Wykonywanie niektórych zawodów filmowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 16 czerwca 1995 r.
w sprawie wykonywania niektórych zawodów filmowych.

Na podstawie art. 46 ust. 2 ustawy z dnia 16 lipca 1987 r. o kinematografii (Dz. U. Nr 22, poz. 127, z 1989 r. Nr 6, poz. 33 i Nr 35, poz. 192 oraz z 1990 r. Nr 89, poz. 517) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie dotyczy zawodów:
1)
kaskadera filmowego,
2)
kaskadera filmowego - koordynatora.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa:
1)
bez bliższego określenia o zawodach filmowych, należy przez to rozumieć zawody kaskadera filmowego i kaskadera filmowego - koordynatora,
2) 1
o orzeczeniu lekarskim, należy przez to rozumieć orzeczenie lekarskie wystawione przez Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej stosownie do przepisów określających zasady i tryb prowadzenia badań lekarskich oraz zasad opieki medycznej nad osobami uprawiającymi sport i rekreację ruchową.
§  3.
1.
Zawody filmowe może wykonywać osoba, która uzyska decyzję stwierdzającą kwalifikacje do ich wykonywania.
2.
Decyzję stwierdzającą kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu filmowego wydaje Przewodniczący Komitetu Kinematografii, zwany dalej "właściwym organem".
3. 2
Stwierdzenie posiadania kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu kaskadera filmowego i kaskadera filmowego-koordynatora nie może nastąpić w stosunku do osoby, której przyznano rentę inwalidzką, a po dniu 31 sierpnia 1997 r. - również w stosunku do osoby, której przyznano rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, bez względu na to, czy renta została następnie zawieszona.
§  4.
Zawód kaskadera filmowego polega na odtwarzaniu ról aktorskich wymagających od wykonawcy wykorzystania odpowiednich umiejętności, związanych z podejmowaniem ryzyka.
§  5.
1.
Zawód kaskadera filmowego - koordynatora polega na wykonywaniu czynności reżyserskich w zakresie realizowanych na planie filmowym scen kaskaderskich, aktorskich scen niebezpiecznych i scen walki.
2.
Czynności reżyserskie, o których mowa w ust. 1, polegają w szczególności na:
1)
dokładnym zapoznaniu się z treścią scenopisu filmu oraz koncepcjami reżysera co do realizacji scen kaskaderskich, aktorskich scen niebezpiecznych i scen walki,
2)
doborze kaskaderów do wykonania scen kaskaderskich, aktorskich scen niebezpiecznych i scen walki,
3)
ułożeniu, przygotowaniu i przećwiczeniu scen walk, bójek i innych niebezpiecznych scen masowych,
4)
wyborze i ocenie miejsc przewidzianych do realizacji scen kaskaderskich, aktorskich scen niebezpiecznych i scen walki przed przystąpieniem do zdjęć,
5)
sprawdzeniu stanu sprzętu zabezpieczającego kaskaderów,
6)
obecności na planie zdjęciowym w czasie wykonywania scen kaskaderskich, aktorskich scen niebezpiecznych i scen walki.
§  6.
1.
Kaskaderem filmowych może być osoba, która:
1)
posiada co najmniej średnie wykształcenie,
2)
posiada odpowiedni stan zdrowia stwierdzony orzeczeniem lekarskim,
3)
posiada ważne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji filmowej,
4) 3
odbyła pięcioletnią praktykę zawodową pod nadzorem osoby posiadającej kwalifikacje kaskadera filmowego - koordynatora, połączoną z udziałem w realizacji co najmniej dwudziestu filmów,
5)
zdała przed komisją kwalifikacyjną, o której mowa w § 9, egzamin praktyczny obejmujący wykonywanie czynności kaskaderskich przy użyciu efektów pirotechnicznych, walkę na białą broń, jazdę konną, skoki i upadki z wysokości, pływanie oraz sporty i sztuki walki, a także, do wyboru przez egzaminowanego, trzy spośród następujących dziedzin:
a)
akrobatyka sportowa,
b)
alpinizm,
c)
spadochroniarstwo,
d)
lotniarstwo,
e)
płetwonurkowanie,
f)
żeglarstwo,
g)
sporty motorowe,
h)
wykonanie efektu palenia się człowieka,
i)
sporty motorowodne i narciarstwo wodne,
j)
narciarstwo.
2. 4
Do odbycia praktyki zawodowej może być dopuszczona osoba, która nie ukończyła 45 lat, przedstawiła orzeczenie lekarskie oraz ważne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji filmowej, a także zdała przed komisją kwalifikacyjną wymienioną w § 9 egzamin praktyczny obejmujący następujące dziedziny:
1)
walka na broń białą,
2)
jazda konna,
3)
skoki i upadki z wysokości,
4)
pływanie,
5)
sporty i sztuki walki.
3.
Decyzję o dopuszczeniu lub odmowie dopuszczenia do odbycia praktyki zawodowej wydaje właściwy organ.
§  7.
Kaskaderem filmowym - koordynatorem może być osoba, która posiada co najmniej sześcioletni staż pracy w zawodzie kaskadera filmowego oraz ważne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji filmowej, a także odpowiedni stan zdrowia stwierdzony świadectwem lekarskim potwierdzającym zdolność do wykonywania zawodu kaskadera filmowego - koordynatora.
§  8.
1.
Właściwy organ wydaje decyzję stwierdzającą kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu filmowego po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego przez komisję kwalifikacyjną.
2.
Decyzja stwierdzająca kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu kaskadera filmowego lub zawodu kaskadera filmowego - koordynatora jest ważna łącznie odpowiednio z orzeczeniem lekarskim lub ze świadectwem lekarskim.
3. 5
Osoba, która uzyskała decyzję stwierdzającą kwalifikacje do wykonywania zawodu filmowego, otrzymuje legitymację potwierdzającą jej uzyskanie.
§  9.
1.
Właściwy organ tworzy komisję kwalifikacyjną, do której zadań należy:
1)
opiniowanie wniosków o stwierdzenie kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodów filmowych,
2)
ustalanie praktyki zawodowej i stażu pracy na podstawie przedłożonych dokumentów,
3)
przeprowadzanie egzaminów praktycznych.
2. 6
Komisja kwalifikacyjna składa się z dziewięciu członków, których powołuje i odwołuje właściwy organ, przy czym sześciu członków powoływanych jest spośród osób wskazanych przez właściwe stowarzyszenia twórców, artystów wykonawców i producentów filmowych, a trzech członków - spośród osób wskazanych przez związek zawodowy reprezentatywny dla większości kaskaderów filmowych wykonujących ten zawód; przewodniczącego komisji powołuje i odwołuje właściwy organ spośród jej członków.
2a. 7
Komisja kwalifikacyjna rozpatruje wnioski o stwierdzenie kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodów filmowych w składach pięcioosobowych, wyznaczanych przez przewodniczącego komisji.
3.
Przewodniczący komisji kwalifikacyjnej kieruje pracami komisji i ustala regulamin jej działania; regulamin zatwierdza właściwy organ.
4.
W uzasadnionych przypadkach komisja kwalifikacyjna może w trakcie postępowania kwalifikacyjnego zasięgać opinii specjalistów w danej dziedzinie.
§  10.
1.
Osoby ubiegające się o stwierdzenie kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodów filmowych składają do właściwego organu pisemny wniosek.
2.
Wniosek powinien zawierać imię, nazwisko i wiek osoby oraz jej adres, a także wskazywać zawód filmowy, do którego wykonywania stwierdzone mają być kwalifikacje.
3.
Osoby, o których mowa w ust. 1, załączają do wniosku świadectwo ukończenia szkoły średniej lub dyplom ukończenia wyższych studiów, a ponadto dokumenty potwierdzające praktykę zawodową lub staż pracy wymagany w zawodach filmowych.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do osób ubiegających się o dopuszczenie do egzaminu, o którym mowa w § 6 ust. 2.
§  11.
1. 8
Koszty postępowania kwalifikacyjnego, w tym koszty wynagrodzeń, o których mowa w § 12, ponosi wnioskodawca.
2.
Dowód opłacenia kosztów postępowania kwalifikacyjnego dołącza się do wniosku, o którym mowa w § 10 ust. 1.
3.
Koszty postępowania kwalifikacyjnego ustala i rozlicza przewodniczący komisji kwalifikacyjnej.
§  12.
1.
Członkowie komisji kwalifikacyjnej za udział w jej pracach otrzymują wynagrodzenie na podstawie umów cywilnoprawnych zawieranych z właściwym organem.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osób, o których mowa w § 9 ust. 4.
§  13.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne powinno być zakończone w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia złożenia dokumentów, o których mowa w § 10 i § 11 ust. 2.
2.
O terminie i miejscu przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego przewodniczący komisji kwalifikacyjnej zawiadamia osoby zainteresowane najpóźniej na 14 dni przed wyznaczonym terminem.
§  14.
Przed egzaminami, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 5 i ust. 2, komisja kwalifikacyjna sprawdza, czy wnioskodawca posiada orzeczenie lekarskie.
§  15.
Przewodniczący komisji przekazuje właściwemu organowi protokół komisji kwalifikacyjnej wraz z wnioskiem wnioskodawcy.
§  16.
Jeżeli wnioskodawca nie zgłosił się w wyznaczonym terminie na posiedzenie komisji kwalifikacyjnej, komisja zwraca złożone dokumenty.
§  17.
Wnioskodawca, któremu właściwy organ odmówił stwierdzenia kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu filmowego, może ponownie wystąpić o ich stwierdzenie po upływie roku, licząc od dnia, kiedy decyzja odmowna stała się ostateczna.
§  18.
Właściwy organ, w terminie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia, utworzy komisję kwalifikacyjną.
§  19.
1.
Osoby wykonujące zawodowo w dniu wejścia w życie rozporządzenia działalność artystyczną w dziedzinie produkcji filmowej w charakterze kaskadera powinny, w terminie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia 9 , wystąpić z wnioskiem do właściwego organu o wydanie decyzji stwierdzającej kwalifikacje uprawniające do wykonywania zawodu filmowego.
2.
W razie niezłożenia wniosku w terminie określonym w ust. 1, osoby, o których mowa w powołanym ustępie, są obowiązane do zaprzestania wykonywania działalności wymienionej w ust. 1.
3.
Osoby wymienione w ust. 1, które do dnia wejścia w życie rozporządzenia wykonywały zawodowo działalność artystyczną w dziedzinie produkcji filmowej w charakterze kaskadera przez okres co najmniej:
1)
dwóch lat - mogą przystąpić do egzaminu, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 5, bez odbywania praktyki zawodowej określonej w § 6 ust. 1 pkt 4,
2)
pięciu lat - mogą uzyskać stwierdzenie kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu kaskadera filmowego bez konieczności odbywania praktyki zawodowej określonej w § 6 ust. 1 pkt 4 oraz zdawania egzaminu, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 5, a w przypadku wykonywania zawodowo działalności, o której mowa w ust. 1, przez okres co najmniej piętnastu lat - mogą wystąpić do właściwego organu o zwolnienie od obowiązku posiadania średniego wykształcenia,
3)
piętnastu lat - mogą uzyskać stwierdzenie kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu kaskadera filmowego - koordynatora.
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie jednego miesiąca od dnia ogłoszenia.
1 § 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.99.611) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 września 1997 r.
2 § 3 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.99.611) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 września 1997 r.
3 § 6 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.99.611) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 września 1997 r.
4 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.99.611) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 września 1997 r.
5 § 8 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.99.611) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 września 1997 r.
6 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.99.611) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 września 1997 r.
7 § 9 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.99.611) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 września 1997 r.
8 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.99.611) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 września 1997 r.
9 Zob. też § 2 rozporządzenia z dnia 8 sierpnia 1997 r. (Dz.U.97.99.611).

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.78.392

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonywanie niektórych zawodów filmowych.
Data aktu: 16/06/1995
Data ogłoszenia: 07/07/1995
Data wejścia w życie: 08/08/1995