Wykonanie niektórych przepisów ustawy o nasiennictwie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 15 kwietnia 1996 r.
w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o nasiennictwie. *

Na podstawie art. 23 pkt 1-5, art. 41 pkt 1, art. 62 pkt 1 i 2, art. 64 ust. 1 pkt 1 i art. 70 ust. 2 ustawy z dnia 24 listopada 1995 r. o nasiennictwie (Dz. U. Nr 149, poz. 724) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wykaz roślin uprawnych, których odmiany wpisuje się do rejestru, wykaz roślin uprawnych, których wpisanie do rejestru wymaga stwierdzenia zadowalającej wartości gospodarczej, oraz wykaz roślin uprawnych, których odmiany wpisuje się do rejestru bez stwierdzenia zadowalającej wartości gospodarczej,
2)
szczegółowe wymagania obowiązujące przy zgłaszaniu, wpisywaniu i skreślaniu odmian z rejestru, nadawania im nazw, urzędowym badaniu odmian, prowadzenia rejestru oraz przy dokonywaniu lustracji hodowli lub zachowania w inny sposób odmian zgłoszonych lub wpisanych do rejestru,
3)
zakres działania komisji do spraw rejestracji odmian,
4)
szczegółowe wymagania obowiązujące przy składaniu wniosku o przyznanie wyłącznego prawa i urzędowym badaniu odmian, przyznawaniu i pozbawianiu wyłącznego prawa oraz przy prowadzeniu księgi i spisu,
5)
sposób i tryb przeprowadzania kontroli materiału siewnego,
6)
siedziby i zasięg działania okręgowych inspektoratów Inspekcji Nasiennej,
7)
zakres półrocznych informacji dotyczących obrotu materiałem siewnym,
8)
stawki opłaty hodowlanej.

Rozdział  2

Rejestr odmian

§  2.
Ustala się wykaz roślin uprawnych, których odmiany wpisuje się do rejestru, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia, z zaznaczeniem tych roślin uprawnych, których odmiany wpisuje się do rejestru po stwierdzeniu ich zadowalającej wartości gospodarczej.
§  3.
1.
Wniosek o wpisanie do rejestru odmiany oryginalnej wytworzonej w kraju lub częściowo za granicą albo odkrytej w kraju powinien zawierać dane osobowe twórców odmian.
2.
Wniosek o wpisanie do rejestru odmiany selekcjonowanej wymaga pisemnej zgody uprawnionego hodowcy jej odmiany macierzystej, jeżeli jest ona chroniona w Rzeczypospolitej Polskiej.
3.
Wniosek o wpisanie mieszańca do rejestru wymaga pisemnej zgody uprawnionych hodowców oryginalnych składników pierwotnych tego mieszańca, jeżeli są one chronione w Rzeczypospolitej Polskiej.
4.
Do wniosku o wpisanie do rejestru odmiany rośliny uprawnej należy dołączyć wyniki badań charakteryzujących wartość gospodarczą tej odmiany, jeżeli wymagane jest stwierdzenie jej zadowalającej wartości gospodarczej.
§  4.
1.
Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, zwany dalej "Centralnym Ośrodkiem", zawiadamia zgłaszającego odmianę o czasie rozpoczęcia i trybie urzędowego badania odmiany.
2.
W ocenie wartości gospodarczej uwzględnia się wysokość przychodów, kosztów i ryzyka związanych z wytwarzaniem, przerobem i obrotem materiału ze zbioru lub wyrobów uzyskiwanych przy wykorzystywaniu odmian, a w razie braku tych danych uwzględnia się przybliżone kryteria tej wartości, a w szczególności plon, jego jakość, odporność na niesprzyjające czynniki środowiska, a także zmienność tych kryteriów.
3.
Metodyki urzędowego badania odmian stosowane przez Centralny Ośrodek powinny uwzględniać obowiązujące lub ogólnie uznawane metodyki międzynarodowe i opierać się na współczesnych osiągnięciach naukowych, doświadczalnictwa rolniczego i oceny odmian roślin uprawnych.
§  5.
1.
Nazwa odmiany zgłoszonej i wpisanej do rejestru, z zastrzeżeniem § 6 ust. 2, pisana jest alfabetem łacińskim z użyciem liter i cyfr stosowanych w pisowni polskiej. Nazwa odmiany nie może:
1)
rozpoczynać się od cyfry,
2)
być tożsama z nazwami, skrótami literowymi lub z akronimami państw i organizacji międzynarodowych,
3)
być tożsama z nazwami jednostek systematyki botanicznej,
4)
podkreślać wartości lub właściwości odmiany,
5)
budzić powszechnego sprzeciwu.
2.
Nazwa odmiany zgłoszonej we wniosku może być zmieniona przed wpisaniem odmiany do rejestru.
§  6.
1.
Hodowca odmiany selekcjonowanej zgłasza ją pod nazwą jej odmiany macierzystej.
2.
Do nazwy odmiany selekcjonowanej należy dodać określenie wskazujące na jej hodowcę. Wskazanie to może się składać tylko z jednego wyrazu lub skrótu.
§  7.
Nadanie dodatkowej nazwy odmiany (synonimu) może nastąpić zarówno przed wpisaniem, jak i po wpisaniu odmiany do rejestru.
§  8.
Centralny Ośrodek umożliwia hodowcy odmiany zgłoszonej lub wpisanej do rejestru przeprowadzenie lustracji jej urzędowego badania, udostępnia opracowane wyniki oraz udziela informacji dotyczących tego badania.
§  9.
Niedostarczenie materiału siewnego przez hodowcę odmiany do urzędowego badania w jednym roku stanowi podstawę przedłużenia tego badania o rok. Niedostarczenie materiału siewnego do urzędowego badania w ciągu dwóch kolejnych lat może stanowić podstawę do odmowy wpisania odmiany do rejestru.
§  10.
Odmiana wpisana do rejestru otrzymuje kolejny numer rejestrowy z dodaniem dużych liter poprzedzających ten numer:
1)
R - dla roślin rolniczych,
2)
W - dla roślin warzywniczych,
3)
O - dla roślin ozdobnych,
4)
S - dla roślin sadowniczych (drzew owocowych i roślin jagodowych).
§  11.
Centralny Ośrodek prowadzi ewidencję odmian zgłoszonych do rejestru.
§  12.
Hodowca odmiany zgłoszonej lub wpisanej do rejestru powinien przekazać Centralnemu Ośrodkowi, w ciągu 60 dni od dnia ich uzyskania, informacje o zgłoszeniach, wpisach, przedłużeniach wpisów, o skreśleniach lub wycofaniach odmiany zgłoszonej lub wpisanej za granicą do rejestru odmian albo odpowiednich list, katalogów lub wykazów odmian, a także o zmianach nazw lub synonimach tej odmiany.
§  13.
1.
Informacje o zgłoszeniu i wpisaniu odmian do rejestru oraz o skreśleniu ich z rejestru ogłasza się w Diariuszu Centralnego Ośrodka, w okresach kwartalnych.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, obejmują:
1)
daty zgłoszenia, wpisania, odmowy wpisania i skreślenia odmian,
2)
nazwy odmian i synonimów oraz ich zmiany,
3)
imiona i nazwiska lub nazwy hodowców odmian, a także ich zmiany.
3.
Dyrektor Centralnego Ośrodka przesyła Dyrektorowi Centralnego Inspektoratu Inspekcji Nasiennej informacje o zgłoszeniu i przyjęciu do urzędowych badań, wpisaniu, odmowie wpisania lub o skreśleniu odmiany z rejestru nie później niż w terminie 15 dni od dnia, w którym decyzja w tej sprawie stała się ostateczna. Jeżeli przyczyną odmowy wpisania do rejestru był brak odrębności odmiany zgłoszonej jako oryginalna lub jeżeli jej wartość gospodarcza jest mniejsza od wartości gospodarczej poszczególnych odmian wpisanych do rejestru, Dyrektor Centralnego Ośrodka powiadamia o tym Dyrektora Centralnego Inspektoratu Inspekcji Nasiennej.
§  14.
1.
Centralny Ośrodek uzgadnia z hodowcą termin lustracji hodowli zachowawczej odmiany, nie później niż na 15 dni przed zamierzonym terminem jej dokonania.
2.
Lustracja może obejmować wszystkie obiekty, w których prowadzi się hodowlę zachowawczą odmiany lub ją się zachowuje w inny sposób, zarówno użytkowane przez hodowcę, jak i przez osoby współpracujące z nim na podstawie odpowiednich porozumień.
3.
Z dokonanej lustracji sporządza się protokół w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje hodowca odmiany, a drugi - Centralny Ośrodek. Hodowcy odmiany przysługuje prawo wniesienia zastrzeżeń do stwierdzeń i wniosków zawartych w protokole lustracji, które dołącza się do protokołu.
§  15.
Komisje do spraw rejestracji odmian, zwane dalej "komisjami", działają w zakresie:
1)
roślin zbożowych,
2)
kukurydzy,
3)
roślin strączkowych,
4)
roślin motylkowych drobnonasiennych i traw,
5)
roślin korzeniowych,
6)
ziemniaka,
7)
roślin oleistych,
8)
roślin włóknistych,
9)
chmielu,
10)
tytoniu,
11)
roślin lekarskich i przyprawowych,
12)
roślin warzywnych,
13)
roślin ozdobnych,
14)
drzew owocowych i roślin jagodowych.

Rozdział  3

Wyłączne prawo do odmiany i opłata hodowlana

§  16.
1.
W sprawach dotyczących wyłącznego prawa do zarobkowego korzystania z odmiany, zwanego dalej "wyłącznym prawem", stosuje się odpowiednio przepisy § 2, 5, 8, 9 i 10, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Odmiany roślin leśnych przy wpisywaniu do księgi otrzymują kolejny numer poprzedzony dużą literą L.
§  17.
1.
Hodowca, który najwcześniej złożył za granicą wniosek o przyznanie mu wyłącznego prawa, składając w kraju wniosek o przyznanie mu tego prawa, powinien wyrazić żądanie przyznania mu pierwszeństwa do wyłącznego prawa, jeżeli chce z niego skorzystać. Wraz z wnioskiem należy przesłać:
1)
kopię wniosku złożonego za granicą potwierdzoną przez organ, który otrzymał ten wniosek,
2)
materiał siewny i inne dowody potwierdzające, że w obu wnioskach chodzi o tę samą odmianę.
2.
Jeżeli złożony za granicą wniosek o przyznanie wyłącznego prawa został wycofany przez hodowcę lub jeżeli właściwy organ odmówił przyznania wyłącznego prawa do odmiany, jej hodowca informuje o tym Centralny Ośrodek i dostarcza dokumenty potwierdzające wycofanie wniosku lub odmowę przyznania wyłącznego prawa w terminie sześciu miesięcy od dnia ich otrzymania.
§  18.
Po przyznaniu hodowcy wyłącznego prawa Centralny Ośrodek może przeprowadzić w dowolnym czasie urzędowe badania sprawdzające tożsamość, wyrównanie i trwałość chronionej odmiany.
§  19.
Hodowca odmiany wpisanej do spisu lub do księgi powinien przekazać Centralnemu Ośrodkowi, w ciągu 60 dni od dnia ich uzyskania, informacje o zgłoszeniach wniosków o przyznanie wyłącznego prawa, a także o przyznaniu, odmowie przyznania, uznaniu za nieważne lub pozbawieniu tego prawa za granicą oraz informacje o zmianach nazw i synonimach odmiany, związanych z wyłącznym prawem.
§  20.
1.
Informacje o zgłoszeniach wniosków o przyznanie wyłącznego prawa, a także o pozbawieniu tego prawa, zgłasza się w Diariuszu Centralnego Ośrodka, w okresach kwartalnych.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, obejmują:
1)
daty zgłoszenia wniosków o przyznanie wyłącznego prawa, przyznania lub odmowy przyznania oraz stwierdzenia nieważności lub pozbawienia tego prawa,
2)
nazwy odmian i synonimy oraz ich zmiany,
3)
imiona i nazwiska lub nazwy uprawnionych hodowców, a także ich zmiany.
§  21.
Stawki opłaty hodowlanej określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

Rozdział  4

Kontrola, ocena i obrót materiałem siewnym

§  22.
1.
Do przeprowadzenia kontroli przez pracownika Inspekcji Nasiennej, zwanego dalej "kontrolującym", upoważnia legitymacja służbowa, wraz z pisemnym poleceniem wyjazdu służbowego.
2.
Kontrolę przeprowadza się w dniach i godzinach pracy obowiązujących w kontrolowanym podmiocie gospodarczym. Za zgodą podmiotu gospodarczego kontrola może być przeprowadzana poza godzinami pracy i w dni wolne od pracy.
§  23.
1.
Po zakończeniu kontroli kontrolujący sporządza protokół, jeżeli stwierdził nieprawidłowości wymagające postępowania pokontrolnego.
2.
Protokół podpisują kontrolujący oraz osoba uprawniona do reprezentowania kontrolowanego podmiotu gospodarczego. Jeden egzemplarz protokołu pozostaje u kontrolowanego podmiotu gospodarczego.
3.
Kontrolujący informuje kontrolowany podmiot gospodarczy o możliwości:
1)
wniesienia zastrzeżeń do treści protokołu przed jego podpisaniem; w razie uznania ich zasadności, kontrolujący wniesie poprawki do protokołu,
2)
zgłoszenia Inspekcji Nasiennej, w terminie 7 dni od dnia podpisania protokołu, pisemnego wyjaśnienia co do zawartych w nim ustaleń.
§  24.
W razie ujawnienia w toku kontroli czynu noszącego znamiona przestępstwa, kontrolujący zabezpiecza niezbędne dokumenty i kontrolowany materiał siewny.
§  25.
1.
Na podstawie ustaleń zawartych w protokołach kontroli Inspekcja Nasienna może wystosować do kontrolowanego podmiotu gospodarczego wystąpienie pokontrolne z zaleceniami i wnioskami.
2.
Kontrolowany podmiot gospodarczy powinien, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wystąpienia pokontrolnego, powiadomić Inspekcję Nasienną o wykonaniu zaleceń i wniosków lub o powodach ich niewykonania.
§  26.
Siedziby okręgowych inspektoratów Inspekcji Nasiennej i zasięg ich działania określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  27.
1.
Zakres informacji o obrocie materiałem siewnym określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2.
Pierwszą informację, o której mowa w ust. 1, składa się za drugie półrocze 1996 r.
§  28.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  1 WYKAZ ROŚLIN UPRAWNYCH, KTÓRYCH ODMIANY WPISUJE SIĘ DO REJESTRU

Lp. Roślina uprawna Nazwa łacińska rośliny uprawnej
1 2 3
Rośliny rolnicze

Rośliny zbożowe

1 Gryka Fagopyrum esculentum Moench
2 Jęczmień1 Hordeum vulgare L.
3 Kukurydza1 Zea mays L.
4 Owies1 Avena sativa L.
5 Proso Panicum miliaceum L.
6 Pszenica twarda Triticum durum Desf.
7 Pszenica zwyczajna1 Triticum aestivum L. emend. Fiori et Paol.
8 Pszenżyto1 x Triticosecale Wittm.
9 Żyto jare Secale cereale L. f. vernalis
10 Żyto ozime1 Secale cereale L. f. nivalis
Rośliny strączkowe
11 Bobik1 Vicia Faba L. var. minor Harz
12 Groch siewny1 Pisum sativum L. ssp. sativum
13 Łubin biały Lupinus albus L.
14 Łubin wąskolistny1 Lupinus angustifolius L.
15 Łubin żółty1 Lupinus luteus L.
16 Soja Glycine max (L.) Merr.
17 Wyka kosmata Vicia villosa Roth
18 Wyka siewna Vicia sativa L. ssp. sativa
Rośliny motylkowate drobnonasienne
19 Esparceta Onobrychis viciifolia Scop.
20 Komonica błotna Lotus uliginosus Schkuhr
21 Komonica zwyczajna Lotus corniculatus L.
22 Koniczyna biała1 Trifolium repens L.
23 Koniczyna łąkowa1 (czerwona) Trifolium pratense L.
24 Koniczyna krwistoczerwona (inkarnatka) Trifolium incarnatum L.
25 Koniczyna perska Trifolium resupinatum L.
26 Koniczyna szwedzka Trifolium hybridum L.
27 Lucerna chmielowa Medicago lupulina L.
28 Lucerna mieszańcowa1 Medicago sativa L. ssp. falcata x ssp. sativa
29 Lucerna siewna1 Medicago sativa L. ssp. sativa
30 Nostrzyk biały Melilotus alba Medik.
31 Rutwica wschodnia Galega orientalis Lam.
32 Seradela Ornithopus sativus Brot.
Trawy
33 Festulolium x Festulolium
34 Kostrzewa czerwona1 Festuca rubra L. sensu lato
35 Kostrzewa łąkowa1 Festuca pratensis Huds.
36 Kostrzewa owcza Festuca ovina L. sensu lato
37 Kostrzewa różnolistna Festuca heterophylla Lam.
38 Kostrzewa trzcinowa Festuca arundinacea Schreb.
39 Kupkówka Aschersona Dactylis Aschersoniana Graebn.
40 Kupkówka pospolita1 Dactylis glomerata L.
41 Mietlica biaława Agrostis gigantea Roth.
42 Mietlica mieszańcowa Agrostis stolonifera L. x Agrostis canina L.

et Agrostis capillaris L. x Agrostis canina L.

43 Mietlica pospolita Agrostis capillaris L.
44 Mietlica pośrednia Agrostis intermedia Veb.
45 Mietlica psia Agrostis canina L.
46 Mietlica rozłogowa Agrostis stolonifera L.
47 Mozga trzcinowata Phalaris arundinacea L.
48 Rajgras wyniosły (francuski) Arrhenatherum elatius (L.)

Beauv. J.S. et K.B. Presl

49 Stokłosa bezostna Bromus inermis Leyss.
50 Stokłosa uniolowata Bromus catharticus Vahl.
51 Tymotka kolankowata Phleum bertolonii DC.
52 Tymotka łąkowa1 Phleum pratense L.
53 Wiechlina błotna Poa palustris L.
54 Wiechlina gajowa Poa nemoralis L.
55 Wiechlina łąkowa1 Poa pratensis L.
56 Wiechlina roczna Poa annua L.
57 Wiechlina spłaszczona Poa compressa L.
58 Wyczyniec łąkowy Alopecurus pratensis L.
59 Życica mieszańcowa (rajgras oldenburski) Lolium x boucheanum Kunth.
60 Życica trwała1 (rajgras angielski) Lolium perenne L.
61 Życica wielokwiatowa1 (rajgras włoski) Lolium multiflorum Lam.
62 Życica wielokwiatowa westerwoldzka1 (rajgras holenderski) Lolium multiflorum Lam. var.

westerwoldicum Wittm.

Rośliny bulwiaste, korzeniowe i rzepowate
63 Brukiew pastewna Brassica napus emend.

Metzg. ssp. rapifera Metzg.

64 Burak cukrowy1 Beta vulgaris L. ssp. vulgaris convar.

vulgaris var. altissima Döll.

65 Burak pastewny1 Beta vulgaris L. ssp. vulgaris convar. vulgaris var. rapacea K. Koch
66 Cykoria korzeniowa Cichorium intybus L. var. sativum DC.
67 Marchew pastewna Daucus carota L. ssp. sativus (Hoffm.)

Schübl. et G. Martens.

68 Rzepa pastewna Brassica rapa L. emend. Metzg. ssp. rapa
69 Topinambur Helianthus tuberosus L.
70 Ziemniak1 Solanum tuberosum L. sensu lato
Rośliny oleiste
71 Gorczyca biała Sinapis alba L. ssp. alba
72 Gorczyca sarepska Brassica juncea (L.) Czern.
73 Len oleisty Linum usitatissimum L. convar. mediterraneum (Vavilov ex Ell.) Kulpa et Danert
74 Mak Papaver somniferum L. ssp. somniferum
75 Rzepak1 Brassica napus L. emend. Metzg. ssp. napus
76 Rzepik Brasica rapa L. emend. Metzg. ssp. oleifera (DC.) Metzg.
77 Rzodkiew oleista Raphanus sativus L. var. oleiformis Pers.
78 Słonecznik Helianthus annuus L.
Rośliny włókniste
79 Konopie Cannabis sativa L. ssp. sativa
80 Len włóknisty1 Linum usitatissimum L. convar. usitatissimum
Rośliny przemysłowe specjalne
81 Chmiel1 Humulus Lupulus L.
82 Machorka Nicotiana rustica L.
83 Tytoń szlachetny1 Nicotiana tabacum L.
Różne rośliny rolnicze
84 Facelia błękitna Phacelia tanacetifolia Benth.
85 Kapusta pastewna Brassica oleracea L. ssp. oleracea convar. acephala (DC.) Alef. var. viridis et var. medullosa Thell.
86 Kanar Phalaris canariensis L.
87 Rzepik (mieszańce pastewne) Brassica rapa L. emend. Metzg.
88 Słonecznik pastewny Helianthus annuus L.
89 Szarłat krwisty Amaranthus cruentus L.
90 Żyto na zieloną paszę Secale cereale L. f. nivalis
Rośliny lekarskie i przyprawowe
91 Bazylia ogrodowa Ocimum basilicum L.
92 Bieluń indiański Datura inoxia Mill.
93 Czarnuszka siewna Nigella sativa L.
94 Cząber ogrodowy Satureja hortensis L.
95 Drapacz lekarski Cnicus benedictus L.
96 Dziurawiec zwyczajny Hypericum perforatum L.
97 Glistnik jaskółcze ziele Chelidonium majus L.
98 Jasnota biała Lamium album L.
99 Jeżówka purpurowa Echinacea purpurea (L.) Moench
100 Kminek zwyczajny Carum carvi L.
101 Kolendra siewna Coriandrum sativum L.
102 Koper włoski Foeniculum vulgare Mill. ssp. piperitum (Ucria) Cout.
103 Kozłek lekarski Valeriana officinalis L.
104 Krwawnik pospolity Achillea millefolium L.
105 Lubczyk ogrodowy Levisticum officinale W.D.J. Koch
106 Majeranek ogrodowy Origanum majorana L.
107 Malwa czarna (prawoślaz wysoki) Althea rosea L. var. nigra hort.
108 Melisa lekarska Melissa officinalis L.
109 Mięta pieprzowa Mentha x piperita L.
110 Nagietek lekarski Calendula officinalis L.
111 Naparstnica purpurowa Digitalis purpurea L.
112 Naparstnica wełnista Digitalis lanata Ehrh.
113 Ostropest plamisty Silybum marianum (L.) Gaertn.
114 Pieprzowiec roczny Capsicum annuum L.
115 Pokrzyk wilcza jagoda Atropa belladonna L.
116 Rumianek pospolity Chamomilla recutita (L.) Rauschert
117 Rumianek rzymski Chamaemelum nobile (L.) All.
118 Rzewień chiński Rheum palmatum L. ssp. palmatum
119 Siwiec żółty Glaucium flavum Crantz
120 Szałwia lekarska Salvia officinalis L.
121 Tymianek pospolity Thymus vulgaris L.
122 Wiesiołek Oenothera L.
Rośliny warzywne

Rośliny cebulowe

123 Cebula kartoflanka Allium cepa L. var aggregatum G. Don
124 Cebula wielopiętrowa Allium x proliferum (Moench) Schrad. ex Willd.
125 Cebula zwyczajna1 Allium cepa L. var. cepa Helm
126 Czosnek pospolity Allium sativum L. var. sativum
127 Por1 Allium porrum L. var. porrum
128 Szczypiorek Allium schoenoprassum L.
Rośliny dyniowate
129 Dynia olbrzymia Cucurbita maxima Duch.
130 Dynia zwyczajna Cucurbita peop L.
131 Kawon Citrullus lanatus Matsum. et Nakai ssp. vulgaris

Fursa var. vulgaris

132 Melon Cucumis melo L.
133 Ogórek

a)odmiany uprawiane w gruncie1

b)odmiany uprawiane pod osłonami

Cucumis sativus L.
Rośliny kapustne
134 Brokuł Brassica oleracea L. ssp. oleracea convar. botrytis (L.) Alef. var. italica Plenck
135 Jarmuż Brassica oleracea L. ssp. oleracea convar. acephala (DC.) Alef. var. sabellica L.
136 Kalafior1 Brassica oleracea L. ssp. oleracea convar. botrytis (L.) Alef. var. botrytis
137 Kalarepa Brassica oleracea L. ssp. oleracea convar. caulocarpa (DC.) Alef. var. gongylodes L.
138 Kapusta brukselska Brassica oleracea L. ssp. oleracea convar. fruticosa (Metzg.) Alef. var. gemmifera DC.
139 Kapusta chińska Brassica rapa L. emend. Metzg. ssp. chinesis (L.) Hanelt
140 Kapusta głowiasta biała1 Brassica oleracea L. ssp. oleracea convar. capitata (L.) Alef. var. capitata L. f. alba DC.
141 Kapusta głowiasta czerwona Brassica oleracea L. ssp. oleracea convar. capitata (L.) Alef. var. capitata L. f. rubra DC.
142 Kapusta pekińska Brassica rapa L. emend. Metzg. ssp. pekinensis (Lour.) Hanelt
143 Kapusta włoska Brassica oleracea L. ssp. oleracea convar. capitata (L.) Alef. var. sabauda L.
Rośliny korzeniowe
144 Burak ćwikłowy1 Beta vulgaris L. ssp. vulgaris convar. vulgaris var. vulgaris
145 Chrzan Armoracia rusticana Ph. Gaertn., B. Mey et Scherb.
146 Marchew jadalna1 Daucus carota L. ssp. sativus (Hoffm.)

Schübl. et G. Martens

147 Pietruszka korzeniowa Petroselinum crispum (Mill.) Nym. ex. A. W. Hill convar. radicosum (Alef.) Danert
148 Seler korzeniowy1 Apium graveolens L. var. rapaceum (Mill.) Gaud.
149 Skorzonera Scorzonera hispanica L.
Rośliny rzepowate
150 Brukiew jadalna Brassica napus. L. emend. Metzg. ssp. rapifera Metzg.
151 Rzepa jadalna Brassica rapa L. emend. Metzg. ssp. rapa
152 Rzodkiew Raphanus sativus L. var. niger (Mill.) S. Kerner
153 Rzodkiewka Raphanus sativus L. var. sativus
Rośliny liściowe
154 Cykoria liściowa Cichorium intybus L. var. foliosum Hegi
155 Endywia Cichorium endivia L.
156 Pietruszka liściowa Petroselinum crispum (Mill.) Nym. ex A. W. Hill convar. crispum
157 Rabarbar Rheum rhabarbarum L.
158 Sałata głowiasta (odmiany masłowe i kruche) Lactuca sativa L. var. capitata L.
159 Sałata liściowa Lactuca sativa L. var crispa L.
160 Sałata łodygowa (szparagowa) Lactuca sativa L. var. angustana hort. ex
161 Sałata rzymska Lactuca sativa L. var longifolia Lam.
162 Seler liściowy Apium graveolens L. var. dulce (Mill.) Pers.
163 Szczaw Rumex acetosa L.
164 Szpinak Spinacia oleracea L.
Rośliny psiankowate
165 Miechunka pomidorowa Physalis ixocarpa Brot. ex Hornem.
166 Oberżyna Solanum melongena L.
167 Papryka Capsicum annuum L.
168 Pomidor

a) odmiany uprawiane w gruncie

o czerwonej barwie owoców1

b) inne odmiany

Lycopersicon esculentum Mill. nom cons. var esculentum
169 Pomidor - odmiany czereśniowe Lycopersicon esculentum Mill. nom cons. var. cerasiforme (Dun.) A. Gray
Rośliny strączkowe
170 Bób Vicia faba L. var. major Harz
171 Fasola wielokwiatowa Phaseolus coccineus L.
172 Fasola zwykła karłowa1 Phaseolus vulgaris L. var. nanus (L.) Aschers.
173 Fasola zwykła tyczna Phaseolus vulgaris L. var. vulgaris
174 Groch siewny cukrowy Pisum sativum L. ssp. sativum convar. axiphium Alef. emend. C.O. Lehm.
175 Groch siewny łuskowy1 Pisum sativum L. ssp. sativum convar. medullare Alef. emend. C.O. Lehm. et convar. sativum
176 Lędźwian siewny Lathyrus sativus L.
177 Soczewica jadalna Lens culinaris Medik.
Różne rośliny warzywne
178 Koper ogrodowy Anethum graveolens L.
179 Koper włoski (fenkuł) Foeniculum vulgare Mill. ssp. vulgare var. azoricum (Mill.) Thell.
180 Kukurydza cukrowa Zea mays L. convar. saccharata Koern.
181 Kukurydza pękająca Zea mays L. convar. microsperma Koern.
182 Pasternak Pastinaca sativa L.
183 Roszponka Valerianella locusta (L.) Laterr.
184 Szparag Asparagus officinalis L.
Grzyby jadalne
185 Pieczarka1 Agaricus bisporus (Lange) Sing.
Rośliny ozdobne

Rośliny jednoroczne

186 Aksamitka rozpierzchła Tagetes patula L.
187 Aksamitka wąskolistna Tagetes tenuifolia Cav.
188 Aksamitka wyniosła Tagetes erecta L.
189 Aster chiński Callistephus chinensis (L.) Nees
190 Begonia stale kwitnąca Begonia x semperflorens-cultorum H. K. Krauss
191 Celozja grzebieniasta Celosia cristata L.
192 Cynia wytworna Zinnia elegans Jacq.
193 Eszolcja kalifornijska Eschscholtzia californica Cham.
194 Godecja wielkokwiatowa Clarkia amoena (Lehm.) A. Nels. et Macbr. ssp. lindleyi (Dougl.)

F. H. Levis et M. E. Levis

195 Groszek pachnący Lathyrus odoratus L.
196 Klarkia, dzierotka Clarkia unguiculata Lindl.
197 Kocanka ogrodowa Helichrysum bracteatum (Vent.) Andr.
198 Koleus Blumego Coleus blumei Benth.
199 Lewkonia letnia Matthiola incana (L.) R. Br.
200 Lobelia przylądkowa Lobelia erinus L.
201 Lobularia nadmorska, smagliczka Lobularia maritima (L.) Desv.
202 Nachyłek barwierski Coreopsis tinctoria Nutt.
203 Nagietek lekarski Calendula officinalis L.
204 Niecierpek balsamina Impatiens balsamina L.
205 Niecierpek nowogwinejski Impatiens New Guinea
206 Niecierpek Waleriana Impatiens walleriana Hook.
207 Petunia ogrodowa Petunia x hybrida Vilm.
208 Rudbekia owłosiona Rudbeckia hirta L.
209 Słonecznik Helianthus annuus L.
210 Szałwia błyszcząca Salvia splendens Buc'hoz ex Etl.
211 Ubiorek gorzki Iberis amara L.
212 Ubiorek okółkowy Iberis umbellata L.
213 Werbena ogrodowa Verbena x hybrida Voss
214 Wyżlin większy, lwia paszcza Antirrhinum majus L.
215 Złocień maruna Tanacetum parthenium (L.) Schultz Bip.
216 Żeniszek meksykański Ageratum houstonianum Mill.
Rośliny dwuletnie
217 Bratek ogrodowy Viola x wittrockiana Gams
218 Niezapominajka alpejska Mlyosotis alpestris F. W. Schmidt
219 Prawoślaz różowy, malwa Althea rosea L.
220 Stokrotka pospolita Bellis perennis L.
Rośliny trwałe nie zimujące w gruncie
221 Begonia bulwiasta Begonia x tuberhybrida Voss
222 Dalia Dahlia x cultorum Thorsr. et Reis.
223 Mieczyk Gladiolus x hybridus hort.
224 Pelargonia bluszczolistna Pelargonium peltatum hort. non (L.) L'Herit. ex Ait.
225 Pelargonia rabatowa Pelargonium x hortorum L. H. Bailey
226 Pelargonia wielkokwiatowa Pelargonium x domesticum L. H. Bailey
Byliny
227 Barwinek Vinca L.
228 Chryzantema wielkokwiatowa Dendranthema x grandiflorum (Ramat.) Kitamura
229 Funkia Hosta Tratt.
230 Kosaciec ogrodowy Irys x barbata hort.
231 Lilia Lilium L.
232 Liliowiec Hemerocallis L.
233 Narcyz Narcissus L.
234 Piwonia chińska Paeonia lactiflora Pall.
235 Tulipan Tulipa L.
236 Wrzos Calluna Salisb.
237 Wrzosiec Erica L.
238 Zatrwian Limonium Mill.
239 Złocień wielki Leucanthemum maximum (Ram.) DC.
Drzewa i krzewy
240 Budleja Dawida Buddleja davidii Franch.
241 Cis Taxus L.
242 Cyprysik Chamaecyparis Spach
243 Forsycja Forsythia Vahl
244 Jabłoń Malus Mill.
245 Jałowiec Juniperus L.
246 Jaśminowiec Philadelphus L.
247 Jesion pensylwański Fraxinus pennsylvanica Marsh.
248 Kasztanowiec zwyczajny Aesculus hippocastanum L.
249 Krzewuszka Weigela Thunb.
250 Lilak Syringa L.
251 Modrzew Larix Mill.
252 Pięciornik krzewiasty Potentilla fruticosa L.
253 Powojnik Clematis L.
254 Różanecznik Rhododendron L.
255 Sosna Pinus L.
256 Świerk Picea A. Dietr.
257 Różax Rosa L.
258 Tuja Thuja L.
Rośliny uprawiane pod osłonami
259 Alokazja amazońska Alocasia x amazonica André
260 Alstremeria Alstroemeria x hybrida
261 Anturium ogrodowe Anthurium x scherzerianum hort. non Schott
262 Anturium uprawne Anthurium x cultorum Birdsey
263 Begonia Begonia L.
264 Chryzantema wielkokwiatowa Dendranthema x grandiflorum (Ramat.) Kitamura
265 Cyklamen perski Cyclamen persicum Mill
266 Frezja Freesia x hybrida hort.
267 Gerbera Jamesona Gerbera jamesonii H. Bol. ex. Hook.
268 Goździk szklarniowy Dianthus caryophyllus L.
269 Kalanchoe Kalanchoe x hybrida hort.
270 Pantofelnik ogrodowy Calceolaria x herbeohybrida Voss
271 Pierwiosnek zwyczajny Primula vulgaris Huds.
272 Sępolia fiołkowa Saintpaulia ionantha H. Wendl.
273 Syningia ogrodowa Sinningia x hybrida hort.
274 Skrętnik ogrodowy Streptocarpus x hybridus Voss
275 Starzec popielny Senecio x hybridus Hyl.
276 Wilczomlecz nadobny, poinsecja Euphorbia pulcherrima Willd. ex Klotzsch
277 Zwartnica pośrednia Hippeastrum x hortorum Maatsch
Drzewa owocowe
278 Brzoskwiniax Prunus persica (L.) Batsch
279 Czereśniax Prunus avium (L.) L.
280 Gruszax Pyrus communis L.
281 Jabłoń1,2x Malus domestica Borkh.
282 Leszczyna Corylus L.
283 Morela Prunus armeniaca L.
284 Orzech włoski Juglans regia L.
285 Pigwaxx Cydonia oblonga Mill.
286 Śliwa domowa1,2x Prunus domestica L.
287 Śliwa japońskax Prunus salicina Lindl.
288 Wiśnia1,2 Prunus cerasus L.
289 Śliwa i wiśniax

(inne gatunki)

Prunus L.
Rośliny jagodowe

Krzewy

290 Aronia Aronia melanocarpa (Milchx.) Elliott
291 Agrest Ribes grossularia L.
292 Borówka wysoka Vaccinium corymbosum L.
293 Jeżyna bezkolcowa Rubus fruticosus L.
294 Malina czarna Rubus occidentalis L.
295 Malina właściwa Rubus idaeus L.
296 Porzeczka biała Ribes niveum Lindl.
297 Porzeczka czarna1,2 Ribes nigrum. L.
298 Porzeczka czerwona Ribes sylvestre (Lam.) Mert. et W. Koch
299 Winorośl Vitis L.
300 Żurawina wielkoowocowa Vaccinium macrocarpon Ait.
Byliny
301 Poziomka Fragaria vesca L.
302 Truskawka1 Fragaria x ananassa Duch.
Objaśnienia odnośników:

1) Do odmian roślin uprawnych oznaczonych odnośnikiem "1" stosuje się wymaganie zadowalającej wartości gospodarczej, jako warunku wpisania do rejestru, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy.

2) Rośliny uprawne oznaczone odnośnikiem "2" uważa się za rośliny wieloletnie w rozumieniu art. 6 ust. 2 pkt 3 i ust. 3 ustawy.

3) Rośliny uprawne oznaczone odnośnikiem "x" obejmują zarówno odmiany owocujące lub kwitnące, jak i odmiany na podkładki.

4) Rośliny uprawne oznaczone odnośnikiem "xx" obejmują odmiany wyłącznie na podkładki.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  2 STAWKI OPŁATY HODOWLANEJ

Roślina uprawna lub grupa roślin Wysokość opłaty wyrażona w procentach wartości sprzedanego materiału siewnego* Wysokość opłaty wyrażona w zł
1 2 3
Rośliny rolnicze
Pszenica ozima i jara 4,80 zł/q
Jęczmień ozimy i jary, pszenżyto ozime i jare, żyto, owies 4,00 zł/q
Proso, gryka 5,00 zł/q
Wyka jara i ozima 10,00 zł/q
Łubin wąskolisty 8,00 zł/q
Łubin żółty 10,00 zł/q
Pozostałe strączkowe (motylkowate grubonasienne) 5,00 zł/q
Motylkowate drobnonasienne:
koniczyna czerwona, koniczyna biała,

koniczyna szwedzka, koniczyna perska,

lucerna siewna, lucerna chmielowa,

lucerna mieszańcowa, komonica zwyczajna

50,00 zł/q
seradela, esparceta, inkarnatka,

nostrzyk

25,00 zł/q
Trawy pastewne:
życica trwała, życica wielokwiatowa,

życica mieszańcowa, życica

westerwoldzka, kupkówka pospolita

14,00 zł/q
kostrzewa łąkowa, kostrzewa czerwona,

kostrzewa różnolistna, tymotka łąkowa,

wiechlina łąkowa, mozga trzcinowata,

rajgras wyniosły, stokłosa bezostna,

stokłosa uniolowata

20,00 zł/q
pozostałe trawy pastewne 26,00 zł/q
Trawy gazonowe:
życica trwała 21,00 zł/q
kostrzewa czerwona, kostrzewa

różnolistna, wiechlina łąkowa

30,00 zł/q
pozostałe trawy gazonowe 39,00 zł/q
Burak cukrowy 10
Burak pastewny 5
Inne korzeniowe pastewne 5
Ziemniaki 4
Len 16,00 zł/q
Konopie 30,00 zł/q
Rzepak ozimy i jary, rzepik ozimy, rzodkiew oleista 20,00 zł/q
Gorczyca biała i sarepska 9,00 zł/q
Facelia 20,00 zł/q
Kukurydza sprzedawana wg wagi 30,00 zł/q
Kukurydza sprzedawana w porcjach 5,00 zł/50 tys. nasion
Tytoń i machorka 8
Inne rośliny pastewne 5
Lekarskie 8
Rośliny ogrodnicze
Cebula, ogórek gruntowy, bób, fasola, ogórek szklarniowy, kapustne, sałata, szpinak, por, dynia, melon, kawon, cukinia 8
Burak ćwikłowy, marchew, groch, rzodkiewka, rzodkiew 7
Kukurydza cukrowa i pękająca, pomidor gruntowy, papryka szklarniowa i gruntowa 10
Pomidor szklarniowy 5
Czosnek, pietruszka, seler, koper 6
Inne warzywa 5
Rośliny przyprawowe 8
Grzyby jadalne 8
Drzewa, krzewy, truskawka i poziomka 4
Rośliny ozdobne rozmnażane z nasion:
begonia stale kwitnąca, lewkonia

letnia, petunia ogrodowa, szałwia

błyszcząca, werbena ogrodowa, stokrotka

pospolita, cyklamen perski, pantofelnik

ogrodowy, starzec popielny

8
inne rośliny ozdobne rozmnażane

z nasion

6
Rośliny ozdobne rozmnażane wegetatywnie, z wyjątkiem drzew i krzewów 3
* Za wartość sprzedaży materiału siewnego przyjmuje się wartość wyszczególnioną na fakturze przed pomniejszeniem jej o ewentualnie udzieloną dotację, określoną w corocznie wydawanym rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej do ustawy budżetowej.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

 SIEDZIBY OKRĘGOWYCH INSPEKTORATÓW INSPEKCJI NASIENNEJ I ZASIĘG ICH DZIAŁANIA

Lp. Okręgowy Inspektorat Inspekcji Nasiennej z siedzibą w: Zasięg działania obejmuje województwo:
1 Białymstoku białostockie, łomżyńskie i suwalskie
2 Bydgoszczy bydgoskie, toruńskie i włocławskie
3 Gdańsku gdańskie i elbląskie
4 Katowicach katowickie, częstochowskie i bielskie
5 Kielcach kieleckie, radomskie i tarnobrzeskie
6 Koszalinie koszalińskie i słupskie
7 Krakowie krakowskie, nowosądeckie i tarnowskie
8 Lublinie lubelskie, bialskopodlaskie, chełmskie i zamojskie
9 Łodzi łódzkie, płockie, skierniewickie, piotrkowskie i sieradzkie
10 Olsztynie olsztyńskie
11 Opolu opolskie
12 Poznaniu poznańskie, konińskie, kaliskie, leszczyńskie i pilskie
13 Rzeszowie rzeszowskie, przemyskie i krośnieńskie
14 Szczecinie szczecińskie
15 Warszawie warszawskie, ciechanowskie, ostrołęckie i siedleckie
16 Wrocławiu wrocławskie, legnickie, jeleniogórskie i wałbrzyskie
17 Zielonej Górze zielonogórskie i gorzowskie

ZAŁĄCZNIK Nr  4

 ZAKRES INFORMACJI O OBROCIE MATERIAŁEM SIEWNYM

1. Informacje o obrocie materiałem siewnym dotyczą następujących roślin uprawnych:
Lp. Rośliny uprawne
Rośliny rolnicze

Rośliny zbożowe

1 Jęczmień ozimy
2 Jęczmień jary
3 Kukurydza
4 Owies
5 Pszenica ozima
6 Pszenica jara
7 Pszenżyto ozime
8 Pszenżyto jare
9 Żyto
Rośliny strączkowe
10 Bobik
11 Groch siewny
12 Łubin
13 Wyki
Rośliny motylkowate drobnonasienne
14 Koniczyna biała
15 Koniczyna czerwona
16 Lucerna
17 Seradela
Trawy
18 Trawy gazonowe
19 Trawy pastewne
Rośliny okopowe
20 Burak cukrowy
21 Burak pastewny
22 Marchew pastewna
23 Ziemniak
Rośliny oleiste i włókniste
24 Len
25 Mak
26 Rzepak ozimy i jary
Rośliny warzywnicze
27 Cebula
28 Ogórek
29 Kalafior
30 Kapusta głowiasta biała
31 Burak ćwikłowy
32 Marchew jadalna
33 Pietruszka korzeniowa
34 Sałata
35 Pomidor
36 Fasola na suche ziarno
37 Fasola szparagowa
38 Groch - odmiany wczesne i średniowczesne
39 Groch - odmiany średniopóźne i późne
Drzewa owocowe
40 Czereśnia
41 Grusza
42 Jabłoń
43 Śliwa
44 Wiśnia
Rośliny jagodowe
45 Malina właściwa (czerwona)
46 Porzeczka czerwona
47 Porzeczka czarna
48 Truskawka

2. W odniesieniu do każdej rośliny uprawnej lub grupy roślin wymienionych w ust. 1 podaje się następujące informacje dotyczące materiału siewnego odpowiadającego normom:

1) jednostkę miary,

2) kategorię (osobno kwalifikowany, standardowy i handlowy),

3) stan posiadania na początku półrocza,

4) zakup:

a) od producentów (łącznie z materiałem siewnym wyprodukowanym we własnych gospodarstwach),

b) od podmiotów gospodarczych prowadzących obrót,

c) z importu (podają tylko te podmioty gospodarcze, które sprowadziły materiał siewny od dostawców zagranicznych),

5) sprzedaż:

a) bezpośrednim użytkownikom oraz na potrzeby siewne we własnych gospodarstwach,

b) podmiotom gospodarczym prowadzącym wyłącznie sprzedaż detaliczną materiału siewnego kupionego od podmiotów gospodarczych prowadzących obrót tym materiałem,

c) na eksport (podają tylko te podmioty gospodarcze, które dostarczyły materiał siewny odbiorcom zagranicznym),

d) innym podmiotom gospodarczym prowadzącym obrót materiałem siewnym,

e) do celów innych niż siewne,

6) stan posiadania na końcu półrocza.

3. Informację składa się osobno za pierwsze i osobno za drugie półrocze roku kalendarzowego.

* Rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną z dniem 1 lipca 2000 r. na skutek skreślenia w art. 62 pktu 2 ustawy z dnia 24 listopada 1995 r. o nasiennictwie (Dz.U.95.149.724) przez art. 38 ustawy z dnia 21 stycznia 2000 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej (Dz.U.00.12.136) - zobacz art. 74 ostatnio powołanej ustawy.

Rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną z dniem 1 listopada 2000 r. na skutek zmiany art. 23 ustawy z dnia 24 listopada 1995 r. o nasiennictwie (Dz.U.95.149.724) przez art. 1 pkt 14 ustawy z dnia 15 września 2000 r. zmieniającej powyższą ustawę (Dz.U.00.88.984) - zob. art. 4 ostatnio powołanej ustawy.

1 Załącznik nr 1 lp. 81 zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 6 lutego 1997 r. (Dz.U.97.14.80) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 marca 1997 r.
2 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 6 lutego 1997 r. (Dz.U.97.14.80) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 marca 1997 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024