Określenie powiatów (gmin) zagrożonych strukturalną recesją i degradacją społeczną, w których stosuje się szczególne instrumenty ekonomiczno-finansowe i inne preferencje oraz przyznaje się prawo do stypendium zamieszkałym w nich bezrobotnym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 23 stycznia 2001 r.
w sprawie określenia powiatów (gmin) zagrożonych strukturalną recesją i degradacją społeczną, w których stosuje się szczególne instrumenty ekonomiczno-finansowe i inne preferencje oraz przyznaje się prawo do stypendium zamieszkałym w nich bezrobotnym.

Na podstawie art. 37i ust. 3 i 4 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 2001 r. Nr 6, poz. 56) zarządza się, co następuje:
§  1.
W 2001 r. bezrobotnym zamieszkałym w powiatach (gminach) zagrożonych strukturalną recesją i degradacją społeczną, których wykaz znajduje się w załączniku do rozporządzenia, przyznaje się uprawnienia określone w art. 37d ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.
§  2.
W 2001 r. w powiatach (gminach) wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia stosuje się instrumenty ekonomiczno-finansowe oraz preferencje przewidziane w:
1)
ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 oraz z 2000 r. Nr 104, poz. 1104 i Nr 122, poz. 1324) - dla gmin zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym,
2)
ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, Nr 60, poz. 700 i 703, Nr 86, poz. 958, Nr 103, poz. 1100, Nr 117, poz. 1228 i Nr 122, poz. 1315 i 1324) - dla podatników używających środków trwałych w gminach zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym albo zagrożonych recesją i degradacją społeczną,
3)
ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, Nr 22, poz. 270, Nr 60, poz. 703, Nr 70, poz. 816, Nr 104, poz. 1104, Nr 117, poz. 1228 i Nr 122, poz. 1324 oraz z 2001 r. Nr 4, poz. 27) - dla podatników używających środków trwałych albo korzystających z ulg uczniowskich w gminach o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym albo zagrożonych recesją i degradacją społeczną.
§  3.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 1999 r. w sprawie określenia powiatów (gmin) zagrożonych strukturalną recesją i degradacją społeczną, w których stosuje się szczególne instrumenty ekonomiczno-finansowe i inne preferencje oraz przyznaje się prawo do zasiłku i stypendium zamieszkałym w nich bezrobotnym (Dz. U. Nr 110, poz. 1265).
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ POWIATÓW (GMIN) ZAGROŻONYCH STRUKTURALNĄ RECESJĄ I DEGRADACJĄ SPOŁECZNĄ, W KTÓRYCH STOSUJE SIĘ SZCZEGÓLNE INSTRUMENTY EKONOMICZNO-FINANSOWE I INNE PREFERENCJE ORAZ PRZYZNAJE SIĘ PRAWO DO STYPENDIUM ZAMIESZKAŁYM W NICH BEZROBOTNYM

1. Województwo lubelskie:

Powiat świdnicki:

miasto Świdnik

gminy: Mełgiew, Piaski, Rybczewice, Trawniki

2. Województwo łódzkie:

Powiat łódzki wschodni:

miasto Brzeziny

gminy: Andrespol, Brójce, Brzeziny, Dmosin, Jeżów, Koluszki, Nowosolna, Rogów, Rzgów, Tuszyn

Powiat pabianicki:

miasta: Konstantynów Łódzki, Pabianice

gminy: Dłutów, Dobroń, Ksawerów, Lutomiersk, Pabianice

Miasto na prawach powiatu Łódź

3. Województwo małopolskie:

Powiat chrzanowski:

gminy: Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż, Trzebinia

4. Województwo podkarpackie:

Powiat mielecki:

miasto Mielec

gminy: Borowa, Czermin, Gawłuszowice, Mielec, Padew Narodowa, Przecław, Radomyśl Wielki, Tuszów Narodowy, Wadowice Górne

Powiat stalowowolski:

miasto Stalowa Wola

gminy: Bojanów, Pysznica, Radomyśl, Zaklików, Zaleszany

5. Województwo podlaskie:

Powiat zambrowski:

miasto Zambrów

gminy: Kołaki Kościelne, Rutki, Szumowo, Zambrów

6. Województwo śląskie:

Powiat będziński:

miasta: Będzin, Czeladź, Wojkowice

gminy: Bobrowniki, Mierzęcice, Psary, Siewierz

Powiat częstochowski

gminy: Blachownia, Dąbrowa Zielona, Janów, Kamienica Polska, Kłomnice, Koniecpol, Konopiska, Kruszyna, Lelów, Mstów, Mykanów, Olsztyn, Poczesna, Przyrów, Rędziny, Starcza

Powiat gliwicki:

miasta: Knurów, Pyskowice

gminy: Gierałtowice, Pilchowice, Rudziniec, Sośnicowice, Toszek, Wielowieś

Powiat mikołowski:

miasta: Łaziska Górne, Mikołów, Orzesze

gminy: Ornontowice, Wyry

Powiat pszczyński:

gminy: Goczałkowice-Zdrój, Kobiór, Miedźna, Pawłowice, Pszczyna, Suszec

Powiat raciborski:

miasto Racibórz

gminy: Kornowac, Krzanowice, Krzyżanowice, Kuźnia Raciborska, Nędza, Pietrowice Wielkie, Rudnik

Powiat rybnicki:

gminy: Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Świerklany

Powiat tarnogórski:

miasta: Kalety, Miasteczko Śląskie, Radzionków, Tarnowskie Góry

gminy: Krupski Młyn, Ożarowice, Świerklaniec, Tworóg, Zbrosławice

Powiat tyski:

miasta: Bieruń, Imielin, Lędziny

gminy: Bojszowy, Chełm Śląski

Powiat wodzisławski:

miasta: Pszów, Radlin, Rydułtowy, Wodzisław Śląski

gminy: Godów, Gorzyce, Lubomia, Marklowice, Mszana

Powiat zawierciański:

miasta: Poręba, Zawiercie

gminy: Irządze, Kroczyce, Łazy, Ogrodzieniec, Pilica, Szczekociny, Włodowice, Żarnowiec

Miasta na prawach powiatu: Bytom, Chorzów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze

7. Województwo świętokrzyskie:

Powiat ostrowiecki:

miasto Ostrowiec Świętokrzyski

gminy: Bałtów, Bodzechów, Ćmielów, Kunów, Waśniów

Powiat skarżyski:

miasto Skarżysko-Kamienna

gminy: Bliżyn, Łączna, Skarżysko Kościelne, Suchedniów

8. Województwo wielkopolskie:

Powiat gnieźnieński:

miasto Gniezno

gminy: Czerniejewo, Gniezno, Kiszkowo, Kłecko, Łubowo, Mieleszyn, Niechanowo, Trzemeszno, Witkowo

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.7.57

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie powiatów (gmin) zagrożonych strukturalną recesją i degradacją społeczną, w których stosuje się szczególne instrumenty ekonomiczno-finansowe i inne preferencje oraz przyznaje się prawo do stypendium zamieszkałym w nich bezrobotnym.
Data aktu: 23/01/2001
Data ogłoszenia: 31/01/2001
Data wejścia w życie: 31/01/2001