Tryb składania wniosków i szczegółowe zasady przyznawania dotacji z rezerwy celowej budżetu państwa na 1997 r. na dofinansowanie zadań wynikających ze Strategicznego Programu Rządowego "Zagospodarowanie mienia przejętego od wojsk Federacji Rosyjskiej".

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 maja 1997 r.
w sprawie trybu składania wniosków i szczegółowych zasad przyznawania dotacji z rezerwy celowej budżetu państwa na 1997 r. na dofinansowanie zadań wynikających ze Strategicznego Programu Rządowego "Zagospodarowanie mienia przejętego od wojsk Federacji Rosyjskiej".

Na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 1997 z dnia 21 lutego 1997 r. (Dz. U. Nr 19, poz. 106) zarządza się, co następuje:
§  1.
Z kwoty 33.450 tys. zł, określonej w art. 27 ust. 1 pkt 2 ustawy budżetowej na rok 1997 z dnia 21 lutego 1997 r. (Dz. U. Nr 19, poz. 106), na dofinansowanie zadań wynikających ze Strategicznego Programu Rządowego "Zagospodarowanie mienia przejętego od wojsk Federacji Rosyjskiej" przeznacza się kwotę 24.540 tys. zł.
§  2.
1.
Rozporządzenie określa tryb składania wniosków i szczegółowe zasady przyznawania dotacji z rezerwy celowej budżetu państwa na 1997 r. na dofinansowanie zadań wynikających ze Strategicznego Programu Rządowego "Zagospodarowanie mienia przejętego od wojsk Federacji Rosyjskiej", określonej w ustawie budżetowej na rok 1997.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
mieniu - rozumie się przez to dotychczas nie zagospodarowane nieruchomości przejęte od wojsk Federacji Rosyjskiej w latach 1990-1993, stanowiące własność Skarbu Państwa lub gminy, zgodnie z ustawą z dnia 10 czerwca 1994 r. o zagospodarowaniu nieruchomości Skarbu Państwa przejętych od wojsk Federacji Rosyjskiej (Dz. U. Nr 79, poz. 363),
2)
Pełnomocniku - rozumie się przez to Pełnomocnika Rządu do Zagospodarowania Mienia Przejętego od Wojsk Federacji Rosyjskiej, powołanego na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 marca 1997 r. w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do Zagospodarowania Mienia Przejętego od Wojsk Federacji Rosyjskiej (Dz. U. Nr 27, poz. 145),
3)
Radzie - rozumie się przez to Radę Programową do zagospodarowania mienia przejętego od wojsk Federacji Rosyjskiej, działającą na podstawie zarządzenia nr 25 Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 1995 r. w sprawie powołania Rady Programowej do zagospodarowania mienia przejętego od wojsk Federacji Rosyjskiej,
4)
SPR - rozumie się przez to Strategiczny Program Rządowy "Zagospodarowanie mienia przejętego od wojsk Federacji Rosyjskiej", ustanowiony przez Radę Ministrów w dniu 23 maja 1995 r.,
5)
dotacji - rozumie się przez to środki z rezerwy celowej budżetu państwa, o której mowa w § 1, na dofinansowanie zadań własnych gminy oraz dla wojewodów, ministrów i kierowników centralnych urzędów administracji państwowej na dofinansowanie zadań wynikających z SPR,
6)
ustawie o finansowaniu gmin - rozumie się przez to ustawę z dnia 10 grudnia 1993 r. o finansowaniu gmin (Dz. U. Nr 129, poz. 600, z 1994 r. Nr 105, poz. 509, z 1995 r. Nr 124, poz. 601 i Nr 154, poz. 794 oraz z 1996 r. Nr 149, poz. 704 i Nr 156, poz. 774),
7)
zadaniu - rozumie się przez to zadanie wnikające z SPR, na którego dofinansowanie przeznacza się dotację na finansowanie zadań inwestycyjnych lub bieżących.
§  3.
1.
Kwoty dotacji na dofinansowanie zadań wynikających z realizacji SPR są ustalane przez Pełnomocnika, po zasięgnięciu opinii Rady, w granicach kwoty rezerwy celowej, o której mowa w § 1.
2.
Kwoty dotacji na dofinansowanie zadań własnych gmin nie mogą przekraczać kwot ustalonych według zasad określonych w art. 21 ust. 5 i 6 ustawy o finansowaniu gmin.
3.
Dotacje otrzymane przez wnioskodawców są ewidencjonowane na odrębnym rachunku finansowania poszczególnych zadań i są rozliczane po zakończeniu zadania.
4.
Gmina, która nie przeznaczy z budżetu gminy w 1997 r. zadeklarowanej we wniosku kwoty na dofinansowanie dotowanego zadania, jest zobowiązana do zwrotu otrzymanej dotacji do budżetu wojewody w terminie ustalonym przez wojewodę.
§  4.
1.
Wnioski o przyznanie dotacji są składane:
1)
w terminie 20 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia przez zarządy gmin na dofinansowanie zadań własnych gmin - wojewodom w celu zaopiniowania,
2)
w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia przez ministrów i kierowników centralnych organów administracji państwowej oraz wojewodów na dofinansowanie realizowanych przez nich zadań i zadań własnych gmin - Pełnomocnikowi.
2.
Wniosek o przyznanie dotacji na dofinansowanie zadania jest sporządzany według wzoru określonego w załączniku do rozporządzenia.
3.
Część opisowa wniosku powinna zawierać w szczególności uzasadnienie potrzeby realizacji zadania objętego wnioskiem oraz informację dotyczącą:
1)
stanu przygotowania zadania do realizacji,
2)
zakresu rzeczowego zadania wykonanego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym jest składany wniosek, jeżeli zadanie jest w toku realizacji,
3)
uwzględnienia wymagań ochrony środowiska i ochrony dóbr kultury związanych z realizacją zadania,
4)
planowanych efektów zadania,
5)
kwot dotacji lub środków dotychczas uzyskanych z budżetu państwa na zadania wynikające z SPR,
6)
wniosków o przyznanie dotacji z państwowych funduszów celowych lub z budżetu wojewody albo innego źródła, złożonych przez zarządy gmin, lecz nie rozpatrzonych do dnia złożenia wniosku.
§  5.
Przy rozpatrywaniu wniosków w pierwszej kolejności powinny być uwzględnione zadania wymagające najniższego procentowego udziału dotacji, krótkiego okresu ich realizacji, a dające po ukończeniu największe efekty społeczno-gospodarcze.
§  6.
Pełnomocnik:
1)
po otrzymaniu wniosków od wojewodów oraz ministrów i kierowników centralnych urzędów administracji państwowej:
a)
przeprowadza weryfikację zasadności realizacji poszczególnych zadań oraz dokonuje oceny zgodności wniosków z celami SPR i postanowieniami rozporządzenia,
b)
sporządza projekt podziału rezerwy celowej, o której mowa w § 1, na poszczególne zadania i przedstawia go do zaopiniowania Radzie,
2)
może wydzielić i wykorzystać część dotacji na bezpośrednie finansowanie promocji nie zagospodarowanego mienia,
3)
po uzyskaniu opinii Rady, dotyczącej projektu podziału rezerwy celowej:
a)
ustala kwoty dotacji na dofinansowanie poszczególnych zadań, w granicach kwoty, o której mowa w § 1,
b)
informuje właściwych wojewodów, ministrów i kierowników centralnych urzędów administracji państwowej o ustalonych kwotach dotacji na dofinansowanie poszczególnych zadań,
4)
przekazuje Ministrowi Finansów wykaz zadań i ustalonych kwot dotacji na ich dofinansowanie.
§  7.
1.
Wojewoda, po otrzymaniu wykazu ustalonych kwot dotacji na dofinansowanie poszczególnych zadań:
1)
w terminie 14 dni występuje do Ministra Finansów z wnioskiem o dokonanie odpowiednich zmian w budżecie państwa,
2)
w terminie 7 dni zawiadamia zarządy gmin o kwotach ustalonych dotacji.
2.
Po otrzymaniu dotacji wojewoda, w terminie 14 dni, przekazuje zarządom gmin dotacje w kwotach ustalonych przez Pełnomocnika.
3.
Ministrowie i kierownicy centralnych urzędów administracji państwowej występują, w terminie 14 dni, do Ministra Finansów z wnioskami o dokonanie odpowiednich zmian w budżecie państwa.
§  8.
1.
Gmina, która otrzymała dotację, przekazuje wojewodzie, w terminie 15 dni po upływie trzeciego i czwartego kwartału, informację o przebiegu realizacji i finansowania zadania.
2.
Wojewodowie, w zakresie swoich zadań oraz na podstawie informacji otrzymanych od gmin, po ich weryfikacji, opracowują informacje zbiorcze o realizacji oraz finansowaniu zadań i przekazują je Pełnomocnikowi w terminie 30 dni po upływie trzeciego i czwartego kwartału.
3.
Ministrowie i kierownicy centralnych urzędów administracji państwowej opracowują informacje o realizacji oraz finansowaniu zadań i przekazują je Pełnomocnikowi w terminie 30 dni po upływie trzeciego i czwartego kwartału.
§  9.
Pełnomocnik, w terminie do dnia 31 maja 1998 r., przedstawi Radzie Ministrów informację o realizacji SPR za rok 1997.
§  10.
Kontrolę prawidłowego wykorzystania dotacji sprawują:
1)
wojewodowie - w odniesieniu do dotacji otrzymanych na dofinansowanie realizacji swoich zadań i zadań własnych gmin,
2)
ministrowie i kierownicy centralnych urzędów administracji państwowej - w odniesieniu do otrzymanych dotacji.
§  11.
1.
Jeżeli wojewoda, na podstawie informacji otrzymanych od gmin albo w wyniku dokonanych kontroli, stwierdzi nieprawidłowości, polegające w szczególności na:
1)
wstrzymaniu lub na zaniechaniu kontynuowanego zadania, nierozpoczęciu zadania w planowanym terminie albo zaawansowaniu realizacji zadania w stopniu zagrażającym zakończeniu zadania w planowanym terminie,
2)
wykorzystywaniu dotacji przekazanej na dofinansowanie zadania niezgodnie z jej przeznaczeniem

- podejmuje działania mające na celu wyjaśnienie przyczyn wystąpienia nieprawidłowości oraz ustala termin ich usunięcia.

2.
Jeżeli gmina nie usunie nieprawidłowości w ustalonym przez wojewodę terminie, dotacja przekazana na dofinansowanie zadania podlega zwrotowi w całości do budżetu wojewody w terminie 14 dni.
3.
Od kwoty dotacji nie zwróconej w całości lub w części w terminie wyznaczonym przez wojewodę gmina jest obowiązana do zapłaty odsetek w wysokości ustalonej dla zaległości podatkowych.
§  12.
1.
Wojewodowie, po dniu 31 grudnia 1997 r. oraz po zakończeniu każdego zadania, dokonują kontroli prawidłowości wykorzystania przekazanych dotacji.
2.
Jeżeli wojewoda, w wyniku własnej kontroli lub kontroli dokonanej przez uprawniony organ kontrolny, stwierdzi, że zadanie przewidziane do zakończenia nie zostało zrealizowane w planowanym we wniosku zakresie rzeczowym lub nie zostało zakończone w planowanym terminie, dotacja przekazana zarządowi gminy na dofinansowanie zadania podlega zwrotowi do budżetu wojewody.
§  13.
Wojewodowie bezzwłocznie informują Pełnomocnika o kwotach i terminach zwrotu dotacji do budżetu wojewody, w przypadkach określonych w § 11 i § 12 ust. 2.
§  14.
1.
Na wniosek wojewody, Pełnomocnik może przeznaczyć zwrócone dotacje na zwiększenie kwot dotychczas przyznanych dotacji lub na dofinansowanie innych zadań.
2.
Na wniosek wojewody, ministra lub kierownika centralnego urzędu administracji państwowej, Pełnomocnik, po pozytywnym zaopiniowaniu przez Radę, może zmienić przeznaczenie całości lub części dotacji przyznanej w 1997 r. na dofinansowanie innych zadań związanych z realizacją SPR.
§  15.
Przepisy § 11, 12 i 14 stosuje się odpowiednio do zadań realizowanych przez wojewodów oraz ministrów i kierowników centralnych urzędów administracji państwowej.
§  16.
Dotacje zwracane przez wojewodów oraz ministrów i kierowników centralnych urzędów administracji państwowej w całości są przekazywane na dochody budżetu państwa.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WNIOSEK

O PRZYZNANIE DOTACJI Z REZERWY BUDŻETOWEJ PAŃSTWA NA 1997 R. NA DOFINANSOWANIE ZADAŃ REALIZOWANYCH W RAMACH STRATEGICZNEGO PROGRAMU RZĄDOWEGO "ZAGOSPODAROWANIE MIENIA PRZEJĘTEGO OD WOJSK FEDERACJI ROSYJSKIEJ"

(pominięty)

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.50.320

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb składania wniosków i szczegółowe zasady przyznawania dotacji z rezerwy celowej budżetu państwa na 1997 r. na dofinansowanie zadań wynikających ze Strategicznego Programu Rządowego "Zagospodarowanie mienia przejętego od wojsk Federacji Rosyjskiej".
Data aktu: 13/05/1997
Data ogłoszenia: 26/05/1997
Data wejścia w życie: 26/05/1997