Ustanowienie odznaki honorowej "Zasłużony dla Systemu Badań i Certyfikacji", ustalenie jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania i noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 listopada 1996 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Zasłużony dla Systemu Badań i Certyfikacji", ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania i noszenia.

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustanawia się odznakę honorową "Zasłużony dla Systemu Badań i Certyfikacji", zwaną dalej "odznaką".
§  2.
1.
Odznaka jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem i może być nadawana pracownikom Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji oraz innych jednostek w uznaniu:
1)
wieloletniej i nienagannej pracy w jednostkach akredytujących, certyfikujących i badawczych,
2)
osiągnięć w pracy w dziedzinie jakości,
3)
osiągnięć w popularyzacji i wdrażania do praktyki nowych rozwiązań jakościowych, usprawnień w dziedzinie organizacji pracy krajowego systemu badań i certyfikacji,
4)
działalności naukowo-dydaktycznej w dziedzinie akredytacji, badań i certyfikacji oraz w dziedzinie rozwijania współpracy z odpowiednimi instytucjami zagranicznymi.
2.
Odznakę nadaje Dyrektor Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji z własnej inicjatywy lub na wniosek, z którym występują:
1)
ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) - w stosunku do pracowników podległych jednostek organizacyjnych, zajmujących się badaniami i certyfikacją,
2)
wojewodowie - w stosunku do pracowników terenowych organów administracji ogólnej oraz innych jednostek terenowych, zajmujących się badaniami i certyfikacją, którzy ze względu na rodzaj wykonywanej pracy lub działalności mogą być wyróżnieni odznaką,
3)
członkowie Rady do Spraw Badań i Certyfikacji,
4)
członkowie zarządów klubów "Polskich Laboratoriów Badawczych POLLAB" oraz "Polskie Forum ISO 9000", działających przy Polskim Centrum Badań i Certyfikacji,
5)
kierownik Biura Kadr - w stosunku do pracowników komórek organizacyjnych Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji.
3.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać opis zasług i osiągnięć w pracy lub działalności w zakresie krajowego systemu badań i certyfikacji, uzasadniających nadanie odznaki, oraz dane personalne pracownika.
4.
Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
5.
Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony Dyrektorowi Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji najpóźniej na trzy miesiące przed projektowanym terminem wręczenia odznaki.
§  3.
1.
Odznaka "Zasłużony dla Systemu Badań i Certyfikacji" jest odznaką dwustopniową: stopień pierwszy - złota odznaka i stopień drugi - srebrna odznaka.
2.
Odznaka ma kształt okrągłego medalu. Wykonana jest z metalu: w kolorze złotym - dla stopnia pierwszego i w kolorze srebrnym - dla stopnia drugiego. Na licowej stronie odznaki na biało-czerwonym, emaliowanym tle znajduje się znak Q, w który wpisany jest wizerunek orła w koronie, a pod nim umieszczone są stylizowane inicjały RP, według wzoru określonego w ustawie z dnia 9 lutego 1990 r. o zmianie przepisów o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 10, poz. 60). Wokół na metalowym tle umieszczony jest napis "Zasłużony dla Systemu Badań i Certyfikacji". Poszczególne elementy odznaki złotej mają kolor złoty, a odznaki srebrnej - kolor srebrny. Średnica odznaki wynosi 30 mm.
3.
Odznaka:
1)
jest zawieszona na prostokątnej baretce wykonanej z metalu, o wymiarach 25 mm na 7 mm, na której umieszczone są drukowane litery "PCBC" (oznaczające skrót nazwy Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji); baretka odznaki złotej wykonana jest z metalu w kolorze złotym, a odznaki srebrnej - z metalu w kolorze srebrnym,
2)
przykręcana jest za pomocą nagwintowanego sztyftu metalowego umocowanego na odwrotnej stronie odznaki oraz nakrętki.
4.
Wzór odznaki:
1)
o której mowa w ust. 3 pkt 1 - stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia,
2)
o której mowa w ust. 3 pkt 2 - stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Odznakę srebrną może otrzymać osoba, która przepracowała nieprzerwanie co najmniej 10 lat, w tym minimum 5 lat w służbach badań, certyfikacji, akredytacji i systemu zapewnienia jakości.
2.
Odznakę złotą może otrzymać osoba, która przepracowała nieprzerwanie co najmniej 15 lat, w tym minimum 10 lat w służbach badań, certyfikacji, akredytacji i systemu zapewnienia jakości.
3.
Do okresu pracy, o którym mowa w ust. 1 i 2, zalicza się pracę w Polskim Centrum Badań i Certyfikacji lub innych jednostkach związanych z certyfikacją i badaniami.
§  5.
1.
Wręczenia odznaki wraz z legitymacją stwierdzającą jej nadanie dokonuje Dyrektor Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji lub upoważniona przez niego osoba.
2.
Wręczenie odznaki i legitymacji stwierdzającej jej nadanie odbywa się, w sposób uroczysty, z okazji Święta Niepodległości - 11 listopada lub z okazji innych uroczystości.
3.
Wzór legitymacji:
1)
do odznaki złotej - stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia,
2)
do odznaki srebrnej - stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  6.
1.
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.
2.
O nadaniu odznaki pracownikowi dokonuje się adnotacji w aktach osobowych pracownika.
§  7.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
§  8.
W razie utraty odznaki lub legitymacji stwierdzającej jej nadanie osoba odznaczona zawiadamia o tym fakcie Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. W takim przypadku może być wydana nowa odznaka lub duplikat legitymacji.
§  9.
Koszty związane z nadaniem odznaki pokrywane są ze środków Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK O NADANIE ODZNAKI [ Nr ....]

ZASŁUŻONY DLA SYSTEMU BADAŃ I CERTYFIKACJI

(pominięty)

ZAŁĄCZNIKI NR  2-3

(pominięte)

ZAŁĄCZNIKI NR  4-5

LEGITYMACJA

NR .....................

(pominięte)

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.142.660

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie odznaki honorowej "Zasłużony dla Systemu Badań i Certyfikacji", ustalenie jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania i noszenia.
Data aktu: 21/11/1996
Data ogłoszenia: 07/12/1996
Data wejścia w życie: 22/12/1996