Wzór sztandaru Służby Celnej oraz tryb jego nadania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 września 2000 r.
w sprawie wzoru sztandaru Służby Celnej oraz trybu jego nadania.

Na podstawie art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 72, poz. 802 i Nr 110, poz. 1255) zarządza się, co następuje:
§  1.
Sztandar Służby Celnej, zwany dalej "sztandarem", składa się z płata, głowicy, drzewca i szarfy.
§  2.
1.
Płatem sztandaru jest tkanina w kształcie kwadratu o boku długości 100 cm. Do jednego boku płata sztandaru umocowanych jest co 10 cm jedenaście kółek, którymi przy pomocy pręta i jedenastu kółek osadzonych na drzewcu płat sztandaru jest mocowany do drzewca. Boki płata, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca, są obszyte srebrną frędzlą szerokości 5 cm.
2.
Strona główna płata sztandaru jest w kolorze białym i czerwonym ustalonym dla barw Rzeczypospolitej Polskiej i podzielona jest na cztery trójkąty o podstawie boku płata z wierzchołkami skierowanymi do środka płata. Trójkąt lewy i prawy są koloru czerwonego, a górny i dolny - koloru białego. Na stronie głównej płata sztandaru znajduje się umieszczony centralnie wizerunek orła białego o wysokości 48 cm, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, haftowany srebrnym szychem, a korona, dziób i szpony - haftowane złotym szychem. Pod godłem umieszczony jest napis "GODNOŚĆ I PRAWO". Litery o wysokości 7 cm są haftowane srebrnym szychem.
3.
Wzór strony głównej płata sztandaru określają załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia.
4.
Strona odwrotna płata sztandaru jest w kolorze białym i zielonym i podzielona jest na cztery trójkąty o podstawie boku płata z wierzchołkami skierowanymi do środka płata. Trójkąt lewy i prawy są koloru zielonego, a górny i dolny - koloru białego. Na stronie odwrotnej płata sztandaru znajduje się umieszczony centralnie krzyż równoramienny o stylizowanych zakończeniach ramion w kolorze ciemnozielonym, o konturze srebrnym. Pomiędzy ramionami znajdują się ornamenty liści dębowych i liści laurowych w kolorze srebrnym. Pośrodku krzyża, wewnątrz zielonego pierścienia o konturze srebrnym i średnicy 42 cm, na białym polu, znajduje się stylizowany kontur Polski w kolorze zielonym i o konturze srebrnym, wysokości 26 cm, na tle którego umieszczona jest Laska Merkurego w kolorze srebrnym, z lewej strony w otoczeniu liści laurowych, z prawej zaś liści dębowych, również w kolorze srebrnym. Elementy w kolorze srebrnym haftowane są srebrnym szychem, zaś elementy w kolorze zielonym i białym - nicią bawełnianą. Wysokość krzyża wynosi 65 cm. Pod krzyżem umieszczony jest napis "SŁUŻBA CELNA". Litery o wysokości 7 cm są haftowane srebrnym szychem.
5.
Wzór strony odwrotnej płata sztandaru określają załączniki nr 3 i 4 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Głowicę sztandaru stanowi orzeł biały, umieszczony na podstawie w kształcie łuku, na której od strony głównej sztandaru umieszczony jest napis "SŁUŻBA CELNA", a na stronie odwrotnej liczby "1919-1999", nawiązujące do daty utworzenia administracji celnej na terenie odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej i daty uchwalenia ustawy, powołującej Służbę Celną jako służbę mundurową.
2.
Łuk, będący podstawą dla orła, osadzony jest na kuli o średnicy 9 cm, ściętej od dołu, przymocowanej do górnej części drzewca metalową nasadą.
3.
Głowica sztandaru, łącznie z kulą, ma wysokość 25 cm i jest wykonana z białego metalu, zaś orzeł - posrebrzony.
4.
Wzór głowicy sztandaru określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Drzewce sztandaru o średnicy 4 cm i długości 225 cm jest wykonane z drewna toczonego. Drzewce jest dwudzielne połączone tuleją z metalu białego. Na górnym końcu drzewca umieszczona jest głowica, na dolnym - stożkowe okucie z metalu białego.
2.
Na drzewcu sztandaru mogą być umieszczane gwoździe honorowe.
3.
Wzór gwoździa honorowego określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  5.
Szarfa w kolorze białym i czerwonym, ustalonym dla barw Rzeczypospolitej Polskiej i szerokości 15 cm, zawiązana jest w kokardę i umieszczona na drzewcu poniżej głowicy po stronie głównej płata. Jej oba końce dochodzą do dolnego brzegu płata i są zakończone srebrną frędzlą szerokości 5 cm.
§  6.
1.
Sztandar nadaje Służbie Celnej minister właściwy do spraw finansów publicznych aktem nadania, na wniosek Prezesa Głównego Urzędu Ceł.
2.
Sztandar wraz z aktem nadania wręcza minister właściwy do spraw finansów publicznych lub w jego imieniu upoważniona osoba.
3.
Wręczenie sztandaru odbywa się w formie uroczystej, określonej w ceremoniale Służby Celnej.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Strona główna płata sztandaru

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Strona główna płata sztandaru

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Strona odwrotna płata sztandaru

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Strona odwrotna płata sztandaru

ZAŁĄCZNIK Nr  5

Głowica sztandaru

ZAŁĄCZNIK Nr  6

Gwóźdź honorowy

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024