Bezpieczeństwo i higiena pracy przy eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, ze złomu metali.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 30 grudnia 1999 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, ze złomu metali.

Na podstawie art. 23715 § 2 Kodeksu pracy zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy przy eliminowaniu przedmiotów niebezpiecznych ze złomu metali, w szczególności dotyczące:
1)
identyfikowania tych przedmiotów,
2)
postępowania przy eliminowaniu ich ze złomu.
2.
Przepisy rozporządzenia dotyczą pracodawców:
1)
wytwarzających złom metali,
2)
zajmujących się magazynowaniem, sprzedażą i przetwórstwem złomu metali.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
złomie metali - należy przez to rozumieć zniszczone lub uszkodzone w toku procesów eksploatacyjnych wyroby z metali i ich części nie nadające się do dalszego używania zgodnie z ich przeznaczeniem,
2)
przedmiotach niebezpiecznych - należy przez to rozumieć przedmioty wybuchowe, a także inne urządzenia i przedmioty, które ze względu na swoje właściwości lub zawartość stwarzają niebezpieczeństwo dla pracowników, w szczególności poprzez:
a)
właściwości łatwo palne,
b)
emisję niebezpiecznego promieniowania,
c)
działanie żrące, trujące lub rakotwórcze,
3)
przedmiotach wybuchowych - należy przez to rozumieć wszelkiego rodzaju przedmioty, które ze względu na swe właściwości wybuchowe stwarzają niebezpieczeństwo w razie poddania ich działaniu wysokiej temperatury lub przy niewłaściwym obchodzeniu się z nimi, w szczególności przy poruszaniu, manipulowaniu, rozkręcaniu, rzucaniu.
§  3.
1.
Pracodawca jest obowiązany zapewnić dokonywanie oceny ryzyka związanego z zagrożeniami, jakie mogą wystąpić w związku ze znajdującym się na terenie zakładu pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę złomem metali, w tym w szczególności:
1)
przeprowadzać kontrolę złomu w celu stwierdzenia, czy nie znajdują się w nim przedmioty niebezpieczne, w tym wybuchowe, oraz czy wszelkiego rodzaju naczynia, zbiorniki i butle zostały przygotowane do złomowania, kierując się zasadami określonymi w Polskich Normach,
2)
korzystać z pomocy specjalistów spoza zakładu pracy, jeśli jest to konieczne do identyfikacji przedmiotów o nieznanych właściwościach.
2.
Kontrola, o której mowa w ust. 1 pkt 1, powinna być przeprowadzona, w formie dokładnych oględzin poszczególnych przedmiotów zaliczonych do złomu, wyłącznie przez osoby wyznaczone przez pracodawcę, posiadające ukończone szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy tego rodzaju pracy.
§  4.
1.
Kontrolę, o której mowa w § 3, organizuje pracodawca wysyłający - przed ekspedycją przesyłki zawierającej złom metali, i odbierający - przy jej odbiorze.
2.
Po kontroli należy sporządzić protokół stwierdzający, że w przesyłce nie znajdują się przedmioty niebezpieczne. Kopię protokołu należy przesłać odpowiednio do dostawcy lub odbiorcy przesyłki.
3.
Paczki, kontenery i inne opakowania ze złomem, przygotowane do wysyłki, należy zaopatrzyć w widoczne i czytelne napisy o treści: "ZŁOM METALI - NIE ZAWIERA PRZEDMIOTÓW NIEBEZPIECZNYCH".
§  5.
1.
Załadunek lub rozładunek złomu metali należy przeprowadzać, stosując zasady i środki ostrożności określone w instrukcji stanowiskowej.
2.
Jeżeli w czasie załadunku lub rozładunku wykonywanego mechanicznie wystąpi podejrzenie, że w złomie znajdują się przedmioty niebezpieczne, należy zastosować się do procedury określonej w § 7.
§  6.
1.
Pracodawca zajmujący się przetwórstwem złomu metali jest obowiązany zapewnić przeprowadzenie kontroli złomu bezpośrednio przed przekazaniem go do przetworzenia. Kontrolę należy przeprowadzić w sposób określony w § 3.
2.
Niedopuszczalne jest przekazanie złomu metali do przetworzenia bez przeprowadzenia kontroli, o której mowa w ust. 1, i upewnienia się, że w złomie nie znajdują się przedmioty niebezpieczne.
§  7.
1.
W razie stwierdzenia lub podejrzenia, że w złomie metali znajduje się przedmiot niebezpieczny, należy niezwłocznie powiadomić o tym przełożonego.
2.
Znaleziony przedmiot, w stosunku do którego istnieje podejrzenie, że jest to przedmiot niebezpieczny, należy pozostawić na miejscu do czasu dokonania oględzin przez przedstawicieli organów wymienionych w ust. 4.
3.
Z terenu, na którym znajduje się przedmiot niebezpieczny, należy usunąć pracowników lub osoby postronne, pozostawiając w bezpiecznej odległości pracownika strzegącego dostępu do tego przedmiotu.
4.
W razie znalezienia przedmiotu niebezpiecznego, w tym wybuchowego, pracodawca obowiązany jest powiadomić właściwe organy zgodnie z ich właściwością:
1)
wojska i Policji,
2)
Państwowej Straży Pożarnej,
3)
państwowego dozoru jądrowego i ochrony radiologicznej oraz
4)
w razie konieczności organ Inspekcji Sanitarnej.
5.
Jeżeli jest to możliwe ze względów bezpieczeństwa, znaleziony przedmiot niebezpieczny należy przemieścić do wydzielonego pomieszczenia lub innego wyodrębnionego i oznakowanego znakami bezpieczeństwa zgodnie z Polskimi Normami miejsca, niedostępnego dla pracowników i osób postronnych. O możliwości przemieszczenia znalezionego przedmiotu niebezpiecznego decyzję podejmuje pracodawca.
6.
Przemieszczanie przedmiotów, o których mowa w ust. 5, należy przeprowadzać, stosując zasady i środki ostrożności określone w instrukcji stanowiskowej.
7.
Unieszkodliwianie przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, należy wykonywać w miejscu i w sposób określony przez właściwe, dla określonego rodzaju niebezpieczeństwa, organy wymienione w ust. 4.
8.
Przy pracach związanych z eliminowaniem przedmiotów niebezpiecznych ze złomu metali niedopuszczalne jest w szczególności:
1)
rzucanie tych przedmiotów, uderzanie w nie, rozkręcanie, przecinanie lub poddawanie obróbce termicznej,
2)
odsyłanie dostawcy złomu z ładunkiem zawierającym przedmiot niebezpieczny bez dokonania rozpoznania przez specjalistów reprezentujących organy, o których mowa w ust. 4.
§  8.
Do czasu przeprowadzenia rozpoznania przedmiotu niebezpiecznego i jego wywiezienia poza teren zakładu przez organy wymienione w § 7 ust. 4, pracodawca jest zobowiązany:
1)
powiadomić niezwłocznie wszystkich pracowników, którzy są lub mogą być narażeni na poważne i nieuniknione niebezpieczeństwa, w tym o podjętych lub koniecznych do podjęcia działaniach dla zapewnienia bezpieczeństwa,
2)
wydać polecenia w celu umożliwienia pracownikom przerwania pracy oraz w razie potrzeby natychmiastowego opuszczenia stanowisk pracy,
3)
zapewnić bezpieczną ewakuację pracowników do wyznaczonych miejsc, gdy jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa,
4)
wydać polecenie wznowienia pracy po likwidacji występującego zagrożenia.
§  9.
Pracodawca jest obowiązany opracować, w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia, szczegółową instrukcję określającą zasady bezpieczeństwa i higieny pracy przy czynnościach wykonywanych w danym zakładzie pracy i związanych z eliminowaniem przedmiotów niebezpiecznych, w tym wybuchowych, ze złomu metali, kierując się zasadami określonymi w Polskich Normach. Z instrukcją należy zapoznać wszystkich pracowników zatrudnionych przy pracach w kontakcie ze złomem metali.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024