Wykonanie niektórych przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 18 grudnia 1998 r.
w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Na podstawie art. 16, art. 35 ust. 4 i art. 52 ust. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Ewidencja przychodów

§  1. 
1.  1
 Podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 i z 2000 r. Nr 104, poz. 1104), zwanej dalej "ustawą", są obowiązani prowadzić ewidencję przychodów, zwaną dalej "ewidencją", według wzoru określonego w załączniku do rozporządzenia.
2. 
Podatnicy wykonujący działalność w formie spółki cywilnej prowadzą wspólną ewidencję.
3. 
Podatnik jest obowiązany zbroszurować ewidencję i kolejno ponumerować jej karty.
§  2. 
1.  2
 Zapisy w ewidencji, o której mowa w § 1 ust. 1, są dokonywane na podstawie wystawionych faktur, faktur VAT RR, faktur VAT KOMIS, dokumentów celnych, rachunków oraz faktur korygujących i not korygujących, zwanych dalej «fakturami», odpowiadających warunkom określonym w odrębnych przepisach, jeżeli sprzedaż jest udokumentowana fakturami, a w przypadku sprzedaży bez faktur - na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego, w którym w jednej kwocie jest wykazana wartość tych przychodów za ten dzień z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
2.  3
 W przypadku osiągania przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, Nr 22, poz. 270, Nr 60, poz. 703, Nr 70, poz. 816, Nr 104, poz. 1104 i Nr 117, poz. 1228), zwanej dalej "ustawą o podatku dochodowym", zapisy są dokonywane na podstawie dowodów potwierdzających ich faktyczne uzyskanie.
3.  4
 Podatnicy opłacający, na podstawie odrębnych przepisów, podatek od towarów i usług mogą w ciągu roku podatkowego ewidencjonować przychody według dnia wystawienia faktury. W ostatnim dniu roku podatnicy są obowiązani wpisać do ewidencji kwoty przychodów (według poszczególnych stawek) odnoszące się do wydanych towarów lub wykonanych usług do dnia 31 grudnia danego roku podatkowego, na które zostaną wystawione faktury w roku następnym, a po ich wystawieniu wpisać numery i daty faktur w ewidencji przychodów za dany rok podatkowy w kolumnie "Uwagi" przy każdej pozycji odnoszącej się do danej transakcji. Ewidencjonując przychody w roku następnym, podatnicy nie wykazują przychodów wynikających z faktur odnoszących się do przychodów z roku poprzedniego.
4.  5
 Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio w razie likwidacji działalności, zmiany umowy spółki lub zmiany wspólnika w ciągu roku podatkowego, jeżeli podatnik ewidencjonował przychody według dnia wystawienia faktury.
5.  6
 Zapisy dotyczące przychodów mogą być również dokonywane na podstawie dziennego zestawienia faktur. Zestawienie to musi zawierać co najmniej: datę, numer zestawienia, numery i daty faktur objętych zestawieniem oraz łączną wartość przychodów wynikającą z tych faktur z podziałem na przychody objęte poszczególnymi stawkami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
6. 
Zapisy są dokonywane w porządku chronologicznym na podstawie dowodów, o których mowa w ust. 1-5, w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenie należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jednak nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
7.  7
 Podatnicy, o których mowa w art. 30 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, Nr 28, poz. 127 i Nr 129, poz. 599, z 1994 r. Nr 132, poz. 670, z 1995 r. Nr 44, poz. 231 i Nr 142, poz. 702 i 703, z 1996 r. Nr 137, poz. 640, z 1997 r. Nr 111, poz. 722, Nr 123, poz. 776 i 780, Nr 137, poz. 926, Nr 141, poz. 943 i Nr 162, poz. 1104 z 1998 r. Nr 139, poz. 905 i Nr 161, poz. 1076, z 1999 r. Nr 50, poz. 499, Nr 57, poz. 596 i Nr 95, poz. 1100 oraz z 2000 r. Nr 68, poz. 805 i Nr 105, poz. 1107), zwanej dalej "ustawą o podatku od towarów i usług", mogą ewidencjonować przychody w ewidencji łącznie z podatkiem od towarów i usług, z tym że na koniec miesiąca przychód pomniejsza się o należny podatek od towarów i usług.
§  3. 
1. 
Podatnik może prowadzić ewidencję przy użyciu komputera. Na koniec każdego miesiąca, w terminie określonym w § 2 ust. 6, podatnik jest obowiązany sporządzić wydruk zapisów dokonanych za dany miesiąc. Wydruk powinien być zgodny z wzorem ewidencji określonym w załączniku do rozporządzenia.
2. 
Podatnik posługujący się programem komputerowym, który nie zapewnia wydrukowania ewidencji, według wzoru określonego w załączniku, jest obowiązany założyć ewidencję, o której mowa w § 1 ust. 1. Po zakończeniu miesiąca do odpowiednich kolumn tej ewidencji należy wpisać w jednej pozycji sumy przychodów uzyskanych w danym miesiącu, według poszczególnych stawek ryczałtu.
§  4. 
Jeżeli podatnik prowadzi ewidencję, o której mowa w art. 27 ust. 1 lub 4 ustawy o podatku od towarów i usług, może zrezygnować z prowadzenia ewidencji, na zasadach określonych w rozporządzeniu, pod warunkiem że:
1)
dane wykazane w tej ewidencji pozwolą na wyodrębnienie z obrotów, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, przychodów dla celów ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
2)
po zakończeniu każdego miesiąca, w terminie określonym w § 2 ust. 6, sporządzi zestawienie, w którym wykaże przychody na podstawie danych zawartych w tej ewidencji, według poszczególnych stawek ryczałtu, z uwzględnieniem różnic między obrotem, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, a przychodem w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym.
§  5. 
1. 
Jeżeli podatnik dokonuje od przychodów odliczeń, o których mowa w art. 11 ustawy, jest obowiązany wykazać odliczenia w odrębnych pozycjach ewidencji i zmniejszyć o te kwoty wartość przychodu stanowiącego podstawę opodatkowania.
2. 
Jeżeli podatnik uzyskuje przychody opodatkowane różnymi stawkami i dokonuje odliczeń, o których mowa w art. 11 ustawy, odliczeń tych, do wysokości określonej w ustawie o podatku dochodowym, dokonuje od każdego rodzaju przychodu w takim stosunku, w jakim w roku podatkowym pozostają poszczególne przychody opodatkowane różnymi stawkami w ogólnej kwocie przychodów.
3. 
Po zakończeniu miesiąca w terminie, o którym mowa w § 2 ust. 6, należy zapisy podsumować, obliczyć i wpisać kwotę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a także kwoty obniżek tego ryczałtu, o których mowa w art. 13 i 14 ustawy oraz w art. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o stosowaniu szczególnych rozwiązań podatkowych w związku z likwidacją skutków powodzi, która miała miejsce w lipcu 1997 r. (Dz. U. Nr 113, poz. 736 i z 1998 r. Nr 94, poz. 593), jak również kwotę ulgi uczniowskiej, o której mowa w art. 53 ustawy. W przypadku prowadzenia więcej niż jednej ewidencji, sumy miesięczne zapisów z poszczególnych ewidencji należy przenieść do jednej z nich i podsumować.
4.  8
 Jeżeli wystąpią okoliczności wymienione w art. 27a ust. 14 ustawy o podatku dochodowym, podatnik jest obowiązany:
1)
doliczyć odpowiednio do przychodów lub należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy kwoty uprzednio odliczone,
2)
wykazać w ewidencji doliczone kwoty wydatków i zwiększyć o te kwoty odpowiednio wartość przychodu podlegającego opodatkowaniu lub należny ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
5. 
Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio w przypadku prowadzenia ewidencji, o których mowa w § 3 i 4.
§  6. 
1. 
Podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję rzetelnie i w sposób niewadliwy. Za niewadliwą uważa się ewidencję prowadzoną zgodnie z przepisami ustawy i rozporządzenia. Za rzetelną uważa się ewidencję, jeżeli dokonywane w niej zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty.
2. 
Ewidencję uznaje się za rzetelną i niewadliwą, również gdy:
1)
nie wpisane lub błędnie wpisane kwoty przychodów łącznie nie przekraczają 0,5% przychodu wykazanego w ewidencji za dany rok podatkowy lub przychodu wykazanego w roku podatkowym do dnia, w którym urząd skarbowy lub organ kontroli skarbowej stwierdził te błędy, lub
2)
brak właściwych zapisów jest związany z nieszczęśliwym wypadkiem lub zdarzeniem losowym, które uniemożliwiło podatnikowi prowadzenie ewidencji, lub
3)
podatnik uzupełnił zapisy lub dokonał korekty błędnych zapisów w ewidencji przed rozpoczęciem kontroli przez urząd skarbowy lub organ kontroli skarbowej, lub
4)
błędne zapisy są skutkiem oczywistej omyłki, a podatnik posiada dowody księgowe, o których mowa w § 2 ust. 1.

Rozdział  2

Wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

§  7. 
1.  9
 Wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, zwany dalej "wykazem", powinien zawierać co najmniej następujące dane: liczbę porządkową, datę nabycia, datę przyjęcia do używania, określenie dokumentu stwierdzającego nabycie, określenie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, symbol Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) wydanej na podstawie odrębnych przepisów, wartość początkową, stawkę amortyzacyjną, zaktualizowaną wartość początkową, datę likwidacji oraz jej przyczynę albo datę zbycia.
2.  10
 Za środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne uważa się składniki majątkowe, o których mowa w art. 22a-22o ustawy o podatku dochodowym.
3. 
Zapisów dotyczących środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonuje się w wykazie najpóźniej w miesiącu przyjęcia ich do używania.
4. 
Podatnik jest obowiązany zbroszurować wykaz i kolejno ponumerować jego karty.

Rozdział  3

Książka zamówień

§  8. 
1.  11
 Książka zamówień, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 3 lit. c) ustawy, powinna zawierać co najmniej następujące dane: numer kolejny wpisu, nazwę i adres płatnika, datę wystawienia faktury, kwotę należną za wykonane świadczenia, rodzaj świadczenia (sprzedaż wyrobów, usług), stawkę i kwotę ryczałtu, kwotę pobranej przez płatnika składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, kwotę należnego ryczałtu po odliczeniu składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, kwotę wypłaty netto oraz rodzaj, numer i datę dowodu wypłaty, podpis osoby upoważnionej przez płatnika.
2.  12
 Zapisów w książce zamówień dokonuje płatnik, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy, każdorazowo przy złożeniu faktury przez podatnika i przy każdej wypłacie należności.
3. 
Podatnik jest obowiązany zbroszurować książkę zamówień i kolejno ponumerować jej karty.

Rozdział  4

Ewidencja zatrudnienia

§  9. 
1. 
Ewidencja zatrudnienia, o której mowa w art. 35 ust. 1 ustawy, powinna zawierać co najmniej następujące dane: numer kolejny wpisu, imię i nazwisko osoby zatrudnionej, datę nawiązania przez tę osobę i ustania stosunku pracy oraz adnotacje o przerwach w zatrudnieniu.
2. 
Zapis dotyczący zatrudnienia danej osoby powinien być dokonany nie później niż przed rozpoczęciem pracy przez tę osobę.
3. 
Podatnik jest obowiązany zbroszurować ewidencję zatrudnienia i kolejno ponumerować jej karty.

Rozdział  5

Karty przychodów

§  10. 
1. 
Karty przychodów, o których mowa w art. 52 ust. 1 ustawy, powinny zawierać co najmniej następujące dane: imię i nazwisko pracownika, kwotę osiągniętych w danym miesiącu przychodów w gotówce i w naturze, koszty uzyskania przychodu, potrącone przez płatnika w danym miesiącu kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, określone w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, dochód osiągnięty w danym miesiącu, dochód narastająco od początku roku, kwotę zaliczki na podatek dochodowy, obliczonej zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym, kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne określonej w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, kwotę należnej zaliczki na podatek dochodowy oraz datę przekazania zaliczki.
2. 
Podatnik jest obowiązany za każdy miesiąc wypełnić karty przychodów, o których mowa w ust. 1, nie później niż do dnia 20 następnego miesiąca.
§  11. 
Wykaz, o którym mowa w § 7, oraz karty przychodów, o których mowa w § 10, mogą być prowadzone przy zastosowaniu komputera. W tym przypadku § 3 stosuje się odpowiednio.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r. i ma zastosowanie do przychodów (dochodów) osiągniętych od tego dnia.

ZAŁĄCZNIK

EWIDENCJA PRZYCHODÓW

Lp. Data wpisu Data uzyskania przychodu Numer dowodu, na którego podstawie dokonano wpisu Kwota przychodu opodatkowana według stawki Ogółem przychód

(5+6+7)

8,5% 5,5% 3,0% Uwagi
gr gr gr gr
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Podsumowanie strony
Przeniesienie z poprzedniej strony
Suma przychodów od początku miesiąca .............
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.119.1258) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
2 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.119.1258) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
3 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.119.1258) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
4 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.119.1258) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
5 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.119.1258) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
6 § 2 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.119.1258) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
7 § 2 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. d) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.119.1258) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
8 § 5 ust. 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2001 r. (Dz.U.01.151.1710) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2002 r.
9 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.119.1258) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
10 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.119.1258) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
11 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.119.1258) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.
12 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2000 r. (Dz.U.00.119.1258) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2001 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024