Stany zdrowia oraz szczegółowe zasady, warunki i tryb wydawania zaświadczeń będących podstawą uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego dla dziecka.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 26 stycznia 1998 r.
w sprawie stanów zdrowia oraz szczegółowych zasad, warunków i trybu wydawania zaświadczeń będących podstawą uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego dla dziecka.

Na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych i pielęgnacyjnych (Dz. U. z 1995 r. Nr 4, poz. 17 i Nr 138, poz. 681 oraz z 1997 r. Nr 93, poz. 569) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do osób, o których mowa w art. 14 ust. 3 pkt 1 i ust. 4 ustawy z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych i pielęgnacyjnych:
1)
w wieku do lat 16,
2)
powyżej 16 lat do czasu ukończenia nauki w szkole, nie dłużej niż do 24 lat, jeżeli zasiłek pielęgnacyjny przysługiwał tej osobie przed ukończeniem 16 lat

- wymagających ze względu na stan zdrowia stałej opieki ze strony innej osoby, zwanych dalej "dzieckiem".

§  2.
Stany zdrowia, ze względu na które dziecko wymaga ze strony innej osoby stałej opieki polegającej na pielęgnacji lub na systematycznym współdziałaniu w postępowaniu leczniczym lub rehabilitacyjnym, obejmują:
1)
wrodzone wady rozwojowe z porażeniem lub niedowładami kończyn, upośledzające w znacznym stopniu zdolność chwytną rąk lub utrudniające samodzielne poruszanie się, oraz wady rozwojowe twarzoczaszki, przewodu pokarmowego, odbytu, narządu rodnego i inne wady wrodzone wymagające pomocy pielęgnacyjnej rodziców w trakcie leczenia i rehabilitacji,
2)
wrodzone lub nabyte ubytki anatomiczne kończyny górnej lub dolnej upośledzające w znacznym stopniu zdolność chwytną rąk lub utrudniające samodzielne poruszanie się,
3)
zespoły chorobowe będące następstwem urazów okołoporodowych,
4)
zespoły chorobowe upośledzające w znacznym stopniu zdolność chwytną rąk lub utrudniające samodzielne poruszanie się,
5)
upośledzenia umysłowe począwszy od upośledzenia w stopniu umiarkowanym (iloraz inteligencji około 50 i poniżej według klasyfikacji międzynarodowej),
6)
psychozy i zespoły psychotyczne, w których okres leczenia przekracza 6 miesięcy,
7)
padaczkę z wyraźnymi następstwami psychoneurologicznymi,
8)
wrodzone lub nabyte wady narządu wzroku powodujące znaczne ograniczenie jego sprawności (obniżenie ostrości wzroku w oku lepszym do 5/25 lub 0,2 według Snellena po wyrównaniu wady wzroku szkłami korekcyjnymi lub ograniczenie pola widzenia do przestrzeni zawartej w granicach 30 stopni),
9)
głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu wymagające aparatowania,
10)
niemotę lub bardzo znaczne zaburzenia mowy wymagające współdziałania drugiej osoby w procesie uczenia się,
11)
wrodzone lub nabyte wady układu krążenia i oddechowego znacznie upośledzające sprawność organizmu, w tym mukowiscydozę oraz astmę o ciężkim przebiegu,
12)
cukrzycę,
13)
fenyloketonurię,
14)
celiaklię i inne zespoły złego wchłaniania wymagające długotrwałego stosowania diet eliminacyjnych,
15)
hemofilię,
16)
chorobę nowotworową,
17)
inne stany chorobowe lub po przebytych chorobach, lub po urazach powodujących w takim samym stopniu jak choroby wymienione w pkt 1-16 upośledzenie sprawności ogólnej, utrudniające możliwość samodzielnego poruszania się, lub stany wymagające opieki i pomocy innej osoby w leczeniu i rehabilitacji, a także w ochronie dziecka przed możliwością doznania urazu.
§  3.
Zaświadczenie będące podstawą uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego dla dziecka, zwane dalej "zaświadczeniem", wydaje lekarz publicznego zakładu opieki zdrowotnej lub lekarz, który wykonuje zadania publicznego zakładu opieki zdrowotnej w związku z zamówieniem przyjętym na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408, z 1992 r. Nr 63, poz. 315, z 1994 r. Nr 121, poz. 591, z 1995 r. Nr 138, poz. 682, z 1996 r. Nr 24, poz. 110 oraz z 1997 r. Nr 104, poz. 661 i Nr 121, poz. 769).
§  4.
1.
Warunkiem wydania zaświadczenia jest stwierdzenie przez lekarza, o którym mowa w § 3, stanu zdrowia dziecka określonego w § 2.
2.
Stwierdzenie stanu zdrowia w celu wydania zaświadczenia może być dokonane po uprzednim osobistym zbadaniu dziecka przez lekarza lub na podstawie dokumentacji medycznej, z której w sposób jednoznaczny wynika zasadność wydania tego zaświadczenia.
§  5.
Zaświadczenie wydaje się na wniosek osoby ubiegającej się o przyznanie uprawnienia do zasiłku pielęgnacyjnego.
§  6.
1.
Zaświadczenie jest wydawane niezwłocznie, na formularzu "Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia dziecka dla ustalenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego", którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.
2.
O fakcie i dacie odmowy wydania zaświadczenia należy:
1)
dokonać adnotacji w dokumentacji medycznej dziecka,
2)
poinformować na piśmie osobę ubiegającą się o przyznanie uprawnienia do zasiłku pielęgnacyjnego.
§  7.
Przy ustalaniu okresu, na który wydaje się zaświadczenie, należy uwzględnić rokowanie co do możliwości zmiany stanu zdrowia dziecka.
§  8.
1.
W razie odmowy wydania zaświadczenia przysługuje prawo wystąpienia odpowiednio do kierownika publicznego zakładu opieki zdrowotnej albo do podmiotu udzielającego zamówienia, o którym mowa w § 3, z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania stanu zdrowia.
2.
Kierownik publicznego zakładu opieki zdrowotnej albo podmiot, o którym mowa w ust. 1, wyznacza miejsce i termin ponownego badania stanu zdrowia dziecka. Badanie przeprowadza się nie później niż w terminie miesiąca od złożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1.
§  9.
1.
Lekarz przeprowadzający badanie, o którym mowa w § 8 ust. 1, wydaje zaświadczenie albo odmawia jego wydania, dokonując odpowiedniego wpisu do dokumentacji medycznej i powiadamiając podmiot, który zlecił przeprowadzenie badania.
2.
Przepisy § 4, 6 ust. 1 i § 7 stosuje się odpowiednio.
§  10.
W razie wydania zaświadczenia na podstawie § 9 ust. 1 należy uwzględnić w nim okres od daty odmowy, o której mowa w § 6 ust. 2.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 25 lutego 1995 r. w sprawie stanów zdrowia, ze względu na które przysługuje zasiłek pielęgnacyjny dziecku w wieku do 16 lat (Dz. U. Nr 20, poz. 107).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

ZAŚWIADCZENIE LEKARSKIE

o stanie zdrowia dziecka dla ustalenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego

Pieczątka publicznego zakładu opieki

zdrowotnej lub lekarza, który wykonuje

zadania publicznego zakładu opieki

zdrowotnej na podstawie ustawy z dnia

30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki

zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408,

z 1992 r. Nr 63, poz. 315, z 1994 r. Nr 121,

poz. 591, z 1995 r. Nr 138, poz. 682,

z 1996 r. Nr 24, poz. 110 oraz z 1997 r.

Nr 104, poz. 661 i Nr 121, poz. 769)

Stwierdzam, że:

imię i nazwisko ...............................................

data urodzenia ................................................

zamieszkały(a) ................................................

(ulica, numer domu i mieszkania, miejscowość)

ze względu na stan zdrowia wymaga stałej opieki pielęgnacyjnej

lub systematycznego współdziałania w postępowaniu leczniczym

lub rehabilitacyjnym

na okres od ..................... do ..........................

............................

(pieczęć i podpis lekarza)

Data wystawienia zaświadczenia

..............................

(dzień, miesiąc, rok)

Mz/L-1b

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024