Zakres, tryb składania i sposób weryfikacji raportów połowowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 26 czerwca 1998 r.
w sprawie zakresu, trybu składania i sposobu weryfikacji raportów połowowych.

Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 34, poz. 145) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kapitanowie (szyprowie) statków rybackich o polskiej przynależności państwowej wykonujących rybołówstwo i kapitanowie (szyprowie) statków rybackich o obcej przynależności państwowej wykonujących rybołówstwo w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej zobowiązani są do sporządzania i składania raportów połowowych, które stanowią:
1)
karty dziennika okrętowego statku rybackiego wykonującego rybołówstwo poza polskimi obszarami morskimi, zwane dalej "dalekomorskimi raportami połowowymi",
2)
karty dziennika okrętowego statku rybackiego wykonującego rybołówstwo na obszarze Morza Bałtyckiego i Bełtów, zwane dalej "kutrowymi raportami połowowymi",
3)
miesięczne raporty połowowe łodzi rybackiej,
4)
dwutygodniowe informacje serwisowe z połowów dalekomorskich, zwane dalej "informacjami serwisowymi",
5)
informacje połowowe wynikające z międzynarodowych umów dwustronnych i wielostronnych dotyczących rybołówstwa morskiego.
2.
Szczegółowe dane podlegające wpisowi do raportów połowowych oraz wzory tych raportów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, określone są w przepisach dotyczących prowadzenia dzienników na statkach morskich o polskiej przynależności państwowej.
3.
Wzór miesięcznego raportu połowowego łodzi rybackiej określa załącznik do rozporządzenia.
4.
Zakres informacji serwisowych, o których mowa w ust. 1 pkt 4, określa Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie.
§  2.
Za czytelne i prawidłowe sporządzanie i składanie raportów połowowych, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1-3, oraz za ich terminowe składanie odpowiadają kapitanowie (szyprowie) statków rybackich, a za składanie raportów połowowych, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 4 i 5 - armatorzy statków rybackich.
§  3.
1.
Dalekomorskie raporty połowowe sporządza się codziennie i składa w Urzędzie Morskim w Szczecinie po zakończeniu rejsu.
2.
Kutrowy raport połowowy sporządza się po każdym zaciągu i składa się:
1)
w najbliższym kapitanacie/bosmanacie portu lub inspektorowi inspekcji morskiej, bezpośrednio po zawinięciu do portu,
2)
raz na 10 dni do kapitanatu/bosmanatu portu macierzystego statku w przypadku niezawijania w tym okresie do polskich portów.
3.
Wpisu w miesięcznym raporcie połowowym łodzi rybackiej dokonuje się przed upływem 24 godzin, każdorazowo po powrocie z łowiska i dokonaniu wyładunku. Po zakończeniu połowów w danym miesiącu miesięczny raport połowowy łodzi rybackiej składa się do właściwego terytorialnie kapitanatu/bosmanatu portu lub inspektorowi inspekcji morskiej, nie później jednak niż do 5 dnia następnego miesiąca.
4.
Informacje serwisowe, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 4, armatorzy dalekomorskich statków rybackich przesyłają co 14 dni do Urzędu Morskiego w Szczecinie.
5.
Informacje połowowe, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 5, sporządza się i składa zgodnie z postanowieniami dwustronnych lub wielostronnych umów dotyczących rybołówstwa morskiego, w braku zaś takich postanowień informacje połowowe sporządza się i składa co miesiąc, nie później jednak niż do 10 dnia następnego miesiąca. Informacje połowowe armatorzy składają w Urzędzie Morskim w Szczecinie.
§  4.
1.
Dane zawarte w raportach połowowych podlegają kontroli i weryfikacji przez inspekcję morską lub inny upoważniony organ.
2.
Fakt przeprowadzenia kontroli, wraz z uwagami dotyczącymi, między innymi, zgodności zapisów z ilością i składem gatunkowym połowu i wyładunku, odnotowuje się w raporcie połowowym.
§  5.
Podstawowe obszary statystyczne, według których należy rejestrować połowy, ustalają dyrektorzy właściwych urzędów morskich.
§  6.
Minister Transportu i Gospodarki Morskiej może zlecić jednostce naukowo-badawczej gromadzenie raportów połowowych wymienionych w § 1 ust. 1 i sporządzanie na ich podstawie informacji statystycznych.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

MIESIĘCZNY RAPORT POŁOWOWY ŁODZI RYBACKIEJ

(pominięty)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024