Zm.: rozporządzenie w sprawie nadania statutu Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 27 stycznia 1998 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie nadania statutu Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 1995 r. Nr 57, poz. 299 i Nr 101, poz. 504, z 1996 r. Nr 59, poz. 268, Nr 106, poz. 496 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 54, poz. 349 i Nr 79, poz. 484) zarządza się, co następuje:
§  1.
W załączniku do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 marca 1992 r. w sprawie nadania statutu Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 24, poz. 104 i Nr 80, poz. 409 oraz z 1993 r. Nr 36, poz. 163) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, zwana dalej «Agencją», działa na podstawie ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 1995 r. Nr 57, poz. 299 i Nr 101, poz. 504, z 1996 r. Nr 59, poz. 268, Nr 106, poz. 496 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 54, poz. 349 i Nr 79, poz. 484), zwanej dalej «ustawą», oraz niniejszego statutu.";

2)
w § 4 wyrazy "Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej" zastępuje się wyrazami "Minister Skarbu Państwa.";
3)
§ 5 otrzymuje brzmienie:

"§ 5. Organami Agencji są:

1) Prezes,

2) Rada Nadzorcza.";

4)
§ 8 otrzymuje brzmienie:

"§ 8. 1. Prezes dokonuje czynności w sprawach z zakresu prawa pracy, powołuje i odwołuje swoich zastępców, dyrektorów oddziałów terenowych, a na wniosek tych dyrektorów - ich zastępców i głównych księgowych w oddziałach terenowych.

2. Do dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy Prezes może wyznaczyć innego pracownika Agencji.";

5)
w § 10 skreśla się wyrazy "oraz zakres działania Kolegium Agencji";
6)
rozdział 4 otrzymuje brzmienie:

"Rozdział 4

Rada Nadzorcza

§ 13.1. Rada Nadzorcza, zwana dalej «Radą», wykonuje stały nadzór we wszystkich dziedzinach działalności Agencji.

2. Do zakresu działania Rady należy:

1) sprawowanie nadzoru i dokonywanie ocen realizacji zadań Agencji, określonych w art. 6 ustawy, a w szczególności w zakresie:

a) przejmowania mienia Skarbu Państwa do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, zwanego dalej «Zasobem»,

b) gospodarowania mieniem Zasobu w każdej z form określonych w ustawie,

c) tworzenia miejsc pracy w związku z restrukturyzacją państwowej gospodarki rolnej,

2) przedstawianie corocznie Ministrowi Skarbu Państwa oraz Ministrowi Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej opinii w sprawie projektu planu finansowego Agencji ustalonego na dany rok,

3) okresowa ocena wyników finansowej działalności Agencji,

4) badanie rocznych sprawozdań finansowych Agencji oraz podejmowanie uchwał w sprawie zatwierdzenia tych sprawozdań i udzielenia pokwitowania Prezesowi Agencji z wykonania obowiązków w poprzednim roku obrachunkowym,

5) opiniowanie struktury organizacyjnej Agencji i regulaminu wynagradzania pracowników Biura Prezesa Agencji i oddziałów terenowych.

3. Rada rozpatruje przedstawiane kwartalnie przez Prezesa Agencji raporty z działalności Agencji, w tym informacje o wynikach finansowych tej działalności.

4. Rada może delegować swego członka do wykonania oznaczonych czynności mających na celu ustalenie stanu faktycznego, niezbędnego do zajęcia stanowiska w danej sprawie przez Radę.

§ 14. 1. Rada Nadzorcza składa się z przewodniczącego i jedenastu członków.

2. Rada podejmuje uchwały na posiedzeniach, zwykłą większością głosów, w głosowaniu jawnym, w obecności co najmniej siedmiu członków. W razie równego podziału głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.

3. Posiedzenia Rady zwołuje przewodniczący. Zawiadomienia o terminie posiedzenia powinny być wysyłane co najmniej na siedem dni przed wyznaczoną datą posiedzenia. Posiedzenia Rady prowadzi przewodniczący albo wyznaczony przez niego inny członek Rady. Rada może uchwalić regulamin swego działania.

4. Obsługę techniczno-biurową Rady sprawuje Biuro Agencji.

§ 15. 1. Miesięczne wynagrodzenie członków Rady, z wyjątkiem przewodniczącego, jest równe przeciętnemu wynagrodzeniu brutto w sektorze przedsiębiorstw wraz z wypłatami z zysku za ostatni miesiąc minionego kwartału, pomnożonemu przez współczynnik 1,5.

2. Miesięczne wynagrodzenie przewodniczącego Rady Nadzorczej jest równe przeciętnemu wynagrodzeniu brutto w sektorze przedsiębiorstw wraz z wypłatami z zysku za ostatni miesiąc minionego kwartału, pomnożonemu przez współczynnik 2,0.

3. Członkom Rady Nadzorczej przysługuje wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 i 2, bez względu na częstotliwość zwoływanych posiedzeń.

4. Wynagrodzenie nie przysługuje za miesiąc, w którym członek Rady nie uczestniczył bez usprawiedliwienia w żadnym ze zwołanych posiedzeń.

5. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 i 2, jest wypłacane z dołu, do 10 dnia każdego następnego miesiąca.

6. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie obejmuje kosztów podróży i zakwaterowania, których zwrot przysługuje według przepisów w sprawie zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.

7. Osobom spoza składu Rady uczestniczącym w posiedzeniu Rady przysługuje zwrot kosztów podróży i zakwaterowania oraz diety według przepisów, o których mowa w ust. 6.

8. Koszty działania Rady ponosi Agencja.";

7)
§ 16 otrzymuje brzmienie:

"§ 16. 1. Prezes Agencji tworzy i znosi oddziały terenowe, a także określa terytorialny i przedmiotowy zakres ich działania.

2. W sprawach nie objętych terytorialnym i przedmiotowym zakresem działania oddziałów terenowych właściwy jest Prezes Agencji.";

8)
skreśla się § 18;
9)
§ 21 otrzymuje brzmienie:

"§ 21. Do zadań oddziałów terenowych, z zastrzeżeniem § 7 ust. 3, należą w szczególności następujące sprawy:

1) przejmowanie mienia do Zasobu, na zasadach i w trybie określonym w ustawie,

2) prowadzenie ewidencji mienia Zasobu,

3) przygotowanie i realizacja programów restrukturyzacji i prywatyzacji mienia zasobu, w tym także zawieranie umów w sprawie prowadzenia działalności gospodarczej w imieniu i na rachunek Agencji, z wykorzystaniem wydzielonych części mienia Zasobu,

4) sprawowanie nadzoru właścicielskiego nad mieniem Zasobu,

5) windykacja należności Agencji,

6) prowadzenie restrukturyzacji zadłużenia Agencji,

7) działanie na rzecz tworzenia miejsc pracy oraz aktywizacji zawodowej byłych pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej.";

10)
w § 23:
a)
w pkt 2 po wyrazach "wartość ewidencyjna" dodaje się wyraz "netto",
b)
w pkt 3 liczbę "1500" zastępuje się liczbą "500";
11)
w § 28 w ust. 2, w § 29 w ust. 1 i w § 30 wyrazy "zadań określonych w art. 6 i art. 13 ust. 2 ustawy" zastępuje się wyrazami "zadań określonych w ustawie.";
12)
w § 32 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Zasady wynagradzania pracowników zatrudnionych w Biurze Agencji i oddziałach terenowych określa regulamin wynagradzania. Warunki wynagradzania Prezesa Agencji ustala Prezes Rady Ministrów.";

13)
§ 36 otrzymuje brzmienie:

"§ 36. Prezes Agencji określa szczegółowe zasady rozrachunku gospodarczego oddziałów terenowych oraz jednostek gospodarczych zarządzanych lub administrowanych w imieniu i na rachunek Agencji, z zachowaniem zasad gospodarki finansowej określonych w statucie.";

14)
w § 37:
a)
w ust. 1 skreśla się wyrazy "w trybie określonym w art. 24 ust. 1 ustawy",
b)
w ust. 2 wyraz "budynki" zastępuje się wyrazami "obiekty budowlane",
c)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Fizyczna likwidacja obiektów budowlanych wymaga zgody Prezesa Agencji, jeżeli ich wartość ewidencyjna netto przewyższa równowartość 2.000 decyton żyta, ustaloną stosownie do przepisów o podatku rolnym.",

d)
ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Nie zagospodarowane mienie ruchome może by użyczone lub nieodpłatnie przekazane na własność muzeum, a także innym jednostkom organizacyjnym na cele działalności dydaktycznej, oświatowo-wychowawczej, opiekuńczej, charytatywnej albo, jeśli nie przedstawia wartości użytkowej - zlikwidowane.",

e)
po ust. 5 dodaje się ust. 6 w brzmieniu:

"6. Przepisy ust. 1-5 nie naruszają, przewidzianego w odrębnych przepisach, obowiązku uzyskania zezwoleń właściwych organów na dokonanie rozbiórki lub na fizyczną likwidację w inny sposób poszczególnych składników mienia Zasobu."

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024