Regulamin Komisji Porozumiewawczej do Spraw Cukru.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 10 grudnia 2001 r.
w sprawie regulaminu Komisji Porozumiewawczej do Spraw Cukru.

Na podstawie art. 3 ust. 6 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o regulacji rynku cukru (Dz. U. Nr 76, poz. 810 i Nr 122, poz. 1322) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Minister właściwy do spraw rynków rolnych, zwany dalej "ministrem", powołuje i odwołuje członków Komisji Porozumiewawczej do Spraw Cukru, zwanej dalej "Komisją Porozumiewawczą", spośród kandydatów zgłoszonych przez związki zawodowe rolników, społeczno-zawodowe organizacje rolników i przez producentów cukru, zwane dalej "organizacjami".
2.
Organizacje zgłaszają kandydatów na członka Komisji Porozumiewawczej, zwanych dalej "kandydatami", w terminie 14 dni od dnia upływu kadencji tej Komisji, a w przypadku kandydatów na członka Komisji Porozumiewawczej pierwszej kadencji - w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie regulaminu.
3.
Minister powołuje członka Komisji Porozumiewawczej w terminie 14 dni od dnia, w którym upłynął termin zgłoszenia kandydatów na członka tej Komisji.
§  2.
1.
Zgłoszenia kandydatów dokonuje się przez złożenie wniosku do ministra.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
nazwę i siedzibę organizacji zgłaszającej kandydatów,
2)
imiona, nazwiska i adresy kandydatów,
3)
uzasadnienie proponowanych kandydatur, w szczególności przez wskazanie kwalifikacji kandydatów,
4)
podpis osoby uprawnionej do reprezentowania organizacji zgłaszającej kandydatów.
3.
Do wniosku dołącza się:
1)
pisemne oświadczenia kandydatów o wyrażeniu zgody na powołanie do Komisji Porozumiewawczej,
2)
oświadczenie organizacji o wpłacaniu składek na pokrycie kosztów związanych z działaniem Komisji Porozumiewawczej.
§  3.
1.
Minister może odwołać członka Komisji Porozumiewawczej na wniosek organizacji, która go zgłosiła, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
nazwę i siedzibę organizacji składającej wniosek o odwołanie członka Komisji Porozumiewawczej,
2)
imię, nazwisko i adres członka Komisji Porozumiewawczej, który ma zostać odwołany,
3)
uzasadnienie odwołania członka Komisji Porozumiewawczej,
4)
podpis osoby uprawnionej do reprezentowania organizacji zgłaszającej wniosek.
§  4.
1.
W przypadku odwołania członka Komisji Porozumiewawczej, minister powołuje na jego miejsce nowego członka na wniosek organizacji, o której mowa w § 3 ust. 1, w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, organizacja może złożyć w terminie 7 dni od dnia odwołania członka Komisji Porozumiewawczej. Przepisy § 2 stosuje się odpowiednio.
3.
W przypadku niezłożenia wniosku w trybie określonym w ust. 2, minister powołuje członka Komisji Porozumiewawczej spośród kandydatów zgłoszonych przez inne organizacje, w terminie 14 dni od dnia, w którym upłynął termin złożenia wniosku.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio w przypadku rezygnacji albo śmierci członka Komisji Porozumiewawczej.
§  5.
1.
Kadencja Komisji Porozumiewawczej rozpoczyna się od dnia jej pierwszego posiedzenia.
2.
Pierwsze posiedzenie Komisji Porozumiewawczej minister zwołuje w terminie 7 dni od dnia powołania jej pełnego składu.
3.
Komisja Porozumiewawcza na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swojego składu, na roczną kadencję, Przewodniczącego Komisji Porozumiewawczej do Spraw Cukru, zwanego dalej "Przewodniczącym", i jego zastępcę.
4.
Przewodniczący kieruje pracami Komisji Porozumiewawczej.
5.
W razie nieobecności Przewodniczącego, pracami Komisji Porozumiewawczej kieruje jego zastępca, który przejmuje wszystkie uprawnienia i obowiązki Przewodniczącego wynikające z regulaminu.
§  6.
1.
Przewodniczący zwołuje posiedzenia Komisji Porozumiewawczej w miarę potrzeby, jednak nie rzadziej niż raz na kwartał.
2.
Przewodniczący zwołuje posiedzenia Komisji Porozumiewawczej z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej czterech członków tej Komisji, w terminie 7 dni od dnia wystąpienia z tym wnioskiem, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Jeżeli posiedzenie Komisji Porozumiewawczej nie zostanie zwołane przez Przewodniczącego w terminie, o którym mowa w ust. 2, posiedzenie zwołuje niezwłocznie osoba wyznaczona spośród członków Komisji Porozumiewawczej, którzy wystąpili z wnioskiem o zwołanie posiedzenia tej Komisji.
4.
Zawiadomienie o posiedzeniu Komisji Porozumiewawczej wysyła się jej członkom listem poleconym, co najmniej 14 dni przed datą posiedzenia.
5.
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 4, zawiera w szczególności termin i miejsce posiedzenia oraz przewidywany porządek obrad.
6.
W ważnych sprawach Przewodniczący może zwołać posiedzenie Komisji Porozumiewawczej na wniosek co najmniej jednego jej członka, w terminie 3 dni od dnia wystąpienia z tym wnioskiem.
7.
Zawiadomienie o posiedzeniu, o którym mowa w ust. 6, poza informacjami określonymi w ust. 5, zawiera uzasadnienie zwołania posiedzenia w tym trybie.
§  7.
1.
Przewodniczący może zapraszać na posiedzenie Komisji Porozumiewawczej osoby niebędące jej członkami, informując o tym w zawiadomieniu.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, nie biorą udziału w podejmowaniu uchwał przez Komisję Porozumiewawczą.
§  8.
1.
Komisja Porozumiewawcza podejmuje uchwały na posiedzeniach zwykłą większością głosów, w głosowaniu jawnym, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Na wniosek członka Komisji Porozumiewawczej Przewodniczący może zarządzić w konkretnej sprawie głosowanie tajne, a w razie uzasadnionej potrzeby, głosowanie pisemne bez zwoływania posiedzenia Komisji Porozumiewawczej.
3.
Uchwały podjęte w głosowaniu pisemnym są ważne, jeżeli w głosowaniu wzięli udział wszyscy członkowie Komisji Porozumiewawczej.
4.
W razie równego podziału głosów, decyduje głos Przewodniczącego.
§  9.
1.
Z posiedzenia Komisji Porozumiewawczej sporządza się protokół zawierający w szczególności:
1)
imiona i nazwiska osób obecnych na posiedzeniu,
2)
porządek obrad,
3)
ilość oddanych głosów w sprawach poszczególnych uchwał.
2.
Protokół jest podpisywany przez wszystkich członków Komisji Porozumiewawczej obecnych na posiedzeniu.
§  10.
1.
Koszty działania Komisji Porozumiewawczej są pokrywane ze składek wpłacanych przez organizacje i dzielone po połowie między plantatorów buraków cukrowych i producentów cukru.
2.
Wysokość i sposób pobierania składek ustala, w drodze uchwały, Komisja Porozumiewawcza.
3.
W przypadku nieuiszczenia składki przez organizację, na wniosek której wybrano członka Komisji Porozumiewawczej, Komisja może wystąpić do ministra o odwołanie tego członka i powołanie na jego miejsce członka innej organizacji. Przepisy § 2-4 stosuje się odpowiednio.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024