Porządek przy połowach i sposób oznakowania sprzętu rybackiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 26 maja 1997 r.
w sprawie porządku przy połowach i sposobu oznakowania sprzętu rybackiego.

Na podstawie art. 30 pkt 2 i art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 34, poz. 145) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia regulują zachowanie porządku przy połowach oraz sposób oznakowania sprzętu rybackiego w związku z ochroną żywych zasobów morza w granicach polskich obszarów morskich z wyłączeniem wód wewnętrznych i morza terytorialnego.
§  2.
1.
Zestawy biernych narzędzi połowu powinny być oznakowane, zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Komisji Rybołówstwa Morza Bałtyckiego, w następujący sposób:
1)
na końcu zestawu w sektorze zachodnim (licząc od południa poprzez zachód i obejmując północ) powinna znajdować się bojka z tyczką zaopatrzoną w dwie chorągiewki oraz dwa pasy taśmy odblaskowej,
2)
na końcu zestawu w sektorze wschodnim (licząc od północy poprzez wschód i obejmując południe) powinna znajdować się bojka z tyczką zaopatrzoną w jedną chorągiewkę oraz jeden pas taśmy odblaskowej,
3)
zestaw wystawiony przypowierzchniowo powinien posiadać chorągiewki koloru czerwonego, a zestaw wystawiony przy dnie - chorągiewki koloru czarnego,
4)
zestaw wystawiony przypowierzchniowo powinien posiadać dodatkowo na tyczce bojki kulisty znak topowy z jednym pasem taśmy odblaskowej albo kulisty reflektor radarowy, a w porze nocnej:
a)
końcowa tyczka w sektorze zachodnim powinna być zaopatrzona w dwa światła,
b)
końcowa tyczka w sektorze wschodnim powinna być zaopatrzona w jedno światło,
5)
zestaw, którego długość przekracza 1 milę morską (Mm), powinien dodatkowo posiadać bojki pośrednie, umieszczone w równych odstępach, nie większych niż 1 Mm, a tyczki tych bojek powinny być zaopatrzone w jedną chorągiewkę koloru białego oraz jeden pas taśmy odblaskowej, a w przypadku zestawu wystawionego przypowierzchniowo w porze nocnej - w jedno światło,
6)
zestaw dryfujących narzędzi powinien posiadać na obu końcach bojkę z tyczką zaopatrzoną w jedną chorągiewkę koloru czerwonego oraz jeden pas taśmy odblaskowej, a w porze nocnej - w jedno światło. Jeżeli zestaw umocowany jest jednym końcem do statku dryfującego z zestawem, oznakowanie tego końca jest zbędne.
2.
Zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Komisji Rybołówstwa Morza Bałtyckiego elementy oznakowania narzędzi połowu powinny spełniać następujące warunki:
1)
chorągiewki użyte do oznakowania powinny mieć kształt prostokąta z bokiem o wymiarze nie mniejszym niż 40 cm; należy je mocować do tyczki bojki dłuższym bokiem, zachowując odstęp co najmniej 20 cm pomiędzy dwiema chorągiewkami; odstęp pomiędzy powierzchnią wody a chorągiewką nie może być mniejszy niż 80 cm; chorągiewki użyte do oznakowania tego samego zestawu powinny mieć jednakowe wymiary,
2)
znak topowy oraz reflektor radarowy powinien mieć kształt kuli o średnicy co najmniej 25 cm,
3)
tyczki bojek powinny wystawać co najmniej 1,5 m ponad powierzchnię wody,
4)
bojki oraz znaki topowe nie mogą być koloru czerwonego i zielonego,
5)
linki łączące narzędzie połowu z bojkami powinny być obciążone lub wykonane z materiału samotonącego,
6)
pas taśmy odblaskowej powinien mieć szerokość co najmniej 6 cm,
7)
światło powinno być koloru żółtego i dawać błyski co 5 sekund (F1 Y 5s) oraz powinno być widoczne z odległości nie mniejszej niż 2 Mm,
8)
echo (odbicie) reflektora radarowego powinno być odbierane z odległości nie mniejszej niż 2 Mm.
§  3.
Sprzęt rybacki powinien być oznakowany oznaką rybacką, nadaną przez dyrektora urzędu morskiego statkowi rybackiemu, w następujących miejscach:
1)
sprzęt ciągniony (włoki, tuki, niewody, cezy itp.) - na orczykach i deskach trałowych,
2)
bierne narzędzia połowu (pławnice, mance, nety, wontony, drygawice itp.) - na skrajnych pływakach każdej sieci i wszystkich bojkach,
3)
takle i inne sznury haczykowe - na pływakach i wszystkich bojkach.
§  4.
1.
Po zakończeniu połowów, przy usuwaniu z wody biernych narzędzi połowu, należy również usunąć: kotwice, drzewce, tyczki oraz przedmioty służące do oznakowania danego narzędzia połowu.
2.
Ustala się następujące minimalne odstępy dla znajdujących się w wodzie narzędzi połowu należących do różnych rybaków:
1)
narzędzia dryfujące - odległości pomiędzy zestawami tych narzędzi połowu nie mogą być mniejsze niż 3 kable,
2)
narzędzia stawne - z zastrzeżeniem pkt 3, odległości boczne i frontalne pomiędzy zestawami tych narzędzi połowu nie mogą być mniejsze niż 1 kabel,
3)
zestawy net dorszowych - nie mogą być wystawiane w odległościach bocznych mniejszych niż 2 kable i odległościach frontalnych mniejszych niż 3 kable.
3.
W netach dorszowych długość linek łączących bojki z siecią nie może przekraczać 1,5 głębokości w miejscu ich wystawienia, a linki powinny być wykonane ze sznurka samotonącego.
§  5.
Kapitan statku, na kursie którego znajdują się takle, powinien dołożyć wszelkich starań w celu ich ominięcia, a gdyby okazało się to niemożliwe, należy podnieść je na dziobie statku, przeciąć i starannie za rufą zawiązać.
§  6.
Rozcięcie poplątanych, na skutek sztormu lub z innych przyczyn, narzędzi połowu znajdujących się w wodzie, a należących do różnych rybaków, może nastąpić za zgodą właściciela albo w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa żeglugi.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024