Tryb przeprowadzania postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego oraz sposób wykonywania kar dyscyplinarnych w stosunku do funkcjonariuszy celnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 kwietnia 2000 r.
w sprawie trybu przeprowadzania postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego oraz sposobu wykonywania kar dyscyplinarnych w stosunku do funkcjonariuszy celnych.

Na podstawie art. 80 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 72, poz. 802 i Nr 110, poz. 1255) zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Rzecznik dyscyplinarny niezwłocznie po otrzymaniu polecenia odpowiednio naczelnika urzędu celnego, dyrektora izby celnej albo ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydaje postanowienie o wszczęciu postępowania wyjaśniającego.
2.
Postanowienie o wszczęciu postępowania wyjaśniającego rzecznik dyscyplinarny niezwłocznie doręcza funkcjonariuszowi celnemu, którego ono dotyczy.
3.
Postanowienie o wszczęciu postępowania wyjaśniającego powinno zawierać w szczególności:
1)
stopień, imię, nazwisko i stanowisko służbowe rzecznika dyscyplinarnego,
2)
stopień, imię, nazwisko i stanowisko służbowe funkcjonariusza celnego, którego postępowanie wyjaśniające dotyczy,
3)
zwięzły opis okoliczności mogących świadczyć o naruszeniu przez funkcjonariusza celnego obowiązku służbowego,
4)
informację o przysługujących funkcjonariuszowi celnemu uprawnieniach związanych z wszczęciem postępowania wyjaśniającego.
§  2.
1.
Rzecznik dyscyplinarny w toku postępowania wyjaśniającego może przesłuchiwać świadków oraz przeprowadzać dowody z dokumentów oraz opinii biegłych konieczne do wyjaśnienia sprawy.
2.
W postępowaniu wyjaśniającym należy umożliwić funkcjonariuszowi celnemu złożenie wyjaśnień oraz zgłoszenie innych wniosków dowodowych.
§  3.
1. 2
Rzecznik dyscyplinarny, w terminie 30 dni od dnia wszczęcia postępowania wyjaśniającego, składa odpowiednio naczelnikowi urzędu celnego, dyrektorowi izby celnej albo ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego albo o umorzenie postępowania wyjaśniającego, o czym niezwłocznie zawiadamia funkcjonariusza celnego, którego wniosek dotyczy.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się sprawozdanie z wyników postępowania wyjaśniającego, dowody zebrane w toku postępowania wyjaśniającego oraz wnioski przedłożone przez funkcjonariusza celnego, którego postępowanie dotyczy.
§  4.
1. 3
Postępowanie dyscyplinarne prowadzi odpowiednio naczelnik urzędu celnego, dyrektor izby celnej albo minister właściwy do spraw finansów publicznych lub wyznaczony przez niego funkcjonariusz celny, zwani dalej "prowadzącym postępowanie".
2.
Postanowienie o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego powinno zawierać:
1)
stopień, imię, nazwisko i stanowisko służbowe osoby, która wydaje postanowienie,
2)
datę i miejsce wydania,
3)
stopień, imię, nazwisko i stanowisko służbowe obwinionego,
4)
stopień, imię, nazwisko i stanowisko służbowe rzecznika dyscyplinarnego,
5)
stopień, imię, nazwisko i stanowisko służbowe prowadzącego postępowanie,
6)
określenie czynu zarzucanego obwinionemu, ze wskazaniem czasu i miejsca jego popełnienia,
7) 4
datę powzięcia przez odpowiednio naczelnika urzędu celnego, dyrektora izby celnej albo ministra właściwego do spraw finansów publicznych wiadomości o naruszeniu przez obwinionego obowiązku służbowego,
8)
podpis osoby wydającej postanowienie,
9)
uzasadnienie.
3.
Postanowienie o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego doręcza się niezwłocznie obwinionemu oraz rzecznikowi dyscyplinarnemu.
§  5.
1.
W toku postępowania dyscyplinarnego obwiniony funkcjonariusz celny, zwany dalej "obwinionym", ma prawo do:
1)
zgłaszania wniosków dowodowych,
2)
ustanowienia obrońcy,
3)
odmowy składania wyjaśnień,
4)
przeglądania akt i sporządzania notatek.
2.
Obrońcą obwinionego może być wskazany przez niego funkcjonariusz celny, który uprawniony jest do reprezentowania obwinionego w granicach udzielonego na piśmie pełnomocnictwa.
§  6.
1.
Wnioski dowodowe obwiniony zgłasza na piśmie prowadzącemu postępowanie, który rozstrzyga o uwzględnieniu wniosku.
2.
Prowadzący postępowanie może odmówić, w drodze postanowienia, uwzględnienia wniosku, jeżeli:
1)
okoliczność, która ma być udowodniona, nie ma znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy albo jest już udowodniona zgodnie z twierdzeniem wnioskodawcy,
2)
dowód jest nieprzydatny do stwierdzenia danej okoliczności lub nie da się przeprowadzić,
3)
przeprowadzenie dowodu jest sprzeczne z prawem.
§  7.
1.
Prowadzący postępowanie zbiera materiał dowodowy i podejmuje czynności niezbędne do wyjaśnienia sprawy, a w szczególności przyjmuje wyjaśnienia od obwinionego, przesłuchuje świadków, zleca przeprowadzenie badań lub ekspertyz oraz zasięga niezbędnych opinii. Wyniki badań lub ekspertyz są przedstawiane w formie pisemnej.
2.
Z przesłuchania obwinionego, świadków i biegłych sporządza się protokół.
3.
Na wniosek obwinionego lub jego obrońcy prowadzący postępowanie może przeprowadzić przesłuchanie świadków z udziałem obwinionego i jego obrońcy oraz rzecznika dyscyplinarnego.
§  8.
1.
Postępowanie dyscyplinarne powinno być ukończone w terminie 30 dni od dnia jego wszczęcia.
2.
Osoba, która wszczęła postępowanie dyscyplinarne, może, jeżeli jest to niezbędne do przeprowadzenia postępowania dowodowego, przedłużyć postępowanie na czas określony, nie dłuższy jednak niż 6 miesięcy.
§  9.
1.
Prowadzący postępowanie, po zakończeniu postępowania dowodowego, zapoznaje obwinionego i jego obrońcę, jeżeli został ustanowiony, oraz rzecznika dyscyplinarnego z aktami postępowania i poucza o prawie zgłoszenia wniosku o ich uzupełnienie w terminie 3 dni, a także umożliwia przedstawienie wniosków dotyczących orzeczenia kończącego postępowanie dyscyplinarne, w terminie 7 dni. Przepis § 7 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
2.
Obwiniony, po zapoznaniu się z aktami postępowania, podpisuje protokół sporządzony z tej czynności.
3.
Odmowa obwinionego zapoznania się z aktami postępowania dyscyplinarnego lub złożenia podpisu stwierdzającego tę okoliczność nie wstrzymuje postępowania.
4. 5
Jeżeli rzecznik dyscyplinarny wnioskuje o orzeczenie jednej z kar określonych w art. 63 ust. 1 pkt 4-7 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 72, poz. 802 i Nr 110, poz. 1255), a osobą, która wszczęła postępowanie dyscyplinarne, nie jest odpowiednio naczelnik urzędu celnego, dyrektor izby celnej albo minister właściwy do spraw finansów publicznych, to akta sprawy przekazywane są naczelnikowi urzędu celnego, dyrektorowi izby celnej albo ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych w celu orzeczenia kary dyscyplinarnej.
§  10.
1.
Orzeczenie dyscyplinarne powinno być sporządzone na piśmie i zawierać:
1)
stopień, imię, nazwisko i stanowisko służbowe osoby, która wydaje orzeczenie,
2)
stopień, imię, nazwisko i stanowisko służbowe obwinionego,
3)
określenie czynu zarzucanego obwinionemu,
4)
rozstrzygnięcie co do winy i kary,
5)
uzasadnienie prawne i faktyczne orzeczenia,
6)
pouczenie o prawie do wniesienia odwołania lub złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy oraz o terminie i trybie wniesienia odwołania,
7)
podpis osoby, która wydała orzeczenie, miejsce i datę wydania.
2.
W uzasadnieniu prawnym należy wyjaśnić w szczególności podstawy prawne orzeczenia, z przytoczeniem przepisów prawa.
3.
Uzasadnienie faktyczne orzeczenia powinno zawierać w szczególności wskazanie faktów, które zostały uznane za udowodnione, dowodów, na których się oparto, oraz przyczyn, z powodu których innym dowodom odmówiono wiarygodności i mocy dowodowej. W uzasadnieniu należy wskazać okoliczności, które zostały wzięte pod uwagę przy wymiarze kary.
§  11.
Odpis prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego dołącza się do akt osobowych funkcjonariusza celnego, przeciwko któremu toczyło się postępowanie dyscyplinarne.
§  12.
Wykonanie kar dyscyplinarnych:
1)
upomnienia, nagany, nagany z ostrzeżeniem, zakazu podwyższania stopnia służbowego przez 2 lata i zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych przez 2 lata polega na doręczeniu orzeczenia ukaranemu oraz powiadomieniu o ukaraniu bezpośredniego przełożonego,
2)
przeniesienia na niższe stanowisko służbowe polega na mianowaniu na niższe stanowisko służbowe,
3)
obniżenia stopnia służbowego polega na wydaniu decyzji o utracie stopnia i przyznaniu stopnia bezpośrednio niższego,
4)
wydalenia ze Służby Celnej polega na pisemnym zawiadomieniu ukaranego o zwolnieniu ze służby z dniem uprawomocnienia się orzeczenia.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.403) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
2 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.403) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
3 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.403) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
4 § 4 ust. 2 pkt 7 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.403) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.
5 § 9 ust. 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 19 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.43.403) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2002 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.36.405

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb przeprowadzania postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego oraz sposób wykonywania kar dyscyplinarnych w stosunku do funkcjonariuszy celnych.
Data aktu: 17/04/2000
Data ogłoszenia: 08/05/2000
Data wejścia w życie: 23/05/2000