Szczegółowe zasady nadzoru nad przestrzeganiem standardu wychowania i opieki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz nadzoru nad jakością działań ośrodków adopcyjno-opiekuńczych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 29 sierpnia 2000 r.
w sprawie szczegółowych zasad nadzoru nad przestrzeganiem standardu wychowania i opieki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz nadzoru nad jakością działań ośrodków adopcyjno-opiekuńczych.

Na podstawie art. 33o ust. 10 ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414, Nr 106, poz. 668, Nr 117, poz. 756, Nr 162, poz. 1118 i 1126, z 1999 r. Nr 20, poz. 170, Nr 79, poz. 885, Nr 90, poz. 1001 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 19, poz. 238) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ośrodkach - należy przez to rozumieć ośrodki adopcyjno-opiekuńcze w rozumieniu ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej,
2)
placówkach - należy przez to rozumieć placówki opiekuńczo-wychowawcze w rozumieniu ustawy, o której mowa w pkt 1,
3)
osobach sprawujących nadzór - należy przez to rozumieć osoby, które z upoważnienia wojewody sprawują nadzór, określony w art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy, o której mowa w pkt 1.
§  2.
Osoby sprawujące nadzór, przystępując do czynności nadzoru, legitymują się upoważnieniem wystawionym przez wojewodę, stwierdzającym tożsamość osoby oraz jej uprawnienia.
§  3.
Nadzór pedagogiczny w placówkach polega na badaniu:
1)
zasadności pobytu dziecka w placówce,
2)
przestrzegania standardów usług opiekuńczo-wychowawczych,
3)
przestrzegania w placówce praw dziecka,
4)
działania placówki na rzecz powrotu wychowanków do rodziny i utrzymywania przez nich kontaktów z rodzicami,
5)
przygotowania placówki do wypełniania specjalistycznych zadań określonych w regulaminie,
6)
przestrzegania zasady zatrudniania wyłącznie osób o kwalifikacjach określonych w odrębnych przepisach,
7)
sposobu wywiązywania się placówek i ośrodków z ich zadań ustalonych w ramach działania powiatowego systemu opieki nad dzieckiem i rodziną,
8)
przygotowania i stopnia realizacji programów naprawczych.
§  4.
Osoby sprawujące nadzór pedagogiczny zapoznają się w placówce z:
1)
kartami pobytu wychowanków,
2)
indywidualnymi planami pracy z poszczególnymi wychowankami,
3)
planem pracy placówki,
4)
sprawozdaniami z posiedzeń stałego zespołu do oceny sytuacji wychowanków,
5)
inną dokumentacją znajdującą się w placówce.
§  5.
Nadzór pedagogiczny nad jakością działań ośrodka obejmuje analizę i ocenę realizacji jego zadań w zakresie:
1)
przebiegu pozyskiwania i przygotowywania rodzin zamierzających przysposobić dziecko,
2)
zakresu i sposobu prowadzenia poradnictwa i terapii rodzinnej dla rodziców naturalnych i ich dzieci przebywających poza rodziną,
3)
sposobu pozyskiwania i promowania form rodzinnej opieki zastępczej, przeprowadzania szkoleń dla kandydatów zgłaszających gotowość do pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz wspierania rodzin zastępczych,
4)
współdziałania ośrodka z powiatowymi centrami pomocy rodzinie,
5)
współpracy ośrodka z placówkami opiekuńczo-wychowawczymi, ośrodkami pomocy społecznej, szkołami, organizacjami społecznymi celem umożliwienia wychowankom powrotu do rodziny lub ustanowienia dla nich rodzinnej opieki zastępczej lub przysposobienia.
§  6.
Osoby sprawujące nadzór pedagogiczny nad jakością działania ośrodków sprawdzają w szczególności:
1)
zgodność działania ośrodka z przepisami,
2)
rzetelność prowadzonej dokumentacji,
3)
aktualizowanie danych przekazywanych do banku danych, przestrzeganie poufności w sprawach rodzinnych prowadzonych przez ośrodek.
§  7.
1.
Osoby sprawujące nadzór pedagogiczny przygotowują roczny program działania, obejmujący określenie priorytetów kontroli, plan i organizację kontroli, harmonogram spotkań z placówkami i ośrodkami.
2.
Program działania powinien być przygotowany do końca listopada każdego roku poprzedzającego kontrolę i przedstawiony jednostkom kontrolowanym do końca roku kalendarzowego.
3.
Osoby sprawujące nadzór pedagogiczny przeprowadzają kontrolę co najmniej trzy razy w roku.
4.
Osoby sprawujące nadzór:
1)
prowadzą dokumentację działań związanych ze sprawowaniem przez siebie nadzoru, sporządzają protokoły kontroli,
2)
w przeprowadzonej kontroli oceniają sposób wypełniania w placówce specjalistycznych zadań,
3)
badają zgłaszane uwagi o działalności placówki lub ośrodka, pozyskane ze źródeł innych niż wyniki kontroli,
4)
sprawdzają kwalifikacje osób zatrudnionych w placówkach lub ośrodkach,
5)
analizują i oceniają nadzór pedagogiczny sprawowany przez dyrektora placówki lub ośrodka.
5.
Na podstawie przeprowadzonych kontroli osoby sprawujące nadzór sporządzają roczny raport o jakości funkcjonowania placówek i ośrodków w województwie.
§  8.
Osoby sprawujące nadzór są zobowiązane do:
1)
udzielania pomocy w rozwiązywaniu bieżących problemów wynikających z działalności placówek i ośrodków,
2)
wspierania placówek i ośrodków w ich kontaktach z instytucjami działającymi w miejscowościach, w których mieszkają rodziny wychowanków,
3)
zapewniania dyrektorom bieżących informacji o aktualnych problemach opieki i wychowania oraz opieki zastępczej i obowiązujących przepisach,
4)
organizowania raz na kwartał spotkań dyrektorów placówek i ośrodków celem wymiany doświadczeń, promowania działań innowacyjnych oraz do doradztwa w zakresie realizacji standardów opieki i wychowania w placówkach, a także zadań ośrodków oraz sprawowania przez nich nadzoru pedagogicznego,
5)
inspirowania do podejmowania nowatorskich rozwiązań pedagogicznych i organizacyjnych w programie rozwoju placówki i ośrodka lub programie naprawczym.
§  9.
1.
Dyrektor placówki lub ośrodka w ramach nadzoru:
1)
dokonuje oceny pracy opiekuńczo-wychowawczej pracowników,
2)
zapewnia bieżącą informację o obowiązujących przepisach prawa,
3)
udziela pracownikom pomocy w wykonywaniu przez nich obowiązków związanych z wychowaniem i opieką nad dziećmi,
4)
jest odpowiedzialny za podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników i udziela im pomocy w sprawach dokształcania,
5)
inspiruje pracowników do podejmowania działań innowacyjnych.
2.
Ocena pracy pracowników pedagogicznych zatrudnionych na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, Nr 162, poz. 1118 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 19, poz. 239 i Nr 22, poz. 291) dokonywana jest na podstawie odrębnych przepisów.
§  10.
Osoby sprawujące nadzór w toku prowadzenia czynności nadzorczych mogą korzystać z opinii ekspertów.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.74.862

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady nadzoru nad przestrzeganiem standardu wychowania i opieki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz nadzoru nad jakością działań ośrodków adopcyjno-opiekuńczych.
Data aktu: 29/08/2000
Data ogłoszenia: 08/09/2000
Data wejścia w życie: 23/09/2000