Sposób, zakres i warunki stosowania środków ochrony roślin w leśnym użytkowaniu gruntów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA
z dnia 2 września 1998 r.
w sprawie sposobu, zakresu i warunków stosowania środków ochrony roślin w leśnym użytkowaniu gruntów.

Na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. z 1994 r. Nr 49, poz. 196, z 1995 r. Nr 90, poz. 446, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 132, poz. 622, z 1997 r. Nr 46, poz. 296, Nr 96, poz. 592, Nr 121, poz. 770 i Nr 133, poz. 885 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Sposób stosowania środków ochrony roślin w leśnym użytkowaniu gruntów zależy od rodzaju organizmu szkodliwego, miejsca i czasu jego występowania oraz rodzaju użytego środka.
2.
Stosowanie środków ochrony roślin odbywa się na podstawie oceny zagrożenia drzewostanów, zweryfikowanej szczegółowymi obserwacjami prowadzonymi przed i w okresie zamierzonego zabiegu ochronnego.
3.
Przy stosowaniu środków ochrony roślin pierwszeństwo mają środki biologiczne; stosowanie środków chemicznych należy ograniczyć do przypadków, gdy środki biologiczne są niewystarczające.
4.
Sposób stosowania środków ochrony roślin nie powinien stanowić zagrożenia dla zdrowia ludzi, zwierząt oraz stanu środowiska.
§  2.
1.
Przeciwko bakteriom i grzybom wywołującym choroby infekcyjne roślin stosuje się środki ochrony roślin w formie płynnej lub proszku do sporządzania zawiesin wodnych.
2.
Przeciwko grzybom wywołującym choroby infekcyjne części podziemnej roślin stosuje się środki ochrony roślin na pniaki, poprzez nanoszenie środków biologicznych zawierających grzybnię powłocznika olbrzymiego (Phlebiopsis - Phlebia gigantea) lub grzybnie innych gatunków o podobnym działaniu.
§  3.
Do niszczenia chwastów powinno się stosować środki chemiczne niszczące pokrywę roślinną przed przygotowaniem gruntu pod leśną uprawę, plantację lub szkółkę, bądź do ograniczania rozwoju trzcinnika (Calamagrostis) i odrośli w istniejących leśnych uprawach i szkółkach; przy niszczeniu chwastów w istniejących leśnych uprawach i szkółkach wykonuje się zabiegi punktowe lub rzędowe (pasowe).
§  4.
Do zwalczania nicieni w szkółkach leśnych stosuje się środki nicieniobójcze wprowadzane do gruntu rzędowo lub punktowo.
§  5.
Do ograniczania liczebności owadów uszkadzających system korzeni roślin stosuje się środki owadobójcze płynne, proszki do sporządzania zawiesin wodnych lub granulowane do dezynfekcji gruntu.
§  6.
1.
Do zatruwania szkodliwych owadów w szkółkach i uprawach leśnych zwabianych na pułapki (wałki drewna, wiązki chrustu, płaty kory) - stanowiących schronienie, bazę pokarmową i rozrodczą - stosuje się środki owadobójcze.
2.
Do ograniczania liczebności szkodliwych owadów liściożernych występujących na roślinach stosuje się środki biologiczne, środki zakłócające procesy wzrostu i rozwoju owadów oraz środki owadobójcze o działaniu kontaktowym.
§  7.
1.
Do ograniczania liczebności szkodników drewna - wtórnych i technicznych - stosuje się do ich zwabiania feromony i atraktanty oraz dezynsekcję drewna środkami owadobójczymi.
2.
Do zabezpieczania niekorowanego drewna przed organizmami szkodliwymi stosuje się środki owadobójcze przy użyciu naziemnej aparatury opryskującej w okresie poprzedzającym rójkę owadów.
§  8.
Do zwalczania owadów uszkadzających owoce drzew leśnych stosuje się preparaty systemiczne lub kontaktowe, poprzez opryskiwanie koron drzew albo wykonywanie iniekcji.
§  9.
1.
Przy masowym występowaniu gryzoni, w sytuacjach stwarzających zagrożenie trwałości lasu, stosuje się preparaty gryzoniobójcze (rodentycydy), dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie odrębnych przepisów.
2.
Do zabezpieczania roślin lub ich części przed uszkadzaniem przez roślinożerne ssaki stosuje się preparaty zmniejszające atrakcyjność pokarmową tych roślin dla zwierząt bądź działające odstraszająco (repelenty), w sposób bezpieczny dla środowiska, poprzez nanoszenie preparatów na pędy sadzonek lub korę drzew.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024