Określenie zakresu zadań w dziedzinie kultury objętych mecenatem państwa oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania jednostkom samorządu terytorialnego dotacji na te zadania i dotacji celowych na dofinansowanie bieżących zadań własnych, związanych z prowadzeniem instytucji kultury, przejętych w dniu 1 stycznia 1999 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 maja 2000 r.
w sprawie określenia zakresu zadań w dziedzinie kultury objętych mecenatem państwa oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania jednostkom samorządu terytorialnego dotacji na te zadania i dotacji celowych na dofinansowanie bieżących zadań własnych, związanych z prowadzeniem instytucji kultury, przejętych w dniu 1 stycznia 1999 r.

Na podstawie art. 70 ust. 2 ustawy z dnia 21 stycznia 2000 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej (Dz. U. Nr 12, poz. 136) zarządza się, co następuje:
§  1.
Jednostki samorządu terytorialnego otrzymują dotacje celowe na:
1)
dofinansowanie bieżących zadań własnych związanych z prowadzeniem instytucji kultury, przejętych w dniu 1 stycznia 1999 r.,
2)
zadania z zakresu administracji rządowej objęte mecenatem państwa w dziedzinie kultury, wykonywane przez instytucje kultury, dla których organizatorami są jednostki samorządu terytorialnego; wykaz tych zadań określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  2.
1.
Jednostki samorządu terytorialnego, w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej na dany rok, z zastrzeżeniem § 4 ust. 1, składają właściwym wojewodom wnioski o przyznanie dotacji na finansowanie bieżących zadań własnych, o których mowa w § 1 pkt 1, wraz z uzasadnieniem oraz informacjami i wskaźnikami finansowymi, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2.
W terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosków wojewoda dokonuje ich analizy, biorąc pod uwagę wysokość środków, o których mowa w ust. 3, sytuację finansową jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucji kultury, i przedstawia ministrowi właściwemu do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwanemu dalej "Ministrem", do uzgodnienia propozycje przyznania dotacji w układzie klasyfikacji budżetowej wraz z podziałem na poszczególne jednostki, według wzoru wniosku stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia, z własnym uzasadnieniem.
3. 1
Wnioskowana przez wojewodę dotacja nie może przekroczyć wysokości łącznych środków dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego z obszaru województwa przeznaczonych w roku poprzednim na dofinansowanie zadań, o których mowa w § 1 pkt 1, zmienionych o wskaźnik odpowiadający zmianie wielkości środków określonych na ten cel w ustawie budżetowej na dany rok, z zastrzeżeniem § 4a i 4b.
4.
Minister, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku, zawiadamia wojewodę i ministra właściwego do spraw finansów publicznych o zaakceptowanych kwotach dotacji.
5.
Po uzgodnieniu wniosków z Ministrem wojewoda przedstawia ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych wnioski o dokonanie odpowiednich zmian w budżecie państwa.
§  3.
1.
Dotacje celowe na zadania, o których mowa w § 1 pkt 2, są udzielane na podstawie porozumień zawieranych przez jednostki samorządu terytorialnego z Ministrem.
2.
Porozumienie, o którym mowa w ust. 1, powinno określać:
1)
szczegółowy opis zadania i termin jego wykonania,
2)
kwotę dotacji przyznanej jednostce samorządu terytorialnego wykonującej zadania oraz szczegółowe zasady i terminy jej przekazywania,
3)
tryb kontroli wykonania zadania,
4)
sposób rozliczenia udzielonej dotacji i zasady zwrotu nie wykorzystanej części dotacji.
§  4.
1.
Termin zgłaszania wniosków, o którym mowa w § 2 ust. 1, w 2000 r. wynosi 14 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia.
2.
Procentowy wskaźnik wzrostu dotacji, o której mowa w § 2 ust. 3, w 2000 r. wynosi 2,4%.
§  4a. 2
 
1.
W 2002 r. wnioskowana przez wojewodę dotacja nie może przekroczyć wielkości ustalonej zgodnie z § 2 ust. 3, pomniejszonej o 3%.
2.
Minister dokonuje podziału 3% kwoty określonej w ustawie budżetowej na dofinansowanie zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego, związanych z prowadzeniem instytucji kultury przejętych z dniem 1 stycznia 1999 r., uwzględniając zmiany organizacyjne w instytucjach kultury.
3.
Minister, w terminie, o którym mowa w § 2 ust. 4, zawiadamia wojewodę i ministra właściwego do spraw finansów publicznych o dokonanym podziale kwot dotacji, o których mowa w ust. 2.
4.
Wojewoda przedstawia ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych wniosek o dokonanie odpowiednich zmian w budżecie państwa, obejmujący kwoty, o których mowa w ust. 3 i w § 2 ust. 4.
5.
Wojewoda, przedstawiając ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych wniosek, o którym mowa w § 2 ust. 5, uwzględnia również kwoty dotacji, o których mowa w ust. 3.
§  4b. 3
 
1.
W 2003 r. wnioskowana przez wojewodę dotacja nie może przekroczyć wielkości ustalonej zgodnie z § 2 ust. 3, pomniejszonej o 6%.
2.
Minister dokonuje podziału 6% kwoty określonej w ustawie budżetowej na dofinansowanie zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego, związanych z prowadzeniem instytucji kultury przejętych z dniem 1 stycznia 1999 r., uwzględniając zmiany organizacyjne w instytucjach kultury.
3.
Minister, w terminie, o którym mowa w § 2 ust. 4, zawiadamia wojewodę i ministra właściwego do spraw finansów publicznych o dokonanym podziale kwot dotacji, o których mowa w ust. 2.
4.
Wojewoda przedstawia ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych wniosek o dokonanie odpowiednich zmian w budżecie państwa, obejmujący kwoty, o których mowa w ust. 3 i w § 2 ust. 4.
5.
Wojewoda, przedstawiając ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych wniosek, o którym mowa w § 2 ust. 5, uwzględnia również kwoty dotacji, o których mowa w ust. 3.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZADANIA Z ZAKRESU ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ, OBJĘTE MECENATEM PAŃSTWA W DZIEDZINIE KULTURY, WYKONYWANE PRZEZ INSTYTUCJE KULTURY, DLA KTÓRYCH ORGANIZATORAMI SĄ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

1. Organizacja - w kraju i za granicą - festiwali, konkursów, przeglądów, spotkań, plenerów, warsztatów, konferencji, seminariów, tournée zespołów artystycznych, wystaw artystycznych, historycznych, muzealnych i innych imprez mających istotne znaczenie dla polskiej kultury i sztuki oraz ich zagranicznej promocji, w tym wynikających z międzynarodowych umów państwowych, rządowych i resortowych, zawartych w dziedzinie kultury i ochrony polskiego dziedzictwa kulturalnego za granicą, a także związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w UNESCO, Radzie Europy oraz wynikających z układu stowarzyszeniowego z Unią Europejską, w tym fundowanie nagród.

2. Organizacja - w kraju i za granicą - imprez przeznaczonych dla Polonii, emigracji i Polaków za granicą, a także zakup książek i czasopism dla bibliotek oraz innych dóbr niezbędnych do utrzymania polskości wśród Polonii, emigracji i Polaków za granicą.

3. Renowacja, konserwacja, inwentaryzacja tradycyjna i cyfrowa oraz ochrona zabytków, zbiorów bibliotecznych, innych obiektów kultury materialnej w kraju i za granicą.

4. Produkcja i opracowywanie filmów dokumentalnych, oświatowych, prezentacji multimedialnych i pomocy dydaktycznych.

5. Ochrona i propagowanie kultury mniejszości narodowych.

6. Organizowanie w kraju i za granicą promocji uczniów i studentów szkolnictwa artystycznego oraz młodych artystów.

7. Zakup dóbr kultury, a także przedmiotów służących kultywowaniu lokalnych i regionalnych tradycji kulturalnych, tłumaczeń, partytur i praw autorskich, ekspertyz, recenzji, prac krytycznych, książek i czasopism, innych dóbr niezbędnych do edukacji i animacji kulturalnej oraz promocji twórczości.

8. Wspieranie amatorskiego ruchu artystycznego, twórczości ludowej oraz ochrona unikalnych i zanikających zawodów i umiejętności artystycznych i ich warsztatów.

9. Edukacja kulturalna dzieci i młodzieży realizowana w różnych formach.

10. Dokumentacja i promocja zjawisk życia kulturalnego i artystycznego, tworzenie systemów informacyjnych w tym zakresie, wspomaganie centrów informatycznych.

11. Wspieranie rozwoju czytelnictwa, w szczególności przez dofinansowanie zakupu nowości wydawniczych.

12. Wydawanie niskonakładowych książek, czasopism, periodyków, druków ulotnych, nut, katalogów wystaw i zbiorów, opracowań dydaktycznych, informacyjnych, naukowo-badawczych, krytycznych, przekładów literatury polskiej i obcej - w postaci drukowanej lub innych technik zapisu, wydawnictw nagrań fonograficznych.

13. Prowadzenie kolekcji dzieł sztuki, instrumentów oraz zbiorów bibliotecznych, fonograficznych i filmowych.

14. Ochrona kolekcji dzieł sztuki, zbiorów historycznych, instrumentów oraz zbiorów bibliotecznych, fonograficznych i filmowych; zapewnienie dostępu do dóbr kultury osobom niepełnosprawnym, w tym opracowywanie "druków" mówionych i brajlowskich, filmowych napisów dialogowych i tłumaczeń na język migowy oraz odpowiednich prezentacji z zastosowaniem technik elektronicznych.

15. Wspieranie dystrybucji i rozpowszechniania filmów o szczególnym znaczeniu dla kultury oraz upowszechnianie w różnych formach kultury filmowej.

16. Digitalizacja zbiorów i ich udostępnianie poprzez sieć Internet.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WNIOSEK O PRZYZNANIE DOTACJI - Z UZASADNIENIEM

..............................

(pieczęć organu wnioskującego)

........................

(nazwa województwa)

Lp. Organizator (jednostka samorządu terytorialnego) Nazwa instytucji kultury Wnioskowana dotacja celowa z budżetu państwa
przez jednostkę samorządu terytorialnego przez wojewodę
1 2 3 4 5

Uzasadnienie jednostki samorządu terytorialnego (wojewody) -

w załączeniu.

........................... ......................

(dzień, miesiąc, rok) (organ wnioskujący)

część B

..............................

(pieczęć urzędu wojewódzkiego)

PODSTAWOWE INFORMACJE WYNIKAJĄCE Z PLANU INSTYTUCJI KULTURY NA ROK OBJĘTY WNIOSKOWANĄ DOTACJĄ

........................

(nazwa województwa)

Lp. Organizator (jednostka samorządu terytorialnego) Nazwa instytucji kultury Rozdział klasyfikacji budżetowej Planowane ogółem koszty instytucji Planowane przychody ogółem W tym:
dotacja samorządu dochody własne i inne
1 2 3 4 5 6 7 8

........................... ......................

(dzień, miesiąc, rok) (wojewoda)

część C

..............................

(pieczęć urzędu wojewódzkiego)

WSKAŹNIKI FINANSOWE DOTYCZĄCE FUNKCJONOWANIA INSTYTUCJI KULTURY W ROKU POPRZEDZAJĄCYM ROK OBJĘTY WNIOSKOWANĄ DOTACJĄ

........................

(nazwa województwa)

Lp. Organizator (jednostka samorządu terytorialnego) Nazwa instytucji kultury Ogólne koszty/

wydatki funkcjonowania instytucji

Przychody ogółem Z tego:
dotacja samorządowa dotacja budżetu państwa dochody własne i inne
1 2 3 4 5 6 7 8

........................... .......................

(sporządził) (dzień, miesiąc, rok)

1 § 2 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.50.450) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 maja 2002 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 lutego 2003 r. (Dz.U.03.23.189) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lutego 2003 r.

2 § 4a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.50.450) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 maja 2002 r.
3 § 4b dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 lutego 2003 r. (Dz.U.03.23.189) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lutego 2003 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.40.463

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie zakresu zadań w dziedzinie kultury objętych mecenatem państwa oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania jednostkom samorządu terytorialnego dotacji na te zadania i dotacji celowych na dofinansowanie bieżących zadań własnych, związanych z prowadzeniem instytucji kultury, przejętych w dniu 1 stycznia 1999 r.
Data aktu: 09/05/2000
Data ogłoszenia: 19/05/2000
Data wejścia w życie: 19/05/2000