Szczegółowe zasady sporządzania i prowadzenia wojewódzkiego rejestru.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA
z dnia 30 grudnia 1994 r.
w sprawie szczegółowych zasad sporządzania i prowadzenia wojewódzkiego rejestru.

Na podstawie art. 61 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 89, poz. 415) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu mówi się o ustawie bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć ustawę z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 89, poz. 415).
§  2.
1.
Wojewódzki rejestr składa się z części opisowej i części graficznej.
2.
Część opisowa wojewódzkiego rejestru dzieli się na:
1)
spis zadań rządowych umieszczonych w programach sporządzanych przez naczelne i centralne organy administracji państwowej, zwanych dalej programami centralnymi, oznaczonych symbolem PC,
2)
spis zadań umieszczonych w programach sporządzanych przez wojewodów, zwanych dalej programami wojewódzkimi, oznaczonych symbolem PW,
3)
spis zadań realizowanych na terenach i obiektach chronionych na podstawie ustaw szczególnych, oznaczonych symbolem US.
3.
Spisy, o których mowa w ust. 2, zawierają odpowiednio do rodzaju programu:
1)
kolejny numer zadania rządowego,
2)
nazwę organu, który sporządził program centralny,
3)
symbole programów i zadań nadane w rejestrze prowadzonym przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa,
4)
symbole dokumentów stwierdzających zatwierdzenie programów centralnych,
5)
symbole dokumentów stwierdzających konieczność realizacji zadania na terenach i w obiektach chronionych na podstawie ustaw szczególnych,
6)
numery dzienników urzędowych województwa, w których ogłoszono obwieszczenia o sporządzeniu programów wojewódzkich,
7)
nazwy gmin, na których obszarze zadania rządowe będą realizowane,
8)
opis zadań rządowych,
9)
opis zadań realizowanych na terenach i w obiektach chronionych na podstawie ustaw szczególnych,
10)
datę rozpoczęcia negocjacji z gminami,
11)
datę zakończenia negocjacji z gminami,
12)
datę podpisania z gminami umów, o których mowa w art. 62 ust. 6 ustawy, lub podjęcia rozstrzygnięć, o których mowa w art. 63 ustawy,
13)
informacje o podjęciu uchwały rady gminy o przystąpieniu do sporządzenia lub zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w związku z koniecznością wprowadzenia zadania rządowego do tego planu,
14)
datę ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym uchwał o miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, zawierających zadania rządowe,
15)
informacje o odstąpieniu od realizacji zadań rządowych zawartych w programach centralnych lub wojewódzkich,
16)
informacje o odstąpieniu od realizacji zadań na terenach i w obiektach chronionych na podstawie ustaw szczególnych.
4.
Sporządzanie części graficznej wojewódzkiego rejestru polega na umieszczeniu zadań, o których mowa w ust. 2, na kopii studium zagospodarowania przestrzennego województwa, a w przypadku braku studium - na mapie województwa w odpowiedniej skali.
5.
Na mapie województwa, o której mowa w ust. 4, zaznacza się granice terenów i obiekty chronione na podstawie ustaw szczególnych.
§  3.
Część opisową i część graficzną wojewódzkiego rejestru aktualizuje się w miarę wpływu do rejestru zatwierdzanych programów centralnych lub ogłaszanych w wojewódzkim dzienniku urzędowym programów wojewódzkich.
§  4.
Wojewoda, po dokonaniu w rejestrze adnotacji o dacie ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym uchwały o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, zawierającym zadania rządowe, informuje o tym organ, który sporządził program centralny zawierający to zadanie.
§  5.
1.
Wojewoda odnotowuje w rejestrze przypadki odstąpienia od realizacji zadania rządowego umieszczonego w programie centralnym lub wojewódzkim.
2.
O dokonaniu zmiany, o której mowa w ust. 1, wojewoda informuje zainteresowaną gminę.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.8.40

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady sporządzania i prowadzenia wojewódzkiego rejestru.
Data aktu: 30/12/1994
Data ogłoszenia: 31/01/1995
Data wejścia w życie: 31/01/1995