Szczegółowe zasady i tryb postępowania w sprawach dotyczących pozbawienia i przywrócenia uprawnień kombatanckich oraz zasady przeprowadzania weryfikacji tych uprawnień.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 22 września 1997 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach dotyczących pozbawienia i przywrócenia uprawnień kombatanckich oraz zasad przeprowadzania weryfikacji tych uprawnień.

Na podstawie art. 25 ust. 6 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. Nr 17, poz. 75 i Nr 104, poz. 450, z 1992 r. Nr 21, poz. 85, z 1993 r. Nr 29, poz. 133, Nr 129, poz. 602 i Nr 134, poz. 645, z 1994 r. Nr 99, poz. 482, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 138, poz. 681, z 1997 r. Nr 15, poz. 83, Nr 28, poz. 153, Nr 64, poz. 405 i Nr 68, poz. 436) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. Nr 17, poz. 75 i Nr 104, poz. 450, z 1992 r. Nr 21, poz. 85, z 1993 r. Nr 29, poz. 133, Nr 129, poz. 602 i Nr 134, poz. 645, z 1994 r. Nr 99, poz. 482, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 138, poz. 681, z 1997 r. Nr 15, poz. 83, Nr 28, poz. 153, Nr 64, poz. 405 i Nr 68, poz. 436),
2)
Kierowniku Urzędu - należy przez to rozumieć Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
3)
Urzędzie - należy przez to rozumieć Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
4)
Komisji - należy przez to rozumieć komisję powołaną przez Kierownika Urzędu, złożoną z przedstawicieli stowarzyszeń (związków) kombatanckich i osób represjonowanych, o której mowa w art. 21 ust. 4 ustawy.
§  2.
1.
Przed podjęciem przez Kierownika Urzędu decyzji o pozbawieniu uprawnień kombatanckich, o której mowa w art. 25 ust. 4 ustawy, Urząd przeprowadza postępowanie weryfikacyjne.
2.
W sytuacji gdy osoba, której uprawnień kombatanckich dotyczy art. 25 ust. 2 ustawy, zmarła, stroną postępowania weryfikacyjnego, o którym mowa w ust. 1, jest pozostały po niej współmałżonek, który uzyskał uprawnienia, o których mowa w art. 20 ust. 3 ustawy, lub złożył wniosek w Urzędzie o ich przyznanie.
§  3.
Wniosek, o którym mowa w art. 25 ust. 5 ustawy, powinien określać osobę, której sprawa dotyczy, zawierać uzasadnienie wystąpienia o pozbawienie uprawnień kombatanckich i przedstawiać dowody stanowiące podstawę zasadności wniosku.
§  4.
Po wszczęciu postępowania weryfikacyjnego Urząd wzywa osobę, której uprawnień dotyczy to postępowanie, do przedstawienia związanych z przedmiotem postępowania wyjaśnień, dokumentów i innych dowodów oraz odcinka emerytury lub renty, a także podania adresu urzędu pocztowego realizującego zwolnienia z abonentowych opłat telewizyjnych i radiowych oraz zakładu Telekomunikacji Polskiej S.A. realizującego ulgi i zwolnienia z abonamentowych opłat telefonicznych.
§  5.
Fakt zatrudnienia, pełnienia służby lub funkcji, o którym mowa w art. 21 ust. 2 pkt 4 ustawy, stwierdzają, na podstawie posiadanych dokumentów, właściwe jednostki (komórki) organizacyjne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urzędu Ochrony Państwa, Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Obrony Narodowej.
§  6.
Jeżeli w toku postępowania weryfikacyjnego osoba, której uprawnień dotyczy to postępowanie, przedstawi dowody na okoliczności wymienione w art. 21 ust. 3 ustawy, Kierownik Urzędu, przed podjęciem decyzji, występuje do Komisji z wnioskiem o wydanie opinii, o której mowa w art. 21 ust. 4 ustawy, załączając do wniosku akta sprawy.
§  7.
Po zakończeniu postępowania weryfikacyjnego Urząd zapoznaje strony z dowodami zebranymi w toku postępowania, w tym także z opinią Komisji, oraz informuje o możliwości wglądu w całość akt sprawy.
§  8.
1.
Strona może, w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji Kierownika Urzędu, złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.
2.
W wypadku przedstawienia przez stronę nowych dowodów na okoliczności wymienione w art. 21 ust. 3 ustawy, Kierownik Urzędu, przed podjęciem ponownej decyzji, zasięga opinii Komisji; przepis § 6 stosuje się odpowiednio.
§  9.
1.
Jeżeli osoba posiadająca uprawnienia kombatanckie z tytułów wymienionych w art. 1 ust. 2, art. 2 i 4 ustawy ma zaliczone do okresu działalności kombatanckiej lub doznawanych represji inne okresy z tytułów nie wymienionych w tych przepisach, Urząd wszczyna postępowanie w sprawie wyłączenia tych okresów z okresu działalności kombatanckiej lub doznawanych represji; nie podlegają jednakże wyłączeniu okresy uczestnictwa w Wojnie Domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939 oraz okresy pełnienia służby wojskowej w Wojsku Polskim od dnia 10 maja 1945 r. do dnia 30 czerwca 1947 r., o których mowa w art. 25 ust. 2 pkt 2 ustawy.
2.
W razie pisemnej rezygnacji osoby, o której mowa w ust. 1, z zaliczenia jej okresów, o których mowa w tym przepisie, Urząd może odstąpić od przeprowadzenia postępowania weryfikacyjnego.
§  10.
Decyzję o przywróceniu uprawnień kombatanckich podejmuje Kierownik Urzędu w wypadkach określonych w:
1)
art. 25 ust. 2 pkt 2 ustawy - na wniosek osoby pozbawionej uprawnień kombatanckich, po ustaleniu stanu faktycznego sprawy,
2)
art. 21 ust. 2 pkt 4 lit. a) ustawy - po przeprowadzeniu postępowania weryfikacyjnego:
a)
na wniosek osoby, która przed podjęciem decyzji o pozbawieniu jej uprawnień kombatanckich posiadała uprawnienia kombatanckie z tytułów określonych w art. 1-4 ustawy oraz po przedstawieniu przez tę osobę dowodów, o których mowa w art. 21 ust. 3 ustawy; w takim wypadku, przed podjęciem decyzji, Kierownik Urzędu zasięga opinii Komisji; przepis § 6 stosuje się odpowiednio,
b)
na wniosek współmałżonka spełniającego warunki określone w art. 20 ust. 3 ustawy, niezależnie od tego, czy decyzja o pozbawieniu uprawnień kombatanckich dotyczyła kombatanta czy też współmałżonka; obowiązek przedstawienia dowodów, o których mowa w art. 21 ust. 3 ustawy, ciąży na stronie postępowania,
3)
art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 25 kwietnia 1997 r. o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. Nr 68, poz. 436) - z urzędu.
§  11.
Wniosek, o którym mowa w § 10 pkt 1 i 2, powinien określać osobę, której sprawa dotyczy, zawierać uzasadnienie wystąpienia o przywrócenie uprawnień kombatanckich i przedstawiać dowody stanowiące podstawę zasadności wniosku.
§  12.
W sprawach, o których mowa w § 10, stosuje się tryb określony w § 8.
§  13.
W wypadkach, o których mowa w § 10 pkt 1, Kierownik Urzędu, równocześnie z decyzją o przywróceniu uprawnień kombatanckich, potwierdza, uznany przez Związek Bojowników o Wolność i Demokrację, okres pełnienia czynnej służby wojskowej nie wykraczający poza datę 30 czerwca 1947 r.
§  14.
W wypadkach, o których mowa w § 10 pkt 2, po przeprowadzeniu przez Urząd postępowania weryfikacyjnego, Kierownik Urzędu, wydając decyzję o przywróceniu uprawnień kombatanckich, potwierdza udowodnione tytuły i okresy działalności kombatanckiej, okresy działalności równorzędnej z działalnością kombatancką lub okresy doznawania represji.
§  15.
W wypadku pozbawienia uprawnień kombatanckich decyzją ostateczną Urząd wzywa osobę, której ta decyzja dotyczy, do zwrotu zaświadczenia lub legitymacji potwierdzających uprawnienia kombatanckie.
§  16.
O pozbawieniu lub przywróceniu uprawnień kombatanckich Urząd zawiadamia instytucje, które realizują te uprawnienia.
§  17.
W zakresie nie uregulowanym w rozporządzeniu stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
§  18.
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 lutego 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania dotyczących pozbawiania uprawnień kombatanckich oraz zasad przeprowadzania weryfikacji tych uprawnień (Dz. U. Nr 16, poz. 63).
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.116.745

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb postępowania w sprawach dotyczących pozbawienia i przywrócenia uprawnień kombatanckich oraz zasady przeprowadzania weryfikacji tych uprawnień.
Data aktu: 22/09/1997
Data ogłoszenia: 01/10/1997
Data wejścia w życie: 01/10/1997