Warunki bytowe osób osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 12 listopada 1998 r.
w sprawie warunków bytowych osób osadzonych w zakładach karnych i aresztach śledczych.

Na podstawie art. 249 § 3 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy (Dz.U. Nr 90, poz. 557 i Nr 160, poz. 1083) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
jednostka - zakład karny, areszt śledczy oraz podległe oddziały zewnętrzne i oddziały tymczasowego zakwaterowania skazanych,
2)
okres używalności - średni okres, w ciągu którego wartość użytkowa przedmiotu (odzieży, bielizny, obuwia, pościeli, sprzętu kwaterunkowego) w normalnych warunkach użytkowania pozwala na wykorzystanie go zgodnie z jego przeznaczeniem; okres używalności liczy się od daty wydania nowego przedmiotu do użytku,
3)
okres zimowy - okres od dnia 1 października do dnia 31 marca,
4)
osadzony - osobę skazaną, tymczasowo aresztowaną lub ukaraną.
§  2.
1.
Osadzonym zapewnia się:
1)
odzież, obuwie, środki higieny oraz środki konserwacji, sprzęt stołowy, według norm należności, określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia i
2)
wyposażenie pomieszczeń w podstawowy sprzęt kwaterunkowy, zapewniający odpowiednie warunki mieszkalne, według norm wyposażenia określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2.
Osadzonym przebywającym w szpitalach, izbach chorych lub gabinetach lekarskich, funkcjonujących w jednostkach, zapewnia się niezbędne warunki bytowe według norm należności określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Normy należności, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, obejmują:
1)
zestawy wyposażenia zasadniczego, to jest podstawowe przedmioty przysługujące osadzonym w czasie ich pobytu w jednostce (zestawy nr 1/Z, 2/Z, 3/Z i 4/Z),
2)
zestawy wyposażenia roboczego, to jest przedmioty przysługujące osadzonym w związku ze specjalnym charakterem pracy (zestawy nr 1/R i 2/R),
3)
zestawy środków higieny oraz środków konserwacji, to jest podstawowe przedmioty przysługujące osadzonym w czasie ich pobytu i pracy w jednostce (zestawy nr 1/H i 2/H),
4)
zestaw sprzętu stołowego, to jest podstawowe przedmioty przysługujące osadzonym w czasie ich pobytu w jednostce (zestaw nr 1/S).
2.
Normy należności, o których mowa w § 2 ust. 2, określone są według zestawów nr 1/SZ, 2/SZ i 3/SZ.
§  4.
1.
Osadzony korzysta z jednego zestawu wyposażenia zasadniczego oraz, w razie wykonywania pracy, z jednego zestawu wyposażenia roboczego.
2.
Osadzony zatrudniony na więcej niż jednym stanowisku pracy korzysta z zestawów odpowiednich dla tych stanowisk. Powtarzające się w zestawach wyposażenia roboczego 1/R przedmioty mogą być wydane tylko na podstawie jednego zestawu.
3.
Uprawnienie do wyposażenia roboczego powstaje z dniem zatrudnienia na stanowisku pracy i wygasa z dniem zwolnienia z danego stanowiska lub przeniesienia na inne.
§  5.
1.
W razie utraty lub zniszczenia przedmiotów wydanych do użytku należy wydać osadzonemu inne przedmioty, bez względu na przyczynę braku lub utraty wartości użytkowej.
2.
Jeżeli utrata lub zniszczenie nastąpiły z winy osadzonego, może on zostać zobowiązany do zapłacenia równowartości przedmiotów według ich cen detalicznych, na zasadach określonych w art. 120 §1 Kodeksu karnego wykonawczego.
§  6.
1.
Ręczniki oraz ścierki zmienia się co tydzień, a bieliznę pościelową co dwa tygodnie. W razie potrzeby bieliznę pościelową można zmieniać częściej.
2.
Koce do spania należy trzepać co najmniej raz na miesiąc w czasie odbywania spacerów.
§  7.
1.
Osadzeni zwalniani z jednostki zdają do magazynu wszystkie przedmioty wyposażenia zasadniczego, roboczego i sprzęt stołowy, chyba że zgodnie z normami wyposażenia przedmioty te stały się ich własnością.
2.
W przypadku utraty lub zniszczenia przedmiotów będących własnością jednostki ma zastosowanie przepis § 5 ust. 2.
3.
W przypadku wydania odzieży, bielizny i obuwia należących do jednostki, osadzonemu konwojowanemu do innej jednostki przesyła się w ślad za nim atestat pobranych przedmiotów.
§  8.
W przypadku zgonu osadzonego wydane mu obuwie skreśla się z ewidencji materiałowej.
§  9.
W uzasadnionych przypadkach, związanych ze zmianą warunków atmosferycznych w czasie nie objętym okresem zimowym, dyrektor jednostki może podjąć decyzję o wydłużeniu okresu używania odzieży zimowej.
§  10.
Traci moc zarządzenie nr 89/90/CZZK Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 października 1990 r. w sprawie norm wyposażenia zasadniczego i specjalnego dla osadzonych oraz norm wyposażenia specjalnego jednostek organizacyjnych więziennictwa, zmienione zarządzeniami nr 72/1992/CZZK Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 listopada 1992 r. i nr 1/CZZK/1994 Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 stycznia 1994 r.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZESTAW NR 1/Z

Normy należności dla ukaranych i tymczasowo aresztowanych - mężczyzn

Lp. Przedmiot Jednostka miary Norma należności dla jednostki(szt. x pojemność

jednostki)

Okres używalności w latach Ilość wydana osadzonemu Uwagi
1 2 3 4 5 6 7
1 Ręcznik szt. 6 2 2
2 Ścierka do wycierania naczyń szt. 4 2 1
3 Koc szt. 2 4 2
4 Prześcieradło szt. 6 2 2
5 Materac kpl. 1 5 1
6 Poduszka szt. 1 5 1
7 Poszewka na poduszkę szt. 4 2 1
8 Podkład pod materac szt. 1 7 1 do łóżek bez wkładu
UWAGI:

1. Tymczasowo aresztowany lub ukarany korzysta z obowiązujących norm należności bielizny, obuwia i pościeli przypadających skazanym, jeżeli odzież i obuwie własne jest niezdatne do użytku albo nieodpowiednie ze względu na porę roku lub jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa, względy sanitarne, jak również zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego.

2. Normy należności dla jednostki, uwzględniające ustaloną pojemność oraz okresy używalności przedmiotów, stanowią podstawę do określania ilościowych i asortymentowych potrzeb jednostki w zakresie zaopatrzenia osadzonych w przedmioty wyszczególnione w zestawie. Określenie norm należności dla jednostki i okresu używalności tych przedmiotów wynika z potrzeby zabezpieczenia osadzonym ciągłości posiadania w użytku przedmiotów wymienionych w rubryce nr 6, przy uwzględnieniu wymiany i prania posiadanych asortymentów oraz utrzymania normatywnego zapasu magazynowego.

ZESTAW NR 2/Z

Normy należności dla skazanych - mężczyzn

Lp. Przedmiot Jednostka miary Norma należności dla jednostki (szt. x pojemność jednostki) Okres używalności w latach Ilość wydana osadzonemu Uwagi
1 2 3 4 5 6 7
I. Odzież
1 Bluza szt. 2 4 1
2 Spodnie szt. 2 2 1
3 Kurtka zimowa szt. 1 3 1
4 Rękawice zimowe para 1 1 1
II. Bielizna
5 Koszula szt. 4 2 1
6 Piżama szt. 3 3 1
7 Koszulka gimnastyczna szt. 2 2 1 wydaje się na okres letni
8 Kalesony długie szt. 2 2 1 wydaje się na okres zimowy
9 Spodenki gimnastyczne szt. 2 2 1 wydaje się na okres letni
10 Ręcznik szt. 6 2 2
11 Ścierka do wycierania

naczyń

szt. 4 2 1
12 Chusteczka do nosa szt. 1 1 1
13 Skarpety para 2 1 2
III. Obuwie
14 Trzewiki lub półbuty para 2 3 1
15 Pantofle ranne para 1 1 1
IV. Pościel
16 Koc szt. 2 4 2
17 Prześcieradło szt. 6 2 2
18 Materac kpl. 1 5 1
19 Poduszka szt. 1 5 1
20 Poszewka na poduszkę szt. 4 2 1
21 Podkład pod materac szt. 1 7 1 do łóżek bez wkładu

UWAGI:

1. Przedmioty wyszczególnione pod lp. 4,8,9,12,13 i 15 z chwilą wydania stanowią własność użytkownika.

2. Przedmioty wyszczególnione pod lp. 8,9,12 i 13 użytkownik pierze we własnym zakresie.

3. Normy należności dla jednostki, uwzględniające ustaloną pojemność jednostki oraz okresy używalności przedmiotów, stanowią podstawę do określania ilościowych i asortymentowych potrzeb jednostki w zakresie zaopatrzenia osadzonych w przedmioty wyszczególnione w zestawie.

Określenie norm należności dla jednostki i okresu używalności tych przedmiotów wynika z potrzeby zapewnienia osadzonym ciągłości posiadania w użytku ilości przedmiotów, wymienionych w rubryce nr 6, przy uwzględnieniu wymiany i prania posiadanych asortymentów oraz utrzymania normatywnego zapasu magazynowego.

ZESTAW NR 3/Z

Normy należności dla ukaranych i tymczasowo aresztowanych - kobiet

Lp. Przedmiot Jednostka miary Norma należności dla jednostki (szt. x pojemność jednostki) Okres używalności w latach Ilość wydana osadzonemu Uwagi
1 2 3 4 5 6 7
1 Ręcznik szt. 6 2 2
2 Ścierka do wycierania naczyń szt. 4 2 1
3 Koc szt. 2 4 2
4 Prześcieradło szt. 6 2 2
5 Materac kpl. 1 5 1
6 Poduszka szt. 1 5 1
7 Poszewka na poduszkę szt. 4 2 1
8 Podkład pod materac szt. 1 7 1 do łóżek bez wkładu

UWAGI:

1. Tymczasowo aresztowana lub ukarana kobieta korzysta z norm należności bielizny, obuwia i pościeli obowiązujących dla skazanych kobiet, jeżeli odzież i obuwie własne jest niezdatne do użytku albo nieodpowiednie ze względu na porę roku lub jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa, względy sanitarne, jak również zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego.

2. Normy należności dla jednostki, uwzględniające ustaloną pojemność oraz okresy używalności przedmiotów stanowią podstawę do określania ilościowych i asortymentowych potrzeb jednostki w zakresie zaopatrzenia osadzonych w przedmioty wyszczególnione w zestawie.

Określenie norm należności dla jednostki i okresu używalności tych przedmiotów wynika z potrzeby zapewnienia osadzonym ciągłości posiadania w użytku ilości przedmiotów, wymienionych w rubryce nr 6, przy uwzględnieniu wymiany i prania posiadanych asortymentów oraz utrzymania normatywnego zapasu magazynowego.

ZESTAW NR 4/Z

Normy należności dla skazanych - kobiet

Lp. Przedmiot Jednostka miary Norma należności dla jednostki

(szt. x pojemność jednostki)

Okres używalności w latach Ilość wydana osadzonemu Uwagi
1 2 3 4 5 6 7
I. Odzież
1 Bluza szt. 2 4 1
2 Spódnica szt. 2 2 1
3 Spodnie szt.
4 Kurtka zimowa szt. 1 3 1
5 Rękawice zimowe para 1 1 1
II. Bielizna
6 Koszula szt. 3 2 1
7 Koszula nocna szt. 3 3 1
8 Koszulka gimnastyczna szt. 2 2 1 wydaje się na okres

letni

9 Reformy szt. 2 2 1
10 Ręcznik szt. 6 2 2
11 Ścierka do wycierania

naczyń

szt. 4 2 1
12 Chusteczka do nosa szt. 1 1 1
13 Skarpety para 2 1 2
14 Rajstopy lub pończochy szt. 2 1 2
III. Obuwie
15 Półbuty para 2 3 1
16 Pantofle ranne para 1 1 1
IV. Pościel
17 Koc szt. 2 4 2
18 Prześcieradło szt. 6 2 2
19 Materac kpl. 1 5 1
20 Poduszka szt. 1 5 1
21 Poszewka na poduszkę szt. 4 2 1
22 Podkład pod materac szt. 1 7 1 do łóżek bez wkładu

UWAGI

1. Przedmioty wyszczególnione pod lp. 5, 9, 12, 13, 14 i 16 z chwilą wydania stanowią własność użytkownika.

2. Przedmioty wyszczególnione pod lp. 9, 12, 13 i 14 użytkownik pierze we własnym zakresie.

3. Normy należności dla jednostki, uwzględniające ustaloną pojemność jednostki oraz okresy używalności przedmiotów, stanowią podstawę do określania ilościowych i asortymentowych potrzeb jednostki w zakresie zaopatrzenia osadzonych w przedmioty wyszczególnione w zestawie.

Określenie norm należności dla jednostki i okresu używalności tych przedmiotów wynika z potrzeby zapewnienia osadzonym ciągłości posiadania w użytku ilości przedmiotów, wymienionych w rubryce nr 6, przy uwzględnieniu wymiany i prania posiadanych asortymentów oraz utrzymania normatywnego zapasu magazynowego.

ZESTAW NR 1/R

Normy należności dla osadzonych zatrudnionych przy pracach gospodarczych w jednostce Część 1

Lp. Stanowisko pracy Przedmiot Jednostka miary Ilość Przewidywany okres używalności w miesiącach Uwagi
1 2 3 4 5 6 7
I. Zatrudnieni w służbie

żywnościowej

1 Bufetowa/y Czepek biały lub opaska szt. 1 d.z. /12/
Fartuch płócienny biały

lub z tkanin syntetycznych

para 2

2

18

36

Trzewiki profilaktyczne tekstylne

lub

Obuwie na spodach drewnianych

para 1

1

9

18

Fartuch przedni wodochronny szt. 1 d.z. /18/
Ręcznik szt. 2 12
2 Kelnerka Czepek biały lub opaska szt. 1 d.z. /12/
Trzewiki profilaktyczne tekstylne para 1 9
Fartuch z elanobawełny szt. 2 24
Fartuszek przedni biały szt. 2 24
Ręcznik szt. 2 12
3 Kucharz

Kucharka

Czepek biały, chustka

lub

Czapka biała

szt.

szt.

1

1

d.z. /12/
Fartuch biały

lub

Ubranie kucharza

szt. 2 18
Półbuty lub

Sandały na spodach

przeciwpoślizgowych

lub

Kalosze krótkie "kanadyjki"

sznurowane do kostek

para

para

para

1

1

1

12

12

12

Fartuch przedni tkaninowy szt. 2 24
Fartuch przedni wodochronny szt. 1 d.z. /12/
Ścierka do wycierania naczyń szt. 15 12
Dłonice lub rękawice brezentowe para 1 12
Ręcznik szt. 2 12
4 Obieraczka jarzyn,

Pomywaczka,

Pomoc kuchenna

Chustka biała lub czepek szt. 1 12
Fartuch biały szt. 2 18
Fartuch przedni wodochronny szt. 1 d.z. /12/
Fartuch drelichowy para 1 18 według potrzeb
Buty gumowe para 1 24 według potrzeb
Półbuty lub

Sandały na spodach

przeciwpoślizgowych

para

para

1

1

12

12

Rękawice gumowe para 1 12
Ręcznik szt. 2 12
5 Pracownik chlewni Czapka lub beret szt. 1 24
Ubranie drelichowe kpl. 1 18
Buty gumowe para 1 24
Rękawice ochronne para 1 12
Trzewiki skórzano-gumowe para 1 24
Fartuch biały szt. 1 18
Czepek płócienny biały szt. 1 24
Rękawice gumowe para 1 12
Fartuch przedni igelitowy

lub

Fartuch przedni gumowy

szt. 1 18
Ręcznik szt. 2 12
6 Piekarz Czapka biała szt. 1 12
Ubranie robocze białe kpl. 2 24
Podkoszulek dzianinowy szt. 1 12
Półbuty lub

Sandały na spodach

przeciwpoślizgowych

para 1 12
Fartuch przedni wodochronny szt. 1 d.z. /12/
Rękawice gumowe lub ochronne para 1 12
Ręcznik szt. 2 12
7 Robotnik rolny Czapka lub beret szt. 1 24
Ubranie drelichowe szt. 1 18
Rękawice ochronne drelichowe para 1 12
Trzewiki skórzano- gumowe para 1 24
Ręcznik szt. 2 12
8 Roznoszący

artykuły żywnościowe

Rękawice ochronne para 1 d.z. /12/
Trzewiki skórzano-gumowe para 1 24
Ręcznik szt. 2 12
Czapka biała szt. 1 12
Fartuch biały szt. 2 18
9 Dla kontrolujących Fartuch biały szt. 10 18 na kuchnię

ZESTAW NR 1/R

Część 2

Lp. Stanowisko pracy Przedmiot Jednostka

miary

Ilość Przewidywany okres używalności w miesiącach Uwagi
1 2 3 4 5 6 7
II. Zatrudnieni w punktach

usługowych służby

mundurowej

1 Dezynfektor Fartuch przedni igelitowy szt. 1 d.z. /12/
Rękawice ochronne para 1 12
Czapka, beret

lub

Chustka na głowę

szt. 1 24
Obuwie profilaktyczne para 1 18
Ubranie robocze

lub

Fartuch drelichowy

kpl.

szt.

2

2

48

36

Ręcznik szt. 2 12
2 Fryzjer Obuwie profilaktyczne

lub

Sandały

para

para

1

1

12

24

Fartuch płócienny biały szt. 2 24
Czapka

lub

Chustka na głowę

szt. 1 24
Ręcznik szt. 2 12
3 Krawiec i prasowacz Obuwie profilaktyczne

lub

Sandały

para

para

1

1

12

24

Czapka, beret

lub

Chustka na głowę

szt. 1 24
Ubranie robocze

lub

Fartuch drelichowy

kpl.

szt.

1

1

48

36

Ręcznik szt. 2 12
4 Obsługa łaźni Fartuch przedni igelitowy

lub

Fartuch przedni gumowy

szt. 1 d.z. /12/
Rękawice gumowe para 1 12
Buty gumowe

lub

Trzewiki na spodach drewnianych

para

para

1

1

d.z. /24/

12

Czapka

I u b

Chustka na głowę

szt. 1 24
Ubranie robocze

lub

Fartuch drelichowy

kpl.

szt.

2

2

48

36

Ręcznik szt. 2 12
5 Obsługa pralnic

i wirówek

Trzewiki - drewniaki

lub

Buty gumowe

para 1

1

12

d.z. /24/

Fartuch przedni igelitowy

lub

Fartuch przedni gumowy

szt.

szt.

1

1

12

d.z. /12/

Rękawice ochronne para 1 12
Czapka

lub

Chustka na głowę

szt.

szt.

1

1

24

24

Ubranie robocze

lub

Fartuch drelichowy

kpl.

szt.

2

2

48

36

Ręcznik szt. 2 12
6 Szewc Fartuch przedni brezentowy szt. 1 d.z. /18/
Palce skórzane kpl. 1 12
Czapka, beret

lub

Chustka na głowę

szt.

szt.

1

1

24

24

Ubranie robocze

lub

Fartuch drelichowy

kpl.

szt.

2

2

48

36

Ręcznik szt. 2 12

ZESTAW NR 1/R

Cześć 3

Lp. Stanowisko pracy Przedmiot Jednostka miary Ilość Przewidywany okres używalności w miesiącach Uwagi
1 2 3 4 5 6 7
III. Zatrudnieni na

podstawie

skierowania do

pracyx

1 Hydraulik,

Obsługa hydroforni i przepompowni

Czapka lub beret szt. 1 18
Ubranie robocze

lub

Kombinezon roboczy

kpl.

szt.

2 24
Trzewiki skórzane

lub

Skórzano-gumowe

para 1 24
Podkoszulek dzianinowy szt. 2 12
Buty gumowe para 1 d.z. /12/ według potrzeb
Fartuch przedni wodochronny szt. 1 d.z. /24/
Rękawice gumowe para 1 12
Rękawice brezentowe para 1 12
Ręcznik szt. 2 12
2 Malarz,

Murarz

Czapka drelichowa lub beret szt. 1 18
Ubranie robocze

lub

Kombinezon roboczy

kpl.

szt.

2 24
Podkoszulek dzianinowy szt. 1 12
Kamizelka ciepłochronna szt. . 1 3 okresy

zimowe

w pomieszczeniach nie

ogrzewanych

Trzewiki skórzano-gumowe para 1 24
Rękawice drelichowe

lub brezentowe

para 1 12
Okulary ochronne para 1 d.z.
Fartuch przedni brezentowy szt. 1 d.z. /12/
Ręcznik szt. 2 12
3 Monter,

Elektromonter

Czapka lub beret szt. 1 18
Ubranie robocze

lub

Kombinezon roboczy

kpl.

szt.

2 24
Trzewiki skórzano-gumowe para 1 24
Ręcznik szt. 2 12
Rękawice gumowe dielektryczne para 1 d.z. /12/
Buty gumowe dielektryczne para 1 d.z. /12/ według

potrzeb

Nakolanniki para 1 d.z. /12/ według

potrzeb

Naramienniki para 1 d.z. /12/ według

potrzeb

Torba na narzędzia szt. 1 d.z.
4 Stolarz,

Ślusarz

Czapka lub beret szt. 1 18
Ubranie robocze

lub

Fartuch drelichowy

kpl.

szt.

2 24
Trzewiki skórzano-gumowe para 1 24
Rękawice ochronne para 1 12
Fartuch przedni brezentowy szt. 1 d.z. /24/
Torba na narzędzia szt. 1 d.z.
Kamizelka ciepłochronna szt. 1 3 okresy

zimowe

w pomieszczeniach nie

ogrzewanych

Ręcznik szt. 2 12
5 Spawacz Czapka lub beret szt. 1 18
Ubranie robocze

lub

Kombinezon roboczy

kpl.

szt.

2 24
Trzewiki skórzano-gumowe para 1 24
Kamizelka ciepłochronna szt. 1 3 okresy

zimowe

w pomieszczeniach nie

ogrzewanych

Okulary spawalnicze

lub

Tarcza spawalnicza

szt. 1 d.z.
Fartuch skórzany spawalniczy szt. 1 d.z. /60/
Rękawice spawalnicze para 1 d.z. /12/
Podkoszulek dzianinowy szt. 1 12
Ręcznik szt. 2 12

x Dotyczy osadzonych zatrudnionych przy tzw. pracach konserwacyjno-remontowych.

ZESTAW NR 1/R

Część 4

Lp. Stanowisko

pracy

Przedmiot Jednostka miary Ilość Przewidywany okres używalności w miesiącach Uwagi
1 2 3 4 5 6 7
IV. Zatrudnieni na

podstawie

skierowania do pracyx

1 Palacz kotłów parowych i c.o. Czapka lub beret szt. 1 24
Ubranie robocze kpl. 2 24
Trzewiki skórzano-gumowe

lub skórzane

para 1

1

18

24

Rękawice ochronne brezentowe ara 1 d.z./12/
Koszula flanelowa szt. 1 1 sezon

opałowy

Fartuch brezentowy szt. 1 d.z. /24/
Okulary ochronne szt. 1 d.z.
Kamizelka ciepłochronna szt. 1 3 okresy

zimowe

Ręcznik szt. 2 12
2 Sprzątaczka Nakrycie głowy szt. 1 d.z./24/
Obuwie profilaktyczne para 1 12
Rękawice gumowe para 1 d.z. /12/
Buty gumowe para 1 d.z. przy myciu

podłóg

Fartuch drelichowy

I u b

Fartuch z tkanin syntetycznych

szt. 2

2

18

36

Ręcznik szt. 2 12
3 Woźnica,

Pracownik placowy,

transportowy

Czapka lub beret szt. 1 24
Ubranie robocze

lub

Fartuch drelichowy

kpl.

szt.

2 24
Trzewiki skórzano-gumowe para 1 24
Bluza ciepłochronna szt. 1 3 okresy

zimowe

do prac wykonywanych

stale w terenie

Buty filcowo-gumowe para 1 3 okresy

zimowe

do prac wykonywanych

stale w terenie

Fartuch przedni brezentowy szt. według

potrzeb

d.z.
Rękawice ochronne para 1 d.z. /12/
Ręcznik szt. 2 12
4 Pracownik magazynu Czapka lub beret szt. 1 24
Fartuch drelichowy

lub

Fartuch z tkanin syntetycznych

szt. 2 24
Trzewiki skórzano-gumowe

lub skórzane

para 1 24
Rękawice ochronne para 1 d.z. /12/
Kamizelka ciepłochronna szt. 1 3 okresy

zimowe

w pomieszczeniach nie

ogrzewanych

Ręcznik szt. 2 92
5 Bibliotekarz Czapka lub beret szt. 1 24
Fartuch drelichowy szt. 2 24
Rękawice ochronne szt. 1 d.z. /12/
Ręcznik szt. 2 12

x Dotyczy osadzonych zatrudnionych przy tzw. pracach administracyjno-gospodarczych.

ZESTAW NR 1/R

Część 5

Lp. Stanowisko pracy Przedmiot Jednostka miary Ilość Przewidywany okres używalności w miesiącach Uwagi
1 2 3 4 5 6 7
V. Przedmioty wydawane

osadzonym w zależności

od warunków pracy

1 Na stanowiskach

pracy zagrażających

urazami głowy

Hełm /kask/ ochronny szt. 1 d.z. /36/
2 W czasie pracy na

otwartej przestrzeni

Płaszcz przeciwdeszczowy

lub

Kurtka przeciwdeszczowa

szt. 1 d.z. /36/
3 W czasie pracy w okresie zimowym na otwartej przestrzeni lub w pomieszczeniach nie ogrzewanych a) Czapka ocieplana

b) Ubranie ocieplane

c) Rękawice zimowe

d) Buty filcowo-gumowe

lub

Buty filcowe na skórze

szt.

kpl.

para

para

1

1

1

1

1

36

36

12

3 okresy zimowe

4 okresy zimowe

4 Na stanowiskach pracy

zagrażających urazami

oczu lub twarzy

Okulary ochronne szt. 1 d.z. /24/ według

potrzeb

5 Na stanowiskach pracy zagrażających porażeniem prądem elektrycznym a) Rękawice dielektryczne

b) Obuwie dielektryczne

para

para

1

1

d.z.

d.z.

6 Na stanowiskach pracy zagrażających upadkiem

z wysokości

Szelki bezpieczeństwa z linką ubezpieczającą szt. 1 d.z. /36/

UWAGI:

1. "Przewidywany okres używalności w miesiącach" wprowadza się, ponieważ:

- odzież i obuwie robocze powinny być użytkowane do czasu, kiedy utracą cechy użytkowe w stopniu uniemożliwiającym dokonanie naprawy,

- środki ochrony indywidualnej mogą być używane do czasu utraty cech ochronnych,

- ustalone w tabelach norm okresy używalności powinny być pomocne w określaniu ilościowych i asortymentowych potrzeb jednostek.

2. Okres używalności określony symbolem "d.z." oznacza, że przedmiot jest użytkowany do zużycia, tj. do czasu, w którym spełnia on właściwości ochronne. Cyfry w nawiasie przy symbolu "d.z." oznaczają okres używalności stosowany wyłącznie na potrzeby planowania zaopatrzenia.

3. Zestawy należności wyposażenia roboczego w związku z wykonywaną pracą (tabela 1/R) obejmują osadzonych zatrudnionych w ośrodkach doskonalenia kadr i zakładach budżetowych Służby Więziennej.

4. Na stanowiskach pracy innych niż wymienione w zarządzeniu można wydawać przedmioty dla stanowisk podobnych wymienionych w zestawach 1/R.

ZESTAW NR 2/R

Wyposażenie fryzjerskie

Lp. Podmiot Jednostka miary Ilość Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
I. Dla fryzjera
1 Maszynka do strzyżenia włosów szt. 2 3
2 Nożyczki do strzyżenia włosów szt. 2 3
3 Płaszcz płócienny biały szt. 4 2
4 Prześcieradło fryzjerskie szt. 5 2
5 Serwetka fryzjerska szt. 5 2
6 Ręcznik szt. 4 2
7 Szczotka do włosów szt. 1 5
8 Jednorazowe nożyki do golenia według potrzeb
Dla fryzjerni
9 Pojemnik na środki dezynfekcyjne szt. 2 6
10 Środki do dezynfekcji według potrzeb

ZESTAW NR 1/H

Środki higieny i konserwacji

Lp. Przedmiot Jednostka miary Ilość Norma zużycia Uwagi
1 2 3 4 5 6
I. Dla osadzonych
a) dla kobiet
1 Mydło toaletowe g 200 1 miesiąc
2 Pakiety higieniczne szt. według potrzeb
b) dla mężczyzn
1 Mydło toaletowe g 200 1 miesiąc
2 Krem do golenia tuba 1 1 miesiąc
3 Nożyk do golenia szt. 1 1 miesiąc
c) dla kobiet i mężczyzn
1 Proszek do prania g 200 1 miesiąc
2 Szczoteczka do zębów szt. 1 12 miesięcy
3 Pasta do zębów tuba 1 1 miesiąc
4 Pasta do obuwia g według potrzeb
5 Mazak do obuwia szt. według potrzeb d.z. na pomieszczenie

mieszkalne

6 Szczoteczka do obuwia szt. według potrzeb d.z. na pomieszczenie

mieszkalne

7 Papier toaletowy rolka 1 1 miesiąc
II. Dodatkowo dla

osadzonych

zatrudnionych wg

zestawu nr 1/R

a) 1 /R-L-5, IV.-1
1 Mydło toaletowe g 100 1 miesiąc
2 Pasta do mycia rąk g 200 1 miesiąc
3 Krem do rąk g 100 1 miesiąc
b)1/R -L-3,4,6,7,

III-1,2,3,4,5,

IV.-2,3,4,5

1 Mydło toaletowe g 100 1 miesiąc
2 Pasta do mycia rąk g 150 1 miesiąc
3 Krem do rąk g 50 1 miesiąc
c) 1/R -I.-1,2,8

II.-1,2,3,4,5,6

Mydło toaletowe g 100 1 miesiąc
d) 1 /R-IL-5
Krem do rąk g 50 1 miesiąc

UWAGI:

1. W uzasadnionych przypadkach organ zaopatrujący może dokonywać zmian w proporcjach przydzielanych środków osadzonym zatrudnionym, np. zwiększając normę pasty do mycia rąk kosztem mydła toaletowego i odwrotnie.

2. Skazanym i ukaranym, wobec których ma być wykonana kara pozbawienia wolności na okres nie przekraczający 14 dni, należy wydawać 50% należnej miesięcznej normy mydła toaletowego. Jeżeli okres pozbawienia wolności przekroczy 14 dni, należy osadzonemu uzupełnić ilość mydła toaletowego do pełnej normy miesięcznej.

3. W przypadku przyjmowania osadzonych do jednostki po 15 dniu miesiąca (nie dotyczy osadzonych przyjmowanych z transportu), wydaje się połowę należnej miesięcznej normy mydła toaletowego.

4. Należności wynikające z zestawu 1/H obowiązują osadzonych zatrudnionych w ośrodkach doskonalenia kadr i zakładach budżetowych Służby Więziennej.

5. Proszek do prania wydawany jest osadzonym z przeznaczeniem do prania chusteczek do nosa, skarpet itp.

ZESTAW NR 2/H

Środki konserwacji dla magazynów depozytowych

Lp. Przedmiot Jednostka miary Należność na magazyn Należność na 100 osadzonych Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6 7
1 Mazak do obuwia szt. 10 - 1
2 Naftalen kg według potrzeb - -
3 Pasta do obuwia kg - 1 1
4 Rozpylacz do środków owadobójczych szt. 1 - 5
5 Szczotka do obuwia miękka szt. 5 - 1
6 Szczotka ubraniowa szt. 2 - 1
7 Środki owadobójcze kg - 2 1
8 Talk kg według potrzeb
9 Worek na ubranie szt. według potrzeb - 7
10 Worek na brudną

bieliznę

szt. według potrzeb - 6
11 Poduszka do tuszu szt. 1 - 10
12 Stempel do cechowania szt. 1 - 5
13 Tusz do cechowania I - 1 1

ZESTAW NR 1/S

Normy należności sprzętu stołowego dla osadzonych

Lp. Przedmiot Jednostka miary Okres używalności w latach Ilość wydana

osadzonemu

Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Kubek 0,5l

- aluminiowy

lub

- z tworzywa sztucznego

lub

- z porcelitu

szt.

szt.

szt.

3

2

1

1
2 Łyżka duża

z tworzywa sztucznego*

szt. d.z. 1
3 Widelec

z tworzywa sztucznego*

szt. d.z. 1
4 Nóż

z tworzywa sztucznego~*

szt. d.z. 1
5 Talerz głęboki

- aluminiowy

lub

- z tworzywa sztucznego

lub

- z porcelitu

szt.

szt.

szt.

3

2

1

1
6 Talerz płytki

- aluminiowy

lub

- z tworzywa sztucznego

lub

- z porcelitu

szt.

szt.

szt.

3

2

1

1

UWAGI

1. Przedmioty oznaczone "*" spisuje się z ewidencji magazynowej z chwilą wydania do użytku.

2. Okres używalności określony symbolem "d.z." oznacza, że przedmiot jest użytkowany do zużycia, tj. do czasu, w którym spełnia on właściwości użytkowe.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

I. Uwagi ogólne

Normy wyposażenia w sprzęt kwaterunkowy zawarte są w 23 tabelach obejmujących:

1) normy wyposażenia pomieszczeń mieszkalnych osadzonych, zapewniających im stosowne warunki zakwaterowania,

2) normy wyposażenia innych pomieszczeń w jednostce, które ze względu na swoje przeznaczenie powinny:

a) zapewnić właściwe warunki spożywania posiłków poza celą mieszkalną,

b) umożliwić utrzymanie na odpowiednim poziomie higieny osobistej osadzonych,

c) umożliwić osadzonym samodzielne przygotowanie dodatkowych posiłków poza celą mieszkalną,

d) stworzyć właściwe warunki do leczenia, pod kątem wyposażenia pomieszczeń, osadzonym chorym,

e) zapewnić realizację innych funkcji, mających wpływ na warunki bytowe osadzonych.

II. Zakres stosowania norm wyposażenia pomieszczeń

1. Tabele zawierają ilościowe normy wyposażenia:

1) podstawowe, określające ściśle ilość danego sprzętu do obligatoryjnego stosowania (rubryki "Ilość na osadzonego" oraz "Ilość na pomieszczenie"),

2) uznaniowe, przewidziane do indywidualnego określenia, w zależności od warunków lokalnych w jednostce (zapis "wg potrzeb" lub "według potrzeb" w rubryce "Ilość na pomieszczenie").

2. Ilości sprzętu kwaterunkowego, objętego normą, o której mowa w ust. 1 pkt 2, ustala dyrektor jednostki na wniosek kierownika działu kwatermistrzowskiego.

III. Okres używalności określony symbolem "d.z." oznacza, że przedmiot jest użytkowany do zużycia, tj. do czasu, w którym spełnia on właściwości użytkowe.

Tabela 1

NORMY WYPOSAŻENIA W SPRZĘT KWATERUNKOWY CEL MIESZKALNYCH Z WĘZŁEM SANITARNYM

Lp. Nazwa sprzętu Jednostka miary Ilość na Okres używalności w latach Uwagi
osadzonego celę mieszkalną
1 2 3 4 5 6 7
1 łóżko koszarowe szt. 1 - 20
2 Wkład do łóżka szt. 1 - 3 według potrzeb
3 Szuflada wysuwana podłóżkowa szt. 1 - 5 według potrzeb
4 Stół więzienny małyx

lub

Stół więzienny dużyx

szt. - według potrzeb 10
5 Szafka więzienna małaxx

lub

Szafka więzienna dużaxx

szt. - według potrzeb 6
6 Taboret więzienny szt. 1 - 10
7 Stolik lub półka pod telewizor szt. - 1 6 według potrzeb
8 Wieszak szt. - według potrzeb 6 mocowany trwale

do ściany

9 Półka na przybory toaletowe

do kącika sanitarnego

szt. - według potrzeb 6
10 Lustro szt. - 1 10
11 Miednica plastikowa do prania

ręcznego

szt. 1-4

osadzonych

- d.z.
12 Wiadro plastikowe na śmieci szt. - 1 d.z.
13 Popielnica stojąca szt. - według potrzeb 10 w wydzielonych

miejscach poza

celą w jednostkach

półotwartych

i otwartych

14 Szafka na środki czystości szt. - 1 6
15 Szczotka zmiotka i szufelka kpl. - 1 d.z.
16 Szczotka klozetowa szt. - 1 d.z.

x Stół więzienny mały przypada na 2 osadzonych.

Stół więzienny duży przypada na 4 osadzonych.

xx Szafka więzienna mała wisząca lub stojąca przypada na 2 osadzonych.

Szafka więzienna duża wisząca lub stojąca przypada na 4 osadzonych.

Wyposażenie celi w odpowiedni typ i ilość szafek-w zależności od pojemności celi i warunków lokalnych.

Tabela 2

NORMY WYPOSAŻENIA W SPRZĘT KWATERUNKOWY CEL MIESZKALNYCH BEZ WĘZŁA SANITARNEGO

Ilość na:
Lp. Nazwa sprzętu Jednostka miary osadzonego celę mieszkalną Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6 7
1 Łóżko szt. 1 - 20
2 Wkład do łóżka szt. 1 - 3 według potrzeb
3 Szuflada wysuwana podłóżkowa szt. 1 - 5 według potrzeb
4 Stół więzienny małyx

lub

Stół więzienny dużyx

szt. - według potrzeb 10
5 Szafka więzienna małaxx

lub

Szafka więzienna dużaxx

szt. - według potrzeb 6
6 Taboret więzienny szt. 1 - 10
7 Stolik lub półka pod telewizor szt. - 1 6 według potrzeb
8 Wieszak szt. - według potrzeb 6 mocowany trwale do ściany
9 Wiadro plastikowe na śmieci szt. - według potrzeb d.z.
10 Szafka na środki czystości szt. - 1 6
11 Szczotka zmiotka (lub miotła)i szufelka kpl. - 1 d.z.
12 Popielnica stojąca szt. - 1 10 w celach dla palących
13 Półka na przybory toaletowe szt. - 1 6
14 Kubeł sanitarnyxxx szt. - 1 4
15 Miednica plastikowa do myciaxxx szt. 1-4

osadzonych

- d.z.
16 Wiadro plastikowe na wodęxxx szt. - według potrzeb d.z.

x Stół więzienny mały przypada na 2 osadzonych.

Stół więzienny duży przypada na 4 osadzonych.

xx Szafka więzienna mała przypada na 2 osadzonych.

Szafka więzienna duża przypada na 4 osadzonych. Wyposażenie celi w odpowiedni typ i ilość szafek-w zależności od pojemności celi i warunków lokalnych.

xxx Sprzęt dodatkowy dla cel nie skanalizowanych.

Tabela 3

NORMY WYPOSAŻENIA W SPRZĘT KWATERUNKOWY CELI DO WYKONYWANIA KARY DYSCYPLINARNEJ (CELI IZOLACYJNEJ)

Lp. Nazwa sprzętu Jednostka miary Ilość na celę izolacyjną Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Łóżkox szt. 1 20
2 Wkład do łóżka szt. 1 3 według potrzeb
3 Stół więzienny małyx szt. 1 10
4 Szafka więzienna małax szt. 1 6
5 Taboret więziennyx szt. 1 10
6 Wieszaki szt. 1 6
7 Wiadro plastikowe na śmieci szt. 1 d.z.
8 Szczotka zmiotka (lub miotła) i szufelka kpl. 1 d.z.
9 Szczotka klozetowa szt. 1 d.z.
10 Kubeł sanitarnyxx szt. 1 4 według potrzeb
11 Miednica plastikowa do myciaxx szt. 1 d.z.
12 Wiadro plastikowe na wodęxx szt. 1 d.z.

x Sprzęt trwale przymocowany do ścian lub podłogi.

xx Sprzęt dodatkowy dla cel nie skanalizowanych.

Tabela 4

NORMY WYPOSAŻENIA W SPRZĘT KWATERUNKOWY ZBIOROWYCH WĘZŁÓW SANITARNYCH (UMYWALNI I TOALET) W ZAKŁADACH KARNYCH OTWARTYCH I PÓŁOTWARTYCH

Lp. Nazwa sprzętu Jednostka miary Ilość na pomieszczenie Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Półka na przybory toaletowe szt. według potrzeb 6 według potrzeb
2 Lustro szt. według potrzeb 10 według potrzeb
3 Wieszak szt. według potrzeb 6 mocowany trwale

do ściany

4 Miednica plastikowa szt. 1-4 osadzonych d.z. według potrzeb
5 Wiadro plastikowe na śmieci szt. według potrzeb d.z.
6 Szczotka klozetowa szt. 1 d.z.
7 Podest - kratka przeciwpoślizgowax szt. według potrzeb d.z.
8 Wieszak na ręcznikix szt. według potrzeb d.z. mocowany trwale

do ściany

x Sprzęt dodatkowy przy wyposażeniu zbiorowych węzłów sanitarnych w natryski.

Tabela 5

NORMY WYPOSAŻENIA W SPRZĘT KWATERUNKOWY ŁAŹNI OGÓLNEJ (ODDZIAŁOWEJ) DLA OSADZONYCHx

Lp. Nazwa sprzętu Jednostka miary Ilość na pomieszczenie Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
Przebieralnia
1 Ława szt. według potrzeb 5 mocowana trwale do ściany lub podłogi
2 Wieszak szt. według potrzeb 6 mocowany trwale

do ściany

3 Wiadro plastikowe na śmieci szt. 1 d.z.
4 Szczotka zmiotka (lub miotła) i szufelka kpl. 1 d.z.
Pomieszczenie z natryskami
5 Podest- kratka przeciwpoślizgowa szt. według potrzeb d.z.
6 Wieszak na ręczniki szt. według potrzeb d.z. mocowany trwale

do ściany

x Normy wyposażenia obowiązują również w odniesieniu do pomieszczeń przebieralni i natrysków w punkcie przyjęć i zwolnień osadzonych.

Tabela 6

NORMY WYPOSAŻENIA W SPRZĘT KWATERUNKOWY POKOI HIGIENY OSOBISTEJ DLA OSADZONYCH KOBIET

Lp. Nazwa sprzętu Jednostka miary Ilość na pomieszczenie Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Miednica plastikowa szt. według potrzeb d.z. przy braku

natrysków

2 Regat na miednice szt. według potrzeb 15 przy braku

natrysków

3 Wieszak szt. według potrzeb 6 mocowany trwale

do ściany

4 Wiadro plastikowe na śmieci szt. 1 d.z.
5 Szczotka klozetowa szt. 1 d.z.
6 Szczotka zmiotka (lub miotła ) i szufelka kpl. 1 d.z.
7 Półka na przybory toaletowe szt. według potrzeb 6
8 Podest - kratka przeciwpoślizgowax szt. według potrzeb d.z.
9 Wieszak na ręcznikix szt. według potrzeb d.z. mocowany trwale

do ściany

x Sprzęt dodatkowy przy wyposażeniu pokoi higieny osobistej w natryski dla osadzonych kobiet.

Tabela 7

NORMY WYPOSAŻENIA W SPRZĘT KWATERUNKOWY POCZEKALNI DLA OSADZONYCH PRZY GABINETACH LEKARSKICH, SALACH WIDZEŃ I PUNKCIE PRZYJĘĆ I ZWOLNIEŃ

Lp. Nazwa sprzętu Jednostka miary Ilość na pomieszczenie Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Krzesło twarde lub wyściełane szt. według potrzeb 7
2 Ławax szt. według potrzeb 5
3 Wieszak szt. według potrzeb 6 mocowany trwale

do ściany

4 Wiadro plastikowe na śmieci szt. 1 d.z.

x W jednostkach typu zamkniętego mocowana trwale do ściany lub podłogi, zamiast krzesła twardego lub wyściełanego.

Tabela 8

NORMY WYPOSAŻENIA W SPRZĘT KWATERUNKOWY WYDZIELONYCH SANITARIATÓW (UMYWALKA, NATRYSK, TOALETA) DLA OSADZONYCH ZATRUDNIONYCH NA PODSTAWIE SKIEROWANIA DO PRACY

Lp. Nazwa sprzętu Jednostka miary Ilość na pomieszczenie Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Wieszak szt. 1 6 mocowany trwale

do ściany

2 Wiadro plastikowe na śmieci szt. 1 d.z.
3 Podest - kratka przeciwpoślizgowa szt. według potrzeb d.z.
4 Wieszak na ręczniki szt. według potrzeb d.z. mocowany trwale

do ściany

5 Szczotka klozetowa szt. 1 d.z.

Tabela 9

NORMY WYPOSAŻENIA W SPRZĘT KWATERUNKOWY JADALNI DLA OSADZONYCH

Lp. Nazwa sprzętu Jednostka miary Ilość na pomieszczenie Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Stół więzienny duży szt. według potrzeb 10
2 Krzesło twarde lub ławax szt. według potrzeb 8
3 Wieszak szt. według potrzeb 6 mocowany trwale

do ściany

4 Wiadro plastikowe na śmieci szt. według potrzeb d.z.
5 Szczotka zmiotka (lub miotła 1 i szufelka kpl. 1 d.z.

x W jednostkach typu zamkniętego ława mocowana trwale do ściany lub podłogi.

Tabela 10

NORMY WYPOSAŻENIA W SPRZĘT KWATERUNKOWY ŚWIETLICY DLA OSADZONYCH

Lp. Nazwa sprzętu Jednostka miary Ilość na pomieszczenie Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Stół więzienny małyx

lub

Stół więzienny dużyx

szt. według potrzeb 10
2 Krzesło twarde lub wyściełane szt. według potrzeb 7
3 Stolik lub półka pod telewizor szt. 1 15
4 Regat biblioteczny szt. według potrzeb 10
5 Szafa biurowa szt. 1 10 według potrzeb
6 Tablica szkolna szt. 1 10 według potrzeb
7 Radioodbiornik szt. 1 d.z.
8 Telewizor szt. 1 d.z.
9 Odtwarzacz wideo szt. 1 d.z. dla oddziałów

terapeutycznych

10 Wiadro plastikowe na śmieci szt. 1 d.z.
11 Szczotka zmiotka (lub miotła) i szufelka kpl. 1 d.z.

x Stół więzienny maty przypada na 2 osadzonych. Stół więzienny duży przypada na 4 osadzonych.

Tabela 11

NORMY WYPOSAŻENIA GABINETÓW LEKARSKICH, ZABIEGOWYCH I POKOI PIELĘGNIAREK W SPRZĘT KWATERUNKOWY

Lp. Nazwa sprzętu Jednostka miary Ilość na pomieszczenie Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Biurko szt. 1 10
2 Krzesło biurowe wyściełane szt. 1 7
3 Krzesło twarde szt. 2 8
4 Szafa ambulatoryjna oszklona szt. 1 15 wg potrzeb
5 Stolik pomocniczy ze szklanym blatem szt. 1 8 wg potrzeb
6 Leżanka szt. 1 10 wg potrzeb
7 Parawan szt. 1 10 wg potrzeb
8 Lampa przenośna szt. 1 d.z.
9 Szafa biurowa szt. 1 10 wg potrzeb
10 Szafa ubraniowa szt. 1 10 wg potrzeb
11 Stół kancelaryjny szt. 1 12 wg potrzeb
12 Wieszak szt. 1 6 mocowany

trwale do ściany

13 Lustro ścienne szt. 1 10
14 Wiadro plastikowe na śmieci szt. 1 d.z.
15 Pojemnik na odpady medyczne szt. 1 d.z. wg potrzeb
16 Wykładzina z tworzywa m2 wg potrzeb d.z.

Tabela 12

NORMY WYPOSAŻENIA W SPRZĘT KWATERUNKOWY SAL CHORYCH W IZBACH CHORYCH I SZPITALACH JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH SŁUŻBY WIĘZIENNEJ

Lp. Nazwa sprzętu Jednostka miary Ilość na Okres używalności w latach Uwagi
osadzonego salę chorych
1 2 3 4 5 6 7
1 Łóżko szpitalne szt. 1 - 15
2 Szafka przyłóżkowa szpitalna szt. 1 - 6
3 Taboret szpitalny szt. 1 - 4
4 Stolik lub półka pod telewizor szt. - 1 10 wg potrzeb
5 Wieszak szt. - wg potrzeb 6 mocowany

trwale do ściany

6 Półka na przybory toaletowe

do kącika sanitarnego

szt. - wg potrzeb 6
7 Lustro szt. - 1 10
8 Miednica plastikowa szt. 1-4

osadzonych

- d.z. wg potrzeb
9 Wiadro plastikowe z pokrywą

na śmieci

szt. - 1 d.z.
10 Szafka na środki czystości szt. - 1 6
11 Szczotka zmiotka i szufelka kpl. - 1 d.z.
12 Szczotka klozetowa szt. - 1 d.z.
13 Wykładzina z tworzywa m2 - wg potrzeb d.z. dla sal

szpitalnych

14 Stół więzienny małyx

lub

Stół więzienny dużyx

szt. - wg potrzeb 10 wg potrzeb

x Stół więzienny maty przypada na 2 osadzonych.

Stół więzienny duży przypada na 4 osadzonych.

Tabela 13

NORMY WYPOSAŻENIA W SPRZĘT KWATERUNKOWY POMIESZCZEŃ DO PRZEGLĄDU SANITARNEGO OSADZONYCH

Lp. Nazwa sprzętu Jednostka miary Ilość na pomieszczenie Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Stół więzienny duży lub biurko szt. 1 10
2 Krzesło twarde lub wyścielane szt. wg potrzeb 7
3 Leżanka szt. 1 10 wg potrzeb
4 Parawan szt. 1 10 wg potrzeb
5 Lampa przenośna szt. 1 10
6 Szafa biurowa szt. 1 10
7 Wieszak szt. 1 6 mocowany

trwale do ściany

8 Wiadro plastikowe na śmieci szt. 1 d.z.
9 Wykładzina z tworzywa m2 wg potrzeb d.z.

Tabela 14

NORMY WYPOSAŻENIA W SPRZĘT KWATERUNKOWY POMIESZCZENIA FRYZJERNI

Lp. Nazwa sprzętu Jednostka miary Ilość na pomieszczenie Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Szafki stojące z blatem łączącym szt. 1 10
2 Lustro szt. 1 10
3 Krzesło obrotowe szt. 1 8
4 Krzesło twarde lub wyścielane szt. wg potrzeb 7
5 Wieszak szt. 1 6 mocowany

trwale do ściany

6 Apteczka podręczna szt. 1 10
7 Wiadro plastikowe z pokrywą na śmieci szt. 1 d.z.
8 Szczotka z długim trzonkiem szt. 1 d.z.
9 Szufelka plastikowa i zmiotka kpl. 1 d.z.

Tabela 15

NORMY WYPOSAŻENIA W SPRZĘT KWATERUNKOWY POMIESZCZEŃ DO KONTROLI OSOBISTEJ OSADZONYCH

Lp. Nazwa sprzętu Jednostka miary Ilość na pomieszczenie Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Stół więzienny duży szt. 1 10
2 Krzesło twarde lub wyścielane szt. wg potrzeb 7
3 Wieszak szt. 1 6 mocowany trwale do ściany
4 Wiadro plastikowe na śmieci szt. 1 d.z.
5 Wykładzina z tworzywa m2 wg potrzeb d.z.

Tabela 16

NORMY WYPOSAŻENIA W SPRZĘT KWATERUNKOWY POMIESZCZEŃ DO DOKONYWANIA CZYNNOŚCI PROCESOWYCH Z UDZIAŁEM OSADZONYCH

Lp. Nazwa sprzętu Jednostka miary Ilość na pomieszczenie Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Biurko lub stół więzienny duży szt. 1 10
2 Krzesło twarde lub wyściełane szt. wg potrzeb 7
3 Lampa przenośna biurowa szt. 1 d.z. wg potrzeb I
4 Wieszak szt. 1 6 mocowany

trwale do ściany

5 Wiadro plastikowe na śmieci szt. 1 d.z.

Tabela 17

NORMY WYPOSAŻENIA W SPRZĘT KWATERUNKOWY SZATNI DLA OSADZONYCH ZATRUDNIONYCH NA PODSTAWIE SKIEROWANIA DO PRACY

Lp. Nazwa sprzętu Jednostka miary Ilość na pomieszczenie Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Wieszak

lub

Szafa

szt.

szt.

wg potrzeb

wg potrzeb

6

8

mocowany

trwale do ściany

2 Ławax lub taboret więzienny szt. wg potrzeb 5 wg potrzeb
3 Wiadro plastikowe na śmieci szt. 1 d.z.

x W jednostkach typu zamkniętego Lawa mocowana trwale do ściany lub podłogi.

Tabela 18

NORMY WYPOSAŻENIA SALI WIDZEŃ W SPRZĘT KWATERUNKOWY

Lp. Nazwa sprzętu Jednostka miary Ilość na pomieszczenie Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Stół więzienny duży szt. wg potrzeb 10
2 Krzesło twarde lub wyściełane szt. wg potrzeb 7
3 Wieszak szt. wg potrzeb 6 mocowany trwale do ściany
4 Wiadro plastikowe na śmieci szt. wg potrzeb d.z.
5 Szafa lub regat do umieszczania

przedmiotów będących własnością

osób odwiedzającychx

szt. wg potrzeb -
6 Szczotka zmiotka (lub miotła) i szufelka kpl. 1 d.z.

x Rodzaj szafy lub regału, ilość i miejsce użytkowania w zależności od warunków lokalnych.

Tabela 19

NORMY WYPOSAŻENIA W SPRZĘT KWATERUNKOWY ODDZIELNYCH POMIESZCZEŃ DO ODBYWANIA WIDZEŃ BEZ OSOBY DOZORUJĄCEJ

Lp. Nazwa sprzętu Jednostka miary Ilość na pomieszczenie Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Tapczan szt. 1 10
2 Stół więzienny duży szt. 1 1G
3 Krzesło biurowe wyściełane szt. 2 7
4 Fotel miękki szt. 1 7 wg potrzeb
5 Stolik pod radioodbiornik szt. 1 15 wg potrzeb
6 Radioodbiornik szt. 1 d.z. wg potrzeb
7 Szafka na bieliznę pościelową szt. 1 15
8 Wieszak szt. 1 6 mocowany

trwale do ściany

9 Lustro szt. 1 10
10 Wiadro plastikowe na śmieci szt. 1 d.z.
11 Półka na przybory toaletowe do kącika sanitarnego szt. 1 6 wg potrzeb
12 Wieszak plastikowy na ręczniki szt. 1 d.z. mocowany trwale do ściany
13 Miednica plastikowa szt. 1 d.z. wg potrzeb
14 Podest - kratka przeciwpoślizgowa szt. wg potrzeb d.z. przy natrysku
15 Szczotka zmiotka i szufelka kpl. 1 d.z.
16 Szczotka klozetowa szt. 1 d.z.

Tabela 20

NORMY WYPOSAŻENIA W SPRZĘT KWATERUNKOWY POKOJU PRZYJMOWANIA PACZEK DLA OSADZONYCH

Lp. Nazwa sprzętu Jednostka miary Ilość na pomieszczenie Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Stół więzienny duży szt. wg potrzeb 10
2 Krzesło twarde lub wyściełane szt. wg potrzeb 7
3 Lada podawcza szt. wg potrzeb 12
4 Regat szt. wg potrzeb 12
5 Waga do ważenia paczek szt. 1 d.z.
6 Wieszak szt, wg potrzeb 6 mocowany trwale do ściany
7 Wiadro plastikowe na śmieci szt. 1 d.z.

Tabela 21

NORMY WYPOSAŻENIA KANTYNY W SPRZĘT KWATERUNKOWY

Lp. Nazwa sprzętu Jednostka miary Ilość na pomieszczenie Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Kredens bufetowy szt. wg potrzeb 15
2 Lada chłodnicza szt. wg potrzeb d.z.
3 Lada bufetowa szt. 1 12
4 Waga sklepowa szt. 1 d.z.
5 Stół szt. wg potrzeb 10
6 Krzesło twarde lub wyściełane szt. wg potrzeb 7
7 Wieszak koszarowy szt. wg potrzeb 6 mocowany trwale do ściany
8 Wiadro plastikowe na śmieci szt. 1 d.z.
9 Szczotka z długim trzonkiem szt. 1 d.z.
10 Szczotka zmiotka i szufelka kpl. 1 d.z.

Tabela 22

NORMY WYPOSAŻENIA W SPRZĘT KWATERUNKOWY WYDZIELONYCH POMIESZCZEŃ DO PRZYGOTOWANIA POSIŁKÓW NA ODDZIAŁACH MIESZKALNYCH

Lp. Nazwa sprzętu Jednostka miary Ilość na pomieszczenie Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Stół kuchenny zwykły szt. 1 6
2 Stół kuchenny

z blatem metalowym nierdzewnym

szt. 1 6
3 Kuchenka elektryczna dwupłytowa szt. 1 d.z.
4 Szafka więzienna mała

lub

Szafka więzienna duża

szt. wg potrzeb 6
5 Kredens kuchennyx szt. 1 12
6 Szafa na naczynia kuchennex szt. 1 10
7 Wieszak szt. 1 6 mocowany

trwale do ściany

8 Wiadro plastikowe z pokrywą na śmieci szt. 1 d.z.

x Do przechowywania sprzętu stołowo-kuchennego znajdującego się na oddziale.

Tabela 23

NORMY WYPOSAŻENIA CELI ZABEZPIECZAJĄCEJ W SPRZĘT KWATERUNKOWY

Lp. Nazwa sprzętu Jednostka miary Ilość na celę zabezpieczającą Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5 6
1 Stół więzienny mały szt. 1 10 sprzęt

umieszczony

trwale

w przedsionku

celi

2 Taboret więzienny szt. 1 10 sprzęt

umieszczony

trwale

w przedsionku

celi

ZAŁĄCZNIK Nr  3

ZESTAW NR 1/SZ

dla izb chorych
Lp. Przedmiot Jednostka miary Norma należności Okres używalności

w latach

Ilość wydana

osadzonym

Uwagi
1 2 3 4 5 6 7
I. Dla izb chorych na 1 łóżko
1 Piżamax kpl. 3 3 1
2 Koc szpitalny szt. 2 8 2
3 Koperta na koc szt. 3 3 1
4 Materac szpitalny kpl. 1 5 1
5 Podkład pod materac szt. 1 7 1
6 Prześcieradło szpitalne szt. 3 3 1
7 Poduszka z pierza szt. 1 5 1 zmiana

wsypy w zależności od potrzeb

8 Poszewka na poduszkę szt. 3 3 1 I
9 Pantofle szpitalne para 1 1 1
10 Płaszcz szpitalny szt. 2 6 1
11 Ręcznik szt. 6 2 2
12 Ścierka do wycierania naczyń szt. 4 2 1
13 Worek na odzież szt. 1 7 1
II. Dla izb chorych
1 Worki jednorazowego użycia

na odzież zakaźną

wg potrzeb -
2 Worek na brudną bieliznę szt. 3 6 -

x Kobietom zamiast piżamy wydaje się koszulę nocną.

ZESTAW NR 2/SZ

dla szpitali

Lp. Przedmiot Jednostka

miary

Norma

należności

Okres używalności w latach Ilość wydana osadzonym Uwagi
1 2 3 4 5 6 7
I. Na każde łóżko /z

wyjątkiem

oddziałów

położniczo-

-ginekologicznych/

1 Piżamax kpl. 3 3 1
2 Płaszcz szpitalny szt. 2 6 1
3 Skarpetki szpitalne para 4 1
4 Pantofle szpitalne para 1 1 1
5 Materac szpitalny kpl. 1 5 1
6 Pokrowiec na materac szt. 1 3 - do materaca

z lateksu

7 Podkład pod materac szt. 1 7 1
8 Prześcieradło szt. 4 4 - na kozetki i leżanki
9 Prześcieradło szpitalne szt. 8 2 1
10 Koc szpitalny szt. 2 8 2
11 Poszwa na koc szt. 3 3 1
12 Poduszka z pierza szt. 1 5 1 zmiana wsypy w zależności

od potrzeb

13 Poszewka na poduszkę szt. 3 3 1
14 Ręcznik szt. 6 2 2
15 Ścierka do wycierania naczyń szt. 4 2 1
16 Worek na odzież szt. 1 7 1
17 Koszula dla ciężko chorego szt. 1 1 1
18 Worek jednorazowego użycia na odzież zakaźną szt. 1 6 - w oddziałach

zakaźnych

19 Worek na brudną bieliznę szt. wg potrzeb 6 -
20 Fartuch biały szt. 10 2 -
II. Na łóżko w

oddziałach

położniczo-

ginekologicznych

1 Koszula nocna szt. 3 2 1
2 Płaszcz szpitalny szt. 2 6 1
3 Pantofle szpitalne para 1 1 1
4 Materac szpitalny kpl. 1 5 1
5 Pokrowiec na materac szt. 1 3 - do materaca

z lateksu

6 Podkład pod materac szt. 1 7 1
7 Prześcieradło szpitalne szt. 6 3 1
8 Koc szpitalny szt. 2 8 2
9 Poszwa na koc szt. 3 3 1
10 Poduszka z pierza szt. 1 5 1 zmiana wsypy w zależności od potrzeb
11 Poszewka na poduszkę szt. 3 3 1
12 Ręcznik szt. 6 2 2
13 Ścierka do wycierania naczyń szt. 2 1 1
14 Worek na odzież szt. 1 7 1
15 Nogawice operacyjne para 1 4 -
16 Podkład akuszeryjny szt. 6 2 -
17 Skarpetki szpitalne para 2 1 2
18 Kaftanik noworodka szt. 4 1 2 tylko w oddziałach położniczych
19 Koszulka noworodka szt. 8 1 2 "
20 Materacyk noworodka szt. 1 5 1 "
21 Podkład pod materacyk szt. 1 5 1 "
22 Prześcieradło płócienne

noworodka

szt. 6 1 2 "
23 Prześcieradło flanelowe

noworodka

szt. 2 1 1 "
24 Pieluszka flanelowa szt. 10 1 5 "
25 Pieluszka tetrowa szt. 60 1 20 "
26 Kocyk noworodka szt. 2 1 2 "
27 Poszwa na kocyk noworodka szt. 4 1 1
28 Ceratka szt. 1 2 1 "
29 Myjka noworodka szt. 3 1 1 "
30 Ręcznik szt. 3 3 1 "
31 Worek na brudną bieliznę szt. wg potrzeb 6 - "
III. Na salę operacyjną
1 Koc szpitalny szt. 2 8 -
2 Poszwa na koc szt 3 3 -
3 Płaszcz operacyjny szt. 100 2 -
4 Podkład akuszeryjny szt. 100 2 -
5 Poduszka szt. 1 5 - zmiana wsypy w zależności od potrzeb
6 Poszewka na poduszkę szt. 3 3 -
7 Prześcieradło operacyjne szt. 100 1 -
8 Serwetka operacyjna duża szt. 300 2 -
9 Serwetka operacyjna mała szt. 300 2 -
10 Ścierka szt. 30 1 -

x Kobietom zamiast piżamy wydaje się koszulę nocną.

ZESTAW NR 3/SZ

dla gabinetów lekarskich i samochodów sanitarek

Lp. Przedmiot Jednostka miary Ilość Okres używalności

w latach

Uwagi
1 2 3 4 5 7
I. Na gabinet -

ambulatorium

1 Prześcieradło szpitalne szt. 8 3 na każdą. kozetkę
2 Serwetka operacyjna mała szt. 20 1
3 Pieluszka tetrowa szt. 20 1 tylko

na gabinet pediatryczny

II. Na gabinet

fizykoterapii

1 Koc szpitalny szt. 4 8 na każdą kozetkę
2 Poszwa na koc szt. 12 3
3 Poduszka z pierza szt. 1 10 po 5 latach zmiana wsypy
4 Poszewka na poduszkę szt. 3 3 na każdą kozetkę
5 Prześcieradło szpitalne szt. 16 3 na każdą kozetkę
6 Ręcznik szt. 8 4 na każdą kozetkę
7 Dresy kpl. 10 3
III. Na samochód

sanitarkę

1 Koc szpitalny szt. 2 4
2 Poszwa na koc szt. 3 3
3 Poduszka z pierza szt. 1 8 zmiana wsypy w zależności od potrzeb
4 Poszewka na poduszkę szt. 3 3
5 Prześcieradło szpitalne szt. 4 2

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024