Szczegółowe warunki odbywania praktyki zawodowej przez kandydatów na doradców podatkowych oraz rodzaje zatrudnienia traktowane na równi z tą praktyką.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 20 listopada 1997 r.
w sprawie szczegółowych warunków odbywania praktyki zawodowej przez kandydatów na doradców podatkowych oraz rodzajów zatrudnienia traktowanych na równi z tą praktyką.

Na podstawie art. 21 ust. 5 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz. U. Nr 102, poz. 475 i z 1997 r. Nr 88, poz. 554) zarządza się, co następuje:
§  1.
Kandydaci na doradców podatkowych, zwani dalej "kandydatami", którzy złożyli z wynikiem pozytywnym egzamin na doradcę podatkowego, odbywają dwuletnią praktykę zawodową, w tym:
1)
w urzędzie skarbowym - przez okres 4 miesięcy,
2)
w izbie skarbowej - przez okres 4 miesięcy,
3)
w urzędzie kontroli skarbowej - przez okres 4 miesięcy,
4)
u doradcy podatkowego - przez okres 12 miesięcy.
§  2.
1.
Praktyka zawodowa, zwana dalej "praktyką", odbywana jest:
1)
w urzędzie skarbowym i izbie skarbowej - właściwych miejscowo w sprawach podatku dochodowego od osób fizycznych, ze względu na miejsce zamieszkania odbywającego praktykę,
2)
w urzędzie kontroli skarbowej - mającym siedzibę w tym samym mieście wojewódzkim co izba skarbowa, o której mowa w pkt 1,
3) 1
u doradcy podatkowego, który wyraził zgodę na przyjęcie kandydata na praktykę.
2.
Praktyka zawodowa odbywana jest raz w tygodniu w wymiarze 8 godzin.
§  3.
1.
Minister Finansów kieruje kandydata na praktykę w organach podatkowych oraz w urzędzie kontroli skarbowej, a także wyznacza termin jej rozpoczęcia.
2.
Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych wyznacza termin rozpoczęcia praktyki u doradcy podatkowego.
3. 2
Na wniosek kandydata Minister Finansów wyznacza termin rozpoczęcia praktyki u doradcy podatkowego.
§  4.
Rozpoczęcie praktyki w jednostkach wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1 i 2 następuje nie później niż w okresie trzech miesięcy od dnia złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu na doradcę podatkowego.
§  5.
1.
Naczelnik urzędu skarbowego, dyrektor izby skarbowej oraz dyrektor urzędu kontroli skarbowej są obowiązani do:
1)
zapewnienia prawidłowego przebiegu praktyki zawodowej,
2)
wyznaczenia pracownika sprawującego opiekę nad osobą odbywającą praktykę oraz nadzoru nad jej przebiegiem,
3)
wydania osobie, która odbyła praktykę, zaświadczenia o odbyciu praktyki.
2.
Przepisy ust. 1 pkt 1 i 3 stosuje się również do praktyki odbywanej u doradcy podatkowego.
§  6.
Kandydat, który odbył praktykę, składając wniosek o wpis na listę doradców podatkowych, obowiązany jest do dołączenia do wniosku zaświadczeń, o których mowa w § 5.
§  7.
1.
Na równi z praktyką traktowane jest zatrudnienie przez okres co najmniej czterech lat w:
1)
urzędzie skarbowym,
2)
izbie skarbowej,
3)
urzędzie kontroli skarbowej,
4)
Ministerstwie Finansów,
5)
samorządowych służbach finansowych,
6)
samorządowym kolegium odwoławczym.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się, jeżeli do zakresu obowiązków kandydata należało stosowanie przepisów prawa podatkowego w związku z prowadzonym przez te osoby postępowaniem podatkowym lub kontrolnym.
§  8.
Przepis § 7 ust. 1 stosuje się również do:
1)
kandydatów zatrudnionych przez okres co najmniej dwóch lat w podmiotach uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego, jeżeli do zakresu obowiązków tych osób należało stosowanie przepisów z zakresu prawa podatkowego na rzecz klientów tych podmiotów,
2)
pracowników naukowo-dydaktycznych, dydaktycznych lub naukowych - w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym - zatrudnionych przez okres co najmniej pięciu lat i zajmujących się dziedzinami, w których zakres wchodzi prawo podatkowe lub nauka o podatkach,
3)
osób uprawnionych do wykonywania zawodu biegłego rewidenta, prokuratora, radcy prawnego oraz sędziego, z tym że okres zatrudnienia w zawodzie, uprawniający do zwolnienia z obowiązku odbycia praktyki, wynosi co najmniej dwa lata,
4)
osób, które uzyskały świadectwo potwierdzające kwalifikacje niezbędne do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych albo uprawnienia lustracyjne w rozumieniu przepisów prawa spółdzielczego oraz legitymują się co najmniej dwuletnim okresem zatrudnienia w zawodzie,
5)
osób zatrudnionych na stanowisku głównego księgowego przez okres co najmniej trzech lat w podmiotach, które na podstawie przepisów o rachunkowości są obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych,
6)
osób zatrudnionych na stanowisku skarbnika gminy przez okres co najmniej trzech lat.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 maja 1999 r. (Dz.U.99.52.536) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 1999 r.
2 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 maja 1999 r. (Dz.U.99.52.536) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 1999 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.143.957

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki odbywania praktyki zawodowej przez kandydatów na doradców podatkowych oraz rodzaje zatrudnienia traktowane na równi z tą praktyką.
Data aktu: 20/11/1997
Data ogłoszenia: 28/11/1997
Data wejścia w życie: 13/12/1997