Szczegółowe zasady i kryteria rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskich przedsiębiorców w Republice Federalnej Niemiec.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 15 czerwca 2000 r.
w sprawie szczegółowych zasad i kryteriów rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskich przedsiębiorców w Republice Federalnej Niemiec.

Na podstawie art. 49 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 1997 r. Nr 25, poz. 128, Nr 28, poz. 153, Nr 41, poz. 255, Nr 63, poz. 403, Nr 93, poz. 569, Nr 107, poz. 692, Nr 121, poz. 770 i Nr 123, poz. 776, z 1998 r. Nr 66, poz. 431, Nr 106, poz. 668, Nr 108, poz. 684, Nr 137, poz. 887, Nr 162, poz. 1112, 1118 i 1126, z 1999 r. Nr 60, poz. 636 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 31, poz. 384 i Nr 48, poz. 550) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Limit zatrudnienia pracowników polskich w Republice Federalnej Niemiec w celu realizacji umów o dzieło przez polskich przedsiębiorców, zwany dalej "limitem", określany jest według postanowień Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o oddelegowaniu pracowników polskich przedsiębiorstw do realizacji umów o dzieło, sporządzonej w Bonn w dniu 31 stycznia 1990 r. (Dz. U. z 1994 r. Nr 98, poz. 474, 475 i 476).
2.
Limit jest rozdzielany dla następujących kategorii prac:
1)
budowlanych - "B",
2)
konserwacji zabytków - "R",
3)
izolacyjnych - "I",
4)
pozostałych - "S".
3.
Limit jest rozdzielany na okres obliczeniowy, zwany dalej "okresem obliczeniowym", który rozpoczyna się 1 października, a kończy 30 września roku następnego. Limit liczony jest w osobomiesiącach. Osobomiesiąc oznacza zatrudnienie jednej osoby w ciągu miesiąca.
§  2.
1.
Rozdziału limitu dokonuje Minister Gospodarki, wydając zezwolenie, w którym określa liczbę przyznanych osobomiesięcy, okresy realizacji oraz kategorię prac.
2.
Rozdział limitu w okresie obliczeniowym:
1)
podstawowy - dokonywany jest do dnia 31 lipca każdego roku,
2)
uzupełniający - dokonywany jest do dnia 28 lutego następnego roku, w przypadku niewykorzystania limitu z rozdziału podstawowego,
3)
dodatkowy - dokonywany jest po rozdziale uzupełniającym, przed końcem upływu okresu obliczeniowego, w przypadku niskiego stopnia wykorzystania limitu, wskazującego na możliwość niewykorzystania przyznanego limitu na dany okres obliczeniowy. Minister Gospodarki ogłasza termin dodatkowego rozdziału limitu w formie komunikatu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
3.
Rozdziały limitu, o których mowa w ust. 2, w każdej kategorii prac następują z uwzględnieniem następujących zasad:
1)
15% limitu - rozdzielane jest między grupę przedsiębiorców, którzy przez dwa kolejne okresy obliczeniowe, przed datą rozdziału limitu, nie wykonywali umów o dzieło w Republice Federalnej Niemiec, na podstawie uzyskanych zezwoleń, zwanych dalej "przedsiębiorcami ubiegającymi się o przydział osobomiesięcy po raz pierwszy",
2)
85% limitu - rozdzielane jest między grupę pozostałych przedsiębiorców, którzy na terenie Republiki Federalnej Niemiec wykonywali umowy o dzieło na podstawie uzyskanych zezwoleń,
3)
limit, który nie zostanie rozdzielony ze względu na brak przedsiębiorców spełniających wymogi określone:
a)
w pkt 1 zwiększa pulę przeznaczoną do rozdziału dla przedsiębiorców wymienionych w pkt 2,
b)
w pkt 2 zwiększa pulę przeznaczoną do rozdziału dla przedsiębiorców wymienionych w pkt 1.
4.
Liczba osobomiesięcy przyznana przedsiębiorcy ubiegającemu się o przydział osobomiesięcy po raz pierwszy nie może przekraczać iloczynu 12 i 50% średniorocznej liczby zatrudnionych pracowników, określonej w zaświadczeniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 3.
§  3.
1.
Zezwolenie, o którym mowa w § 2 ust. 1, wydawane jest na wniosek spełniający wymogi określone w § 4, składany w Ministerstwie Gospodarki w terminach:
1)
od dnia 10 czerwca do dnia 30 czerwca każdego roku - w ramach rozdziału podstawowego,
2)
od dnia 10 stycznia do dnia 31 stycznia roku następnego - w ramach rozdziału uzupełniającego,
3)
wskazanych w komunikacie Ministra Gospodarki, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 3 - w ramach rozdziału dodatkowego.
2.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Do wniosku o wydanie zezwolenia przedsiębiorca załącza następujące dokumenty:
1)
arkusz informacyjny, którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia,
2)
kserokopię odpisu z rejestru handlowego lub innego właściwego rejestru stwierdzającego status oraz przedmiot przedsiębiorstwa albo kserokopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
3)
zaświadczenie właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, stwierdzające aktualny stan zatrudnienia i średnioroczną liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego w okresie ostatnich 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku oraz o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne,
4)
zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego, że przedsiębiorca nie zalega z zapłatą ciążących na nim obowiązków podatkowych,
5)
oświadczenie o znajomości zasad i przepisów związanych z realizacją umów o dzieło w Republice Federalnej Niemiec, zawierające nazwę przedsiębiorcy oraz imię i nazwisko osoby składającej to oświadczenie,
6)
kserokopię decyzji urzędu skarbowego w sprawie nadania numeru identyfikacji podatkowej NIP,
7)
sprawozdanie z wykorzystania liczby osobomiesięcy przyznanych poprzednio uzyskanym zezwoleniem,
8)
oryginał poprzedniego zezwolenia, o ile nie został on wcześniej złożony w Ministerstwie Gospodarki.
2.
Załączone do wniosku dokumenty powinny być opatrzone podpisem i pieczęcią przedsiębiorcy oraz zawierać klauzulę "Przedkładam jako załącznik do wniosku z dnia...".
3.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3 i 4, zachowują ważność przez okres 3 miesięcy od daty wydania, jeżeli z ich treści nie wynika inna data ważności.
4.
W przypadku gdy złożony przez przedsiębiorcę wniosek nie spełnia warunków określonych w § 3 ust. 2, jak również nie załączono do niego dokumentów określonych w § 4 ust. 1, z uwzględnieniem warunków określonych w ust. 2 i 3, Minister Gospodarki wzywa przedsiębiorcę do ich uzupełnienia. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu wniosek pozostawia się bez rozpoznania.
§  5.
1.
Zezwolenie może być wydane, z uwzględnieniem ust. 2, 3 i 4, jeżeli przedsiębiorca daje rękojmię należytego wykonania umów o dzieło, złoży deklarację o znajomości zasad i przepisów związanych z realizacją umów o dzieło w Republice Federalnej Niemiec oraz spełni łącznie następujące warunki:
1)
prowadził na terenie kraju, przez okres co najmniej dwóch lat poprzedzających złożenie wniosku, działalność mieszczącą się w zakresie wnioskowanej kategorii prac, o której mowa w § 1 ust. 2 - w przypadku przedsiębiorcy ubiegającego się o przydział osobomiesięcy po raz pierwszy, lub prowadził na terenie kraju, co najmniej przez dwa lata, w okresie pięciu lat poprzedzających złożenie wniosku, działalność mieszczącą się w zakresie kategorii prac, o których mowa w § 1 ust. 2 - w przypadku pozostałych przedsiębiorców,
2)
nie posiada zaległości podatkowych i wywiązuje się z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.
2.
Jeżeli niespełnienie warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jest następstwem zmiany nazwy, przekształcenia formy prawnej, połączenia lub podziału przedsiębiorcy, to warunek ten może być uznany za spełniony, gdy co najmniej jeden z poprzednio działających przedsiębiorców spełniał warunek określony w ust. 1 pkt 1, a równocześnie nowo powstały przedsiębiorca podjął działalność określoną w § 1 ust. 2 i prowadzi ją do dnia złożenia wniosku.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do przedsiębiorców, o których mowa w § 2 ust. 3 pkt 2, jeżeli zmiana nazwy, przekształcenie formy prawnej, połączenie lub podział przedsiębiorcy następuje w czasie wykonywania umów o dzieło na podstawie ważnego zezwolenia.
4.
Jeżeli przedsiębiorca wchodzi w skład grupy kapitałowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591, z 1997 r. Nr 32, poz. 183, Nr 43, poz. 272, Nr 88, poz. 554, Nr 118, poz. 754, Nr 139, poz. 933 i 934, Nr 140, poz. 939 i Nr 141, poz. 945, z 1998 r. Nr 60, poz. 382, Nr 106, poz. 668, Nr 107, poz. 669 i Nr 155 poz. 1014 oraz z 1999 r. Nr 9, poz. 75 i Nr 83, poz. 931), zezwolenie, z uwzględnieniem średniorocznej liczby zatrudnionych pracowników, określonej w zaświadczeniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 3, u każdego przedsiębiorcy tej grupy może być wydane spółce dominującej lub wskazanej przez nią spółce zależnej (bądź stowarzyszonej), jeżeli spełnione zostaną następujące warunki:
1)
zarówno spółka dominująca, jak i spółki zależne indywidualnie spełniają wymogi określone niniejszym rozporządzeniem,
2)
spółki zależne złożą oświadczenia, że nie będą samodzielnie ubiegać się o przydział osobomiesięcy,
3)
spółka dominująca dołączy do wniosku kserokopię dokumentu potwierdzającego, że w spółce zależnej i jej organach posiada większość całkowitej liczby głosów.
§  6.
1.
W przypadku gdy limit podlegający rozdziałowi, w myśl zasad określonych w § 1 i 2, jest mniejszy od sumy osobomiesięcy wynikającej z wniosków przedsiębiorców spełniających warunki określone w rozporządzeniu, Minister Gospodarki zmniejsza liczbę osobomiesięcy, jakie mogą być przyznane uprawnionym przedsiębiorcom:
1)
dla przedsiębiorców ubiegających się o przydział osobomiesięcy po raz pierwszy zmniejsza proporcjonalnie liczbę osobomiesięcy wynikającą z zasad ustalonych w § 2 ust. 4,
2)
dla pozostałych przedsiębiorców:
a)
w pierwszej kolejności Minister Gospodarki zmniejsza proporcjonalnie liczbę osobomiesięcy wynikającą z wniosków przedsiębiorców,
b)
jeżeli sposób zmniejszenia określony w lit. a) nie gwarantuje zaspokojenia potrzeb przedsiębiorców w stosunku do możliwości rozdziału limitu, Minister Gospodarki wyznacza wskaźnik zmniejszający, odnoszący się do podstawy średniorocznej liczby zatrudnionych pracowników określonej w zaświadczeniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 3, z uwzględnieniem przepisów określonych w § 8 ust. 3,
c)
jeżeli sposób zmniejszenia określony w lit. b) nie gwarantuje zaspokojenia potrzeb przedsiębiorców w stosunku do możliwości rozdziału limitu, Minister Gospodarki wyznacza wskaźnik zmniejszający, odnoszący się do faktycznego wykorzystania osobomiesięcy przez przedsiębiorcę w okresie obliczeniowym poprzedzającym złożenie wniosku.
2.
Minister Gospodarki może, w uzasadnionych przez przedsiębiorcę przypadkach, wydać zezwolenie na bieżący okres obliczeniowy, z przydziałem nie przekraczającym łącznie liczby 50 osobomiesięcy, na dokończenie umów o dzieło.
§  7.
Minister Gospodarki zasięga opinii organizacji reprezentujących przedsiębiorców ubiegających się o przydział osobomiesięcy w następujących sprawach:
1)
analizy dotychczasowego wykorzystania limitu przez przedsiębiorców przy realizacji umów o dzieło i wynikających stąd wniosków co do rozdziału limitu,
2)
analizy sytuacji polskich przedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie Republiki Federalnej Niemiec oraz analizy wykonania umowy, o której mowa w § 1 ust. 1,
3)
proponowanego wskaźnika zmniejszenia liczby osobomiesięcy, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 1, wyboru sposobu zmniejszenia liczby osobomiesięcy, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 2, oraz zasad uwzględniania wykorzystanych osobomiesięcy, o których mowa w § 8 ust. 3.
§  8.
1.
Minister Gospodarki może wydać zezwolenie, o którym mowa w § 2 ust. 1, i przyznać osobomiesiące na dwa kolejne okresy obliczeniowe następujące po okresie obliczeniowym, o którym mowa w § 1 ust. 3.
2.
Suma osobomiesięcy na każdy okres obliczeniowy, o którym mowa w ust. 1, przyznana przez Ministra Gospodarki, nie może przekroczyć 75% łącznego limitu przyznanego przez stronę niemiecką na okres obliczeniowy, o którym mowa w § 1 ust. 3.
3.
Wykorzystaną przez przedsiębiorcę liczbę osobomiesięcy, przyznaną wcześniejszymi zezwoleniami, na zasadach określonych w ust. 1, odlicza się przy dokonywaniu przydziału osobomiesięcy w kolejnych terminach rozdziału limitu.
§  9.
1.
Zezwolenia, z zastrzeżeniem ust. 2, wydane przez Ministra Gospodarki zachowują ważność do dnia 30 czerwca w danym okresie obliczeniowym.
2.
Zezwolenia, wydane przez Ministra Gospodarki na podstawie § 2 ust. 2 pkt 3 oraz § 6 ust. 2, zachowują ważność przez okres jednego miesiąca od daty ich wydania.
3.
Przedsiębiorcy, którzy otrzymali zezwolenia, są zobowiązani złożyć Ministrowi Gospodarki oryginał zezwolenia wraz ze sprawozdaniem z wykorzystania przyznanej liczby osobomiesięcy, w terminie 14 dni od dnia upływu ważności zezwolenia.
4.
Wykorzystanie osobomiesięcy, przyznanych poprzednim zezwoleniem, poniżej 60% może być podstawą do odmowy udzielenia kolejnego zezwolenia, a przedsiębiorca przy następnym rozdziale limitu jest kwalifikowany jako przedsiębiorca ubiegający się o przydział osobomiesięcy po raz pierwszy.
§  10.
1.
Termin, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, w roku 2000 ustala się od dnia 20 czerwca do dnia 10 lipca 2000 r.
2.
Przedsiębiorcy, którzy w 2000 r. otrzymali zezwolenie w ramach rozdziału uzupełniającego na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 6 lipca 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i kryteriów rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskich przedsiębiorców w Republice Federalnej Niemiec (Dz. U. Nr 85, poz. 541 i Nr 107, poz. 673), ważne do 31 lipca 2000 r., i ubiegają się o kolejne zezwolenie, mogą zamiast zwrotu oryginału zezwolenia złożyć Ministrowi Gospodarki do dnia 10 lipca 2000 r. kserokopię zezwolenia z potwierdzeniem liczby odpisanych przez niemiecki urząd pracy osobomiesięcy wraz ze sprawozdaniem wstępnym z wykorzystania przyznanych osobomiesięcy. Oryginał zezwolenia przedsiębiorca jest obowiązany zwrócić oraz złożyć sprawozdanie końcowe w terminie do dnia 15 sierpnia 2000 r.
§  11.
Lista przedsiębiorców, którym udzielono zezwoleń, z podaniem liczby przyznanych osobomiesięcy, jest podawana do publicznej wiadomości w gmachu Ministerstwa Gospodarki przez okres 14 dni, licząc od dnia dokonania rozdziału.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 6 lipca 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i kryteriów rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskich przedsiębiorców w Republice Federalnej Niemiec (Dz. U. Nr 85, poz. 541 i Nr 107, poz. 673).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 10 ust. 1, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK*)

o wydanie zezwolenia dotyczącego przydziału osobomiesięcy w celu realizacji umów o dzieło w Republice Federalnej Niemiec

1. Przedsiębiorca ...........................................

(pełna nazwa)

.............................................................

Adres: ulica ........................., kod pocztowy ........

miejscowość ..................., telefon .............

telefaks ............

2. Przedsiębiorca ...........................................

(skrócona nazwa)

.............................................................

3. Numer identyfikacyjny REGON ..............................

4. Numer identyfikacji podatkowej NIP .......................

5. Wnioskowana liczba osobomiesięcy:

w kategorii prac**) ......................................

w okresie obliczeniowym:

od 1 października ....... r. do 30 września ........... r.

osobomiesięcy..........................

od 1 października ....... r. do 30 września ........... r.

osobomiesięcy .....................***)

od 1 października ....... r. do 30 września ........... r.

osobomiesięcy .....................***)

6. Imię i nazwisko oraz telefon osoby, która mogłaby udzielić

informacji w sprawie złożonego wniosku ...................

..........................................................

Uprzedzony o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych

zeznań potwierdzam zgodność przedstawionych danych i

informacji.

................. ...........................

(data) (podpis i pieczęć

przedsiębiorcy)

______

*) Wypełnić pismem maszynowym.

**) Wniosek wypełnia się oddzielnie dla każdej kategorii prac.

***) Wypełnia się w przypadku kontynuacji umów o dzieło rozpoczętych w pierwszym, wnioskowanym okresie obliczeniowym.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

ARKUSZ INFORMACYJNY

1. Pełna nazwa przedsiębiorcy ...............................

..........................................................

2. Adres ....................................................

(ulica, kod pocztowy, miejscowość)

..........................................................

(gmina, województwo)

3. Kategoria prowadzonej działalności gospodarczej:

€ budownictwo od dnia ................

€ konserwacja zabytków od dnia ................

€ izolacja od dnia ................

€ inne od dnia ................

4. Wykaz prac wykonywanycha),b)

Rodzaj wykonywanych prac w kraju W latach Inwestor, zleceniodawca Wartość wykonywanych prac

Uprzedzony o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych

zeznań potwierdzam zgodność przedstawionych danych i

informacji.

.......... ...........................

(data) (podpis przedsiębiorcy)

______

a) Przedsiębiorca ubiegający się o przydział osobomiesięcy po raz pierwszy wykazuje prace wykonywane w kraju w zakresie wnioskowanej kategorii prac, w okresie co najmniej dwóch lat poprzedzających złożenie wniosku.

b) Przedsiębiorca, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia, wykazuje prace wykonywane w kraju, mieszczące się w kategoriach prac, o których mowa w § 1 ust. 2 rozporządzenia, przez co najmniej 2 lata, w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.49.572

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i kryteria rozdziału limitu zatrudnienia pracowników polskich w celu realizacji umów o dzieło przez polskich przedsiębiorców w Republice Federalnej Niemiec.
Data aktu: 15/06/2000
Data ogłoszenia: 17/06/2000
Data wejścia w życie: 25/06/2000, 17/06/2000