej Układem Europejskim) został sporządzony w Brukseli dnia 16 grudnia 1991 r. i nie wszedł jeszcze w życie,

biorąc pod uwagę, że do czasu wejścia w życie Układu Europejskiego jego postanowienia odnoszące się do handlu i spraw związanych z handlem zostały wprowadzone w życie w dniu 1 marca 1992 r. na podstawie Umowy przejściowej dotyczącej handlu i spraw związanych z handlem między Rzecząpospolitą Polską, z jednej strony, a Europejską Wspólnotą Gospodarczą oraz Europejska Wspólnotą Węgla i Stali, z drugiej strony, (zwanej dalej Umową przejściową), sporządzonej w Brukseli dnia 16 grudnia 1991 r., z ostatnimi zmianami wprowadzonymi w drodze wymiany listów podpisanych 21 grudnia 1992 r.,

uznając istotne znaczenie handlu w procesie przejścia do gospodarki rynkowej,

biorąc pod uwagę gotowość Wspólnoty do zwiększenia wysiłków dla otwarcia swych rynków dla produktów pochodzących z Polski,

biorąc pod uwagę cele wyznaczone w Układzie Europejskim, w szczególności określone w artykule 1 powyższego układu,

biorąc pod uwagę Umowę przejściową, w szczególności artykuł 1,

postanowiły zawrzeć niniejszy protokół i w tym celu wyznaczyły swoich pełnomocników: (pominięto)

którzy po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1

Artykuł 3 punkt 2 drugi akapit Umowy przejściowej i artykuł 9 punkt 2 drugi akapit Układu Europejskiego otrzymują następujące brzmienie:

"Cła importowe, stosowane we Wspólnocie do produktów pochodzących z Polski wymienionych w załączniku IIb, zostaną obniżone o 20% stawki podstawowej z dniem wejścia w życie Umowy/Układu, a po upływie pierwszego roku o dalsze 20% stawki podstawowej. Całkowite zniesienie ceł nastąpi do końca drugiego roku od dnia wejścia w życie niniejszej Umowy/niniejszego Układu".

Artykuł  2

Artykuł 3 punkt 3 Umowy przejściowej i artykuł 9 punkt 3 Układu Europejskiego otrzymują następujące brzmienie:

"3. Produkty pochodzące z Polski wymienione w załączniku III będą korzystać z zawieszenia importowych stawek celnych w ramach rocznych kontyngentów lub plafonów taryfowych Wspólnoty, podnoszonych stopniowo zgodnie z warunkami określonymi w tym załączniku, tak aby osiągnąć całkowite zniesienie ceł importowych na te produkty do końca trzeciego roku od dnia wejścia w życie Umowy/Układu.

Równocześnie cła importowe stosowane do produktów importowanych ponad przewidziane powyżej kontyngenty lub plafony będą stopniowo obniżane od dnia wejścia w życie Umowy/Układu o 15% rocznie. Do końca trzeciego roku pozostałe cła będą zniesione".

Artykuł  3

Odnośnik 3 załącznika III Umowy przejściowej i załącznika III Układu Europejskiego otrzymuje następujące brzmienie:

"(3) Wielkości te zostaną powiększone:

- o 20% z wejściem w życie Umowy/Układu,

- o dalsze 20% z dniem 1 stycznia 1993 r.,

- o dalsze 10% z dniem 1 lipca 1993 r.,

- o dalsze 30% z dniem 1 stycznia 1994 r."

Artykuł  4
1.
Ustęp początkowy załącznika Xb Umowy przejściowej oraz załącznika Xb Układu Europejskiego otrzymują następujące brzmienie:

"Ilości importowanych towarów objętych kodami CN wymienionymi w tym załączniku, z wyjątkiem kodów 0104 i 0204, będą przedmiotem redukcji opłaty wyrównawczej i cła o 20% z dniem 1 marca 1992 r., 40% z dniem 1 stycznia 1993 r. i 60% z dniem 1 lipca 1993 r."

2.
Do załącznika Xc Umowy przejściowej i do załącznika Xc Układu Europejskiego dodaje się ustęp początkowy w następującym brzmieniu:

"Stawki celne określone odpowiednio dla 3 roku, 4 roku i 5 roku będą stosowane odpowiednio od 1 lipca 1993 r., 1 lipca 1994 r. i 1 lipca 1995 r."

3.
Do załączników VIIIa, Xb i Xc Umowy przejściowej i do załączników VIIIa, Xb i Xc Układu Europejskiego dodaje się drugi ustęp początkowy w następującym brzmieniu:

"Ilości w tonach określone dla 3 roku będą obowiązywać od 1 lipca 1993 r. do 30 czerwca 1994 r. Ilości importowane przed 1 lipca 1993 r. przekraczające 50% ilości przewidzianej dla 2 roku będą potrącone z ilości przewidzianej dla 3 roku.

Ilości w tonach określone dla 4 roku i 5 roku będą obowiązywać odpowiednio od 1 lipca 1994 r. do 30 czerwca 1995 r. oraz od 1 lipca 1995 r. do 30 czerwca 1996 r."

Artykuł  5
1.
W ustępie początkowym artykułu 2 punkt 1 Protokołu 1 dotyczącego produktów włókienniczych i odzieżowych do Umowy przejściowej oraz Protokołu 1 dotyczącego produktów włókienniczych i odzieżowych do Układu Europejskiego wyrazy "zniesienie w ciągu sześciu lat" zastępuje się wyrazami "zniesienie w ciągu pięciu lat".
2.
Dwa końcowe akapity artykułu 2 punktu 1 Protokołu 1 dotyczącego produktów włókienniczych i odzieżowych do Umowy przejściowej oraz Protokołu 1 dotyczącego produktów włókienniczych i odzieżowych do Układu Europejskiego otrzymują następujące brzmienie:

"- od początku szóstego roku pozostałe cła zostaną zniesione".

Artykuł  6
1.
Artykuł 2 punkt 2 Protokołu 2 dotyczącego produktów EWWiS do Umowy przejściowej oraz Protokołu 2 dotyczącego produktów EWWiS do Układu Europejskiego otrzymują następujące brzmienie:

"2. Dalsze obniżki do 60%, 40%, 20% i 0% stawki podstawowej będą dokonywane odpowiednio od początku drugiego, trzeciego, czwartego i piątego roku od dnia wejścia w życie Umowy/Układu".

Artykuł  7

Protokół niniejszy stanowi integralną część Umowy przejściowej i Układu Europejskiego.

Artykuł  8

Protokół niniejszy wejdzie w życie w pierwszym dniu miesiąca następującego po dniu, w którym Strony notyfikują sobie wzajemnie zakończenie koniecznych procedur. Niniejszy protokół będzie stosowany prowizorycznie od 1 lipca 1993 r., z wyjątkiem artykułu 6.

Artykuł  9

Protokół niniejszy został sporządzony w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim, angielskim, duńskim, francuskim, greckim, hiszpańskim, holenderskim, niemieckim, portugalskim, włoskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne.

Na dowód czego pełnomocnicy złożyli swoje podpisy pod niniejszym Protokołem Dodatkowym.

Sporządzono w Brukseli dnia piątego stycznia roku tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego czwartego.

Po zaznajomieniu się z powyższym protokołem, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- Protokół powyższy został uznany za słuszny zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych,

- został przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony,

- będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 6 maja 1994 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.63.324

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Protokół dodatkowy do Umowy przejściowej dotyczącej handlu i spraw związanych z handlem między Rzecząpospolitą Polską a Europejską Wspólnotą Gospodarczą i Europejską Wspólnotą Węgla i Stali oraz do Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Rzecząpospolitą Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich Państwami Członkowskimi, sporządzonych w Brukseli dnia 16 grudnia 1991 r. Bruksela.1994.01.05.
Data aktu: 05/01/1994
Data ogłoszenia: 13/06/1995
Data wejścia w życie: 01/07/1994