Szczegółowe warunki prowadzenia działalności w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych, wypadki, w których organ celny może wprowadzić zakazy lub ograniczenia dotyczące tej działalności, oraz ogólne warunki i wzory ewidencji prowadzonych w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 marca 2001 r.
w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia działalności w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych, wypadków, w których organ celny może wprowadzić zakazy lub ograniczenia dotyczące tej działalności, oraz ogólnych warunków i wzorów ewidencji prowadzonych w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych.

Na podstawie art. 172, 176 § 5 i art. 179 § 4 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym rozporządzeniu mówi się o wolnych obszarach celnych, należy przez to rozumieć zarówno wolne obszary celne, jak i składy wolnocłowe.
§  2.
1.
Osoby, o których mowa w art. 179 § 1 Kodeksu celnego, powiadamiają organ celny o zamiarze prowadzenia działalności w wolnym obszarze celnym łącznie z przedstawieniem wniosku o zatwierdzenie sposobu prowadzenia ewidencji towarowej.
2.
Powiadomienie składa się w formie pisemnej do urzędu celnego właściwego ze względu na położenie wolnego obszaru celnego.
3.
Powiadomienie powinno w szczególności zawierać określenie:
1)
osoby zamierzającej prowadzić działalność w wolnym obszarze celnym,
2)
rodzaju działalności, jaka będzie prowadzona w wolnym obszarze celnym,
3)
terminu, w jakim przewidywane jest rozpoczęcie działalności w wolnym obszarze celnym,
4)
techniki, jaka będzie wykorzystywana przy prowadzeniu ewidencji towarowej.
4.
Do powiadomienia należy dołączyć:
1)
dokument potwierdzający prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej,
2)
zaświadczenie o nadaniu wnioskodawcy numeru identyfikacyjnego REGON,
3)
decyzję o nadaniu numeru identyfikacji podatkowej NIP,
4)
dokument potwierdzający tytuł prawny wnioskodawcy do korzystania z pomieszczeń lub terenu, gdzie będzie prowadzona działalność,
5)
zezwolenia lub koncesje, w wypadku prowadzenia działalności, która na podstawie odrębnych przepisów wymaga takiego zezwolenia lub koncesji,
6)
informację z właściwego rejestru, że osoby kierujące działalnością gospodarczą wnioskodawcy nie zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, przestępstwo gospodarcze lub za przestępstwo skarbowe,
7)
zaświadczenie wydane przez właściwy dla wnioskodawcy:
a)
urząd skarbowy o niezaleganiu przez wnioskodawcę z podatkami stanowiącymi dochód budżetu państwa,
b)
oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu przez wnioskodawcę ze składkami na ubezpieczenia społeczne,
8)
oświadczenie, podpisane przez osoby kierujące działalnością gospodarczą wnioskodawcy, że w stosunku do wnioskodawcy nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne, upadłościowe, likwidacyjne lub układowe.
5.
Dokumenty, o których mowa w ust. 4, powinny być dołączone w oryginale lub w formie odpisu urzędowo lub notarialnie poświadczonego oraz zawierać dane aktualne na dzień złożenia powiadomienia.
6.
Osoby określone w ust. 1 obowiązane są zgłaszać właściwemu miejscowo organowi celnemu zmiany danych określonych w ust. 3 pkt 2-4 oraz w dokumentach, o których mowa w ust. 4, w ciągu 14 dni od dnia ich powstania.
§  3.
Zatwierdzenie lub odmowa zatwierdzenia sposobu prowadzenia ewidencji towarowej następuje w drodze decyzji.
§  4.
Osoby inne niż te, o których mowa w art. 179 § 1 Kodeksu celnego, obowiązane są do pisemnego powiadomienia organu celnego o zamiarze prowadzenia działalności w wolnym obszarze celnym nie później niż w terminie 14 dni przed dniem rozpoczęcia działalności. Przepisy § 2 ust. 2, ust. 3 pkt 1-3, ust. 4-6 stosuje się odpowiednio.
§  5.
Poza wypadkami określonymi w art. 176 § 3 i 4 Kodeksu celnego organ celny może zakazać lub ograniczyć prowadzenie działalności w wolnym obszarze celnym w wypadku:
1)
naruszenia przez prowadzącego działalność w wolnym obszarze celnym przepisów regulujących prowadzenie działalności gospodarczej,
2)
prowadzenia działalności gospodarczej niezgodnej z zadeklarowaną w powiadomieniu, o którym mowa w § 2,
3)
niepodjęcia działalności w wolnym obszarze celnym w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania zatwierdzenia, o którym mowa w § 3,
4)
zaprzestania prowadzenia działalności w wolnym obszarze celnym bez powiadomienia organu celnego na czas dłuższy niż 6 miesięcy,
5)
utraty przez wnioskodawcę tytułu prawnego do korzystania z pomieszczeń lub terenu, gdzie wnioskodawca prowadzi działalność.
§  6.
1.
Ewidencja towarowa może być prowadzona:
1)
w formie książkowej,
2)
z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych.
2.
Ewidencja towarowa prowadzona jest w sposób ciągły.
3.
Wzór strony ewidencji towarowej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  7.
W wypadku prowadzenia ewidencji towarowej w formie książkowej, przed rozpoczęciem jej wypełniania karty ewidencji powinny być przeszyte, a strony ponumerowane i opatrzone stemplem osoby prowadzącej działalność w wolnym obszarze celnym. Organ celny opatruje przeszycie plombą, a na ostatniej stronie ewidencji wpisuje liczbę jej stron.
§  8.
1.
Ewidencja towarowa prowadzona z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych może zostać zatwierdzona przez organ celny pod warunkiem, że:
1)
osoba posiada szczegółową pisemną instrukcję obsługi programu komputerowego wykorzystywanego do prowadzenia ewidencji,
2)
stosowany program komputerowy zapewnia wgląd w treść dokonywanych zapisów i przechowywanie danych w sposób chroniący je przed zatarciem lub zniekształceniem, uniemożliwia usuwanie dokonanych zapisów i pozwala na drukowanie zapisów w porządku chronologicznym.
2.
Osoba prowadząca ewidencję towarową z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych jest obowiązana do przechowywania kopii ewidencji zapisanej na nośnikach informacji lub w formie wydruku.
§  9.
1.
Osoba prowadząca działalność w wolnym obszarze celnym jest obowiązana zewidencjonować wszystkie towary, które wprowadziła do wolnego obszaru celnego lub za które przyjęła odpowiedzialność po ich wprowadzeniu, nawet gdy zgodnie z art. 174 § 1 Kodeksu celnego towar nie wymaga przedstawienia organowi celnemu ani dokonania zgłoszenia celnego.
2.
Wpisu do ewidencji dokonuje się niezwłocznie po wprowadzeniu towaru do wolnego obszaru celnego.
§  10.
1.
Dla każdego rodzaju towaru lub towarów tego samego rodzaju mających różną cenę zakupu należy prowadzić odrębną kartotekę rozchodów i przemieszczeń towarów, stanowiącą integralną część ewidencji towarowej.
2.
Wzór strony kartoteki rozchodów i przemieszczeń towarów stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Organ celny, po uwzględnieniu potrzeb wynikających z kontroli celnej, może, na wniosek osoby zainteresowanej, wyrazić zgodę na prowadzenie kartoteki rozchodów i przemieszczeń towarów według wzoru innego niż określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
4.
Kartoteka rozchodów i przemieszczeń towarów może być prowadzona także z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych. Przepisy § 8 i 9 stosuje się odpowiednio.
§  11.
Zgoda, o której mowa w § 10 ust. 3, lub odmowa wyrażenia zgody następuje w drodze decyzji.
§  12.
1.
W kartotece rozchodów i przemieszczeń towarów osoba prowadząca ewidencję towarową jest obowiązana wpisywać wszystkie zmiany miejsca złożenia towaru.
2.
Przeniesienie własności towaru na terenie wolnego obszaru celnego może nastąpić, gdy co najmniej jedna ze stron transakcji prowadzi działalność w wolnym obszarze celnym albo zawarła umowę składu lub spedycji z osobą prowadzącą działalność w wolnym obszarze celnym.
3.
W wypadku przeniesienia prawa własności towaru pomiędzy osobami prowadzącymi działalność w tym samym wolnym obszarze celnym, w ewidencji towarowej oraz kartotece rozchodów i przemieszczeń towarów obydwu kontrahentów należy dokonać odpowiednich wpisów.
4.
Osoba, która nie prowadzi działalności w wolnym obszarze celnym, nabywając towar na terenie wolnego obszaru celnego, jest obowiązana do niezwłocznego wyprowadzenia towaru lub zawarcia umowy o składowanie z osobą prowadzącą działalność w wolnym obszarze celnym w zakresie składowania towarów.
5.
Wysokość zabezpieczenia długu celnego dla towarów zgłaszanych do procedury tranzytu, które wcześniej objęte były przeznaczeniem celnym wolnego obszaru celnego, ustala się na podstawie wartości tych towarów z dnia nadania im przeznaczenia celnego wolnego obszaru celnego, chyba że w szczególnie uzasadnionych przypadkach wynikających ze składowania tych towarów wartość ich mogła ulec zmianie.
§  13.
1.
Z zastrzeżeniem ust. 2, osoba prowadząca działalność polegającą na sprzedaży detalicznej dokumentuje dokonaną transakcję dowodami sprzedaży, które zawierają w szczególności numer karty pokładowej lub numer biletu.
2.
W przypadku sprzedaży towarów członkom załóg na dokumencie sprzedaży wpisuje się numer dokumentu uprawniającego daną osobę do przekroczenia granicy.
§  14.
1.
Prowadzący działalność w wolnym obszarze celnym jest obowiązany, w czasie umożliwiającym organowi celnemu dokonanie oględzin w miejscu zdarzenia, do pisemnego powiadomienia organu celnego o całkowitym zniszczeniu lub ostatecznej utracie towaru niekrajowego, które nie zostały spowodowane przyczynami naturalnymi.
2.
Wzór powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3.
W terminie jednego dnia roboczego od dnia uzyskania potwierdzenia przez organ celny na złożonym powiadomieniu podmiot dokonuje zgłoszenia zniszczonego lub utraconego towaru, o którym mowa w ust. 1, na dokumencie SAD i dokonuje odpowiednich adnotacji w ewidencji towarowej oraz aktualizuje stany kartotek rozchodów i przemieszczeń towarów.
4.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do towarów krajowych.
§  15.
W wypadku prowadzenia dla celów stosowanej procedury celnej ksiąg uszlachetniania czynnego lub ksiąg przetwarzania pod kontrolą celną, wpis do tych ksiąg zastępuje wpis do ewidencji towarowej. W ewidencji towarowej zamieszcza się numery wpisu do ksiąg uszlachetniania czynnego albo ksiąg przetwarzania pod kontrolą celną oraz datę zakończenia tych procedur celnych.
§  16.
1.
Prowadzący działalność w wolnym obszarze celnym jest obowiązany do prowadzenia ewidencji maszyn, urządzeń i wyposażenia, które są wykorzystywane do prowadzenia działalności w wolnym obszarze celnym.
2.
Wzór karty ewidencji, o której mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  17.
1.
Prowadzący działalność w wolnym obszarze celnym jest obowiązany wpisać do ewidencji maszyn, urządzeń i wyposażenia wprowadzone do wolnego obszaru celnego maszyny, urządzenia i wyposażenie, które są niezbędne do prowadzenia działalności.
2.
Wpisu, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia wprowadzenia maszyn, urządzeń lub wyposażenia.
§  18.
1.
Osoba zainteresowana może wystąpić do organu celnego z wnioskiem o poświadczenie statusu celnego towaru znajdującego się w wolnym obszarze celnym.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien być sporządzony w dwóch egzemplarzach, zgodnie z wzorem określonym w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
3.
Do wniosku należy dołączyć fakturę, dokument przewozowy, świadectwo pochodzenia lub inny dokument, na którego podstawie możliwe będzie potwierdzenie statusu celnego towaru.
4.
Organ celny poświadcza status celny towaru poprzez umieszczenie odpowiedniej adnotacji na złożonym wniosku. Jeden egzemplarz potwierdzonego wniosku wydawany jest wnioskodawcy, drugi przechowywany jest w urzędzie celnym.
§  19.
1.
Poświadczenie statusu celnego towaru nie może zawierać skreśleń, poprawek ani wymazań. W wyjątkowych okolicznościach można dokonać poprawek, pod warunkiem że dokonane zmiany umożliwią odczytanie usuniętego lub skreślonego zapisu. Każda zmiana powinna zostać potwierdzona przez organ celny.
2.
Jeżeli poświadczenie statusu celnego towaru wystawiane jest na więcej niż jeden towar, każdy towar oznaczany jest liczbą porządkową.
3.
Poświadczenie statusu celnego towaru powinno być wypełnione w taki sposób, aby uniemożliwić jego późniejsze uzupełnienie.
§  20.
W wypadku wydania przez organ celny poświadczenia statusu celnego towaru znajdującego się w wolnym obszarze celnym, osoba prowadząca ewidencję towarową jest obowiązana do wpisania w ewidencji towarowej numeru oraz daty wydania poświadczenia.
§  21.
1.
W przypadku zakończenia działalności na terenie wolnego obszaru celnego, wynikającej z rezygnacji lub będącej następstwem zakazu organu celnego, osoba prowadząca działalność w wolnym obszarze celnym jest obowiązana do uregulowania wszelkich zobowiązań wobec organu celnego, nie później niż w dniu faktycznego zakończenia działalności.
2.
Osoba, o której mowa w ust. 1, jest obowiązana, nie później niż w dniu faktycznego zakończenia działalności, do przedstawienia organowi celnemu wszelkich informacji związanych z tą działalnością, w szczególności do przedstawienia:
1)
wykazu towarów objętych w wolnym obszarze celnym gospodarczymi procedurami celnymi,
2)
wykazu towarów, którym nadano przeznaczenie celne wprowadzenia do wolnego obszaru celnego,
3)
ewidencji towarowej i ewidencji maszyn i urządzeń.
§  22.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 19 marca 2001 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR STRONY EWIDENCJI TOWAROWEJ

Lp. Data wprowadzenia towaru do wolnego obszaru celnego/składu wolnocłowego Pozycja ewidencji urzędu celnego Dane dokumentu przewozowego wejścia Nazwa towaru oraz kod PCN Numery kartotek Status celny towaru
1 2 3 4 5 6 7
Adnotacja o zakończeniu procedury celnej Uwagi o innym przeznaczeniu celnym Dane dokumentu przewozowego wyjścia Informacje o dokonaniu zwyczajowych czynności Uwagi
8 9 10 11 12

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR STRONY KARTOTEKI ROZCHODÓW I PRZEMIESZCZEŃ TOWARÓW

....................

pieczęć prowadzącego

działalność w woc

1. Nr

kartoteki

2. Nr

ewidencji

towarowej

3. Kod

PCN

4. Jednostka

miary

5. Ilość

towaru

6. Cena

zakupu

7. Miejsce

złożenia

8.Kolejne miejsca złożenia towaru
a. b. c. d. e. f. g.
h. i. j. k. l. ł. m.
9. Data 10. Ilość

wydana

11. Dane

dokumentu

12. Pozostało 13. Dodatkowe

informacje

14. Uwagi

ZAŁĄCZNIK Nr  3

POWIADOMIENIE1

o całkowitym zniszczeniu/ostatecznej utracie towaru znajdującego się w wolnym obszarze celnym/składzie wolnocłowym

1. Data i godzina zdarzenia ..............................

2. Przyczyna i miejsce zdarzenia (dokładny opis)

..........................................................

..........................................................

..........................................................

3. Określenie osoby, która przyczyniła się do powstania szkody

(imię i nazwisko; w przypadku pracownika podmiotu

prowadzącego działalność w wolnym obszarze celnym lub

składzie wolnocłowym należy wskazać zajmowane stanowisko)

..........................................................

..........................................................

4. Określenie statusu towaru.(krajowy/niekrajowy) ........

5. Dokładny opis towaru

..........................................................

..........................................................

..........................................................

6. Numer ewidencji towarowej, pod którym zniszczony towar był

zarejestrowany

..........................................................

..........................................................

7. Numer kartoteki przychodów i przemieszczeń towaru

..........................................................

..........................................................

8. Świadkowie zdarzenia

..........................................................

..........................................................

9. Uwagi .................................................

..........................................................

..........................................................

(potwierdzenie zaistniałego (imię, nazwisko i podpis

przypadku przez organ) osoby sporządzającej

powiadomienie)

______

1 Powiadomienie należy sporządzić w dwóch jednobrzmiących

egzemplarzach. Oryginał po uzyskaniu potwierdzenia przez

organ celny otrzymuje strona.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR KARTY EWIDENCJI MASZYN, URZĄDZEŃ I WYPOSAŻENIA

Lp. Nazwa maszyny, urządzenia lub wyposażenia Dane niezbędne do identyfikacji Data wprowadzenia Data wyprowadzenia z wolnego obszaru celnego Uwagi
1 2 3 4 5 6

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR POŚWIADCZENIA STATUSU CELNEGO TOWARU ZNAJDUJĄCEGO SIĘ W WOLNYM OBSZARZE CELNYM

POŚWIADCZENIE STATUSU CELNEGO TOWARU ZNAJDUJĄCEGO SIĘ W WOLNYM OBSZARZE CELNYM Karta 1/Karta 2*
1. Osoba, której wydawane jest

poświadczenie

................. ..............

(nr poświadczenia) (data wydania)

2. Urząd celny 3. Towary opisane w

polu nr 4 są:

- towarami

krajowymi

- towarami

niekrajowymi

4. Nazwa i ilość towaru, znaki, numery, liczba i rodzaj opakowań
5. Oświadczam, że podane przeze mnie we

wniosku dane oraz dokumenty załączone

do wniosku są prawdziwe.

.....................

(miejscowość)

.....................

(data)

.....................

(podpis wnioskodawcy)

(pieczęć urzędu celnego i podpis

funkcjonariusza celnego)

* Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.19.234

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki prowadzenia działalności w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych, wypadki, w których organ celny może wprowadzić zakazy lub ograniczenia dotyczące tej działalności, oraz ogólne warunki i wzory ewidencji prowadzonych w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych.
Data aktu: 12/03/2001
Data ogłoszenia: 19/03/2001
Data wejścia w życie: 19/03/2001