Określenie obowiązków sprawozdawczych w zakresie obrotu papierami wartościowymi emitowanymi przez Skarb Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 listopada 2001 r.
w sprawie określenia obowiązków sprawozdawczych w zakresie obrotu papierami wartościowymi emitowanymi przez Skarb Państwa.

Na podstawie art. 60 ust. 5 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 i Nr 141, poz. 945, z 1998 r. Nr 107, poz. 669 i Nr 113, poz. 715, z 2000 r. Nr 22, poz. 270, Nr 60, poz. 702 i 703, Nr 94, poz. 1037, Nr 103, poz. 1099, Nr 114, poz. 1191, Nr 116, poz. 1216 i Nr 122, poz. 1315 oraz z 2001 r. Nr 110, poz. 1189 i Nr 123, poz. 1351) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa obowiązki sprawozdawcze domów maklerskich, banków prowadzących działalność maklerską, banków prowadzących rachunki papierów wartościowych, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A., zwanego dalej "Krajowym Depozytem", oraz innych podmiotów pośredniczących w zbywaniu papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa, w zakresie obrotu papierami emitowanymi przez Skarb Państwa.
§  2.
1.
Podmioty wymienione w § 1 przekazują ministrowi właściwemu do spraw instytucji finansowych informacje dotyczące stanu własności i obrotu papierami wartościowymi emitowanymi przez Skarb Państwa, w zakresie, w jakim podmioty te prowadzą rachunki papierów wartościowych, na których są zapisane takie papiery, nabyte na rachunek własny lub na rzecz innych podmiotów.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, są przekazywane za pośrednictwem odpowiednio:
1)
Krajowego Depozytu - w zakresie papierów wartościowych objętych systemem rejestracji prowadzonym przez Krajowy Depozyt, który dokonuje sumowania i weryfikacji tych informacji z danymi wynikającymi ze stanów i obrotów na kontach depozytowych,
2)
Narodowego Banku Polskiego - w zakresie papierów wartościowych objętych systemem rejestracji prowadzonym przez Narodowy Bank Polski, który dokonuje sumowania i weryfikacji tych informacji z danymi wynikającymi z systemu depozytowo-rozliczeniowego Narodowego Banku Polskiego.
3.
Informacje, o których mowa ust. 1, są przekazywane w formie sprawozdań miesięcznych, których wzór określa załącznik do rozporządzenia.
§  3.
1.
Sprawozdania zawierające informacje w zakresie określonym w § 2 ust. 2 pkt 1 doręcza się Krajowemu Depozytowi w formie elektronicznej, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia, nie później niż do 7 roboczego dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który je sporządzono.
2.
Podmioty wymienione w § 1 są obowiązane do niezwłocznego wyjaśnienia wszystkich stwierdzonych przez Krajowy Depozyt rozbieżności pomiędzy doręczonymi przez nie informacjami a stanami i obrotami na kontach depozytowych prowadzonych przez Krajowy Depozyt. W przypadku niewyjaśnienia tych rozbieżności w terminie określonym w ust. 3, Krajowy Depozyt przekazuje ministrowi właściwemu do spraw instytucji finansowych oraz Narodowemu Bankowi Polskiemu zsumowane informacje, wraz z zawiadomieniem o zaistniałych rozbieżnościach.
3.
Zweryfikowane, zgodnie z § 2 ust. 2 pkt 1, informacje Krajowy Depozyt przekazuje w formie elektronicznej ministrowi właściwemu do spraw instytucji finansowych oraz Narodowemu Bankowi Polskiemu nie później niż do 14 roboczego dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który je sporządzono.
§  4.
1.
Sprawozdania zawierające informacje w zakresie określonym w § 2 ust. 2 pkt 2 doręcza się Narodowemu Bankowi Polskiemu w formie elektronicznej, zgodnie ze wzorem określonym w załączniku do rozporządzenia, nie później niż do 7 roboczego dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który je sporządzono.
2.
Podmioty wymienione w § 1 są obowiązane do niezwłocznego wyjaśnienia wszystkich stwierdzonych przez Narodowy Bank Polski rozbieżności pomiędzy doręczonymi przez nie informacjami a stanami i obrotami na kontach depozytowych prowadzonych przez Narodowy Bank Polski. W przypadku niewyjaśnienia tych rozbieżności w terminie określonym w ust. 3, Narodowy Bank Polski przekazuje ministrowi właściwemu do spraw instytucji finansowych zsumowane informacje, wraz z zawiadomieniem o zaistniałych rozbieżnościach.
3.
Zweryfikowane zgodnie z § 2 ust. 2 pkt 2 informacje Narodowy Bank Polski przekazuje, w formie elektronicznej, ministrowi właściwemu do spraw instytucji finansowych nie później niż do 14 roboczego dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który je sporządzono.
§  5.
Krajowy Depozyt w każdym dniu roboczym przekazuje ministrowi właściwemu do spraw instytucji finansowych i Narodowemu Bankowi Polskiemu zbiorcze informacje, określone w § 2 ust. 1, w podziale na rezydentów i nierezydentów w rozumieniu ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 160, poz. 1063, z 1999 r. Nr 83, poz. 931 i z 2000 r. Nr 103, poz. 1099), sporządzone na podstawie danych wynikających ze stanów i obrotów na kontach depozytowych prowadzonych przez Krajowy Depozyt.
§  6.
Przepisy rozporządzenia stosuje się, zgodnie z art. 52 ust. 8 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, odpowiednio do zagranicznej osoby prawnej prowadzącej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską w formie oddziału.
§  7.
Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań miesięcznych sporządzanych za styczeń 2002 r.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 1998 r. w sprawie określenia obowiązków sprawozdawczych domów maklerskich, banków prowadzących działalność maklerską, banków prowadzących rachunki papierów wartościowych oraz Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. w zakresie obrotu papierami wartościowymi emitowanymi przez Skarb Państwa (Dz. U. Nr 166, poz. 1209 i z 1999 r. Nr 94, poz. 1093).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR SPRAWOZDANIA MIESIĘCZNEGO ZAWIERAJĄCEGO INFORMACJE O STANIE WŁASNOŚCI I OBROCIE PAPIERAMI WARTOŚCIOWYMI EMITOWANYMI PRZEZ SKARB PAŃSTWA

I. Rekord informacji składa się z 51 pól, których opis został umieszczony poniżej.

II. Przyjęte w załączniku oznaczenia:

N - znaki z zakresu 0-9

A - znaki z zakresu A-Z

X - znaki z zakresu 0-9 i A-Z

III. Ogólne zasady budowy plików.

Wszystkie pliki są w formacie tekstowym ASCII. Każdy plik składa się z rekordu nagłówkowego (pierwszy rekord pliku może wystąpić tylko raz), rekordów szczegółowych i rekordu końcowego (ostatni rekord pliku może wystąpić tylko raz).

Każdy rekord zakończony jest znakami CR LF (hexa 0D 0A), a plik znacznikiem końca zbioru (hexa 1A). Rekordy są o stałej długości. Wszystkie pola numeryczne powinny być dosunięte do prawej strony i dopełnione zerami z lewej strony. W polach tych nie występują liczby ujemne oraz nie ma separatora dziesiętnego. Wszystkie pola typu data są w formacie RRRRMMDD. Wszystkie pola znakowe powinny być dosunięte do lewej strony i dopełnione spacjami z prawej strony.

IV. Struktura rekordu szczegółowego.

Grupa identyfikująca papier wartościowy, którego informacja dotyczy.

Lp. Nazwa pola Opis Format
1 typ rekordu Typ rekordu szczegółowego '1' 1 N
2 kod papieru wartościowego Kod ISIN papieru wartościowego, którego dotyczy informacja6 12 X
3 data wykupu papieru wartościowego Papiery wartościowe, które nie posiadają kodu ISIN7 (RRRRMMDD) 8 N

Informacja dotycząca liczby skarbowych papierów wartościowych na rachunkach papierów wartościowych prowadzonych przez podmiot sprawozdawczy według stanu własności na koniec okresu sprawozdawczego - grupa ta dotyczy rezydentów.1

4 liczba papierów - banki Liczba papierów wartościowych posiadanych przez banki 11 N
5 liczba papierów - firmy ubezpieczeniowe2 Liczba papierów wartościowych posiadanych przez firmy ubezpieczeniowe 11 N
6 liczba papierów - fundusze emerytalne3 Liczba papierów wartościowych posiadanych przez fundusze emerytalne 11 N
7 liczba papierów - fundusze inwestycyjne4 Liczba papierów wartościowych posiadanych przez fundusze inwestycyjne 11 N
8 liczba papierów - osoby fizyczne Liczba papierów wartościowych posiadanych przez osoby fizyczne 11 N
9 liczba papierów - podmioty niefinansowe5 Liczba papierów wartościowych posiadanych przez podmioty niefinansowe 11 N
10 liczba papierów - inne podmioty Liczba papierów wartościowych posiadanych przez inne podmioty 11 N
11 ogółem rezydenci Suma pozycji 4, 5, 6, 7, 8, 9 i 10 11 N

Informacja dotycząca liczby skarbowych papierów wartościowych na rachunkach papierów wartościowych prowadzonych przez podmiot sprawozdawczy według stanu własności na koniec okresu sprawozdawczego - grupa ta dotyczy nierezydentów.1

12 liczba papierów - banki Liczba papierów wartościowych posiadanych przez banki 11 N
13 liczba papierów - instytucje finansowe Liczba papierów wartościowych posiadanych przez instytucje finansowe z wyjątkiem banków 11 N
14 liczba papierów - osoby fizyczne Liczba papierów wartościowych posiadanych przez osoby fizyczne 11 N
15 liczba papierów - podmioty niefinansowe5 Liczba papierów wartościowych posiadanych przez podmioty niefinansowe 11 N
16 liczba papierów - inne podmioty Liczba papierów wartościowych posiadanych przez inne podmioty 11 N
17 ogółem nierezydenci Suma pozycji 12, 13, 14, 15 i 16 11 N

Informacja dotycząca liczby nabytych skarbowych papierów wartościowych, w ramach transakcji rynku wtórnego, przez podmiot sprawozdawczy, rozliczonych w okresie sprawozdawczym - grupa ta dotyczy rezydentów.1

18 liczba papierów - banki Liczba papierów wartościowych nabytych przez banki 11 N
19 liczba papierów - firmy ubezpieczeniowe2 Liczba papierów wartościowych nabytych przez firmy ubezpieczeniowe 11 N
20 liczba papierów - fundusze emerytalne3 Liczba papierów wartościowych nabytych przez fundusze emerytalne 11 N
21 liczba papierów - fundusze inwestycyjne4 Liczba papierów wartościowych nabytych przez fundusze inwestycyjne 11 N
22 liczba papierów - osoby fizyczne Liczba papierów wartościowych nabytych przez osoby fizyczne 11 N
23 liczba papierów - podmioty niefinansowe5 Liczba papierów wartościowych nabytych przez podmioty niefinansowe 11 N
24 liczba papierów - inne podmioty Liczba papierów wartościowych nabytych przez inne podmioty 11 N
25 ogółem rezydenci Suma pozycji 18, 19, 20, 21, 22, 23 i 24 11 N

Informacja dotycząca liczby nabytych skarbowych papierów wartościowych, w ramach transakcji rynku wtórnego, przez podmiot sprawozdawczy, rozliczonych w okresie sprawozdawczym - grupa ta dotyczy nierezydentów.1

26 liczba papierów - banki Liczba papierów wartościowych nabytych przez banki 11 N
27 liczba papierów - instytucje finansowe Liczba papierów wartościowych nabytych przez instytucje finansowe z wyjątkiem banków 11 N
28 liczba papierów - osoby fizyczne Liczba papierów wartościowych nabytych przez osoby fizyczne 11 N
29 liczba papierów - podmioty niefinansowe5 Liczba papierów wartościowych nabytych przez podmioty niefinansowe 11 N
30 liczba papierów - inne podmioty Liczba papierów wartościowych nabytych przez inne podmioty 11 N
31 ogółem nierezydenci Suma pozycji 26, 27, 28, 29 i 30 11 N

Informacja dotycząca liczby zbytych skarbowych papierów wartościowych, w ramach transakcji rynku wtórnego, przez podmiot sprawozdawczy, rozliczonych w okresie sprawozdawczym - grupa ta dotyczy rezydentów.1

32 liczba papierów - banki Liczba papierów wartościowych zbytych przez banki 11 N
33 liczba papierów - firmy ubezpieczeniowe2 Liczba papierów wartościowych zbytych przez firmy ubezpieczeniowe 11 N
34 liczba papierów - fundusze emerytalne3 Liczba papierów wartościowych zbytych przez fundusze emerytalne 11 N
35 liczba papierów - fundusze inwestycyjne4 Liczba papierów wartościowych zbytych przez fundusze inwestycyjne 11 N
36 liczba papierów - osoby fizyczne Liczba papierów wartościowych zbytych przez osoby fizyczne 11 N
37 liczba papierów - podmioty niefinansowe5 Liczba papierów wartościowych zbytych przez podmioty niefinansowe 11 N
38 liczba papierów - inne podmioty Liczba papierów wartościowych zbytych przez inne podmioty 11 N
39 ogółem rezydenci Suma pozycji 32, 33, 34, 35, 36, 37 i 38 11 N

Informacja dotycząca liczby zbytych skarbowych papierów wartościowych, w ramach transakcji rynku wtórnego, przez podmiot sprawozdawczy, rozliczonych w okresie sprawozdawczym - grupa ta dotyczy nierezydentów.1

40 liczba papierów - banki Liczba papierów wartościowych zbytych przez banki 11 N
41 liczba papierów - instytucje finansowe Liczba papierów wartościowych zbytych przez instytucje finansowe z wyjątkiem banków 11 N
42 liczba papierów - osoby fizyczne Liczba papierów wartościowych zbytych przez osoby fizyczne 11 N
43 liczba papierów - podmioty niefinansowe5 Liczba papierów wartościowych zbytych przez podmioty niefinansowe 11 N
44 liczba papierów - inne podmioty Liczba papierów wartościowych zbytych przez inne podmioty 11 N
45 ogółem nierezydenci Suma pozycji 40, 41, 42, 43 i 44 11 N

Informacja dotycząca liczby skarbowych papierów wartościowych na rachunkach papierów wartościowych prowadzonych przez podmiot sprawozdawczy według stanu własności na koniec okresu sprawozdawczego z uwzględnieniem sektora finansów publicznych - grupa ta dotyczy rezydentów.1

46 liczba papierów - Grupa I8 Liczba papierów wartościowych posiadanych przez Grupę I 11 N
47 liczba papierów - Grupa II9 Liczba papierów wartościowych posiadanych przez Grupę II 11 N
48 liczba papierów - Grupa III10 Liczba papierów wartościowych posiadanych przez Grupę III 11 N
49 liczba papierów - pozostałe Liczba papierów - pozostałe podmioty 11 N

Informacja dotycząca liczby skarbowych papierów wartościowych na rachunkach papierów wartościowych prowadzonych przez podmiot sprawozdawczy według stanu własności na koniec okresu sprawozdawczego z uwzględnieniem sektora finansów publicznych - grupa ta dotyczy nierezydentów.1

50 liczba papierów - rządy i agendy rządowe Liczba papierów wartościowych posiadanych przez rządy i agendy rządowe 11 N
51 liczba papierów - pozostałe Liczba papierów - pozostałe podmioty 11 N

V. Objaśnienia:

1 w rozumieniu ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 160, poz. 1063 z późn. zm.).

2 w rozumieniu ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 1996 r. Nr 11, poz. 62 z późn. zm.).

3 w rozumieniu ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 934 z późn. zm.).

4 w rozumieniu ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 139, poz. 933 z późn. zm.).

5 osoby prawne i osoby nieposiadające osobowości prawnej, których podstawą działalności jest produkcja dóbr i usług niefinansowych, w tym:

- przedsiębiorstwa prywatne i publiczne zaangażowane głównie w produkcję wyrobów i usług niefinansowych;

- spółdzielnie i spółki uznane za posiadające osobowość prawną, zaangażowane głównie w produkcję wyrobów i usług niefinansowych;

- podmioty nieposiadające osobowości prawnej, zaangażowane głównie w produkcję wyrobów i usług niefinansowych, prowadzące księgi rachunkowe i działające tak, jakby były przedsiębiorstwami, będące własnością gospodarstw domowych, instytucji rządowych i samorządowych lub instytucji niekomercyjnych.

6 należy wykazać: bony skarbowe, obligacje skarbowe oraz skarbowe papiery oszczędnościowe.

7 należy wykazać obligacje skarbowe nieposiadające kodu ISIN, tj.: obligacje nominowane w walutach obcych, obligacje restrukturyzacyjne oraz obligacje wyemitowane na zwiększenie funduszy własnych BGŻ.

8 do grupy I zalicza się:

- państwowe fundusze celowe,

- państwowe szkoły wyższe,

- samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej nadzorowane przez ministra lub centralny organ administracji rządowej lub wojewodę,

- jednostki badawczo-rozwojowe,

- państwowe instytucje kultury,

- Polską Akademię Nauk i tworzone przez nią jednostki organizacyjne,

- państwowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw, w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków, spółek prawa handlowego.

9 do grupy II zalicza się:

- jednostki samorządu terytorialnego,

- związki jednostek samorządu terytorialnego,

- gminne, powiatowe lub wojewódzkie fundusze celowe,

- samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej nadzorowane przez jednostkę samorządu terytorialnego

- samorządowe instytucje kultury,

- komunalne osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw, w celu wykonywania zadań publicznych, z wyłączeniem przedsiębiorstw, banków, spółek prawa handlowego.

10 do grupy III zalicza się:

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i zarządzane przez nie fundusze,

- kasy chorych.

Uwaga: W polach od 4 do 17 i od 46 do 51 wykazywać należy papiery wartościowe według stanu własności, w tym także papiery, których własność została przeniesiona w inny sposób niż w drodze sprzedaży.

W polach od 18 do 45 wykazywać należy papiery wartościowe, których własność została przeniesiona w inny sposób niż w drodze sprzedaży, jednakże nie należy wykazywać transakcji warunkowych tj. transakcji zawierających dodatkowo przyrzeczenie odkupu, termin odkupu i/lub cenę odkupu.

VI. Struktura rekordu nagłówkowego.

Lp. Nazwa pola Opis Format
1 typ rekordu Typ rekordu nagłówkowego '0' 1 N
2 typ pliku Symbol dokumentu, wartość tego pola jest tożsama z rozszerzeniem pliku 3 X
3 kod wystawiającego Kod nadawcy dokumentu (tożsamy z kodem uczestnika z nazwy pliku) 4 N
4 rodzaj działalności Rodzaj działalności uczestnika

'0A' - domy maklerskie

'0B' - zagraniczne osoby prawne, o których mowa w art. 52 ustawy

'0C' - banki prowadzące działalność maklerską

'0D' - banki prowadzące rachunki papierów wartościowych

'0E' - podmioty, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy

2X
5 kod adresata Kod adresata dokumentu (podany przez KDPW i NBP) 6 N
6 okres sprawozdawczy Miesiąc oraz rok, za który przekazane jest sprawozdanie (MMRRRR) 6 N
7 data wygenerowania Data utworzenia pliku 8 N
8 nr pliku Kolejny unikatowy numer pliku w danym cyklu sprawozdawczym, tożsamy z numerem z nazwy pliku 2 N

VII. Struktura rekordu końcowego.

Lp. Nazwa pola Opis Długość
1 typ rekordu Typ rekordu końcowego '2' 1 N
2 liczba rekordów Liczba rekordów szczegółowych 7 N
3 podpis elektroniczny Podpis elektroniczny (opcjonalnie) 128 X

VIII. Sposób tworzenia nazwy pliku dla KDPW.

Format nazwy:

kkkkttnn.SMF

gdzie: kkkk - kod uczestnika w systemie KDPW,

tt - rodzaj działalności,

nn - kolejny unikatowy numer pliku w danym cyklu sprawozdawczym,

SMF - rozszerzenie nazwy pliku.

IX. Sposób tworzenia nazwy pliku dla NBP.

Format nazwy:

dpkkkknn.SMF

gdzie: dp - depozyt papierów (stały wyróżnik),

kkkk - wyróżnik banku (poprzedzony cyfrą 0, jeśli jest trzycyfrowy),

nn - kolejny unikatowy numer pliku w danym cyklu sprawozdawczym,

SMF - rozszerzenie nazwy pliku.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024