Tryb przyznawania i wypłaty odszkodowań przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Służbie Więziennej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 29 grudnia 1995 r.
w sprawie trybu przyznawania i wypłaty odszkodowań przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Służbie Więziennej.

Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej (Dz. U. Nr 53, poz. 345, z 1983 r. Nr 16, poz. 79, z 1985 r. Nr 20, poz. 85 i Nr 38, poz. 181 oraz z 1989 r. Nr 35, poz. 192) oraz art. 40 i 96 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 1984 r. Nr 29, poz. 149, z 1989 r. Nr 35, poz. 192, z 1991 r. Nr 94, poz. 422, Nr 105, poz. 453, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214 i Nr 105, poz. 509 oraz z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do funkcjonariuszy Służby Więziennej, zwanych dalej "funkcjonariuszami", i członków ich rodzin przy ustalaniu prawa do odszkodowań i wypłacie odszkodowań, określonych w ustawie z dnia 16 grudnia 1972 r. o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej (Dz. U. Nr 53, poz. 345, z 1983 r. Nr 16, poz. 79, z 1985 r. Nr 20, poz. 85 i Nr 38, poz. 181 oraz z 1989 r. Nr 35, poz. 192), zwanej dalej "ustawą".
§  2.
Organami właściwymi do ustalania prawa do odszkodowania i jego wysokości, zwanymi dalej "właściwymi organami", są:
1)
Minister Sprawiedliwości - w stosunku do dyrektora Centralnego Zarządu Zakładów Karnych, jego zastępców oraz członków ich rodzin,
2)
dyrektor Centralnego Zarządu Zakładów Karnych - w stosunku do:
a)
pozostałych funkcjonariuszy pełniących służbę w tym Zarządzie,
b)
funkcjonariuszy zajmujących stanowiska służbowe naczelników rejonowych aresztów śledczych i rejonowych zakładów karnych, naczelników aresztów śledczych i zakładów karnych, komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej i jego zastępców oraz komendantów ośrodków doskonalenia kadr,
c)
członków rodzin osób wymienionych pod lit. a) i b),
3)
naczelnicy rejonowych aresztów śledczych i rejonowych zakładów karnych, naczelnicy aresztów śledczych i zakładów karnych, komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej, komendanci ośrodków doskonalenia kadr - w stosunku do funkcjonariuszy pełniących służbę w podległych im jednostkach organizacyjnych i członków ich rodzin.
§  3.
1.
Właściwy organ bada i ocenia całokształt sprawy na podstawie zebranych dowodów i oświadczeń zainteresowanego.
2.
W razie śmierci funkcjonariusza właściwy organ jest obowiązany ustalić wszystkich członków rodziny uprawnionych do odszkodowania.
§  4.
Właściwy organ wszczyna postępowanie z urzędu w razie:
1)
śmierci funkcjonariusza w okresie służby wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem służby lub choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby,
2)
doznania przez funkcjonariusza w okresie służby trwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku lub choroby, o których mowa w pkt 1.
§  5.
1.
W razie ustalenia, że wypadek, któremu uległ funkcjonariusz, jest wypadkiem pozostającym w związku z pełnieniem służby, a choroba powstała w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby, właściwy organ kieruje funkcjonariusza do komisji lekarskiej służby zdrowia resortu spraw wewnętrznych w celu ustalenia stopnia uszczerbku na zdrowiu wskutek tego wypadku lub choroby.
2.
W razie śmierci funkcjonariusza właściwy organ zwraca się niezwłocznie do komisji lekarskiej służby zdrowia resortu spraw wewnętrznych z wnioskiem o ustalenie, czy śmierć funkcjonariusza pozostaje w związku ze służbą wskutek wypadku lub choroby, o których mowa w ust. 1.
§  6.
1.
Właściwy organ wszczyna postępowanie na wniosek zainteresowanego, jeżeli:
1)
śmierć funkcjonariusza lub uszczerbek na jego zdrowiu wskutek wypadku lub choroby, o których mowa w § 4 pkt 1, nastąpiły po zwolnieniu ze służby,
2)
stan zdrowia funkcjonariusza uległ pogorszeniu wskutek wypadku lub choroby.
2.
Przepisy § 5 stosuje się odpowiednio.
§  7.
Jeżeli w związku z wypadkiem, któremu uległ funkcjonariusz, jest prowadzone postępowanie karne, a wynik tego postępowania może mieć wpływ na uprawnienia funkcjonariusza lub członków jego rodziny do odszkodowania, właściwy organ może zawiesić wydanie decyzji do czasu zakończenia postępowania karnego.
§  8.
Prawo do odszkodowania należnego funkcjonariuszowi ustala się na podstawie:
1)
protokołu powypadkowego, sporządzonego przez komisję powypadkową,
2)
orzeczenia komisji lekarskiej służby zdrowia resortu spraw wewnętrznych, ustalającej procentowy stopień uszczerbku na zdrowiu funkcjonariusza wskutek doznanego wypadku lub choroby, z tytułu których przysługuje mu odszkodowanie,
3)
zaświadczenia stwierdzającego wysokość otrzymywanego uposażenia, określonego w art. 5 ust. 2 ustawy.
§  9.
1.
Prawo do odszkodowania należnego małżonkowi zmarłego funkcjonariusza ustala się na podstawie:
1)
protokołu powypadkowego, o którym mowa w § 8 pkt 1,
2)
orzeczenia komisji lekarskiej służby zdrowia resortu spraw wewnętrznych stwierdzającego związek śmierci funkcjonariusza ze służbą wskutek wypadku lub choroby, z tytułu których przysługuje odszkodowanie,
3)
wyciągu z aktu małżeństwa,
4)
zaświadczenia, o którym mowa w § 8 pkt 3.
2.
Prawo do odszkodowania należnego pozostałym członkom rodziny funkcjonariusza ustala się na podstawie dokumentów wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 2 oraz zaświadczenia właściwego organu emerytalnego, stwierdzającego spełnienie przez te osoby warunków do uzyskania renty po zmarłym funkcjonariuszu.
§  10.
Prawo do odszkodowania za szkody poniesione wskutek utraty, zniszczenia lub uszkodzenia przedmiotów osobistego użytku w związku z wypadkiem i wysokość tego odszkodowania ustala się na podstawie:
1)
protokołu powypadkowego, o którym mowa w § 8 pkt 1,
2)
innych dowodów przedstawionych przez osobę uprawnioną do odszkodowania.
§  11.
1.
Właściwy organ wydaje decyzje w sprawie odszkodowania niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od zebrania dowodów, o których mowa w § 8-10.
2.
Decyzja powinna zawierać:
1)
podstawę prawną rozstrzygnięcia,
2)
określenie wysokości:
a)
jednorazowego odszkodowania pieniężnego i sposób jego obliczenia,
b)
odszkodowania przysługującego każdemu z uprawnionych członków rodziny zmarłego funkcjonariusza,
c)
odszkodowania przyznanego za szkody poniesione wskutek utraty, zniszczenia lub uszkodzenia przedmiotów osobistego użytku w związku z wypadkiem, jeżeli odszkodowanie takie jest równocześnie przyznawane,
3)
uzasadnienie,
4)
pouczenie o środkach odwoławczych.
§  12.
1.
Do przyznania odszkodowania wyższego niż określone w art. 5 i 6 ustawy albo przyznania odszkodowania członkom rodziny zmarłego funkcjonariusza, nie spełniającym wymaganych warunków, lub innej osobie bliskiej albo członkom rodziny funkcjonariusza, który zginął w czasie pełnienia służby, właściwy jest:
1)
Minister Sprawiedliwości - w stosunku do dyrektora Centralnego Zarządu Zakładów Karnych i jego zastępców oraz członków ich rodzin,
2)
dyrektor Centralnego Zarządu Zakładów Karnych - w stosunku do pozostałych funkcjonariuszy oraz członków ich rodzin; podwyższenie odszkodowania o więcej niż 50% przez dyrektora Centralnego Zarządu Zakładów Karnych wymaga zgody Ministra Sprawiedliwości.
2.
Wniosek o przyznanie odszkodowania, o którym mowa w ust. 1, wnosi się odpowiednio do Ministra Sprawiedliwości lub dyrektora Centralnego Zarządu Zakładów Karnych.
§  13.
Sprawy wszczęte, lecz nie zakończone przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, prowadzi się na podstawie przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  14.
Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 stycznia 1976 r. w sprawie przyznawania i wypłaty odszkodowań przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą więzienną (Dz. U. Nr 3, poz. 20 oraz z 1990 r. Nr 31, poz. 187).
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024