Tryb postępowania w związku z przedstawianiem w programach publicznej radiofonii i telewizji stanowisk partii politycznych, związków zawodowych i związków pracodawców w węzłowych sprawach publicznych.

ROZPORZĄDZENIE
KRAJOWEJ RADY RADIOFONII I TELEWIZJI
z dnia 18 września 2001 r.
w sprawie trybu postępowania w związku z przedstawianiem w programach publicznej radiofonii i telewizji stanowisk partii politycznych, związków zawodowych i związków pracodawców w węzłowych sprawach publicznych.

Na podstawie art. 23 ust. 3 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz. U. z 2001 r. Nr 101, poz. 1114) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki publicznej radiofonii i telewizji są obowiązane rzetelnie przedstawiać, poddawać analizie i dyskusji stanowiska zajmowane przez partie polityczne, ogólnokrajowe organizacje związków zawodowych i związków pracodawców w węzłowych sprawach publicznych.
2.
Jednostki publicznej radiofonii i telewizji wykonują obowiązek określony w ust. 1, w sposób umożliwiający przedstawienie zróżnicowanych stanowisk.
3.
Jednostki publicznej radiofonii i telewizji rozpowszechniające programy ogólnokrajowe informują o pracach naczelnych organów partii politycznych, ogólnokrajowych organizacji związków zawodowych i związków pracodawców, które dotyczą węzłowych spraw publicznych.
§  2.
1.
Telewizja Polska S.A. oraz Polskie Radio S.A. są obowiązane tworzyć i rozpowszechniać audycje umożliwiające przedstawianie stanowisk partii politycznych w węzłowych sprawach publicznych.
2.
Audycje są rozpowszechniane w Programie I Telewizji Polskiej oraz w Programie I Polskiego Radia raz w tygodniu, w wymiarze nie mniej niż 45 minut, pomiędzy godziną 1600 a 2300.
3.
Zarządy Telewizji Polskiej S.A. oraz Polskiego Radia S.A. dokonują podziału czasu antenowego w ramach audycji pomiędzy uprawnione partie polityczne proporcjonalnie do liczby uzyskanych głosów w wyborach do Sejmu.
4.
Prawo do udziału w audycji mają partie polityczne, które w wyborach do Sejmu przeprowadzonych w dniu 23 września 2001 r.:
1)
samodzielnie tworząc komitet wyborczy otrzymały w skali kraju co najmniej 3% ważnie oddanych głosów na swoje okręgowe listy kandydatów na posłów albo
2)
weszły w skład koalicji wyborczej, której okręgowe listy kandydatów na posłów otrzymały w skali kraju co najmniej 6% ważnie oddanych głosów.
5.
Czas należny partiom politycznym, o których mowa w ust. 4 pkt 2, przyznawany jest koalicji wyborczej. Czas przysługujący koalicji wyborczej może być wykorzystywany:
1)
łącznie przez partie polityczne wchodzące w skład koalicji, reprezentowane w audycjach przez wspólnego przedstawiciela lub przedstawicieli, albo
2)
odrębnie przez każdą z partii politycznych wchodzących w skład koalicji w proporcjach określonych w umowie zawiązującej koalicję dla potrzeb podziału subwencji, o której mowa w art. 28 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 857).
6.
Decyzję w sprawie sposobu wykorzystywania czasu antenowego, o którym mowa w ust. 5, podejmują statutowe władze partii politycznych. O zmianie sposobu wykorzystywania czasu władze partii są obowiązane zawiadomić zarządy Telewizji Polskiej S.A. i Polskiego Radia S.A. z wyprzedzeniem jednego miesiąca.
7.
Czas należny partiom politycznym, które po wyborach przeprowadzonych w dniu 23 września 2001 r. połączyły się, przyznawany jest partii, która została utworzona w wyniku połączenia.
8.
Wykorzystywanie czasu antenowego rozliczane jest odrębnie dla każdego miesiąca kalendarzowego.
9.
Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio S.A. tworzą audycje w konsultacji z pełnomocnikami partii politycznych, o których mowa w ust. 4. W przypadku wykorzystywania wspólnego czasu przez partie polityczne, o których mowa w ust. 4 pkt 2, partie te wskazują wspólnego pełnomocnika.
§  3.
Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio S.A. obowiązane są tworzyć i rozpowszechniać cykliczną audycję publicystyczną poświęconą krajowym wydarzeniom politycznym.
§  4.
Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio S.A. są obowiązane bieżąco przedstawiać prace Sejmu i Senatu w formach programowych ustalonych w porozumieniu z prezydiami Sejmu i Senatu.
§  5.
1.
Przepisy rozporządzenia nie naruszają uprawnień do rozpowszechniania audycji wyborczych przysługujących z mocy odrębnych przepisów partiom politycznym i innym organizacjom uczestniczącym w wyborach do Sejmu, Senatu, w wyborach na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz w wyborach do samorządu terytorialnego.
2.
W okresie kampanii wyborczej przed wyborami, o których mowa w ust. 1, jednostki publicznej radiofonii i telewizji są obowiązane przygotowywać specjalne audycje przedstawiające stanowiska partii politycznych.
3.
W okresie rozpowszechniania audycji wyborczych audycje, o których mowa w przepisach § 2, nie są rozpowszechniane.
§  6.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji okresowo ocenia wykonywanie przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji obowiązków wynikających z rozporządzenia, po zasięgnięciu opinii właściwych rad programowych.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 13 maja 1994 r. w sprawie trybu postępowania w związku z przedstawianiem w programach publicznej radiofonii i telewizji stanowisk partii politycznych, związków zawodowych i związków pracodawców w węzłowych sprawach publicznych (Dz. U. Nr 74, poz. 335, z 1996 r. Nr 10, poz. 59, z 1997 r. Nr 9, poz. 50 i z 1998 r. Nr 25, poz. 146).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.124.1360

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb postępowania w związku z przedstawianiem w programach publicznej radiofonii i telewizji stanowisk partii politycznych, związków zawodowych i związków pracodawców w węzłowych sprawach publicznych.
Data aktu: 18/09/2001
Data ogłoszenia: 26/10/2001
Data wejścia w życie: 10/11/2001