Zasady, warunki i tryb nakładania opłat celnych dodatkowych na niektóre towary rolne przywożone z zagranicy.

USTAWA
z dnia 28 czerwca 1995 r.
o zasadach, warunkach i trybie nakładania opłat celnych dodatkowych na niektóre towary rolne przywożone z zagranicy.

Art.  1.
1. 1
Ustawa określa zasady, warunki i tryb nakładania opłat celnych dodatkowych na niektóre towary rolne przywożone z zagranicy.
2.
Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej określi, w drodze rozporządzenia, wykaz towarów rolnych, o których mowa w ust. 1.
Art.  2.

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1)
towarach rolnych - rozumie się przez to produkty rolne i spożywcze w postaci surowców lub półproduktów oraz wyroby gotowe wytworzone z tych surowców albo półproduktów, oznaczone kodami Taryfy celnej, określonej odrębnie, zgodne z postanowieniami polskiej listy koncesyjnej załączonej do Protokołu z Marakeszu do Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu 1994, zamieszczonego w załączniku 1A do Porozumienia ustanawiającego Światową Organizację Handlu, podpisanego w dniu 15 kwietnia 1994 r. w Marakeszu (Dz. U. z 1995 r. Nr 98, poz. 483), zwanego dalej "Porozumieniem", w stosunku do których Polska zastrzegła sobie możliwość stosowania opłaty celnej dodatkowej (SSG),
2)
wielkości progowej - rozumie się przez to ustaloną ilość towaru rolnego przywożonego na polski obszar celny w danym roku kalendarzowym, w ramach której nie można nakładać opłaty celnej dodatkowej,
3) 2
cenie progu - rozumie się przez to średnią cenę jednostkową danego towaru rolnego lub też cenę odpowiednią do jakości produktu i stopnia jego przetworzenia, ustaloną zgodnie z regułami Porozumienia, poniżej której przywóz towaru rolnego może być obciążony opłatą celną dodatkową,
4)
opłacie celnej dodatkowej - rozumie się przez to opłatę ustalaną zgodnie z niniejszą ustawą, pobieraną od przywożonych na polski obszar celny towarów rolnych, niezależnie od kwoty należnego cła naliczanego zgodnie z przepisami prawa celnego oraz innych opłat pobieranych od przywożonych towarów rolnych,
5) 3
jednostkowej cenie importowej - rozumie się przez to cenę liczoną w walucie polskiej, zapłaconą lub należną za jednostkę towaru rolnego przywożonego na polski obszar celny, skorygowaną o koszty transportu i ubezpieczenia do granicy państwa lub portu polskiego,
6) 4
stawce celnej stosowanej - rozumie się przez to mniejszą wielkość spośród ustanowionej dla danego towaru rolnego oznaczonego kodem Taryfy celnej, określonej odrębnie: stawki celnej konwencyjnej lub stawki celnej autonomicznej.
Art.  3.
1. 5
Na towary rolne dopuszczone do obrotu mogą być nałożone opłaty celne dodatkowe, jeżeli:
1)
ilość towaru rolnego, wprowadzanego na polski obszar celny i zgłaszanego organom celnym w celu dopuszczenia do obrotu, przekroczy w roku kalendarzowym wielkość progową, albo
2)
jednostkowa cena importowa towaru rolnego, wprowadzanego na polski obszar celny i zgłaszanego organom celnym w celu dopuszczenia do obrotu, jest niższa od ceny progu.
2.
Opłaty celnej dodatkowej nie pobiera się od towarów rolnych wprowadzanych na polski obszar celny, zwolnionych od cła na podstawie odrębnych przepisów.
Art.  4.
1.
Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, na wniosek Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w przypadku określonym w art. 3 ust. 1 pkt 1, w drodze rozporządzenia, ustanawia opłatę celną dodatkową na towary rolne przywożone na polski obszar celny, określając:
1)
wysokość opłaty celnej dodatkowej,
2)
kod i nazwę towaru rolnego objętego opłatą celną dodatkową, zgodnie z kodami Taryfy celnej.
2.
Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, na wniosek Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w przypadku określonym w art. 3 ust. 1 pkt 2, w drodze rozporządzenia, ustanawia obowiązek pobierania opłaty celnej dodatkowej od towarów rolnych przywożonych na polski obszar celny, określając kod i nazwę towaru rolnego objętego opłatą celną dodatkową, zgodnie z kodami Taryfy celnej.
2a. 6
Minister właściwy do spraw gospodarki, w rozporządzeniach, o których mowa w ust. 1 i 2, może określić towary, na które nie będą nakładane opłaty celne dodatkowe.
3. 7
Rozporządzenia, o których mowa w ust. 1 i 2, wchodzą w życie nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
4.
Opłata celna dodatkowa może być stosowana tylko do końca roku kalendarzowego, w którym została ustanowiona.
5.
Opłaty celnej dodatkowej nie pobiera się od towarów rolnych wprowadzanych na polski obszar celny w ramach koncesji dostępu do rynku polskiego, udzielonych zgodnie z zasadami Porozumienia.
Art.  5.
1.
Opłata celna dodatkowa nakładana w przypadku określonym w art. 3 ust. 1 pkt 1 nie może przekroczyć jednej trzeciej poziomu stawki celnej stosowanej.
2. 8
Podstawą naliczania opłaty celnej dodatkowej nakładanej zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 jest:
1)
wartość celna towaru rolnego, określona zgodnie z przepisami prawa celnego, lub
2)
ilość, lub
3)
masa netto przywożonego towaru.
3.
Opłata celna dodatkowa ustanowiona w przypadku określonym w art. 3 ust. 1 pkt 2 jest nakładana zgodnie z następującymi zasadami:
1)
jeżeli różnica między jednostkową ceną importową a ceną progu wynosi nie więcej niż 10% ceny progu, opłata celna dodatkowa nie jest nakładana,
2)
jeżeli różnica między jednostkową ceną importową a ceną progu jest większa niż 10%, lecz nie większa niż 40% ceny progu, opłata celna dodatkowa wynosi 30% kwoty, o którą ta różnica przewyższa 10% ceny progu,
3)
jeżeli różnica między jednostkową ceną importową a ceną progu jest większa niż 40%, lecz nie większa niż 60% ceny progu, opłata celna dodatkowa stanowi sumę 50% kwoty, o którą ta różnica przewyższa 40% ceny progu i opłaty celnej dodatkowej nakładanej zgodnie z pkt 2,
4)
jeżeli różnica między jednostkową ceną importową a ceną progu jest większa niż 60%, lecz nie większa niż 75% ceny progu, opłata celna dodatkowa stanowi sumę 70% kwoty, o którą ta różnica przewyższa 60% ceny progu i opłaty celnej dodatkowej nakładanej zgodnie z pkt 2 i 3,
5)
jeżeli różnica między jednostkową ceną importową a ceną progu jest większa niż 75% ceny progu, opłata celna dodatkowa stanowi sumę 90% kwoty, o którą ta różnica przewyższa 75% ceny progu i opłaty celnej dodatkowej nakładanej zgodnie z pkt 2, 3 i 4.
Art.  6.
1.
Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, określi szczegółowy sposób ustalania:
1)
wielkości progowej,
2)
ceny progu.
2.
Wobec przywozu towarów rolnych pochodzących z krajów, w stosunku do których Rzeczpospolita Polska jest stroną porozumień o wolnym handlu, Rada Ministrów może, w drodze rozporządzenia, określić odrębny sposób lub wyłączenie stosowania opłaty celnej dodatkowej.
3. 9
Minister właściwy do spraw rolnictwa określa corocznie, w drodze rozporządzenia:
1)
wielkości progowe lub
2)
ceny progu

- dla towarów rolnych, o których mowa w art. 1 ust. 2.

Art.  7.
1. 10
Opłata celna dodatkowa nie jest pobierana od towarów rolnych wprowadzanych na polski obszar celny, zgodnie z zawartym kontraktem, jeżeli ich wysyłka, na podstawie tego kontraktu, nastąpiła przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, o którym mowa w art. 4 ust. 1, z tym że towary te mogą być zaliczone w następnym roku na poczet wielkości importu wymaganej do zastosowania środków ochronnych z tytułu przekroczenia wielkości progowej w tymże roku.
2.
Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, w drodze rozporządzenia, może określić sposób dokumentowania wysyłki, o której mowa w ust. 1.
Art.  8. 11

Opłatę celną dodatkową wymierzają i pobierają od podmiotów dokonujących wprowadzenia towarów rolnych na polski obszar celny organy celne, niezależnie od należności celnych przywozowych i należności podatkowych, określonych odrębnie.

Art.  9.
1.
W zakresie wymierzania, poboru oraz zwrotu opłaty celnej dodatkowej stosuje się przepisy dotyczące rozliczeń z tytułu cła.
2. 12
Jeżeli przyjmuje się zabezpieczenie w celu zagwarantowania pokrycia kwoty wynikającej z długu celnego, w tym samym trybie powinny być zabezpieczone należności z tytułu opłaty celnej dodatkowej, w wysokości wynikającej z przepisów niniejszej ustawy.
Art.  10.

Postępowania wszczęte i nie zakończone przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy podlegają rozpatrzeniu według ustawy, o której mowa w art. 11.

Art.  11.

Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o opłacie wyrównawczej od niektórych towarów rolnych i spożywczych przywożonych z zagranicy (Dz. U. Nr 43, poz. 160) nie stosuje się wobec państw - Członków Światowej Organizacji Handlu oraz państw nie będących Członkami Światowej Organizacji Handlu, którym Polska udzieliła klauzuli najwyższego uprzywilejowania.

Art.  12.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 1 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 marca 1999 r. (Dz.U.99.45.435) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 czerwca 1999 r.
2 Art. 2 pkt 3 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 18 marca 1999 r. (Dz.U.99.45.435) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 czerwca 1999 r.
3 Art. 2 pkt 5 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 18 marca 1999 r. (Dz.U.99.45.435) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 czerwca 1999 r.
4 Art. 2 pkt 6 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 18 marca 1999 r. (Dz.U.99.45.435) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 czerwca 1999 r.
5 Art. 3 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 18 marca 1999 r. (Dz.U.99.45.435) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 czerwca 1999 r.
6 Art. 4 ust. 2a dodany przez art. 1 pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 18 marca 1999 r. (Dz.U.99.45.435) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 czerwca 1999 r.
7 Art. 4 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. b) ustawy z dnia 18 marca 1999 r. (Dz.U.99.45.435) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 czerwca 1999 r.
8 Art. 5 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 18 marca 1999 r. (Dz.U.99.45.435) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 czerwca 1999 r.
9 Art. 6 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 18 marca 1999 r. (Dz.U.99.45.435) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 czerwca 1999 r.
10 Art. 7 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 18 marca 1999 r. (Dz.U.99.45.435) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 czerwca 1999 r.
11 Art. 8 zmieniony przez art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 18 marca 1999 r. (Dz.U.99.45.435) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 czerwca 1999 r.
12 Art. 9 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 9 ustawy z dnia 18 marca 1999 r. (Dz.U.99.45.435) zmieniającej nin. ustawę z dniem 4 czerwca 1999 r.

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1995.98.485

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zasady, warunki i tryb nakładania opłat celnych dodatkowych na niektóre towary rolne przywożone z zagranicy.
Data aktu: 28/06/1995
Data ogłoszenia: 24/08/1995
Data wejścia w życie: 24/08/1995