Szczegółowe warunki i tryb wydawania zezwoleń na przejazdy pojazdów nienormatywnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 grudnia 2001 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu wydawania zezwoleń na przejazdy pojazdów nienormatywnych.

Na podstawie art. 64 ust. 6 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, Nr 123, poz. 779 i Nr 160, poz. 1086, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 133, poz. 872, z 1999 r. Nr 106, poz. 1216, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 43, poz. 483 i Nr 53, poz. 649 oraz z 2001 r. Nr 27, poz. 298, Nr 106, poz. 1149, Nr 110, poz. 1189, Nr 111, poz. 1194, Nr 123, poz. 1353, Nr 125, poz. 1371, Nr 129, poz. 1444 i Nr 130, poz. 1452) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb wydawania zezwoleń na przejazd pojazdu lub zespołu pojazdów, którego masa, naciski osi lub wymiary wraz z ładunkiem lub bez ładunku są większe od dopuszczalnych, przewidzianych dla danej drogi w przepisach określających warunki techniczne pojazdów, zwanego dalej "pojazdem nienormatywnym".
§  2.
1.
Zezwolenie na czas nieokreślony wydaje się na przejazdy po drogach publicznych znajdujących się na obszarze powiatu pojazdu nienormatywnego wolnobieżnego lub ciągnika z maszyną zawieszaną, których szerokość nie przekracza 3,5 m, natomiast masa całkowita, naciski osi, długość i wysokość są normatywne.
2.
Zezwolenie na czas określony wydaje się na przejazdy po drogach publicznych znajdujących się na obszarze powiatu:
1)
pojazdu nienormatywnego, którego długość jest większa od dopuszczalnej, określonej w przepisach określających warunki techniczne pojazdów, nie więcej niż o 2 m, a szerokość nie przekracza 3 m, natomiast masa całkowita, naciski osi i wysokość są normatywne,
2)
zespołu pojazdów bez ładunku, którego szerokość nie przekracza 3 m, długość nie przekracza 22 m, natomiast masa całkowita, naciski osi i wysokość są normatywne.
3.
Zezwolenie na jednokrotny przejazd po drogach publicznych w wyznaczonym czasie po ustalonej trasie wydaje się:
1)
dla pojazdu nienormatywnego, z wyjątkiem pojazdu określonego w ust. 1,
2)
dla pojazdu nienormatywnego przekraczającego granicę państwa, przy wjeździe na terytorium RP, a którego parametry podczas przeprowadzonej kontroli na granicy spełniają następujące warunki:
a)
wysokość i masa całkowita - są normatywne,
b)
szerokość całkowita - nie przekracza 3 m,
c)
długość całkowita - jest większa od dopuszczalnej nie więcej niż o 2 m,
d)
naciski osi - przekraczają dopuszczalne wartości nie więcej niż o 15%.
§  3.
1.
Zezwolenie, o którym mowa w § 2 ust. 2, wydaje się na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
2.
Okres ważności zezwolenia, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 1, nie może przekraczać 14 dni.
3.
Okres ważności zezwolenia, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 2, wynosi 72 godziny.
§  4.
1.
Zezwolenie na przejazd pojazdu nienormatywnego, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 1, wydaje się, gdy warunki techniczne dróg oraz drogowych obiektów inżynierskich umożliwiają wyznaczenie trasy przejazdu.
2.
Zezwolenie na przejazd pojazdu nienormatywnego, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 1, o przekroczonej dopuszczalnej masie lub naciskach na oś wydaje się w przypadku przewożenia przez ten pojazd ładunków, które ze względu na swój charakter nie mogą być podzielone.
3.
Zezwolenie na przejazd po drogowych obiektach inżynierskich pojazdu nienormatywnego, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 1, o przekroczonej dopuszczalnej masie całkowitej lub naciskach na oś wydaje się, gdy przejazd pojazdu nienormatywnego nie spowoduje przekroczenia bezpiecznego poziomu wytężenia materiału w konstrukcji nośnej drogowego obiektu inżynierskiego.
§  5.
1.
Wniosek o wydanie zezwolenia, o którym mowa w § 2 ust. 1 i 2, powinien zawierać następujące dane:
1)
nazwę lub imię i nazwisko, adres, numer telefonu wnioskodawcy oraz osoby wykonującej transport w jego imieniu,
2)
markę, typ, numer rejestracyjny, masę własną, dopuszczalną ładowność, liczbę osi pojazdu oraz liczbę kół na każdej osi; w przypadku zespołu pojazdów dane te podaje się odrębnie dla pojazdu silnikowego i przyczepy, w tym naczepy,
3)
wymiary i masę całkowitą pojazdu pojedynczego lub zespołu pojazdów z ładunkiem i bez,
4)
rozstaw osi oraz naciski każdej osi pojazdu wraz z ładunkiem i bez.
2.
Wniosek o wydanie zezwolenia, o którym mowa w § 2 ust. 3, powinien zawierać następujące dane:
1)
nazwę lub imię i nazwisko, adres, numer telefonu wnioskodawcy oraz osoby wykonującej transport w jego imieniu,
2)
nazwę lub imię i nazwisko, adres, numer telefonu nadawcy ładunku,
3)
termin oraz dokładny adres miejsca rozpoczęcia i zakończenia przejazdu, a w przypadku gdy przejazd zaczyna się lub kończy poza granicami kraju - nazwę przejścia granicznego,
4)
rodzaj ładunku i jego masę całkowitą,
5)
markę, typ, numer rejestracyjny, masę własną, dopuszczalną ładowność, liczbę osi pojazdu oraz liczbę kół na każdej osi; w przypadku zespołu pojazdów dane te podaje się odrębnie dla pojazdu silnikowego i przyczepy, w tym naczepy,
6)
wymiary i masę całkowitą pojazdu pojedynczego lub zespołu pojazdów z ładunkiem i bez,
7)
rozstaw osi oraz naciski każdej osi pojazdu wraz z ładunkiem i bez,
8)
dla pojazdów nienormatywnych o przekroczonej dopuszczalnej masie lub naciskach na oś, z wyjątkiem pojazdów, o których mowa w § 2 ust. 3 pkt 2 - oświadczenie nadawcy uzasadniające, że przewożony ładunek nie może być podzielony.
§  6.
1.
W celu uzyskania zezwolenia, wnioskodawca powinien złożyć pisemny wniosek do organu wydającego zezwolenie, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W celu uzyskania zezwolenia, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 2, wniosek może być złożony ustnie bezpośrednio na drogowym przejściu granicznym.
§  7.
W zezwoleniu na przejazd pojazdu nienormatywnego, dla którego ustala się trasę przejazdu, organ wydający zezwolenie określa szczegółowe warunki przejazdu pojazdu w zależności od jego parametrów i ustalonej trasy.
§  8.
Jeżeli przejazd nie nastąpił w okresie ważności zezwolenia, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 1, wnioskodawca może wystąpić jednorazowo, najpóźniej przed upływem ostatniego dnia terminu ważności zezwolenia, do organu wydającego zezwolenie o przedłużenie ważności tego zezwolenia na okres nie dłuższy niż 14 dni, bez składania nowego wniosku w tej sprawie.
§  9.
Zezwolenia wydaje się na ponumerowanych drukach ścisłego zarachowania o wymiarach 21 cm x 29,7 cm, odpowiednio zabezpieczonych, w szczególności przez zastosowanie:
1)
papieru ze znakiem wodnym,
2)
papieru zabezpieczonego chemicznie przed próbami usuwania zapisów w dokumencie,
3)
numeracji nadrukowanej farbą czarną,
4)
napisów w kolorze czarnym.
§  10.
Do dnia 31 grudnia 2002 r. zezwolenia na przejazdy pojazdów nienormatywnych mogą być wydawane na drukach bez zabezpieczeń, o których mowa w § 9.
§  11.
1.
Do spraw rozpoczętych i niezakończonych przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
2.
Zezwolenia na przejazdy pojazdów nienormatywnych wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują swoją ważność.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024