Szczegółowe zasady przyznawania świadczeń określonych w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 28 lutego 1997 r.
w sprawie szczegółowych zasad przyznawania świadczeń określonych w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.

Na podstawie art. 36 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 1997 r. Nr 25, poz. 128) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Prawo do zasiłku dla bezrobotnych, dodatku szkoleniowego, stypendium, zasiłku przedemerytalnego i świadczenia przedemerytalnego, zwanych dalej "świadczeniami", ustala starosta, na podstawie karty rejestracyjnej oraz innych wymaganych do przyznania świadczenia dokumentów, przedstawionych przez osobę zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy, zwaną dalej "zarejestrowaną osobą".
§  1a. 2
 
1.
Prawo do zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w przepisach rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z dnia 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz. Urz. WE L 149 z 5.7.1971, z późn. zm.), ustala marszałek województwa na podstawie odpowiednich zaświadczeń oraz zaświadczenia powiatowego urzędu pracy o rejestracji, przedstawionych przez zainteresowaną osobę.
2.
Marszałek województwa przekazuje decyzję o przyznaniu zasiłku dla bezrobotnych do powiatowego urzędu pracy, w którym bezrobotny jest zarejestrowany, w terminie 7 dni od dnia jej wydania.
§  1b. 3
 
1.
Bezrobotnemu, o którym mowa w § 1a ust. 1, decyzję w sprawie zachowania prawa do zasiłku dla bezrobotnych wydaje marszałek województwa na podstawie zaświadczenia przedłożonego przez zainteresowanego.
2.
Marszałek województwa przekazuje powiatowemu urzędowi pracy decyzję, o której mowa w ust. 1, w terminie 7 dni od dnia jej wydania.
§  2.
1. 4
Powiatowy urząd pracy występuje z wnioskiem do właściwego organu rentowego o ustalenie wysokości emerytury stanowiącej podstawę ustalenia wysokości świadczenia przedemerytalnego. We wniosku określa się datę, od której ma przysługiwać to świadczenie.
2. 5
Ponowne ustalenie przez organ rentowy wysokości emerytury w przypadku udokumentowania przez uprawnioną do świadczenia przedemerytalnego osobę dodatkowych okresów uprawniających do emerytury lub wskazania do obliczenia dodatkowej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na podstawie przepisów prawa polskiego mających wpływ na wysokość emerytury następuje na wniosek powiatowego urzędu pracy.
3. 6
W przypadkach, o których mowa w ust. 2, świadczenie przedemerytalne przyznaje się od dnia złożenia w powiatowym urzędzie pracy dokumentów stanowiących podstawę ponownego ustalenia wysokości emerytury i świadczenia przedemerytalnego:
1) 7
w nowej wysokości - gdy podstawa wymiaru składki, o której mowa w ust. 2, przypada w całości lub w części po przyznaniu świadczenia przedemerytalnego,
2)
w nowej, zwaloryzowanej wysokości na zasadach przewidzianych dla zasiłku dla bezrobotnych - w pozostałych przypadkach.
4.
Wzór wniosku o ustalenie wysokości emerytury w celu ustalenia wysokości świadczenia przedemerytalnego stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 8
Prawo do dodatku szkoleniowego lub stypendium za okres szkolenia lub stażu u pracodawcy przysługuje od dnia rozpoczęcia szkolenia lub stażu, a ustaje z dniem jego zakończenia lub zaprzestania uczestnictwa bezrobotnego w szkoleniu lub stażu. Dodatek szkoleniowy lub stypendium nie przysługuje za dni nie usprawiedliwionej nieobecności na szkoleniu lub stażu.
§  4. 9
(skreślony).
§  5. 10
 
1.
Przed rozpoczęciem szkolenia starosta informuje na piśmie osobę kierowaną na szkolenie o obowiązku zwrotu kosztów szkolenia, w razie nieukończenia szkolenia z winy tej osoby; nie dotyczy to sytuacji, gdy powodem nieukończenia szkolenia było podjęcie zatrudnienia.
2.
Osoba skierowana na szkolenie jest obowiązana niezwłocznie przedstawić właściwemu staroście świadectwo lub zaświadczenie o ukończeniu szkolenia.
§  6.
1. 11
Świadczenia wypłaca się z dołu, za okresy miesięczne, w terminach ustalonych przez powiatowy urząd pracy, nie później niż w ciągu 7 dni od daty upływu okresu, za który świadczenie jest wypłacane, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 12
W razie gdy od dnia poprzedzającego termin wypłaty świadczenia bezrobotny nie przedłoży oświadczenia o dochodach, powiatowy urząd pracy wstrzymuje wypłatę świadczenia. Po przedłożeniu oświadczenia o dochodach wypłata świadczenia następuje w terminie ustalonym przez powiatowy urząd pracy, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia złożenia tego oświadczenia.
3. 13
(skreślony).
§  7.
1. 14
Bezrobotnemu uprawnionemu do zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium za okres odbywania szkolenia lub stażu u pracodawcy, w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, powiatowy urząd pracy wypłaca zasiłek lub stypendium, po przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego, przewidzianego w odrębnych przepisach.
2. 15
O niezdolności do pracy bezrobotny jest obowiązany zawiadomić powiatowy urząd pracy w terminie 2 dni od daty wystawienia zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, oraz dostarczyć to zaświadczenie bezzwłocznie po ustaniu przyczyny niezdolności do pracy.
§  8. 16
Zasiłki porodowe, rodzinne, pielęgnacyjne oraz pogrzebowe powiatowe urzędy pracy wypłacają uprawnionym osobom na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
§  9.
1. 17
Powiatowy urząd pracy, który kieruje zarejestrowaną osobę do pracy poza miejsce stałego zamieszkania, wydaje jej bilet kredytowy. Wzór biletu kredytowego na przejazd koleją stanowi załącznik nr 2, a wzór biletu kredytowego na przejazd autobusem stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2. 18
Bilet kredytowy uprawnia do przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca przyszłego zatrudnienia najtańszym środkiem komunikacji.
3. 19
W przypadku rezygnacji, po wydaniu skierowania, z wyjazdu do pracy poza miejsce zamieszkania bilet kredytowy powinien być w terminie 3 dni od dnia upływu jego ważności zwrócony powiatowemu urzędowi pracy.
4. 20
W razie niepodjęcia zatrudnienia z przyczyn nie zawinionych przez osobę skierowaną, bilet kredytowy powrotny wydaje powiatowy urząd pracy właściwy dla siedziby pracodawcy, do którego dana osoba została skierowana. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
5. 21
Powiatowy urząd pracy może wydać osobie skierowanej do pracy poza miejsce stałego zamieszkania bilet kredytowy, a także bilet kredytowy powrotny, gdy uzyskanie biletu powrotnego byłoby utrudnione.
§  10. 22
(skreślony).
§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 31 marca 1995 r. w sprawie szczegółowych zasad przyznawania świadczeń określonych w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. Nr 38, poz. 191).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 23

WZÓR

WNIOSEK

Data.............

......................................

(pieczątka powiatowego urzędu pracy)

Znak sprawy...........................

........................

........................

(nazwa organu rentowego)

o ustalenie wysokości emerytury w celu ustalenia wysokości świadczenia przedemerytalnego

wzór

II. Oświadczenie osoby, której wniosek dotyczy:

1. Do ustalenia podstawy wymiaru emerytury proszę przyjąć

przeciętną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie

społeczne lub na ubezpieczenie emerytalne i rentowe

na podstawie przepisów prawa polskiego:

a) w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych

z ostatnich 20 lat kalendarzowych, tj. od ... do ...*

b) w okresie 20 lat kalendarzowych wybranych z całego

okresu podlegania ubezpieczeniu*.

2. Nie mogę udowodnić podstawy wymiaru składki

na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne

i rentowe.

3. Ostatnie moje zatrudnienie (inna praca zarobkowa

lub działalność) podlegające ubezpieczeniu społecznemu

ustało z dniem ...............................

4. Zgłaszałem(am) wniosek o przyznanie emerytury - renty

z tytułu niezdolności do pracy.*

Jeśli tak - ..............................................

(podać nazwę organu i numer sprawy)

5. Mam - miałem(am)* ustalone prawo do emerytury - renty

z tytułu niezdolności do pracy.*

Jeśli tak - ..............................................

(podać nazwę organu i numer sprawy)

6. Emeryturę - rentę z tytułu niezdolności do pracy* pobieram

- nie pobieram.*

7. Korespondencję proszę przekazywać pod adresem:

kod pocztowy ....... poczta ...... miejscowość ...........

dzielnica-gmina ........ ulica ......... nr lokalu .......

powiat ...........................................

8. Do wniosku załączam ......................... dowodów.

Świadomy(a) odpowiedzialności karnej za składanie

nieprawdziwych zeznań oświadczam, że dane zawarte w

częściach I i II wniosku podane zostały zgodnie z prawdą,

co potwierdzam własnoręcznym podpisem.

...............................

(podpis osoby ubiegającej się

o świadczenie przedemerytalne)

III. Adnotacje powiatowego urzędu pracy.

1. Na podstawie okazanego dokumentu tożsamości osoby,

której wniosek dotyczy, seria i nr............ - stwierdza

się, że dane zawarte w części I pkt 1, 2 i 3 wniosku

są zgodne z wpisami dokonanymi w tym dokumencie.

2. Świadczenie przedemerytalne przysługuje od dnia ..........

...............................

(podpis i pieczątka pracownika

powiatowego urzędu pracy)

______

* Niepotrzebne skreślić.

POUCZENIE

1. W części I pkt 5 należy podać ustalony przez urząd skarbowy numer identyfikacji podatkowej (NIP).

2. W części I pkt 6 należy podać dziewięciocyfrowy lub czternastocyfrowy statystyczny numer identyfikacyjny pracodawcy nadany w systemie REGON i symbol cyfrowy rodzaju działalności podstawowej według Europejskiej Klasyfikacji Działalności (EKD) lub symbol alfanumeryczny według Polskiej Klasyfikacji Działalności, z zaświadczenia wydanego pracodawcy przez Urząd Statystyczny (PKD).

3. W części I pkt 7 należy podać kod zawodu na podstawie "Klasyfikacji zawodów i specjalności" wprowadzonej dla potrzeb rynku pracy rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 20 kwietnia 1995 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. Nr 48, poz. 253) (tom II).

4. Do wniosku powinny być dołączone w oryginale dowody potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe, określone w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118 z późn. zm.) i w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe i zasad wypłaty tych świadczeń (Dz. U. Nr 10, poz. 49 z późn. zm.).

5. Do ustalenia podstawy wymiaru emerytury ustalonej na potrzeby świadczenia przedemerytalnego - w przypadku powstania prawa do świadczenia przedemerytalnego przyjmuje się przeciętną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne (do dnia 31 grudnia 1998 r.) lub na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na podstawie przepisów prawa polskiego, w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych przez zainteresowanego z ostatnich 20 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym powstało prawo do świadczenia przedemerytalnego.

Na wniosek osoby uprawnionej lub ubiegającej się o świadczenie przedemerytalne podstawę wymiaru emerytury ustalanej na potrzeby świadczenia przedemerytalnego może stanowić również przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne (do 31 grudnia 1998 r.) lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie 20 lat kalendarzowych przypadających przed rokiem, w którym powstało prawo do świadczenia przedemerytalnego, dowolnie wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu.

Do podstawy wymiaru składek dolicza się również kwoty niestanowiące podstawy wymiaru składek, uwzględniane w podstawie wymiaru emerytury.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  24 ZLECENIE-BILET KREDYTOWY NR ...........

na przejazd koleją

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  25 ZLECENIE-BILET KREDYTOWY NR .....

na przejazd autobusem

(pominięty)

1 § 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.166.1237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 stycznia 2000 r. (Dz.U.00.6.76) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2000 r.

2 § 1a dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.87.835) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
3 § 1b dodany przez § 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz.U.04.87.835) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
4 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.166.1237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
5 § 2 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.166.1237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 stycznia 2000 r. (Dz.U.00.6.76) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2000 r.

6 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.166.1237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
7 § 2 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 stycznia 2000 r. (Dz.U.00.6.76) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2000 r.
8 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.166.1237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
9 § 4 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.166.1237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
10 § 5:

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.166.1237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 grudnia 2001 r. (Dz.U.01.145.1636) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 stycznia 2002 r.

11 § 6 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.166.1237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 3 grudnia 2001 r. (Dz.U.01.145.1636) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 stycznia 2002 r.

12 § 6 ust 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.166.1237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
13 § 6 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 3 grudnia 2001 r. (Dz.U.01.145.1636) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 stycznia 2002 r.
14 § 7 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.166.1237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 20 stycznia 2000 r. (Dz.U.00.6.76) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2000 r.

15 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.166.1237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
16 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.166.1237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
17 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.166.1237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
18 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 3 grudnia 2001 r. (Dz.U.01.145.1636) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 stycznia 2002 r.
19 § 9 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.166.1237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
20 § 9 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.166.1237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
21 § 9 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.166.1237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
22 § 10 skreślony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.166.1237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
23 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.166.1237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 20 stycznia 2000 r. (Dz.U.00.6.76) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2000 r.

- zmieniony przez§ 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 3 grudnia 2001 r. (Dz.U.01.145.1636) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 stycznia 2002 r.

24 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.166.1237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.
25 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.166.1237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1999 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024