Tryb wydawania licencji połowowych, ich wzór, okres ich ważności oraz wysokość opłat za licencje połowowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 12 lutego 1997 r.
w sprawie trybu wydawania licencji połowowych, ich wzoru, okresu ich ważności oraz wysokości opłat za licencje połowowe.

Na podstawie art. 21 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 34, poz. 145) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Licencje połowowe wydaje:
1)
Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku:
a)
na kutry rybackie o polskiej przynależności, wykonujące w polskich obszarach morskich łowienie organizmów morskich oraz ich skup w morzu,
b)
na kutry i łodzie rybackie o polskiej przynależności, wykonujące poza polskimi obszarami morskimi, na Morzu Bałtyckim i Bełtach, łowienie organizmów morskich oraz ich skup w morzu,
c)
na statki rybackie o obcej przynależności, wykonujące w wyłącznej strefie ekonomicznej łowienie organizmów morskich oraz ich skup w morzu;
2)
Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie - na statki rybackie o polskiej przynależności, wykonujące łowienie organizmów morskich oraz ich skup w morzu, poza Morzem Bałtyckim i Bełtami;
3)
dyrektor właściwego urzędu morskiego - na łodzie rybackie wykonujące w polskich obszarach morskich łowienie organizmów morskich oraz ich skup w morzu.
2.
Dyrektor urzędu morskiego przed wydaniem licencji połowowej może zasięgnąć opinii organizacji społeczno-zawodowej rybaków, do której należy wnioskodawca.
§  2.
1.
Licencje połowowe wydawane są na okres jednego roku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2.
Licencje połowowe, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, mogą być wydawane na okres do pięciu lat.
3.
Licencje połowowe na statki rybackie o obcej przynależności, wykonujące łowienie w wyłącznej strefie ekonomicznej, wydawane są na okres określony w zezwoleniu, wydanym na podstawie odrębnych przepisów.
§  3.
1.
Podmiot ubiegający się o wydanie licencji połowowej na dany rok, na kuter lub łódź rybacką o polskiej przynależności państwowej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, powinien w terminie do dnia 31 października poprzedniego roku złożyć pisemny wniosek do dyrektora właściwego urzędu morskiego.
2.
Podmiot nabywający w ciągu danego roku kalendarzowego, na podstawie odrębnych przepisów, uprawnienia do wykonywania rybołówstwa, zobowiązany jest w terminie jednego miesiąca od nabycia tych uprawnień złożyć pisemny wniosek o wydanie licencji połowowej do dyrektora właściwego urzędu morskiego.
3.
Jeżeli podmiot nabył uprawnienia do wykonywania rybołówstwa na wodach będących pod jurysdykcją państw drugich, na podstawie umowy międzynarodowej lub z innego tytułu, może ubiegać się o wydanie licencji połowowej na łowienie organizmów morskich oraz ich skup w morzu, poza polskimi obszarami morskimi - w terminie wynikającym z tej umowy lub w terminie jednego miesiąca od nabycia tych uprawnień.
§  4.
1.
Podmiot ubiegający się o wydanie licencji połowowej składa do właściwego dyrektora urzędu morskiego wniosek, który powinien zawierać następujące dane:
1)
imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania lub nazwę i siedzibę armatora statku rybackiego,
2)
imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania lub nazwę i siedzibę właściciela statku rybackiego,
3)
imię i nazwisko kapitana statku (szypra),
4)
dane dotyczące statku rybackiego:
a)
przynależność państwową,
b)
oznakę rybacką, nazwę oraz port macierzysty,
c)
długość całkowitą,
d)
moc silnika,
e)
pojemność brutto,
f)
rodzaj statku,
g)
międzynarodowy sygnał wywoławczy,
5)
rodzaj stosowanych narzędzi połowu,
6)
przewidywany rejon połowów,
7)
wnioskowaną kwotę połowową.
2.
Do wniosku należy dodatkowo dołączyć dokumenty potwierdzające posiadanie uprawnień do wykonywania rybołówstwa, wydane zgodnie z odrębnymi przepisami.
§  5.
Podmiot ubiegający się o wydanie licencji połowowej na statek rybacki o obcej przynależności państwowej powinien spełniać także wymagania określone odrębnymi przepisami.
§  6.
1.
Licencje połowowe powinny zawierać następujące dane:
1)
imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania lub nazwę i siedzibę armatora,
2)
dane dotyczące statku rybackiego:
a)
oznakę rybacką, nazwę oraz port macierzysty,
b)
długość statku,
c)
moc silnika,
d)
pojemność brutto,
e)
rodzaj statku,
f)
międzynarodowy sygnał wywoławczy,
3)
rejon połowów,
4)
kwoty połowowe przyznane na podstawie odrębnych przepisów,
5)
okres ważności licencji.
2.
Wzór licencji połowowej określa załącznik do rozporządzenia.
§  7.
1.
Z zastrzeżeniem ust. 2, licencje połowowe na dany rok, na statki uprawiające rybołówstwo w polskich obszarach morskich, powinny być wydane do dnia 31 grudnia roku poprzedniego.
2.
Wydanie licencji połowowej w ciągu roku kalendarzowego, w którym dana licencja ma obowiązywać, jest możliwe w przypadku statków rybackich rozpoczynających działalność połowową.
§  8.
1.
Za wydanie licencji połowowej uprawniającej do połowów w polskich obszarach morskich dyrektor właściwego urzędu morskiego pobiera rocznie opłaty w wysokości 25 jednostek obliczeniowych, zwanych Specjalnym Prawem Ciągnienia (SDR), określonych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy - według kursu obowiązującego w dniu 31 października roku złożenia wniosku.
2.
Opłata za wydanie licencji połowowych, o których mowa w § 3 ust. 2 i 3, pobierana jest według kursu obowiązującego w dniu złożenia wniosku.
§  9.
1.
Podmiot ubiegający się o wydanie licencji połowowej na rok 1997, na statek rybacki o polskiej przynależności państwowej, powinien w terminie do dnia 7 marca złożyć do dyrektora właściwego urzędu morskiego pisemny wniosek o wydanie licencji.
2.
Dyrektor właściwego urzędu morskiego obowiązany jest wydać licencje połowowe, o których mowa w ust. 1, do końca marca 1997 r.
§  10.
W okresie pierwszego roku po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia licencje połowowe uprawniające do wykonywania rybołówstwa morskiego w polskich obszarach morskich przez statki rybackie o polskiej przynależności państwowej wydawane są bezpłatnie.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR LICENCJI POŁOWOWEJ DLA STATKÓW RYBACKICH ŁOWIĄCYCH I SKUPUJĄCYCH ORGANIZMY MORSKIE W POLSKICH, ZAGRANICZNYCH I MIĘDZYNARODOWYCH OBSZARACH MORSKICH

(pominięty)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024