Flaga oraz oznakowanie jednostek pływających i statków powietrznych Straży Granicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 29 lipca 1998 r.
w sprawie flagi oraz oznakowania jednostek pływających i statków powietrznych Straży Granicznej.

Na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462, z 1991 r. Nr 94, poz. 422, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 12, poz. 52, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 124, poz. 583 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa dla Straży Granicznej:
1)
wzór flagi,
2)
okoliczności i warunki jej podnoszenia,
3)
sposób oznakowania jednostek pływających i statków powietrznych,
4)
znaki rozpoznawcze używane w nocy przez te jednostki i statki.
§  2.
1.
Flagą Straży Granicznej, zwaną dalej "flagą", jest płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej w kształcie prostokąta, którego stosunek szerokości do długości wynosi 1:1,8. Pośrodku długości białego pasa umieszczone jest godło Rzeczypospolitej Polskiej. Stosunek wysokości godła do szerokości płata tkaniny wynosi 2:5. Płat tkaniny posiada zielone obramowanie, którego szerokość w stosunku do szerokości płata tkaniny wynosi 1:9.
2.
Wzór flagi stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Flaga podniesiona na jednostce pływającej Straży Granicznej, zwanej dalej "jednostką pływającą", jest znakiem przynależności tej jednostki do Straży Granicznej.
2.
Flagę podnoszą jednostki pływające w czasie wykonywania zadań określonych w ustawie z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462, z 1991 r. Nr 94, poz. 422, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 12, poz. 52, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 124, poz. 583 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770).
§  4.
1.
Jednostkę pływającą oznakowuje się:
1)
banderą, której wzór określają odrębne przepisy, podnoszoną na flagsztoku rufowym, a na jednostkach będących w drodze - na gaflu ostatniego masztu; jednostki pływające, które ze względów konstrukcyjnych nie mają flagsztoku rufowego, nie podnoszą bandery,
2)
flagą podnoszoną na prawym noku rei, a w przypadku jej braku - na topie masztu,
3)
dodatkowym znakiem rozpoznawczym przynależności jednostek pływających do Straży Granicznej, umieszczonym na obu burtach jednostki pływającej w 1/3 długości, licząc od dziobu, pochylonym do przodu do poziomu pokładu pod kątem 60°; znakiem tym jest skośny czerwony pas z żółtym obrzeżem; szerokość pasa czerwonego stanowi 10% długości jednostki pływającej; stosunek szerokości jednego pasa żółtego obrzeża do szerokości pasa czerwonego wynosi 1 : 10,
4)
numerem burtowym, umieszczonym na burcie w części dziobowej przed dodatkowym znakiem rozpoznawczym i powtórzonym w części rufowej, o połowę niższym, o wysokości liter i cyfr proporcjonalnej do wielkości jednostki pływającej,
5)
napisem STRAŻ GRANICZNA - POLISH BORDER GUARD, umieszczonym na obu burtach jednostki pływającej; napisu tego nie umieszcza się na jednostkach pływających o długości kadłuba poniżej 5 m; napis POLISH BORDER GUARD umieszcza się pod napisem STRAŻ GRANICZNA.
2.
Wzór oznakowania jednostki pływającej stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  5.
Samoloty i śmigłowce Straży Granicznej, zwane dalej "statkami powietrznymi", oznakowuje się:
1)
znakiem polskiej przynależności państwowej,
2)
dodatkowym znakiem rozpoznawczym, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 3,
3)
znakiem rejestracyjnym,
4)
napisem STRAŻ GRANICZNA - POLISH BORDER GUARD.
§  6.
1.
Znakiem polskiej przynależności państwowej jest czteropolowa biało-czerwona kokarda z białym obrzeżem, umieszczona w zielonym kwadratowym polu. Górne prawe i dolne lewe pola kokardy są białe z czerwonym skrajem, a pola górne lewe i dolne prawe są czerwone z białym skrajem.
2.
Znak polskiej przynależności państwowej jest jednocześnie znakiem przynależności do Straży Granicznej.
3.
Wzór znaku polskiej przynależności państwowej stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Numer burtowy jednostek pływających i znak rejestracyjny statków powietrznych składa się z dwóch liter "SG" oraz trzech cyfr. Litery i cyfry rozdziela się poziomą kreską.
2.
Numer burtowy jednostkom pływającym i znak rejestracyjny statkom powietrznym nadaje Komendant Główny Straży Granicznej.
§  8.
1.
Na samolotach Straży Granicznej umieszcza się:
1)
znak polskiej przynależności państwowej - na dolnej i górnej powierzchni płatów nośnych oraz po obu stronach na stateczniku pionowym, a gdy są dwa - na ich zewnętrznych powierzchniach,
2)
dodatkowy znak rozpoznawczy - pochylony do przodu, opasujący kadłub, umieszczony tak, aby był dobrze widoczny,
3)
znak rejestracyjny - na dolnej i górnej powierzchni płatów nośnych oraz na obu burtach kadłuba pomiędzy płatami a usterzeniem,
4)
napis STRAŻ GRANICZNA - POLISH BORDER GUARD - na obu burtach kadłuba, w miejscu dobrze widocznym.
2.
Jeżeli samolot ma więcej niż jeden płat, znak polskiej przynależności państwowej oraz dodatkowy znak rozpoznawczy umieszcza się na dolnej powierzchni płata dolnego i górnej powierzchni płata górnego.
3.
Wzory oznakowania samolotów Straży Granicznej stanowią załączniki nr 4 i 5 do rozporządzenia.
§  9.
1.
Na śmigłowcach Straży Granicznej umieszcza się:
1)
znak polskiej przynależności państwowej - na kadłubie na dolnej powierzchni i na obu burtach w końcowej jego części,
2)
dodatkowy znak rozpoznawczy - pochylony do przodu, opasujący cały kadłub w części środkowej oraz pochylony do przodu, opasujący belkę ogonową,
3)
znak rejestracyjny - na belce ogonowej,
4)
napis STRAŻ GRANICZNA - POLISH BORDER GUARD - na obu burtach kadłuba w miejscach dobrze widocznych.
2.
Wzory oznakowania śmigłowców Straży Granicznej stanowią załączniki nr 6, 7 i 8 do rozporządzenia.
§  10.
1.
Znakami rozpoznawczymi używanymi przez jednostki pływające w czasie wykonywania zadań służbowych na polskich obszarach morskich oraz na wodach granicznych, w nocy i w warunkach ograniczonej widoczności, są światła określone w umowach międzynarodowych i innych odrębnych przepisach.
2.
Jednostki pływające, w czasie wykonywania zadań służbowych na polskich obszarach morskich, które ze względów konstrukcyjnych nie mogą spełnić warunków, o których mowa w ust. 1, oznakowuje się jednym pulsującym światłem zielonym, świecącym dookoła widnokręgu i widocznym z odległości co najmniej 2 mil morskich.
§  11.
Statki powietrzne w nocy i w warunkach ograniczonej widoczności, w czasie wykonywania zadań służbowych, niezależnie od świateł przewidzianych w odrębnych przepisach, oznakowuje się jednym pulsującym światłem niebieskim, świecącym dookoła widnokręgu, umieszczonym w miejscu, z którego będzie najlepiej widoczne.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR FLAGI STRAŻY GRANICZNEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR OZNAKOWANIA JEDNOSTKI PŁYWAJĄCEJ STRAŻY GRANICZNEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR ZNAKU POLSKIEJ PRZYNALEŻNOŚCI PAŃSTWOWEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR OZNAKOWANIA SAMOLOTU STRAŻY GRANICZNEJ

(widok z góry)

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR OZNAKOWANIA SAMOLOTU STRAŻY GRANICZNEJ

(widok z boku)

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WZÓR OZNAKOWANIA ŚMIGŁOWCA STRAŻY GRANICZNEJ

(widok z boku)

ZAŁĄCZNIK Nr  7

WZÓR OZNAKOWANIA ŚMIGŁOWCA STRAŻY GRANICZNEJ

(widok z góry)

ZAŁĄCZNIK Nr  8

WZÓR OZNAKOWANIA ŚMIGŁOWCA STRAŻY GRANICZNEJ

(widok z dołu)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024