Szczegółowe zasady i kryteria rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskie podmioty gospodarcze w Republice Federalnej Niemiec.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 11 września 1997 r.
w sprawie szczegółowych zasad i kryteriów rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskie podmioty gospodarcze w Republice Federalnej Niemiec.

Na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 1997 r. Nr 25, poz. 128, Nr 28, poz. 153, Nr 41, poz. 255, Nr 63, poz. 403 i Nr 107, poz. 692) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Limit zatrudnienia pracowników polskich w Republice Federalnej Niemiec w celu realizacji umów o dzieło przez polskie podmioty gospodarcze, zwany dalej "limitem", określany jest według postanowień umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o oddelegowaniu pracowników polskich przedsiębiorstw do realizacji umów o dzieło, sporządzonej w Bonn w dniu 31 stycznia 1990 r. (Dz. U. z 1994 r. Nr 98, poz. 474, 475 i 476).
2.
Limit, o którym mowa w ust. 1, dotyczy następujących kategorii prac: budowlanych - "B", konserwacji zabytków - "R", izolacyjnych - "I" oraz pozostałych - "S".
3.
Limit obejmuje okres obliczeniowy liczony od dnia 1 października do dnia 30 września roku następnego i określany jest w osobomiesiącach. Osobomiesiąc oznacza zatrudnienie jednej osoby w ciągu miesiąca.
§  2.
1.
Rozdziału limitu dokonuje Ministerstwo Gospodarki.
2.
Warunkiem uczestnictwa w rozdziale limitu jest złożenie przez zainteresowany polski podmiot gospodarczy, zwany dalej "podmiotem", wniosku o wydanie zezwolenia na realizację umów o dzieło w kategoriach prac wymienionych w § 1 ust. 2. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3.
Wnioski o wydanie zezwolenia na realizację umów o dzieło, rozpoczynanych po dniu 1 października, rozpatrywane będą po uzyskaniu limitu od strony niemieckiej na dany rok obliczeniowy do chwili jego rozdysponowania.
4.
Termin właściwy dla składania wniosków o wydanie zezwoleń zostanie podany do publicznej wiadomości w prasie ogólnopolskiej.
5.
Limit na okres obliczeniowy inny aniżeli bieżący może zostać przyznany na podstawie wniosku, składanego w roku obliczeniowym, w którym następuje rozdział limitu, i wyłącznie na kontynuację umów o dzieło rozpoczynających się w bieżącym okresie obliczeniowym.
§  3.
Limit zatrudnienia na realizację umów o dzieło wykonywanych na terenie Republiki Federalnej Niemiec przyznaje Minister Gospodarki zezwoleniem, w którym określa liczbę przyznanych osobomiesięcy, okresy realizacji oraz kategorię prac.
§  4.
Zezwolenie może być udzielone, jeżeli podmiot występujący z wnioskiem spełnia łącznie następujące warunki:
1)
prowadził na terenie kraju przez okres ostatnich dwóch lat poprzedzających złożenie wniosku działalność w zakresie wnioskowanej kategorii prac określonej w § 1 ust. 2,
2)
posiada zasoby finansowe umożliwiające ponoszenie kosztów związanych z realizacją umów o dzieło, tj. kosztów rejestracji kontraktu i uzyskiwania pozwoleń na pracę oraz innych kosztów wyznaczonych przez prawo miejscowe,
3)
dotychczasową opinią zawodową daje rękojmię należytego wykonania zobowiązań wynikających z umów o dzieło i ich realizacji.
§  5.
1.
W celu uzyskania kolejnego zezwolenia podmiot, niezależnie od warunków określonych w § 4, powinien dodatkowo przedłożyć:
1)
oryginał poprzedniego zezwolenia z potwierdzeniem przez właściwy niemiecki urząd pracy stopnia wykorzystania limitu oraz
2)
informację o sposobie wykorzystania otrzymanego w tym zezwoleniu limitu, w szczególności: nazwy kontrahenta, przedmiotu umowy, jej wartości, terminu i miejsca realizacji.
2.
Wykorzystanie limitu przyznanego poprzednim zezwoleniem poniżej 30% lub niezgodny z wnioskiem sposób jego wykorzystania może być podstawą do odmowy udzielenia kolejnego zezwolenia, chociażby kryteria określone w § 4 zostały spełnione.
3.
Jeżeli niespełnienie warunków, o których mowa w § 4 pkt 1, jest następstwem zmiany nazwy, przekształcenia formy prawnej, połączenia lub podziału podmiotu, to warunki te mogą być uznane za spełnione, gdy podmiot podjął działalność określoną w § 1 ust. 2 i prowadzi ją do dnia złożenia wniosku.
§  6.
1.
Do wniosku o wydanie zezwolenia, o którym mowa w § 3 i w § 5, załącza się następujące dokumenty:
1)
arkusz informacyjny, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia,
2)
odpis z rejestru handlowego lub innego rejestru (dokumentu) stwierdzającego status oraz przedmiot przedsiębiorstwa, osoby prawnej lub spółki prawa handlowego nie mającej osobowości prawnej, lecz podlegającej wpisowi do rejestru handlowego, albo zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej - w przypadku podmiotu nie będącego osobą prawną,
3)
kserokopię zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON, wydanego przez właściwy urząd statystyczny,
4)
zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, stwierdzające aktualny stan zatrudnienia i średnią liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego w okresie ostatnich 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku, oraz o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne,
5)
zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego, że podmiot nie zalega z realizacją ciążących na nim zobowiązań podatkowych,
6)
oświadczenie o sposobie rozliczania się z urzędem skarbowym z tytułu osiąganego dochodu (karta podatkowa, księga przychodów i rozchodów, zryczałtowany podatek dochodowy, księgi handlowe),
7)
kserokopię bilansu za ostatni rok obrachunkowy, a w przypadku podmiotów nie zobowiązanych do sporządzania bilansu - rachunek wyników działalności za ostatni rok obrachunkowy; jeżeli podmiot sporządza oddzielnie bilanse (lub rachunki wyników) z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w kraju i za granicą - kserokopie obu dokumentów,
8)
pisemną informację o zamiarze wykorzystania wnioskowanego limitu,
9)
pisemne zobowiązanie do przestrzegania przepisów związanych z realizacją umów o dzieło,
10)
oświadczenie wnioskodawcy o niestosowaniu wobec podmiotu, w ostatnim roku kalendarzowym, przez organy kontroli skarbowej ani Państwowej Inspekcji Pracy sankcji,
11)
opinię polskiej zawodowej organizacji samorządowej, do której należy podmiot (fakultatywnie).
2.
Załączone do wniosku dokumenty (oryginały oraz kopie) powinny zawierać klauzulę "Przedkładam jako załącznik do wniosku z dnia ... 199... r. o wydanie zezwolenia w sprawie przydziału limitu zatrudnienia", opatrzone pieczęcią i podpisem osoby uprawnionej do podpisywania wniosku.
3.
Dokumenty wymienione w ust. 1 pkt 2, 4 i 5 zachowują ważność przez okres trzech miesięcy od daty wydania, jeśli nie posiadają określonej daty ważności (w przypadku dokumentów wymienionych w ust. 1 pkt 4 i 5).
4.
Jeżeli podmiot występuje z wnioskiem po raz pierwszy, dokumenty wymienione w ust. 1 pkt 7 przedkłada się za dwa ostatnie lata obrachunkowe.
5.
Oryginał dokumentu wymienionego w ust. 1 pkt 2 wnioskodawca przedkłada tylko wówczas, gdy występuje z wnioskiem po raz pierwszy. Do kolejnego wniosku podmiot może załączyć kserokopię dokumentu z oryginalnym potwierdzeniem przez organ rejestrowy aktualności wpisu do rejestru handlowego lub wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.
6.
Wnioski rozpatrywane są według kolejności zgłoszeń.
§  7.
1.
Limit roczny, który może być przyznany podmiotowi, uzależniony jest od wielkości średniego zatrudnienia przez ten podmiot w ostatnich 12 miesiącach przed złożeniem wniosku. Wielkość zatrudnienia, przyjmowana do określenia wysokości limitu, nie może przekraczać 50% liczby pracowników wykazanych w zaświadczeniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 4.
2.
Jednorazowo w zezwoleniu na dany okres obliczeniowy można przyznać 500 osobomiesięcy lub, jeżeli jest to korzystniejsze dla wnioskodawcy, wielkość wykorzystaną w poprzednim okresie obliczeniowym, z zastrzeżeniem warunku wymienionego w ust. 1.
3.
Zezwolenia dotyczące kolejnego okresu obliczeniowego, wydawane do dnia 30 września, ważne są do dnia 15 marca następnego roku. Kolejne zezwolenia, wydawane na ten sam okres obliczeniowy, ważne są przez dwa miesiące od daty ich wydania.
§  8.
Podmioty gospodarcze, posiadające niemieckie zezwolenia na pracę, wydane przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, na okres dłuższy niż dwa lata, będą mogły uzyskać zezwolenie z limitem przekraczającym, o liczbę pracowników posiadających zezwolenia na pracę, wielkość określoną w § 7 ust. 1.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą z dnia 24 kwietnia 1996 r. w sprawie szczegółowych zasad i kryteriów rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskie podmioty gospodarcze w Republice Federalnej Niemiec (Dz. U. Nr 54, poz. 244).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK*)

(pieczęć firmowa podmiotu)

o udzielenie zezwolenia w sprawie przydziału limitu

zatrudnienia w celu realizacji umowy o dzieło w Republice

Federalnej Niemiec.

1. Numer identyfikacyjny REGON ..........................

2. Numer identyfikacji podatkowej NIP ...................

3. Wnioskodawca ...............................................

(pełna nazwa)

............................................................

4. Wnioskodawca ...............................................

(skrócona nazwa)

............................................................

Adres: ulica ........................ kod pocztowy ............

miejscowość .................. telefon .................

telefax .................

5. Wnioskowana ilość limitu w okresie obliczeniowym:

od 1 października .. r. do 30 września .. r. osobomiesięcy ..

od 1 października .. r. do 30 września .. r. osobomiesięcy ..

od 1 października .. r. do 30 września .. r. osobomiesięcy ..

w sublimicie**) ..........................

6. Nazwisko osoby, która mogłaby udzielić dodatkowych

informacji .................................................

............................................................

.................. .........................

(data) (podpis i pieczęć)

______

*) wypełnić pismem maszynowym.

**) wniosek wypełnia się odrębnie dla każdego sublimitu.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ARKUSZ INFORMACYJNY

____________________________________________________________

1. Pełna nazwa podmiotu 2. Adres

gospodarczego .................................

(ulica, kod pocztowy, miejscowość)

..........................

(gmina, województwo)

..........................

____________________________________________________________

3. Rok założenia 4. Aktualny stan 5. Kapitał zakładowy

zatrudnienia (akcyjny) w zł*)

............. ................ ................

____________________________________________________________

6. Rejestracja/wpis do ewidencji

data ............. miejscowość .............................

Organ rejestrowy Numer w rejestrze

(ewidencyjny) ............. (ewidencji) ..................

____________________________________________________________

7. Specjalizacja działalności**)

[ ] [ ] [ ] [ ]

budownictwo konserwacja izolacja inne***)

zabytków

...............................................................

____________________________________________________________

8. Forma prawna [ ] [..] [..]

podmiotu przedsiębiorstwo spółdzielnia osoba

gospodarczego****) państwowe fizyczna

[..] [..] [..]

sp. z o.o. sp. akcyjna sp. cywilna

[..]

inna*****)

........................................

____________________________________________________________

9. Dane finansowe za ostatni rok kalendarzowy:

majątek trwały ............................

obrót finansowy, w tym sprzedaż usług wykonanych na terenie

kraju w zakresie prac, o których mowa w § 1 ust. 2

rozporządzenia ........................................

zatrudnienie na dzień 31 grudnia ........................

____________________________________________________________

10.******)

Ważniejsze prace wykonane w kraju W latach Inwestor, zleceniodawca Wartość wykonanych prac
Ważniejsze prace wykonane za granicą W latach Inwestor, zleceniodawca Wartość wykonanych prac

.................... ..............................

(data) (podpis przedstawiciela

podmiotu gospodarczego)

Uprzedza się o odpowiedzialności karnej z art. 247 § 1 oraz art. 267 Kodeksu karnego, a także art. 81 ustawy karnej skarbowej za podanie we wniosku nieprawdziwych danych i informacji.

______

*) Wypełnia się w przypadku spółek prawa handlowego.

**) Zakreślić.

***) Wskazać jakie.

****) Zakreślić.

*****) Określić jaka.

******) Wypełniają podmioty występujące z wnioskiem po raz pierwszy (dołączyć na osobnym arkuszu).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.108.700

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i kryteria rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskie podmioty gospodarcze w Republice Federalnej Niemiec.
Data aktu: 11/09/1997
Data ogłoszenia: 16/09/1997
Data wejścia w życie: 16/09/1997