Wykaz bibliotek uprawnionych do otrzymywania egzemplarzy obowiązkowych poszczególnych rodzajów publikacji oraz zasady i tryb ich przekazywania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 6 marca 1997 r.
w sprawie wykazu bibliotek uprawnionych do otrzymywania egzemplarzy obowiązkowych poszczególnych rodzajów publikacji oraz zasad i trybu ich przekazywania.

Na podstawie art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 7 listopada 1996 r. o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych (Dz. U. Nr 152, poz. 722) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wykaz bibliotek uprawnionych do otrzymywania egzemplarzy obowiązkowych oraz liczbę tych egzemplarzy określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  2.
1.
Wydawca zobowiązany jest przekazać egzemplarze obowiązkowe w następujących terminach: Bibliotece Narodowej w ciągu 5 dni, a pozostałym bibliotekom w ciągu 14 dni od momentu zakończenia procesu produkcji publikacji.
2.
Producent filmu kinowego i telewizyjnego zobowiązany jest przekazać Filmotece Narodowej egzemplarz kopii filmu w ciągu 14 dni od momentu zakończenia procesu produkcji filmu.
§  3.
1.
Egzemplarze publikacji wyprodukowanych w całości lub częściowo za granicą dostarcza wydawca.
2.
Egzemplarze obowiązkowe publikacji wyprodukowanych za granicą dla wydawcy polskiego w kooperacji z wydawcą zagranicznym dostarcza wydawca polski bez względu na miejsce produkcji publikacji.
3.
Egzemplarze obowiązkowe publikacji wyprodukowanych w kraju wyłącznie dla wydawcy zagranicznego dostarcza bezpośredni producent.
§  4.
1.
Obowiązani do dostarczania egzemplarzy obowiązkowych dołączają do każdej przesyłki ich wykaz w dwóch egzemplarzach. Biblioteka zachowuje w aktach jeden egzemplarz wykazu, drugi zaopatruje w pieczęć oraz podpis i zwraca jako potwierdzenie odbioru.
2.
Jeżeli na publikacji nie jest podana wysokość nakładu, wydawca zobowiązany jest podać tę informację przy odpowiedniej pozycji wykazu dołączonego do przesyłki dla Biblioteki Narodowej. Biblioteka Narodowa korzysta z tych danych wyłącznie dla celów urzędowej statystyki wydawnictw i traktuje je jako poufne.
§  5.
1.
Jeden z dwóch egzemplarzy obowiązkowych przekazywanych Bibliotece Narodowej i Bibliotece Jagiellońskiej podlega wieczystemu archiwizowaniu.
2. 1
Egzemplarze obowiązkowe otrzymywane przez uprawnione biblioteki, z zastrzeżeniem ust. 1, a nie odpowiadające profilowi ich zbiorów, mogą być przez te biblioteki przekazywane nieodpłatnie bibliotekom wchodzącym w skład ogólnokrajowej sieci bibliotecznej, jeżeli wyrażą zgodę na ich przyjęcie oraz na pokrycie kosztów opłat pocztowych przesyłek.
§  6.
1.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Białymstoku zobowiązana jest przekazywać publikacje o tematyce regionalnej właściwym bibliotekom opracowującym bibliografię regionalną.
2.
Wykaz bibliotek uprawnionych do otrzymywania publikacji o tematyce regionalnej określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WYKAZ BIBLIOTEK UPRAWNIONYCH DO OTRZYMYWANIA EGZEMPLARZY OBOWIĄZKOWYCH

Nazwa biblioteki
Biblioteka Narodowa Biblioteka Jagiellońska Biblioteka Uniwer-

sytetu im. M. Curie-Skłodow-

skiej w Lublinie

Biblioteka Uniwer-

sytetu Łódzkiego w Łodzi

Biblio-

teka Uniwer-

sytetu im. M. Kopernika w Toruniu

Biblio-

teka Uniwer-

sytetu im. A. Mickie-

wicza w Poznaniu

Biblio-

teka Uniwer-

sytetu Warszaw-

skiego w Warszawie

Biblio-

teka Uniwer-

sytetu Wrocław-

skiego we Wrocławiu

Biblio-

teka Śląska w Katowi-

cach

Biblio-

teka Publiczna m.st. Warszawy

Książnica Pomorska w Szczecinie Biblio-

teka Uniwer-

sytetu Gdańskiego

Biblio-

teka Katolic-

kiego Uniwer-

sytetu Lubel-

skiego

Biblio-

teka Uniwer-

sytetu Opol-

skiego

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Białym-

stoku**

Biblioteka Sejmowa w Warszawie Filmo-

teka Narodowa

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
Lp. Rodzaje publikacji Liczba egzemplarzy obowiązkowych
1 Wszystkie publikacje z zastrzeżeniem wymienionych pod lp. 2-11 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
2 Dzienniki urzędowe organów administracji rządowej 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
3 Dokumenty audiowizualne 2 2
4 Publikacje zapisane na nośnikach elektronicznych 2 2
5 Publikacje polskich placówek za granicą* 2 2
6 Publikacje wydrukowane w Polsce na zlecenie zagranicznego wydawcy 1 1
7 Publikacje w nakładzie do 100 egz. oprócz wymienionych pod lp. 2 i 11 1 1
8 Oprogramowania komputerowe 1 1
9 Globusy 1
10 Publikacje brajlowskie 1
11 Kopia filmu kinowego i telewizyjnego 1
* Należą do nich przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne, placówki naukowe, kulturalne, handlowe itp.

** Publikacje o tematyce regionalnej podlegają przekazaniu bibliotekom opracowującym bibliografię regionalną (wymienionym w załączniku nr 2 do rozporządzenia).

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WYKAZ BIBLIOTEK UPRAWNIONYCH DO OTRZYMYWANIA PUBLIKACJI O TEMATYCE REGIONALNEJ

Lp. Nazwa biblioteki Zakres treściowy publikacji
1 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy Region Kujaw: województwa bydgoskie, toruńskie i włocławskie
2 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Gdańsku Region Pomorza Gdańskiego: województwo gdańskie
3 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach Region Ziemi Kieleckiej: województwa kieleckie i radomskie
4 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lublinie Region Lubelszczyzny: województwa lubelskie, chełmskie, bialskopodlaskie i zamojskie
5 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie Region Warmii i Mazur: województwo olsztyńskie
6 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Poznaniu Region Wielkopolski: województwa poznańskie, pilskie, kaliskie, gorzowskie i konińskie
7 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze Region Ziemi Lubuskiej: województwo zielonogórskie
1 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 maja 1999 r. (Dz.U.99.50.513) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 czerwca 1999 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024