Umowa między Państwami-Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego a innymi państwami uczestniczącymi w Partnerstwie dla Pokoju, dotycząca statusu ich sił zbrojnych, oraz jej Protokół dodatkowy. Bruksela.1995.06.19.

UMOWA
między Państwami-Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego a innymi państwami uczestniczącymi w Partnerstwie dla Pokoju, dotycząca statusu ich sił zbrojnych, oraz jej Protokół dodatkowy,
sporządzone w Brukseli dnia 19 czerwca 1995 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 19 czerwca 1995 r. sporządzone zostały w Brukseli Umowa między Państwami-Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego a innymi państwami uczestniczącymi w Partnerstwie dla Pokoju, dotycząca statusu ich sił zbrojnych, oraz jej Protokół dodatkowy, w następującym brzmieniu:

UMOWA

Między Państwami-Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego a innymi państwami uczestniczącymi w Partnerstwie dla Pokoju, dotycząca statusu ich sił zbrojnych

Państwa-Strony Traktatu Północnoatlantyckiego, sporządzonego w Waszyngtonie dnia 4 kwietnia 1949 r., oraz państwa, które przyjmują zaproszenie do udziału w Partnerstwie dla Pokoju, wystosowane i podpisane przez głowy Państw i szefów Rządów Państw Członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Brukseli w dniu 10 stycznia 1994 r., i które podpisują się pod Dokumentem ramowym Partnerstwa dla Pokoju,

stanowiąc wspólnie państwa uczestniczące w Partnerstwie dla Pokoju;

zważywszy, że siły zbrojne jednego z Państw-Stron niniejszej umowy mogą zostać wysłane i przyjęte, w drodze porozumień, na terytorium innego Państwa-Strony;

mając na względzie, że decyzje o wysłaniu oraz przyjęciu sił zbrojnych będą w dalszym ciągu przedmiotem odrębnych porozumień między zainteresowanymi Państwami-Stronami;

pragnąc jednakże określić status sił zbrojnych podczas ich pobytu na terytorium innego Państwa-Strony;

nawiązując do Umowy między Państwami-Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego dotyczącej statusu ich sił zbrojnych, sporządzonej w Londynie dnia 19 czerwca 1951 r.,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  I

Z wyjątkiem przypadków określonych w niniejszej umowie oraz we wszelkich protokołach dodatkowych wiążących ich strony, wszystkie Państwa-Strony niniejszej umowy będą stosować postanowienia Umowy między Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego dotyczącej statusu ich sił zbrojnych, sporządzonej w Londynie dnia 19 czerwca 1951 r., zwanej dalej NATO SOFA, tak jakby wszystkie Państwa-Strony niniejszej umowy były stronami NATO SOFA.

Artykuł  II
(1)
Oprócz obszaru, do którego stosuje się NATO SOFA, niniejsza umowa ma zastosowanie do terytorium wszystkich Państw-Stron niniejszej umowy nie będących stronami NATO SOFA.
(2)
Dla celów niniejszej umowy przyjmuje się, że odniesienia do obszaru Traktatu Północnoatlantyckiego w Umowie NATO SOFA dotyczą również terytoriów wymienionych w ust. 1 niniejszego artykułu, a odniesienia do Traktatu Północnoatlantyckiego dotyczą również Partnerstwa dla Pokoju.
Artykuł  III

Dla celów realizacji niniejszej umowy w kwestiach dotyczących Stron nie będących stronami NATO SOFA postanowienia NATO SOFA, które dotyczą przedstawiania wniosków lub kwestii spornych Radzie Północnoatlantyckiej, Przewodniczącemu Rady Północnoatlantyckiej lub jakiemukolwiek innemu arbitrowi, będą rozumiane jako wymagające od zainteresowanych stron prowadzenia negocjacji między sobą bez odwoływania się do jurysdykcji organów zewnętrznych.

Artykuł  IV

Niniejsza umowa może być uzupełniana lub modyfikowana w inny sposób zgodnie z prawem międzynarodowym.

Artykuł  V
(1)
Niniejsza umowa jest otwarta do podpisu dla każdego państwa, które jest stroną NATO SOFA albo przyjmie zaproszenie do Partnerstwa dla Pokoju i podpisze Dokument ramowy Partnerstwa dla Pokoju.
(2)
Niniejsza umowa podlega ratyfikacji, przyjęciu bądź zatwierdzeniu. Dokumenty ratyfikacji, przyjęcia bądź zatwierdzenia zostaną złożone Rządowi Stanów Zjednoczonych Ameryki, który każdorazowo powiadomi wszystkie Państwa-Sygnatariuszy o złożeniu takiego dokumentu.
(3)
Po upływie trzydziestu dni od złożenia dokumentów ratyfikacji, przyjęcia bądź zatwierdzenia przez trzy Państwa-Sygnatariuszy, z których co najmniej jedno jest stroną NATO SOFA, a jedno - państwem, które przyjęło zaproszenie do Partnerstwa dla Pokoju i podpisało Dokument ramowy Partnerstwa dla Pokoju, umowa niniejsza wejdzie w życie w odniesieniu do tych Państw. Umowa wejdzie w życie w odniesieniu do każdego innego Państwa-Sygnatariusza po upływie trzydziestu dni od złożenia dokumentu jego ratyfikacji, przyjęcia bądź zatwierdzenia.
Artykuł  VI

Niniejsza umowa może zostać wypowiedziana przez każdą ze stron w drodze pisemnej notyfikacji o wypowiedzeniu, przekazanej Rządowi Stanów Zjednoczonych Ameryki, który powiadomi wszystkie Państwa-Sygnatariuszy o otrzymaniu takiej notyfikacji. Wypowiedzenie wejdzie w życie po upływie roku od otrzymania notyfikacji przez Rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki. Po upływie tego okresu niniejsza umowa wygaśnie w odniesieniu do strony wypowiadającej, co nie wpływa na uregulowanie zaległych roszczeń powstałych przed datą wejścia w życie wypowiedzenia, ale pozostanie ona w mocy w odniesieniu do pozostałych stron.

Na dowód czego niżej podpisani, należycie upełnomocnieni przez swoje rządy, podpisali niniejszą umowę.

Sporządzono w Brukseli dnia 19 czerwca 1995 r. w językach angielskim i francuskim, przy czym oba teksty są jednakowo autentyczne, w jednym egzemplarzu, który zostanie złożony w archiwach Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki przekaże uwierzytelnione kopie niniejszej umowy wszystkim Państwom-Sygnatariuszom.

Protokół dodatkowy do Umowy między Państwami-Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego a innymi państwami uczestniczącymi w Partnerstwie dla Pokoju, dotyczącej statusu ich sił zbrojnych

Państwa-Strony niniejszego Protokołu dodatkowego do Umowy między Państwami-Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego a innymi państwami uczestniczącymi w Partnerstwie dla Pokoju, dotyczącej statusu ich sił zbrojnych, zwanej dalej Umową.

zważywszy, że ustawodawstwo niektórych Państw-Stron Umowy nie przewiduje kary śmierci,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  I

W zakresie objętym swoją jurysdykcją w myśl postanowień niniejszej Umowy żadne z Państw-Stron niniejszego Protokołu dodatkowego nie wykona wyroku śmierci na żadnym z członków sił zbrojnych bądź ich personelu cywilnego ani też na żadnym z członków ich rodzin pochodzących z któregoś z pozostałych Państw-Stron niniejszego protokołu.

Artykuł  II
(1)
Niniejszy protokół jest otwarty do podpisu dla każdego Państwa-Sygnatariusza Umowy.
(2)
Niniejszy protokół podlega ratyfikacji, przyjęciu bądź zatwierdzeniu. Dokumenty ratyfikacji, przyjęcia bądź zatwierdzenia zostaną złożone Rządowi Stanów Zjednoczonych Ameryki, który każdorazowo powiadomi wszystkie Państwa-Sygnatariuszy o złożeniu takiego dokumentu.
(3)
Niniejszy protokół wejdzie w życie po upływie 30 dni od złożenia dokumentu ratyfikacji, przyjęcia bądź zatwierdzenia przez trzy Państwa-Sygnatariuszy, z których przynajmniej jedno jest stroną NATO SOFA, a jedno - państwem, które przyjęło zaproszenie do uczestnictwa w Partnerstwie dla Pokoju i podpisało Dokument ramowy Partnerstwa dla Pokoju.
(4)
Niniejszy protokół wejdzie w życie w stosunku do każdego innego Państwa-Sygnatariusza w dniu złożenia dokumentu ratyfikacji, przyjęcia bądź zatwierdzenia Rządowi Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Sporządzono w Brukseli dnia 19 czerwca 1995 r. w językach angielskim i francuskim, przy czym oba teksty są jednakowo autentyczne, w jednym egzemplarzu, który zostanie złożony w archiwach Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki przekaże uwierzytelnione kopie niniejszego protokołu wszystkim Państwom-Sygnatariuszom.

Po zapoznaniu się z powyższą umową oraz jej Protokołem dodatkowym, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

-
zostały one uznane za słuszne zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nich zawartych,
-
są przyjęte, ratyfikowane, potwierdzone i będą niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 18 lutego 1997 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.97.605

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Umowa między Państwami-Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego a innymi państwami uczestniczącymi w Partnerstwie dla Pokoju, dotycząca statusu ich sił zbrojnych, oraz jej Protokół dodatkowy. Bruksela.1995.06.19.
Data aktu: 19/06/1995
Data ogłoszenia: 30/07/1998
Data wejścia w życie: 05/05/1997