Warunki posiadania, ewidencjonowania i przechowywania broni palnej oraz środków przymusu bezpośredniego przez Straż Marszałkowską.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 18 października 2001 r.
w sprawie warunków posiadania, ewidencjonowania i przechowywania broni palnej oraz środków przymusu bezpośredniego przez Straż Marszałkowską.

Na podstawie art. 129 ust. 4 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. Nr 27, poz. 298 i Nr 106, poz. 1149) zarządza się, co następuje:
§  1.
Straż Marszałkowska posiada broń palną, zwaną dalej "bronią", oraz środki przymusu bezpośredniego w postaci chemicznych środków służących do obezwładniania bądź konwojowania osób na podstawie pozwolenia wydawanego przez Komendanta Stołecznego Policji.
§  2.
1.
Broń i amunicja oraz środki przymusu bezpośredniego podlegają zewidencjonowaniu w "Książce ewidencji broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego".
2.
Wydanie i zwrot broni palnej i amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego ewidencjonuje się w "Książce wydawania i przyjęcia broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego".
3.
Poszczególne karty książek, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny być ponumerowane, przeszyte i opatrzone na ostatniej stronie odciśniętą pieczęcią Kancelarii Sejmu, zabezpieczoną przezroczystą taśmą samoprzylepną.
4.
Książki, o których mowa w ust. 1 i 2, prowadzi i przechowuje w magazynie broni magazynier będący strażnikiem, wyznaczony przez Komendanta Straży Marszałkowskiej.
5.
Wzór książki, o której mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
6.
Wzór książki, o której mowa w ust. 2, stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  3.
Broń, amunicję oraz środki przymusu bezpośredniego przechowuje się w pomieszczeniu, zwanym dalej "magazynem broni", prowadzonym przez Straż Marszałkowską na terenie obiektów Kancelarii Sejmu pozostających w jej zarządzie.
§  4.
1.
Magazyn broni powinien stanowić odrębne pomieszczenie wewnętrzne bez otworów okiennych:
1)
usytuowane w budynku murowanym, którego konstrukcja i położenie utrudnia możliwość włamania,
2)
otoczone ze wszystkich stron strefą administracyjną, w której wszystkie wejścia do pomieszczeń podłączone są do systemu kontroli dostępu, a znajdujące się w tej strefie szyby i okna naprzeciwko wejścia do magazynu broni są odporne na ostrzał z broni automatycznej,
3)
wyposażone w wejście prowadzące z pomieszczenia Dowódcy Zmiany Straży Marszałkowskiej, w którym nieprzerwanie jest pełniony całodobowy dyżur.
2.
Magazyn, o którym mowa w ust. 1, powinien ponadto być wyposażony w:
1)
osadzone w metalowej futrynie metalowe drzwi wejściowe o grubości powyżej 4 cm z blokadami przeciwwyważeniowymi i zamkiem posiadającym minimum 100 tysięcy kombinacji oraz odpowiednie świadectwo kwalifikacyjne,
2)
urządzenie do kontroli bezpiecznego ładowania i rozładowywania broni posiadające odpowiednie świadectwo kwalifikacyjne,
3)
podręczny sprzęt gaśniczy oraz w apteczkę pierwszej pomocy zawierającą również krople do oczu na wypadek porażenia gazem.
§  5.
1.
Broń i amunicję przechowuje się w szafach stalowych lub sejfach zamykanych na atestowe zamki, plombowanych, znajdujących się w magazynie broni.
2.
Broń na czas przechowywania powinna być wyjęta z futerału i rozładowana, ze zwolnionym kurkiem i odłączonym magazynkiem, technicznie sprawna, kompletna, czysta i zakonserwowana.
3.
Warunki przechowywania broni i amunicji powinny uwzględniać wymagania określone przez jej producenta.
4.
Amunicja do broni powinna znajdować się w pudełkach lub pojemnikach, do których powinna być włożona w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju.
§  6.
Protokolarnego przyjęcia przydatności magazynu broni pod względem technicznym dokonuje komisja powołana przez Szefa Kancelarii Sejmu, w skład której wchodzi również przedstawiciel Komendy Stołecznej Policji.
§  7.
Strażnik, po zakończeniu pracy lub wykonaniu powierzonego w jej ramach zadania, zdaje do magazynu wydaną broń i amunicję oraz środki przymusu bezpośredniego.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

KSIĄŻKA EWIDENCJI BRONI, AMUNICJI I ŚRODKÓW PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO

Lp. Nazwa broni i pozostałych środków przymusu bezpośredniego Kaliber Seria i numer Rok produkcji Ilość magazynków Ilość amunicji i rodzaj Seria i nr świadectwa Wyposażenie dodatkowe Podstawa zakupu lub przydziału Uwagi
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

KSIĄŻKA WYDAWANIA I PRZYJĘCIA BRONI, AMUNICJI I ŚRODKÓW PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO

Lp. Potwierdzenie wydania z magazynu broni Potwierdzenie przyjęcia do magazynu broni Uwagi
data godz. nazwa broni i pozostałych środków przymusu bezpośredniego seria i nr broni ilość magazynków ilość i rodzaj amunicji wyposażenie dodatkowe pozostały sprzęt podpis wydającego (czytelny) podpis pobierającego (czytelny) data godz. podpis zdającego podpis przyjmującego
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024