Zezwolenia indywidualne na obrót towarami o znaczeniu strategicznym oraz wzór certyfikatu importowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 1 lutego 2001 r.
w sprawie zezwoleń indywidualnych na obrót towarami o znaczeniu strategicznym oraz wzoru certyfikatu importowego.

Na podstawie art. 9 ust. 6 i art. 22 ust. 7 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 119, poz. 1250) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wzór wniosku o wydanie zezwolenia indywidualnego na eksport, import lub tranzyt towarów o znaczeniu strategicznym, usługi pośrednictwa, doradztwa handlowego, pomocy w zawieraniu umów, a także uczestnictwo w czynnościach polegających na wszelkiego rodzaju przemieszczaniu przez granicę Rzeczypospolitej Polskiej towarów o znaczeniu strategicznym,
2)
wzory zezwoleń indywidualnych na dokonywanie obrotu towarami o znaczeniu strategicznym,
3)
wzór certyfikatu importowego,
4)
inne dane, jakie powinien zawierać wniosek o wydanie zezwolenia indywidualnego,
5)
inne niż wymienione w art. 9 ust. 4 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa oraz o zmianie niektórych ustaw, zwanej dalej "ustawą", dokumenty, które powinny być dołączone do wniosku o wydanie zezwolenia indywidualnego.
§  2.
Określa się wzór:
1)
wniosku o wydanie zezwolenia indywidualnego na:
a)
eksport towarów o znaczeniu strategicznym,
b)
import towarów o znaczeniu strategicznym,
c)
tranzyt towarów o znaczeniu strategicznym,
d)
świadczenie usługi dotyczącej towarów o znaczeniu strategicznym

- stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia,

2)
zezwolenia indywidualnego na:
a)
eksport towarów o znaczeniu strategicznym - stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia,
b)
import towarów o znaczeniu strategicznym - stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia,
c)
tranzyt towarów o znaczeniu strategicznym - stanowiący załącznik nr 4 do rozporządzenia,
d)
świadczenie usługi dotyczącej towarów o znaczeniu strategicznym - stanowiący załącznik nr 5 do rozporządzenia,
3)
certyfikatu importowego - stanowiący załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  3.
Wniosek o wydanie zezwolenia indywidualnego na dokonanie obrotu towarami o znaczeniu strategicznym, oprócz danych, o których mowa w art. 9 ust. 3 ustawy, powinien zawierać następujące dane:
1)
dotyczące przedsiębiorcy:
a)
numer telefonu i faksu,
b)
adres poczty elektronicznej,
c)
numer REGON,
d)
numer koncesji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, zwanej dalej "koncesją MSWiA",
2)
dotyczące eksportera, importera i producenta:
a)
numer telefonu i faksu,
b)
adres poczty elektronicznej,
c)
numer REGON,
d)
numer koncesji MSWiA,
e)
numer w rejestrze przedsiębiorców,
3)
dotyczące końcowego użytkownika:
a)
numer telefonu i faksu,
b)
adres poczty elektronicznej,
c)
numer REGON,
d)
numer w rejestrze przedsiębiorców,
4)
wskazanie innych partnerów handlowych, którzy w ramach wnioskowanego zezwolenia realizują czynności na rzecz przedsiębiorcy z podaniem:
a)
nazwy,
b)
adresu,
c)
numeru telefonu i faksu,
d)
adresu poczty elektronicznej,
e)
numeru REGON,
f)
numeru w rejestrze przedsiębiorców,
g)
charakteru realizowanych czynności,
5)
planowany termin dokonania transakcji,
6)
rodzaj transportu,
7)
nazwę polskiego przejścia granicznego,
8)
wskazanie miejsca, w którym zostanie dokonany przeładunek,
9)
imię i nazwisko, stanowisko oraz numer telefonu, faksu i poczty elektronicznej osoby odpowiedzialnej u przedsiębiorcy za koordynację kontroli obrotu towarami o znaczeniu strategicznym,
10)
informacje przedsiębiorcy dotyczące możliwości zastosowania towarów o znaczeniu strategicznym objętych wnioskiem do wykorzystania nuklearnego, wojskowego lub do produkcji towarów o zastosowaniu wojskowym, w badaniach, produkcji, obsłudze, konserwacji, transporcie, wykrywaniu, magazynowaniu broni jądrowej, chemicznej, biologicznej lub środków do jej przenoszenia,
11)
informacje przedsiębiorcy, czy istnieją uzasadnione podstawy do przypuszczeń, że importer lub deklarowany końcowy użytkownik dokona reeksportu towarów lub technologii wymienionych we wniosku lub nastąpi zmiana ich końcowego wykorzystania,
12)
informacje przedsiębiorcy, czy zagraniczni partnerzy handlowi są uprawnieni do udziału w obrocie towarami i technologiami wymienionymi we wniosku,
13)
oświadczenie przedsiębiorcy dotyczące prawdziwości informacji zawartych we wniosku oraz w dokumentach do niego dołączonych,
14)
oświadczenie przedsiębiorcy dotyczące obowiązków informacyjnych wobec stron wymienionych we wniosku i Ministra Gospodarki.
§  4.
Do wniosku o wydanie zezwolenia indywidualnego na dokonanie obrotu towarami o znaczeniu strategicznym, oprócz dokumentów, o których mowa w art. 9 ust. 4 ustawy, należy dołączyć następujące dokumenty:
1)
odpis z rejestru przedsiębiorców,
2)
kopię dokumentu o nadaniu przedsiębiorcy numeru identyfikacji podatkowej,
3)
kopię dokumentu właściwego urzędu statystycznego o nadaniu przedsiębiorcy numeru identyfikatora statystycznego REGON,
4)
oświadczenie przedsiębiorcy o niezaleganiu z opłatami należności budżetowych,
5)
oświadczenie przedsiębiorcy o niezaleganiu z uiszczeniem cła,
6)
pełnomocnictwo do reprezentowania przedsiębiorcy,
7)
poświadczoną notarialnie licencję zagranicznego eksportera w przypadku tranzytu,
8)
kopię świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego, jeżeli taki obowiązek wynika z przepisów rozdziału 11 ustawy z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 11, poz. 95 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 39, poz. 462).
§  5.
Dokumentów, o których mowa w § 4 pkt 1-5, nie dołącza się do składanego po raz kolejny wniosku o wydanie zezwolenia indywidualnego na obrót towarami o znaczeniu strategicznym, chyba że dane i informacje zawarte w dołączonych uprzednio dokumentach uległy zmianie.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

CZĘŚĆ A

WNIOSEK O WYDANIE ZEZWOLENIA INDYWIDUALNEGO NA:

(dotyczy: obrotu z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa)

str.1

str.2

str.3

CZĘŚĆ B

WNIOSEK O WYDANIE ZEZWOLENIA INDYWIDUALNEGO

(dotyczy: towarów, technologii i usług o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa)

str.1

CZĘŚĆ C

WNIOSEK O WYDANIE ZEZWOLENIA INDYWIDUALNEGO

(dotyczy: innych partnerów niż określeni w pkt 8, 9 i 10 części A wniosku, biorących udział w obrocie towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa)

str.1

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZEZWOLENIE INDYWIDUALNE NA EKSPORT

ZAŁĄCZNIK Nr  3

ZEZWOLENIE INDYWIDUALNE NA IMPORT

ZAŁĄCZNIK Nr  4

ZEZWOLENIE INDYWIDUALNE NA TRANZYT

ZAŁĄCZNIK Nr  5

ZEZWOLENIE INDYWIDUALNE NA ŚWIADCZENIE USŁUGI

ZAŁĄCZNIK Nr  6

CERTYFIKAT IMPORTOWY

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024