Zm.: rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości funduszy emerytalnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 grudnia 1999 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości funduszy emerytalnych.

Na podstawie art. 81 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591, z 1997 r. Nr 32, poz. 183, Nr 43, poz. 272, Nr 88, poz. 554, Nr 118, poz. 754, Nr 139, poz. 933 i 934, Nr 140, poz. 939 i Nr 141, poz. 945, z 1998 r. Nr 60, poz. 382, Nr 106, poz. 668, Nr 107, poz. 669 i Nr 155, poz. 1014 oraz z 1999 r. Nr 9, poz. 75 i Nr 83 poz. 931) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 31 maja 1999 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości funduszy emerytalnych (Dz. U. Nr 53, poz. 559) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2:
a)
skreśla się pkt 3,
b)
w pkt 24 przecinek zastępuje się średnikiem i dodaje się wyrazy "ustalenia dokonuje się w dniu następnym według stanów i wartości aktywów netto i zobowiązań na dzień wyceny,";
2)
§ 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. Rachunkowość funduszu obejmuje elementy, o których mowa w art. 4 ust. 2 ustawy o rachunkowości, oraz:

1) obliczanie wartości aktywów netto i aktywów netto na jednostkę rozrachunkową,

2) poddawanie rocznego sprawozdania finansowego funduszu badaniu przez biegłego rewidenta,

3) ogłaszanie rocznego sprawozdania finansowego.";

3)
§ 5 otrzymuje brzmienie:

"§ 5. Kopię dokumentacji dotyczącej rachunkowości funduszu, o której mowa w art. 10 ustawy o rachunkowości, fundusz przekazuje Urzędowi Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi i depozytariuszowi najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem działalności lub przed dokonaniem zmian rozwiązań stosowanych w rachunkowości, z zastrzeżeniem art. 8 ust. 2 ustawy o rachunkowości.";

4)
§ 8 otrzymuje brzmienie:

"§ 8. Księgi rachunkowe funduszy obejmują elementy, o których mowa w art. 13 ust. 1 ustawy o rachunkowości, oraz:

1) rejestr członków funduszu,

2) zestawienia analityczne aktywów i zobowiązań,

3) zestawienia analityczne rozliczeń międzyokresowych.";

5)
§ 12 otrzymuje brzmienie:

"§ 12. 1. Wpłaty dokonywane na rzecz członków otwartego funduszu lub na rachunek rezerwowy są ujmowane na dzień otrzymania. Środki otrzymane są przeliczane na jednostki rozrachunkowe w najbliższym dniu wyceny po otrzymaniu wpłaty na rachunek pieniężny według wartości jednostki rozrachunkowej na dzień wpłaty.

2. Wpłaty i inne wpływy wynikające z akcji złożonych na rachunkach ilościowych dokonywane na rzecz członków pracowniczego funduszu są ujmowane na odrębnym rachunku pieniężnym. Środki zgromadzone na tym rachunku są przeliczane na jednostki rozrachunkowe w najbliższym dniu wyceny po otrzymaniu wpłaty na rachunek pieniężny według wartości jednostki rozrachunkowej ustalonej na ten dzień wyceny. W przypadku gdy dzień wpłaty jest jednocześnie dniem wyceny, środki są przeliczane według wartości jednostki rozrachunkowej ustalonej na dzień dokonania wpłaty.

3. Ilość jednostek rozrachunkowych jest obliczana i podawana z dokładnością do czterech miejsc po przecinku, a ich wartość - z dokładnością do dwóch. Obydwie wielkości są zaokrąglane na zasadach ogólnych.

4. Do operacji na jednostkach rozrachunkowych należy stosować wielkości podane w sposób określony w ust. 3.

5. Środki wpłacone, których nie można przyporządkować konkretnym członkom funduszu, po wyjaśnieniu, którego członka funduszu dotyczą, są przeliczane na jednostki rozrachunkowe według wartości jednostki rozrachunkowej ustalonej na dzień, w którym zostały przyporządkowane. Jeżeli w ciągu 4 dni roboczych od dnia wpłaty środki nie zostaną przyporządkowane konkretnemu członkowi funduszu, są traktowane jako środki wpłacone za osoby nie będące członkami funduszu.

6. Środki wpłacone za osoby nie będące członkami funduszu są zwracane wpłacającemu w ciągu 5 dni roboczych od dnia wpłaty.

7. Zwiększenie kapitału funduszu lub kapitału rezerwowego ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień przeliczenia.";

6)
§ 13 otrzymuje brzmienie:

"§ 13. 1. Zmniejszenie kapitału funduszu ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień przeliczenia jednostek rozrachunkowych na środki pieniężne.

2. Przeliczenie, o którym mowa w ust. 1, jest wykonywane nie wcześniej niż 3 dni przed wypłatą środków lub 5 dni przed terminem dokonania wypłaty transferowej.";

7)
§ 14 otrzymuje brzmienie:

"§ 14. Operacje dotyczące transakcji objętych gwarancją rozliczenia ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich zawarcia. Operacje dotyczące transakcji nie objętych gwarancją rozliczenia ujmuje się w księgach na dzień rozliczenia.";

8)
w § 15:
a)
po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:

"1a. Środki wpłacane przez powszechne towarzystwo na rachunek rezerwowy są ujmowane bezpośrednio na rachunku bieżącym.",

b)
po ust. 2 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Wysokość należności z tytułu wpłat na rachunek rezerwowy oblicza się według algorytmu przedstawionego poniżej, stosując do wyliczeń wartości zaokrąglone zgodnie z § 12 u st. 3:

Nrr(t) = 1,5% x IJRczl(t) x WJR(t-1) - IJRrr(t) x WJR(t-1)

gdzie:

Nrr(t) - należności z tytułu wpłat na rachunek rezerwowy na dzień t,

IJRczl(t) - ilość jednostek rozrachunkowych na rachunkach członków na dzień t,

WJR(t-1) - wartość jednostki rozrachunkowej na dzień (t-1),

IJRrr(t) - ilość jednostek rozrachunkowych na rachunku rezerwowym na dzień t.";

9)
§ 18 otrzymuje brzmienie:

"§ 18. Zysk lub stratę ze zbycia składników portfela inwestycyjnego wylicza się, przypisując sprzedanym składnikom najwyższą wartość w cenie nabycia lub najwyższą wartość w cenie nabycia powiększoną o amortyzację w przypadku instrumentów wycenianych metodą amortyzacji liniowej.";

10)
§ 19 otrzymuje brzmienie:

"§ 19. 1. Przysługujące akcjonariuszom, zgodnie z uchwałą walnego zgromadzenia emitenta akcji, prawo poboru akcji notowanych na rynku regulowanym ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień, w którym akcje te po raz pierwszy były notowane bez prawa poboru.

2. Nie wykonane prawo poboru akcji umarza się według ceny równej zeru na dzień wyceny następującej po dniu, w którym upływa termin realizacji zapisów na akcje.

3. Należną dywidendę z akcji notowanych na rynku regulowanym ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień, w którym akcje te po raz pierwszy były notowane bez dywidendy.";

11)
§ 20 otrzymuje brzmienie:

"§ 20. Przysługujące akcjonariuszom, zgodnie z uchwałą walnego zgromadzenia emitenta akcji, prawo poboru akcji nie notowanych na rynku regulowanym oraz prawo do otrzymania dywidendy od akcji nie notowanych na rynku regulowanym ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień następny po dniu ustalenia tych praw.";

12)
po § 20 dodaje się § 20a i § 20b w brzmieniu:

"§ 20a. 1. Aktywa i zobowiązania funduszu emerytalnego wycenia się, a wartość aktywów netto wylicza się na każdy dzień wyceny według stanów i wartości aktywów i zobowiązań na koniec tego dnia.

2. Wartość jednostki rozrachunkowej oblicza się na każdy dzień wyceny na podstawie wartości aktywów netto na ten dzień.

§ 20b. 1. Należne odsetki od lokat i rachunków nalicza się odpowiednio na każdy dzień kalendarzowy, począwszy od dnia następującego po dniu ujęcia lokaty lub salda w księgach rachunkowych.

2. Przychody i koszty za dni nie będące dniami wyceny ujmuje się na dzień następujący po dniach nie będących dniami wyceny.

3. Przychody z praw należnych funduszowi ujmuje się odpowiednio za każdy dzień kalendarzowy do czasu ich wygaśnięcia.";

13)
w § 25 skreśla się kropkę i dodaje się wyrazy "i naliczane za każdy dzień kalendarzowy.";
14)
§ 28 otrzymuje brzmienie:

"§ 28. Wynik finansowy roku obrotowego jest przeksięgowywany na kapitał funduszu i kapitał rezerwowy. Operacji tej dokonuje się na pierwszy dzień wyceny następnego roku obrotowego.";

15)
skreśla się § 30;
16)
w § 31 zdanie wstępne otrzymuje brzmienie: "Wynik finansowy funduszu obejmuje:";
17)
w § 34 w ust. 2 w pkt 4 w lit. b) skreśla się przecinek oraz wyrazy "o której mowa w § 12 rozporządzenia Rady Ministrów";
18)
§ 36 otrzymuje brzmienie:

"§  36. 1. Roczne sprawozdanie finansowe funduszu sporządza się w terminie 3 miesięcy od dnia bilansowego.

2. Uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy towarzystwa w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego funduszu powinna być podjęta w terminie 4 miesięcy od dnia bilansowego.

3. Przed podjęciem uchwały, o której mowa w ust. 2, roczne sprawozdanie finansowe funduszu podlega badaniu przez biegłego rewidenta.

4. Do rocznego sprawozdania finansowego funduszu dołącza się opinię oraz raport z badania sporządzony przez biegłego rewidenta.";

19)
w § 37 w ust. 1 wyrazy "Sprawozdanie finansowe" zastępuje się wyrazami "Roczne sprawozdanie finansowe";
20)
załączniki nr 1 i 4 do rozporządzenia otrzymują brzmienie ustalone w załącznikach nr 1 i 2 do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2000 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

BILANS FUNDUSZU 31.XII. .....

(stan na koniec roku poprzedniego)

31.XII. .....

(stan na koniec roku bieżącego

I. Aktywa
1. Portfel inwestycyjny
2. Środki pieniężne:
2.1. na rachunkach bieżących
2.2. na rachunku przeliczeniowym
2.3. pozostałe środki
3. Należności:
3.1. z tytułu zbytych składników portfela inwestycyjnego
3.2. z tytułu dywidend
3.3 z tytułu odsetek
3.4. od towarzystwa
3.5. pozostałe
4. Rozliczenia międzyokresowe
II. Zobowiązania:
1. z tytułu nabytych składników portfela inwestycyjnego
2. z tytułu pożyczek i kredytów
3. wobec członków
4. wobec towarzystwa
5. wobec depozytariusza
6. z tytułu nie przeliczonych jednostek na rachunku rezerwowym
7. pozostałe
8. Rozliczenia międzyokresowe
III. Aktywa netto (I-II)
IV. Kapitał funduszu
V. Kapitał rezerwowy otwartego funduszu emerytalnego (wartość środków wpłaconych na rachunek rezerwowy)
VI. Wynik finansowy
VII. Kapitały razem (IV + V + VI)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZESTAWIENIE PORTFELA INWESTYCYJNEGO WEDŁUG STANU NA DZIEŃ BILANSOWY

Lp. Portfel inwestycyjny Wyszczególnienie Liczba papierów wartościowych Ocena jakościowa (jeśli występuje) Wartość na dzień wyceny Wartość w cenie nabycia Udział w aktywach
2 3 4 5 6 7 8
1 Portfel inwestycyjny razem Suma
I Papiery wartościowe dopuszczone do obrotu publicznego Suma
1 Akcje spółek notowanych na rynkach giełdowych: Suma
1.1. podstawowym Suma
Nazwa spółki
1.2. równoległym Suma
Nazwa spółki
1.3. wolnym Suma
Nazwa spółki
2. Akcje spółek notowanych na rynku pozagiełdowym Suma
Nazwa spółki
3. Akcje NFI Suma
Nazwa funduszu
4. Certyfikaty inwestycyjne: Suma
4.1. notowane na rynku giełdowym Suma
Nazwa emitenta
4.2. notowane na rynku pozagiełdowym Suma
Nazwa emitenta
5. Prawa do akcji: Suma
5.1. notowane na rynku giełdowym Suma
Nazwa emitenta
5.2. notowane na rynku pozagiełdowym Suma
Nazwa emitenta
6. Prawa do nowej emisji: Suma
6.1. notowane na rynku giełdowym Suma
Nazwa emitenta
6.2. notowane na rynku pozagiełdowym Suma _
Nazwa emitenta
7. Prawa poboru: Suma
7.1. notowane na rynku giełdowym Suma
Nazwa emitenta
7.2. notowane na rynku pozagiełdowym Suma
Nazwa emitenta
7.3 przydzielone nie notowane na rynku giełdowym Suma
Nazwa emitenta
7.4. przydzielone nie notowane na rynku giełdowym ani pozagiełdowym Suma
Nazwa emitenta
8. Nie notowane akcje spółek publicznych Suma
Nazwa emitenta
9. Nie notowane prawa nowej emisji spółek publicznych Suma
Nazwa emitenta
10. Nie notowane prawa do akcji spółek publicznych Suma
Nazwa emitenta
11. Nie notowane prawa poboru akcji spółek publicznych Suma
Nazwa emitenta
12. Obligacje notowane na regulowanym rynku giełdowym: Suma
12.1. skarbowe Suma
Seria/termin/

wykupu

12.2. komunalne Suma
Emitent/seria/

termin wykupu

12.3. zabezpieczone całkowicie obligacje inne niż komunalne Suma
Emitent/seria/

termin wykupu

12.4 nie zabezpieczone obligacje innych podmiotów Suma
Emitent/seria/

termin wykupu

13. Obligacje notowane na regulowanym rynku pozagiełdowym: Suma
13.1. skarbowe Suma
Emitent/seria/

termin wykupu

13.2. komunalne Suma
Emitent/seria/

termin wykupu

13.3. zabezpieczone całkowicie obligacje inne niż komunalne Suma
Emitent/seria/

termin wykupu

13.4. nie zabezpieczone obligacje innych podmiotów Suma
Emitent/seria/

termin wykupu

14. Obligacje nie notowane: Suma
14.1. skarbowe Suma
Seria/termin wykupu
14.2. komunalne Suma
Emitent/seria/

termin wykupu

14.3. zabezpieczone całkowicie obligacje inne niż komunalne Suma
Emitent/seria/

termin wykupu

14.4. nie zabezpieczone obligacje innych podmiotów Suma
Emitent/seria/

termin wykupu

15. Bony: Suma
15.1. skarbowe Suma
Termin wykupu
15.2. pieniężne NBP Suma
Termin wykupu
16. Listy zastawne: Suma
16.1. hipoteczne Suma
Emitent/seria/

termin wykupu

16.2. publiczne Suma
Emitent/seria/

termin wykupu

II. Papiery wartościowe nie dopuszczone do obrotu publicznego Suma
1. Obligacje: Suma
1.1. komunalne Suma
Emitent/seria/

termin wykupu

1.2. zabezpieczone całkowicie obligacje inne niż komunalne Suma
Emitent/seria/

termin wykupu

1.3. nie zabezpieczone obligacje innych podmiotów Suma
Emitent/seria/

termin wykupu

2. Listy zastawne: Suma
2.1. hipoteczne Suma
Emitent/seria/

termin wykupu

2.2. publiczne Suma
Emitent/seria/

termin wykupu

3. Jednostki uczestnictwa: Suma
3.1. zbywane przez fundusze inwestycyjne otwarte Suma
Nazwa funduszu
3.2. zbywane przez specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte Suma
Nazwa funduszu
III. Papiery wartościowe krajów OECD Suma
1. Akcje Suma
Nazwa emitenta
2. Dłużne papiery wartościowe: Suma
2.1. skarbowe i pieniężne Suma
Emitent/seria/

termin wykupu

2.2. spółek notowanych na podstawowych giełdach obcych rynków kapitałowych Suma
Emitent/seria/

termin wykupu

3. Tytuły uczestnictwa emitowane przez instytucje wspólnego inwestowania Suma
Emitent/seria/

termin wykupu

IV. Bankowe papiery wartościowe i depozyty Suma
bank Emitent/seria/

termin wykupu

V. Kredyty i pożyczki Suma
dłużnik Numer umowy
VI. Prawa pochodne Suma
rodzaj instrumentu Seria/emitent

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024