Postępowanie w sprawach o uznanie za repatrianta.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 8 marca 2001 r.
w sprawie postępowania w sprawach o uznanie za repatrianta.

Na podstawie art. 16 ust. 5 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji (Dz. U. Nr 106, poz. 1118) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb postępowania w sprawach o uznanie za repatrianta osoby polskiego pochodzenia, która:
a) 1
przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji, zwanej dalej "ustawą", zamieszkiwała na stałe na terytorium obecnej Republiki Armenii, Republiki Azerbejdżańskiej, Republiki Gruzji, Republiki Kazachstanu, Republiki Kyrgyskiej, Republiki Tadżykistanu, Republiki Turkmenistanu, Republiki Uzbekistanu albo azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej i przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, udzielonego w związku z pobieraniem nauki w szkole wyższej na podstawie przepisów o podejmowaniu i odbywaniu studiów przez osoby niebędące obywatelami polskimi, albo
b)
przed dniem wejścia w życie ustawy nabyła obywatelstwo polskie na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. z 2000 r. Nr 28, poz. 353), a w dniu uzyskania zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej była obywatelem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich lub jednego z państw powstałych po jego rozpadzie, albo
c)
przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, a do 1991 r. zamieszkiwała na stałe, przez co najmniej 5 lat, na terytorium, o którym mowa w lit. a),
2)
wzór wniosku o uznanie za repatrianta,
3)
dokumenty wymagane w postępowaniu w sprawach o uznanie za repatrianta.
§  2.
1.
Postępowanie w sprawie o uznanie za repatrianta wszczyna się na wniosek osoby, o której mowa w § 1 pkt 1, złożony odpowiednio w terminie, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 5, art. 41 ust. 1 pkt 1, art. 41 ust. 2 pkt 1 ustawy.
2.
Wzór wniosku o uznanie za repatrianta, zwany dalej "wnioskiem", określa załącznik do rozporządzenia.
§  3.
Osoba ubiegająca się o uznanie za repatrianta składa wypełniony wniosek, wraz z aktualną, wyraźną fotografią o wymiarach 5 cm x 4 cm.
§  4.
1.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
posiadaną decyzję konsula o uznaniu za osobę polskiego pochodzenia,
2)
poświadczoną urzędowo kopię ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo,
3)
skrócony odpis aktu urodzenia,
4)
skrócony odpis aktu małżeństwa lub inny dokument określający stan cywilny,
5)
życiorys.
2.
Osoba ubiegająca się o uznanie za repatrianta, nieposiadająca decyzji konsula o uznaniu za osobę polskiego pochodzenia, dołącza do wniosku dokumenty potwierdzające polskie pochodzenie, o których mowa w art. 6 ustawy. Dokumenty te wojewoda przekazuje konsulowi właściwemu ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania na stałe tej osoby za granicą, w celu wydania decyzji o uznaniu jej za osobę polskiego pochodzenia.
3.
Osoba, o której mowa w § 1 pkt 1 lit. a), dołącza do wniosku dodatkowo:
1) 2
poświadczoną urzędowo kopię karty pobytu,
2) 3
zaświadczenie, że pobierała naukę w szkole wyższej na podstawie przepisów o podejmowaniu i odbywaniu studiów przez osoby niebędące obywatelami polskimi, oraz odpis dyplomu,
3)
zaświadczenie potwierdzające fakt stałego zamieszkiwania przed dniem wejścia w życie ustawy na terytorium obecnej Republiki Armenii, Republiki Azerbejdżańskiej, Republiki Gruzji, Republiki Kazachstanu, Republiki Kyrgyskiej, Republiki Tadżykistanu, Republiki Turkmenistanu, Republiki Uzbekistanu albo azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej,
4)
dokument wydany przez właściwy organ, poświadczający brak przeszkód do nabycia obywatelstwa polskiego, wymagany przepisami umowy międzynarodowej, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, w przedmiocie zapobiegania powstawaniu przypadków podwójnego obywatelstwa.
4.
Osoba, o której mowa w § 1 pkt 1 lit. b), dołącza do wniosku dodatkowo:
1)
dokument potwierdzający nabycie obywatelstwa polskiego lub jego poświadczoną kopię,
2)
dokument poświadczający posiadanie, w dniu uzyskania zezwolenia na osiedlenie się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obywatelstwa Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich lub jednego z państw powstałych po jego rozpadzie.
5.
Osoba, o której mowa w § 1 pkt 1 lit. c), dołącza do wniosku dodatkowo:
1) 4
poświadczoną urzędowo kopię karty pobytu,
2)
zaświadczenie potwierdzające fakt zamieszkiwania na stałe do 1991 r., przez co najmniej 5 lat, na terytorium obecnej Republiki Armenii, Republiki Azerbejdżańskiej, Republiki Gruzji, Republiki Kazachstanu, Republiki Kyrgyskiej, Republiki Tadżykistanu, Republiki Turkmenistanu, Republiki Uzbekistanu albo azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej,
3)
dokument, wydany przez właściwy organ, poświadczający brak przeszkód do nabycia obywatelstwa polskiego, wymagany przepisami umowy międzynarodowej, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, w przedmiocie zapobiegania powstawaniu przypadków podwójnego obywatelstwa.
§  5. 5
Do wniosku, który obejmuje małoletniego, należy dołączyć odpis skrócony jego aktu urodzenia.
§  6.
1. 6
Do wniosku, który obejmuje małoletniego, jeśli drugi z jego rodziców nie ubiega się o uznanie za repatrianta, należy dołączyć:
1)
pisemne oświadczenie drugiego z rodziców o wyrażeniu zgody na nabycie przez małoletniego obywatelstwa polskiego, złożone przed konsulem lub
2)
wyrok sądu pozbawiający władzy rodzicielskiej drugiego z rodziców.
2. 7
Do wniosku, który obejmuje małoletniego pozostającego pod opieką, należy dołączyć zgodę opiekuna, wyrażoną w oświadczeniu złożonym przed konsulem.
3.
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i ust. 2, może być złożone konsulowi za pośrednictwem wojewody.
§  7. 8
Do wniosku obejmującego małoletniego, który ukończył 16 rok życia, należy dołączyć jego pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody na nabycie obywatelstwa polskiego.
§  8.
1.
Wniosek należy wypełnić w języku polskim.
2.
Dokumenty sporządzone w języku obcym należy złożyć wraz z ich tłumaczeniem na język polski, sporządzonym lub poświadczonym przez tłumacza przysięgłego.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR WNIOSKU O UZNANIE ZA REPATRIANTA

wzór

OBJAŚNIENIE

dla wypełniającego wniosek

1. Przed udzieleniem odpowiedzi należy dokładnie zapoznać się z treścią poszczególnych rubryk wniosku.

2. Odpowiedzi należy udzielić na wszystkie pytania. Jeżeli pytanie nie dotyczy osoby wypełniającej wniosek lub odnosi się do okresu, w którym osoba była małoletnia, bądź nie dotyczy jej z innych powodów, w odpowiedzi należy wpisać wyrazy "nie dotyczy".

3. Wniosek należy wypełnić czytelnie - pismem naśladującym druk, dokładnie i podpisać.

4. W punkcie I.2 - dotyczącym rodziców - wnioskodawca podaje wymagane informacje niezależnie od faktu, czy osoby te żyją, czy też nie.

1 § 1 pkt 1 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 lipca 2004 r. (Dz.U.04.167.1757) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2004 r.
2 § 4 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 12 lipca 2004 r. (Dz.U.04.167.1757) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2004 r.
3 § 4 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 12 lipca 2004 r. (Dz.U.04.167.1757) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2004 r.
4 § 4 ust. 5 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 12 lipca 2004 r. (Dz.U.04.167.1757) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2004 r.
5 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 lipca 2004 r. (Dz.U.04.167.1757) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2004 r.
6 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 lipca 2004 r. (Dz.U.04.167.1757) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2004 r.
7 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 lipca 2004 r. (Dz.U.04.167.1757) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2004 r.
8 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 lipca 2004 r. (Dz.U.04.167.1757) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2004 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024