Rozkład czasu służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 21 lipca 1997 r.
w sprawie rozkładu czasu służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Na podstawie art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 88, poz. 400, z 1992 r. Nr 21, poz. 86 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 34, poz. 163, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 152, poz. 723 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa rozkład czasu służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej, zwanych dalej "strażakami".
2.
Wprowadza się rozkład czasu służby:
1)
zmianowy - obowiązujący strażaków pełniących służbę w jednostkach ratowniczo-gaśniczych, z wyłączeniem dowódców i ich zastępców, a także obowiązujący strażaków pełniących służbę w pozostałych jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej na stanowiskach związanych z bezpośrednim organizowaniem i prowadzeniem akcji ratowniczych, z zapewnieniem bieżącego dozoru, oraz z wykonywaniem innych zadań wymagających ciągłości służby,
2)
codzienny - obowiązujący pozostałych strażaków oraz strażaków pełniących służbę w jednostkach ratowniczo-gaśniczych na stanowiskach nie związanych z bezpośrednim organizowaniem i prowadzeniem akcji ratowniczych.
§  2.
1.
Zmianowy rozkład czasu służby polega na pozostawaniu w jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej na zmiany liczące 24 godziny, po których przysługuje 48 godzin wolnych od służby, po dziewięciu zaś kolejnych faktycznie pełnionych służbach przysługują dodatkowe 24 godziny wolne zamiast dziesiątej służby.
2.
Rozpoczęcie zmiany, o której mowa w ust. 1, ustala się na godzinę 800, a jej zakończenie na godzinę 800 następnego dnia.
3.
W wypadkach uzasadnionych warunkami lokalnymi właściwy komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, za zgodą Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, może w niektórych jednostkach ratowniczo-gaśniczych ustalić godziny rozpoczęcia i zakończenia zmian odmienne, jednak rozpoczęcie zmiany może nastąpić nie wcześniej niż o godz. 700 i nie później niż o godz. 830.
4.
W ramach zmiany, o której mowa w ust. 1, okresy po 8 godzin przeznacza się odpowiednio na: wykonywanie zadań służbowych, odpoczynek i czuwanie.
5.
Odpoczynek i czuwanie, o których mowa w ust. 4, mogą zostać przerwane akcją ratowniczą, alarmem ćwiczebnym lub potrzebą utrzymania podwyższonej gotowości operacyjnej.
6.
W sytuacjach wymagających podwyższonej gotowości operacyjnej na obszarze rejonu, województwa lub kraju, w zmianowym rozkładzie czasu służby można wprowadzić 24-godzinną służbę, po której przysługują 24 godziny wolne od służby, bez dodatkowego czasu wolnego po 9 kolejnych służbach.
7.
Zmiany, o których mowa w ust. 6, wprowadza komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej na obszarze rejonu lub województwa i Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej na obszarze większym niż województwo.
8.
Za służbę pełnioną poza rozkładem, o którym mowa w ust. 1, w tym również w rozkładzie, o którym mowa w ust. 6, strażakowi udziela się czasu wolnego w odpowiednim wymiarze.
§  3.
1.
Codzienny rozkład czasu służby polega na wykonywaniu zadań służbowych przez 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, z zastrzeżeniem ust. 4. Przepisy o dodatkowych dniach tygodnia nie będących dniami pracy w urzędach administracji państwowej stosuje się odpowiednio.
2.
Rozpoczęcie służby w rozkładzie, o którym mowa w ust. 1, ustala się na godzinę 815, zakończenie zaś na godzinę 1615, chyba że szczególne potrzeby służby wymagają przedłużenia tego czasu.
2a. 1
W przypadkach uzasadnionych warunkami lokalnymi właściwy komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, za zgodą Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, może wprowadzić dla podległych jednostek organizacyjnych, a Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej dla pozostałych jednostek - godziny rozpoczęcia służby w rozkładzie określonym w ust. 1 odmiennie niż to wynika z ust. 2, jednak nie wcześniej niż o godzinie 730 i nie później niż o godz. 815.
3.
W przypadkach uzasadnionych szczególnymi potrzebami służby może być przerwany czas wolny po służbie, w rozkładzie określonym w ust. 1.
4. 2
W ramach rozkładu, o którym mowa w ust. 1, strażaka można wyznaczyć do pozostawania w jednostce organizacyjnej w wymiarze 24 godzin, po których udziela się czasu wolnego w wymiarze 1 dnia roboczego.
4a. 3
W ramach rozkładu, o którym mowa w ust. 1, strażaka można wyznaczyć do pozostawania w jednostce organizacyjnej w wymiarze 24 godzin, po których udziela się czasu wolnego w wymiarze 2 dni roboczych.
5.
Rozkład czasu służby, o którym mowa w ust. 1, nie obejmuje czasu pozostawania w dyspozycji przełożonego służbowego w miejscu zamieszkania.
6.
Za służbę poza rozkładem, określonym w ust. 1, strażakowi udziela się czasu wolnego w odpowiednim wymiarze, z zastrzeżeniem ust. 7.
7.
Za służbę w niedzielę, święto lub w porze nocnej udziela się każdorazowo dnia wolnego, bez względu na czas trwania dodatkowej służby.
§  4.
1.
W sytuacjach, o których mowa w § 2 ust. 6, można wprowadzić służbę skoszarowaną strażaków bez względu na obowiązujący ich rozkład czasu służby. W czasie trwania służby skoszarowanej strażacy pozostają w ciągłej dyspozycji przełożonego służbowego we wskazanym miejscu.
2.
Za służbę, o której mowa w ust. 1, strażakowi udziela się czasu wolnego w odpowiednim wymiarze.
§  5.
W wypadkach, o których mowa w § 2 ust. 8, § 3 ust. 6 i 7 oraz § 4 ust. 2, czasu wolnego nie udziela się, jeżeli strażak otrzymał dodatek specjalny określony w przepisach o uposażeniu strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
§  6.
Przepisów niniejszego rozporządzenia nie stosuje się do strażaków wyznaczonych na stanowiska nauczyciela akademickiego w zakresie wynikającym z wykonywania obowiązków dydaktycznych i naukowych określonych w planach studiów i programach nauczania.
§  7.
Traci moc zarządzenie nr 2 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 24 czerwca 1992 r. w sprawie określenia rozkładu czasu służby strażaków (Dz. Urz. KG PSP Nr 1-2, poz. 1 i Nr 3-4, poz. 6).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 2a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 13 października 1997 r. (Dz.U.97.134.895) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 października 1997 r.
2 Z dniem 20 maja 1998 r. § 3 ust. 4 rozporządzenia uznany został za niezgodny z art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w części, w jakiej określa wymiar czasu wolnego za pozostawanie w jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej w wymiarze 24 godzin, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 maja 1998 r. (Dz.U.98.62.400).
3 § 3 ust. 4a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 5 lutego 1999 r. (Dz.U.99.16.152) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 maja 1998 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024